Close
Mobil Menu Bars

Pazarlama Bölümü

08 Haziran 2020, 811 defa okundu.
Pazarlama Bölümü
pazarlama, pazarlama bölümü, ders, ürün, hizmet

Pazarlama süreci; doğal kaynakların kullanımı ile üretilen ürün ve hizmetlerin, kullanıcıya ulaşana kadar gerçekleşen faaliyetlerin tamamını kapsar. Pazarlama; müşterilerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin anlaşılması, bu kapsamda ürün veya hizmetlerin tasarlanma, planlama ve son tüketiciye ulaşma işlemidir. Pazarlama için en sık kullanılan tanım, Amerika Pazarlama Derneği tarafından yapılan tanımdır. Tanıma göre pazarlama faaliyeti “kişilerin ve örgütlerin amaçlarına uygun şekilde değişimi sağlamak üzere, ürünlerin, hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılmasını, fiyatlandırılmasını, dağıtımını ve satış çabalarını planlama ve uygulama sürecidir.

Kurumların işleyişi içinde pazarlama anlayışı muhakkak yer almalıdır. Bu anlayış; üretim ve planlama süreci öncesinde hedef kitlenin gereksinimlerini anlama sürecini temsil eder. Tasarlanan ürün veya hizmet beklentileri karşılayabilecek ölçülerde tasarlanmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş olur. Günümüzde pazarlama, her geçen gün daha fazla öneme sahip olan, geniş kitlelerin ilgisini çeken bir alan olarak görülmektedir.

Pazarlama Bölümü Nedir

Üniversite için hazırlık yapan adayların çoğu bölümlerle ilgili araştırmalar yapar. Pazarlama bölümünü tercih edecek öğrenciler bölümle alakalı ihtiyaç duyacakları tüm bilgileri edinmek ister. Pazarlama bölümü günümüzde fazlasıyla ilgi gören bölümlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.Bu durum birçok insanın bölümü tercih etmesine sebep olmaktadır. Pazarlama eğitimi iki farklı seçenek sunar. Bunlardan ilki 2 yıllık ön lisans eğitimidir. Diğeri ise 4 yıllık lisans eğitimidir. İki bölüm arasında şöyle bir fark bulunmaktadır; 4 yıllık pazarlama lisans bölümünü tamamlayanlar uzman seviyesine sahip olurken, 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamlayanlar ara personel eğitimi alır.

Pazarlama bölümünün amacı; ürün veya hizmetlerin sınıflandırılması, pazarlanması, satış işlemleri, depolama ve nakliye gibi konularda ihtiyaç duyulacak tüm bilgileri öğrencilere aktarmaktır. Bölüme girmek isteyen öğrencilerin; ekonomi, sosyoloji, psikoloji, hukuk gibi konularla ilgili olması ve başarmaya istekli olması beklenir. Bölüme ilgi duyduğunuzu düşünüyorsanız, mesleğin ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirebilecek yeteneğe sahip olmanız gerekir. Adaylar seçimlerini yaparken, bölümde öğrenecekleri dışında kendini geliştirme isteğinden de emin olmalıdır.

Pazarlama İş İmkanları Nelerdir?

Tercihleri değerlendirdiğimizde en çok ilgi gören bölümlerden biri olarak karşımıza pazarlama bölümü çıkmaktadır. Bölüm iş imkanları değerlendirildiğinde de geniş bir yelpaze sunması, tercih sebepleri arasında yer alır. Teknoloji, gıda, otomotiv, yazılım, iç ve dış ticaret, lojistik, dekorasyon, turizm acenteleri, banka müşteri hizmetleri bunlara verilecek örneklerdir.

Programdan mezun olan öğrenciler, özel sektördeki firmaların satış departmanında, pazarlama ve pazarlama araştırması departmanında, reklâm departmanında, reklâm ve halkla ilişkiler ajanslarında görev alabilirler. Öğrencilere eğitim süreci boyunca da deneyim elde etmeleri, kurumların içinde yer almaları ve kendilerini geliştirmeleri önerilir. Bölümden mezun olmak için sadece teknik bilgileri öğrenmek ve bazı yeteneklere sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda bu mesleği sevdiğinizden ve yapabileceğinizden emin olmanız gerekir.

Pazarlama bölümü denince akla ilk gelen kapı kapı gezip satış yapmak, çok eskilerde kaldı. Kurum dışı görev olabileceği gibi kurum içinde de pazarlama departmanında daha fazla görev alacağınızı unutmamanız gerekir. Bir ürün veya hizmetin satış işleminin gerçekleşebilmesi için iyi bir pazarlama süreci yaşaması gerekmektedir. Bu sürecin en temel unsuru ürünü veya hizmeti iyi tanımaktır. Pazarlama bölümünün temel unsuru da burada devreye girer. Ürünü iyi bir şekilde tanıyan kişinin bir başka kişiyi veya topluluğu ikna etme yeteneğine sahip olması gerekir. Bu nedenle karşısındaki kişiyi ikna edebileceğine inanan insanların tercih edeceği bir meslek türüdür diyebiliriz. İletişim yönü güçlü bir insansanız özel ve kamu sektöründe birçok iş imkânı bulmanız mümkündür. İş bulamama ihtimaliniz bulma ihtimalinizden düşüktür. Kendinize uygun bir iş bulma ihtimaliniz diğer mesleklere göre her zaman daha yüksektir. Pazarlama, mezun sayısının yüksek olmasına karşılık, iş imkânı da yüksek olan bir meslek olarak karşımıza çıkıyor.

