AnasayfaBlogPazarlama Bölümü Nedir?
Bölümler

Pazarlama Bölümü Nedir?

28 Temmuz 2020
Pazarlama Bölümü Lisans ve Ön Lisans

Pazarlama, her dönem değişebilen ve buna bağlı olarak da kendini yenileyebilen bir özelliğe sahiptir. Geçmişte üretimi dayalı, daha sonra da tüketicinin istek ve ihtiyaçlarına önem vererek kendini yenileyen pazarlama dünyası, üzerinde epeyce kafa yorulan alanlardan biridir. Bu durumundan dolayı da pazarlamanın niteliklerini ve yöntemlerini bir düzene oturtmak ve doğru uygulamaları öğretmek adına pazarlama eğitimleri de verilmeye başlanmıştır. Artık pazarlama; basit bir kavram olmaktan öte stratejiler ve öğretilerle ele alınan bir disiplindir. Buna uygun olarak da üniversite düzeyinde pazarlama bölümü, bu alana katkı sağlayan uygulamaları barındırarak ilgililere eğitim sunmaktadır. 

Pazarlama Lisans Bölümü Nedir?

Pazarlama süreci; doğal kaynakların kullanımı ile üretilen ürün ve hizmetlerin, kullanıcıya ulaşana kadar gerçekleşen faaliyetlerin tamamını kapsar. Pazarlama; müşterilerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin anlaşılması, bu kapsamda ürün veya hizmetlerin tasarlanma, planlama ve son tüketiciye ulaşma işlemidir. Pazarlama için en sık kullanılan tanım, Amerika Pazarlama Derneği tarafından yapılan tanımdır. Tanıma göre pazarlama faaliyeti “kişilerin ve örgütlerin amaçlarına uygun şekilde değişimi sağlamak üzere, ürünlerin, hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılmasını, fiyatlandırılmasını, dağıtımını ve satış çabalarını planlama ve uygulama sürecidir.

Kurumların işleyişi içinde pazarlama anlayışı muhakkak yer almalıdır. Bu anlayış; üretim ve planlama süreci öncesinde hedef kitlenin gereksinimlerini anlama sürecini temsil eder. Tasarlanan ürün veya hizmet beklentileri karşılayabilecek ölçülerde tasarlanmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş olur. Günümüzde pazarlama, her geçen gün daha fazla öneme sahip olan, geniş kitlelerin ilgisini çeken bir alan olarak görülmektedir.

Üniversite için hazırlık yapan adayların çoğu bölümlerle ilgili araştırmalar yapar. Pazarlama bölümünü tercih edecek öğrenciler bölümle alakalı ihtiyaç duyacakları tüm bilgileri edinmek ister. Pazarlama bölümü günümüzde fazlasıyla ilgi gören bölümlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.Bu durum birçok insanın bölümü tercih etmesine sebep olmaktadır. Pazarlama eğitimi iki farklı seçenek sunar. Bunlardan ilki 2 yıllık ön lisans eğitimidir. Diğeri ise 4 yıllık lisans eğitimidir. İki bölüm arasında şöyle bir fark bulunmaktadır; 4 yıllık pazarlama lisans bölümünü tamamlayanlar uzman seviyesine sahip olurken, 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamlayanlar ara personel eğitimi alır.

Pazarlama bölümünün amacı; ürün veya hizmetlerin sınıflandırılması, pazarlanması, satış işlemleri, depolama ve nakliye gibi konularda ihtiyaç duyulacak tüm bilgileri öğrencilere aktarmaktır. Bölüme girmek isteyen öğrencilerin; ekonomi, sosyoloji, psikoloji, hukuk gibi konularla ilgili olması ve başarmaya istekli olması beklenir. Bölüme ilgi duyduğunuzu düşünüyorsanız, mesleğin ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirebilecek yeteneğe sahip olmanız gerekir. Adaylar seçimlerini yaparken, bölümde öğrenecekleri dışında kendini geliştirme isteğinden de emin olmalıdır.

Pazarlama Bölümü Nedir MYO?

