Close
Mobil Menu Bars

Enstitü Nedir?

21 Haziran 2018, 12173 defa okundu.
Enstitü Nedir?
Enstitü Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber daha ileriye gitme hedefinde olan kişiler, rakiplerine fark atabilmek için enstitü nedir araştırmaya başlamıştır. Eğitimin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan bu kişiler, hayalini kurdukları mesleklere sahip olabilmek için çalışmaktadır.

Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen ancak bunun için bazı fırsatlara sahip olamayan kişiler, enstitü nedir araştırdıkları zaman hayallerine bir adım daha yaklaştıklarını fark etmişlerdir. Peki, enstitü ne demektir? Ne gibi faydaları vardır?

Enstitü Ne Demektir?

Belirli bir amaç için oluşturulan organize yapılar enstitü nedir sorusunun en temel cevabıdır. Özel konular üzerine araştırma yapmak için oluşturulan enstitüler, mesleki kuruluş olarak da kullanılabilmektedir. Herhangi bir üniversiteye bağlı olabilen enstitüler, üniversitelerden bağımsız olarak da araştırma yaparak eğitim vermektedir. Kelime olarak enstitü nedir araştırması yapan kişiler, enstitünün ne kadar önemli ve gerekli olduğunu görmektedir. Belirli bir konu üzerine araştırma yapan enstitüler, eğitim veren kurumlardır.

Bilim ve araştırma odaklı olarak kurulan enstitü, bilimsel araştırmalar yaparak ilgi duyduğunuz alanda gelişmenizi sağlar. Tüm dünyanın ve ülkemizin geleceği için değerli bir kaynak olan enstitüler, zihinsel olarak ihtiyaçların karşılanmasını ve potansiyellerin gerçekleştirilmesini sağlar. İlk olarak Köy Enstitüleri ile hayatımıza giren enstitü nedir sorusu, 1935 yılında düzenlenen ancak 1940 yılında hayata geçirilen bir sistemi karşımıza çıkarmıştır. Yoğun savaşlardan çıkan bir halk, köylerde okul olmaması ve bu alanlara eğitim hizmeti götürmenin zor olması gibi nedenler ile enstitülere olan girişimlerin ilk adımları atılmıştır.

Köylünün dilinden anlayacak ve enstitü nedir tam anlamı ile aktaracak bir aydın kesime ihtiyaç duyulmuştur. Bu da köylünün kendi içerisinden bir kesimin eğitilmesi ile mümkün görülmüştür. Belirli bir süre eğitim veren enstitü, bu eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerlere eğitmen unvanını vermiştir. Kursları tamamlayan kişiler ise kendi köylerine giderek yeni binalar yapmışlar ve eğitim vermeye başlamışlardır. Bu sayede enstitü nedir kavramı daha da gelişerek herkesin araştırdığı bir soru olmaya başlamıştır. Köylülere modern yaşamı ve tarımsal teknikleri öğreten eğitmenler, hem köylerin hem de ülkenin gelişmesine katkı sağlamışlardır.

Tüm Anadolu’nun okulsuz ve eğitimsiz olması ile araştırılan enstitü nedir sorusunun cevabı tüm ülkeye yayılmış ve enstitülerin ne kadar gerekli olduğu anlaşılmıştır. Bu sistem zamanla daha da yaygınlaştırılarak günümüze kadar gelmiştir. Teknoloji çağını yaşadığımız şu günlerde internetin de gelişmesi ile beraber enstitü nedir sorusu daha çok anlam kazanmaya başlamıştır. Üniversitelere giderek eğitim alamayan kişiler, enstitüler tarafından verilen eğitimler sayesinde kendilerini geliştirmektedir. Her enstitü, kendi alanında bir bölüme yoğunluk vererek bilimsel araştırmalar yapar ve eğitimlerini sunar. Peki, üniversite ile enstitüler arasında farklar var mıdır?

Üniversite ile Enstitü Arasındaki Farklar

Enstitü nedir sorusundan sonra bu kurumların üniversiteler ile ne gibi farkları olduğu merak konusu olmaktadır. Zaman ve mekân kısıtlamalarını kaldıran enstitüler, gündüz eğitimleri dışında akşamları da eğitim vermektedir. Bu sayede çalışan ya da yalnızca akşam saatlerinde zaman bulabilen kişiler, enstitü kapsamında verilen eğitimlere katılarak gelişimlerini tamamlamaktadır. Bu da zaman sıkıntısını ortadan kaldırmıştır.

Enstitü Ne Demektir?

Üniversitelerde birinci ve ikinci öğretim ayrımı bulunmaktadır. Birinci öğretim kapsamında eğitim alan öğrenciler, gündüz saatlerinde düzenlenen derslere katılmak zorundadır. İkinci öğretim öğrencileri ise akşam saatlerinde düzenlenen eğitimlere katılmaktadır. Öğrencilerin programlarına göre özel ders saatleri düzenlenmemektedir.