Pazarlama Mezunları Ne İş Yapar?

Pazarlama bölümü tercih edecek adayların ilk araştırdığı konu pazarlama mezunları ne iş yapar sorusuna cevap aramaktır. Pazarlama mezunları, kurumların ürettiği ürün ve hizmetleri pazarlama ve satışı ile sınırlı kalmaz. Ürün ve hizmetin geliştirilmesinde, müşteri ve kurum arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde görev alır. Çeşitli sektörlerde iş imkânı elde eden mezunlar, kurum içinde üretilen ürün veya hizmetin pazardaki yerinin sağlamlaştırılmasında, rekabet gücüne katkıda, marka değerini yükseltmede, karlılık oranın artmasını sağlamada önemli görevler üstlenirler. Temel anlamda pazarlamacı, ürün imajının değişikliğinden, pazarlanmak istenen ürünün tanıtımından satışa kadar olan süreçte görev alır.

Pazarlama Dersleri Nelerdir?

Pazarlama programı, lisans öğrencilerine geleneksel pazarlama kavramını içeren ve teorilerle desteklenen derslerin yanında ilgi alanlarına yönelik sosyal pazarlama, sürdürülebilirlik, inovasyon, elektronik pazarlama, sosyal medya gibi günümüz koşullarına uygun akademik süreci takip edebilecekleri imkanlar yaratmak amacı ile düzenlemeler yapmaktadır.

Pazarlama lisans programında öğrencilerin alacağı zorunlu dersler ilk iki sene genel işletme, yönetim, ekonomi dersleri aynı zamanda diğer fakülte bölümlerinden farklı olarak, psikoloji, sosyoloji zorunlu dersleri de alınacaktır. Üçüncü yıldan itibaren öğrencilere uzmanlaşmalarına yönelik zorunlu ve seçmeli dersler verilmektedir.

Pazarlama Taban Puanları ve Sıralama

Pazarlama bölümü 2020 taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlardır.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (Burslu) Taban puan: 391,66235 Başarı puanı: 33866
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (Burslu)    Taban puan: 292,71792 Başarı puanı: 457733
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%75 İndirimli)    Taban puanı: 257,19005 Başarı puanı: 471664
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (Burslu)    Taban puan: 286,81755     Başarı Puanı: 501970
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ    Pazarlama Taban puan: 243,76420 Başarı puanı: 583465
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%50 İndirimli)    Taban puanı: 231,91229 Başarı puanı: 700751
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ    (Burslu)    Taban puan: 262,89573 Başarı puanı: 725764
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ    Taban puan: 227,10030     Başarı puanı: 746511
MARMARA ÜNİVERSİTESİ Taban puan: 256,79517 Başarı puanı: 795395
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA    Taban puan: 252,56017     Başarı puanı: 846926

Pazarlama İş İmkanları Nelerdir?

Pazarlama iş imkanları sorgulandığında geniş bir yelpaze ile karşımıza çıkar. Teknolojiden, gıda, otomotiv, yazılım, iç ve dış ticaret, lojistik, dekorasyon, turizm acenteleri, banka müşterine uzanan örneklerler verilebilir. Programdan mezun olan öğrenciler, satış departmanında, pazarlama ve pazarlama araştırması departmanında, reklâm departmanında, reklâm ve halkla ilişkiler ajanslarında çalışabilirler.

Pazarlama Mezunları Ne İş Yapar?

Pazarlama mezunları genel tanımı ile bir kurumda ürün ve hizmet imaj çalışmalarından satışa kadar olan süreçte yer alır. Çok çeşitli sektörde çeşitli görevlerde yer alan mezunlar, kurumların ürettiği ürün ve hizmetleri pazarlama ve satışı ile sınırlı olmadıkları görülüyor. Ürün ve hizmetin geliştirilmesinde, müşteri ve kurum arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde de önemli yerleri vardır.

Pazarlama Dersleri Nelerdir?

Pazarlama lisans programında öğrencilerin alacağı zorunlu dersler genel işletme, yönetim, ekonomi dersleri olacaktır. Bunun yanında diğer fakülte bölümlerinden farklı olarak, psikoloji, sosyoloji zorunlu dersleri de verilmektedir. Üçüncü yıldan itibaren öğrencilere uzmanlaşmaları sağlamaya yönelik zorunlu ve seçmeli dersler de sunulmaktadır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!