TYT puan türüyle öğrenci alan pazarlama bölümü, üniversitelerin Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokullarında yer almaktadır. Ülkemizdeki dar anlamıyla satış yerine de kullanılan pazarlama, bundan çok daha kapsamlı ve üzerinde tartışılan bir alandır. Bundan dolayı da pek çok eğitim türü bu alana yönelik programlar geliştirmiştir. Bir ön lisans programı olarak da pazarlama bölümü, pazarlama sektörünün temel uygulamalarını ele alır. Artık pazarlamanın geleneksel yöntemler dışında pek çok yönteme sahip olduğunu biliyoruz. Bölüm de bunun farkında olarak pazarlamanın türleri ve yeni yöntemlerini tanınmayı amaçlamaktadır. 

Pazarlama bölümü, ön lisans eğitimi dışında lisans eğitimi de bulunan bir alandır. Ayrıca 4 yıllık bir pazarlama eğitimi görmek istiyorsanız bunu ön lisans okuyarak da yapabilirsiniz. Yine pek çok bölüme DGS yoluyla geçiş yapabilme hakkı bulunuyor. Bu bölümlere aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz. 

 • Pazarlama

 • Ekonomi ve Finans

 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım

 • İletişim

 • İletişim Bilimleri

 • İşletme

 • Lojistik Yönetimi

 • Reklamcılık

 • Reklam Tasarımı ve İletişimi

 • Teknoloji ve Bilgi Yönetimi

 • Uluslararası İşletme Yönetimi

 • Uluslararası Ticaret

 • Uluslararası Ticaret ve Finansman

 • Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik

 • Yönetim Bilişim Sistemleri

Yukarıda adı geçen bölümlere geçiş için öncelikle 2 yıllık pazarlama bölümünü bitirmeniz gerekir. Ayrıca DGS'de istenilen başarıyı elde etmek, bölümü tercih etmek için oldukça önemlidir. Pazarlama ön lisans bölümü, devlet ve özel üniversitelerde bulunmasıyla birlikte ilişkili alanlara geçiş yapabilme imkanıyla da kariyerinize yön verebilmenizi sağlamaktadır. Oldukça geniş bir alan olan pazarlama sektörü, sizin kariyer hedeflerinize ve ilgili olduğunuz alana göre çeşitli iş olanakları yaratmaktadır. 

4 Yıllık Pazarlama Mezununun İş İmkanları Nelerdir?

Tercihleri değerlendirdiğimizde en çok ilgi gören bölümlerden biri olarak karşımıza pazarlama bölümü çıkmaktadır. Bölüm iş imkanları değerlendirildiğinde de geniş bir yelpaze sunması, tercih sebepleri arasında yer alır. Teknoloji, gıda, otomotiv, yazılım, iç ve dış ticaret, lojistik, dekorasyon, turizm acenteleri, banka müşteri hizmetleri bunlara verilecek örneklerdir.

Programdan mezun olan öğrenciler, özel sektördeki firmaların satış departmanında, pazarlama ve pazarlama araştırması departmanında, reklâm departmanında, reklâm ve halkla ilişkiler ajanslarında görev alabilirler. Öğrencilere eğitim süreci boyunca da deneyim elde etmeleri, kurumların içinde yer almaları ve kendilerini geliştirmeleri önerilir. Bölümden mezun olmak için sadece teknik bilgileri öğrenmek ve bazı yeteneklere sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda bu mesleği sevdiğinizden ve yapabileceğinizden emin olmanız gerekir.

Pazarlama bölümü denince akla ilk gelen kapı kapı gezip satış yapmak, çok eskilerde kaldı. Kurum dışı görev olabileceği gibi kurum içinde de pazarlama departmanında daha fazla görev alacağınızı unutmamanız gerekir. Bir ürün veya hizmetin satış işleminin gerçekleşebilmesi için iyi bir pazarlama süreci yaşaması gerekmektedir. Bu sürecin en temel unsuru ürünü veya hizmeti iyi tanımaktır. Pazarlama bölümünün temel unsuru da burada devreye girer. Ürünü iyi bir şekilde tanıyan kişinin bir başka kişiyi veya topluluğu ikna etme yeteneğine sahip olması gerekir. Bu nedenle karşısındaki kişiyi ikna edebileceğine inanan insanların tercih edeceği bir meslek türüdür diyebiliriz. İletişim yönü güçlü bir insansanız özel ve kamu sektöründe birçok iş imkânı bulmanız mümkündür. İş bulamama ihtimaliniz bulma ihtimalinizden düşüktür. Kendinize uygun bir iş bulma ihtimaliniz diğer mesleklere göre her zaman daha yüksektir. Pazarlama, mezun sayısının yüksek olmasına karşılık, iş imkânı da yüksek olan bir meslek olarak karşımıza çıkıyor.

Pazarlama Bölümü MYO İş İmkânları Nelerdir?

Pazarlama ve satış sektörü, her dönem kalıcı olan ve yenilenen bir sektör dinamiğine sahiptir. Ülkemizde de pazarlama sektörü, pratikte karşılığını bulabileceğiniz alanlardan biridir. Bir ön lisans programı olan pazarlama bölümünün iş olanakları arasında; müşteri hizmetleri, satış uzmanlığı ve temsilciliği, hizmet sektörü, çağrı merkezleri, reklam ajansları ve halkla ilişkiler sektörü vardır. Kısacası hizmetin ve hedef kitlenin olduğu her yerde pazarlama faaliyetleri ve pazarlama elemanları vardır.  

Ön lisans pazarlama bölümü okumanın pratikte size ciddi bir dezavantajı olmamasına rağmen uzmanlaşmak istediğiniz alana göre bu durum değişebilir. Örneğin; reklam ajansları, ön lisans mezunlarını oldukça seyrek alır. Böyle bir hedefiniz varsa lisans reklamcılık ya da halkla ilişkiler okumak sizin faydanıza olacaktır. Hizmet sektörü için ise pazarlama her şeydir.

Pazarlama alanında kendinizi geliştirmenize bağlı olarak işletmelerde ve eğitim, inşaat, sağlık, otomotiv sektörlerinde pazarlama temsilcisi ya da uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bölümü okurken dijital pazarlama ve e-ticaret alanlarında kendinizi kanıtlamanıza bağlı olarak içerik yöneticisi, sosyal medya uzmanı ya da dijital pazarlama uzmanı olabilirsiniz. Bu pozisyonlar için üniversitelerin ders içeriğini inceleyerek hangi pazarlama türlerine eğitimde yer verdiklerini öğrenebilir ve bu alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Pazarlama Mezunları Ne İş Yapar?

Pazarlama bölümü tercih edecek adayların ilk araştırdığı konu pazarlama mezunları ne iş yapar sorusuna cevap aramaktır. Pazarlama mezunları, kurumların ürettiği ürün ve hizmetleri pazarlama ve satışı ile sınırlı kalmaz. Ürün ve hizmetin geliştirilmesinde, müşteri ve kurum arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde görev alır. Çeşitli sektörlerde iş imkânı elde eden mezunlar, kurum içinde üretilen ürün veya hizmetin pazardaki yerinin sağlamlaştırılmasında, rekabet gücüne katkıda, marka değerini yükseltmede, karlılık oranın artmasını sağlamada önemli görevler üstlenirler. Temel anlamda pazarlamacı, ürün imajının değişikliğinden, pazarlanmak istenen ürünün tanıtımından satışa kadar olan süreçte görev alır.

4 Yıllık Pazarlama Bölümü Dersleri Nelerdir?

Pazarlama programı, lisans öğrencilerine geleneksel pazarlama kavramını içeren ve teorilerle desteklenen derslerin yanında ilgi alanlarına yönelik sosyal pazarlama, sürdürülebilirlik, inovasyon, elektronik pazarlama, sosyal medya gibi günümüz koşullarına uygun akademik süreci takip edebilecekleri imkanlar yaratmak amacı ile düzenlemeler yapmaktadır.

Pazarlama lisans programında öğrencilerin alacağı zorunlu dersler ilk iki sene genel işletme, yönetim, ekonomi dersleri aynı zamanda diğer fakülte bölümlerinden farklı olarak, psikoloji, sosyoloji zorunlu dersleri de alınacaktır. Üçüncü yıldan itibaren öğrencilere uzmanlaşmalarına yönelik zorunlu ve seçmeli dersler verilmektedir.

Pazarlama Bölümü MYO Dersleri Nelerdir?

Pazarlama bölümü dersleri; pazarlama sektörünün planlama, strateji ve yöntemlerini kapsar. Bunun yanı sıra bölümde; işletme, müşteri ilişkileri, reklamcılık ve iletişim gibi kapsayıcı dersler de yer almaktadır. 2 yıllık pazarlama bölümü dersleri, öğrencilerin pazarlama alanına yönelik bilgi birikimini artırmayı hedeflerken aynı zamanda bu alana yönelik beceriler edinmesini de amaçlar. Ayrıca pazarlama bölümünde İngilizce diline yönelik de dersler yer almaktadır. Genel itibariyle de pazarlama bölümü dersleri aşağıdaki gibidir:

 • Pazarlama İlkeleri

 • İşletme Yönetimi

 • İstatistik

 • Temel Hukuk

 • Yönetim ve Organizasyon

 • Marka Yönetimi

 • Tüketici Davranışları

 • Nöropazarlama

 • Satış Yönetimi

 • Perakande Yönetimi

 • Girişimcilik

 • Global Pazarlama

 • Elektronik Pazarlama

 • İnsan Kaynakları Yönetimi

 • Pazarlama İletişimi

 • Güncel Pazarlama Yaklaşımları

 • Stratejik Pazarlama

 • Saha Satış Uygulamaları

 • Marka Yönetimi Uygulamaları

 • Genel İngilizce

 • Staj ( Her üniversitede olmayabilir.)

Pazarlama Lisans Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Pazarlama bölümü 2020 taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteTaban PuanSıralama
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (Burslu)39133866
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (Burslu292457733
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%75 İndirimli)257471664
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (Burslu)286501970
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ243583465
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%50 İndirimli)231700751
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (Burslu)262725764
MARMARA ÜNİVERSİTESİ256795395
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA252846926

Pazarlama Bölümü MYO Taban Puanları ve Sıralama

 2 yıllık pazarlama taban puanları, TYT puan türünden elde edeceğiniz puanlara ve sıralamalara göre belirlenmektedir. Ön lisans pazarlama bölümü, Sözel bir alan olarak TYT puan türünden öğrenci almaktadır. Bölüm, aynı zamanda devlet ve özel üniversitelerde bulunan bir bölümdür. Özel üniversitelerdeki taban puanları ve sıralamaları, devlet üniversitelerine göre daha yüksek olabilmektedir. Aynı zamanda özel üniversitelerin bölüm için çeşitli burs seçenekleri de bulunmaktadır.

Yine pazarlama bölümü, sadece İstanbul ya da diğer Büyükşehirlerde olan bir bölüm değil, Anadolu genelinde olan bir bölümdür. Yine de bölümün kaliteli eğitimi ve nispeten daha fazla imkan için Büyükşehirlerde bu bölümü okumanız yararınıza olur. 2 yıllık pazarlama taban puanları ve sıralamalarına geri dönecek olursak da en yüksek puanlı ilk 5 üniversiteyi aşağıda bulup inceleyebilirsiniz: 

ÜniversiteTaban PuanSıralama
İzmir Ekonomi Üniversitesi Burslu292457.733
İstanbul Aydın Üniversitesi  Burslu286501.970
Marmara Üniversitesi256795.395
İstanbul Üniversitesi252846.926
Dokuz Eylül Üniversitesi241982.124
pazarlama bölümü mezunu ne iş yapar pazarlama bölümü dersleri pazarlama bölümü nedir pazarlama 4 yıllık taban puan ve sıralamaları pazarlama 2 yıllık taban puan ve sıralamaları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
4P Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

4P Pazarlama Nedir? 4P Pazarlama Ne İşe Yarar?

11 Ağustos 2021
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Dijital pazarlama, pazarlama yöntemlerinin dijitale taşındığı ve dijitale özgü hedef kitle pazarlamasına olanak sağlayan bir pazarlama türüdür. İşletme ve markaların, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla hedef kitleye ulaştığını biliyoruz. Fakat her işletmenin bu konuda başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi işletmeler ise hâlâ dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya bulaşmamakta kararlı ve bu kararlılık hedef kitleye kolaylıkla ulaşma olasılığını bile ortadan kaldırıyor. Neyse ki konumuz bu tür işletmeler değil, dijital pazarlama hizmetinden bir şekilde yararlanmak isteyenlere yönelik.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

14 Ağustos 2021
E-Posta Pazarlama Nedir?
Nedir?

E-Posta Pazarlama Nedir?

13 Kasım 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209