İstanbul İşletme Enstitüsü başta olmak üzere bütün enstitülerde öğrencilerin günlük yaşamlarına uygun olarak eğitimler düzenlenir. Bu sayede öğrenciler derslere kaçırmadan katılabilmektedir. Üniversite ile enstitü farkı ilk olarak burada ortaya çıkmaktadır. Enstitülerde istediğiniz saatlerde eğitim alabiliyorsunuz. Katılımcıların kendi belirledikleri yerde eğitim almaları da enstitü sayesinde mümkün hale gelmiştir. Üniversitelerde eğitim alan kişiler, fakültelerde bulunan dersliklere her gün gitmek zorundadır. Ancak İstanbul İşletme Enstitüsü kapsamında alacağınız eğitimlere isterseniz evinizden isterseniz işyerinizden katılabilirsiniz. Zaman kısıtlaması olmadığı gibi yer kısıtlaması da yoktur.

Son dönemlerde ülkemizde çok sık tercih edilen uzaktan eğitim sisteminin en güzel örnekleri İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından sunulmaktadır. İstediğiniz alanda kendinizi geliştirmeniz için gerekli olan kapsamlı eğitimler verilmektedir.

Üniversitelerde eğitimler karşılığında belirli harç ücretleri alınmaktadır. Ancak enstitü kapsamında verilen ücretsiz eğitimler sayesinde aldığınız eğitime herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bu da ekonomik bir avantaj sağlar. Üniversitelerde sınıf ortamında tanıyacağınız kişilerden çok daha fazla kişi ile iletişim kurmanız, enstitü sayesinde mümkündür. Bu sayede etkin bilgi alışverişi de sağlayabileceksiniz.

İnternet, bilgisayar ve tablet teknolojilerini en iyi şekilde kullanan enstitü, eğitimleri almanız için sınıf ortamında bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Evinizde oturduğunuz yerden telefon, tablet ya da bilgisayar ile eğitimlere katılabilirsiniz.

Enstitü Ne Anlama Gelir?

Daha fazla bakış açısı ile karşılaşmanızı sağlayan enstitü, bilgi akışının da etkili olmasına yardımcı olur. Sosyalleşmenin de önemine değinen enstitülerde birçok farklı şehirden arkadaşlar edinme şansı elde edersiniz. Üniversitelerde ise yalnızca o üniversiteye kayıtlı olan kişiler ile iletişim kurabilirsiniz.

2012 yılında hizmetine başlamış olan İstanbul İşletme Enstitüsü, kariyer ve işletme bilimi üzerine geniş araştırmalar yaparak kaliteli eğitimler vermektedir. Eğitim sonrasında düzenlenen sınavda başarılı olan kişilere ise sertifika sunulmaktadır. Bu sertifika ile istenilen her alanda iş sahibi olunabilmektedir. Türkiye’de hizmet veren enstitülerin sayısı bir hayli fazladır. Bunlardan bazıları şu şekilde açıklanabilir:

Tarih Araştırma Enstitüsü

Dünya’daki uygarlıkların gelişmesine büyük katkı sağlayan Türk uygarlığının birçok alanda izlerine rastlamak mümkündür. Kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar gelen Türk tarihinin derin araştırması yapılarak, Türk milleti bilgilendirilmektedir. ‘’ Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez. ‘’ düşüncesi kapsamında Türk tarihinin geçmişi bu enstitüde araştırılmaktadır.

Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü

Bulunduğumuz doğayı tehdit etmeyen, bu doğa tarafından tehdit edilmeyen insan yerleşimlerinin ortaya çıkarılması amacı ile ihtiyaç duyulan bilgilerin elde edilmesi ve bunun analizinin yapılması sağlanır.

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Dil bölümlerinden hukuk bölümlerine, felsefeden maliyeye kadar geniş bir alanda bilimsel araştırma yapılarak eğitim alınmasını sağlayan enstitüdür. Geleneksel olan akademik paradigmaları, teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan yenilikçi programlar ile birleştiren bu enstitüler, üstün niteliklere sahip olan kişilerin başarılı bir şekilde eğitilmesini sağlar. Bu enstitülerden mezun olan kişiler, uluslararası alanda nitelik kazanırlar. Yaratıcı özellikleri ile ileri düzey araştırmalar yapabilecek seviyeye gelirler. Elde ettikleri beceri ve yetkinlikler ile sosyal bilimler alanında bilime ve çalıştıkları kuruma katkı sağlarlar.

İstanbul İşletme Enstitüsü Hakkında

2012 yılında hizmet vermeye başlayan İstanbul İşletme Enstitüsü, işletme bilimi ile kariyer üzerine araştırmalar yapmaktadır. Öğrencilerin istedikleri alanda yeni bir bakış açısı kazanması için her türlü olanak sağlanır. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler için en doğru adres olan İstanbul İşletme Enstitüsü, ücretsiz olarak düzenlediği sertifika programları sayesinde mesleki becerilerin gelişmesini sağlar. Bu sayede hayallerini kurduğunuz mesleğin yetkinliğine sahip olabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü

İstanbul İşletme Enstitüsü hem uzaktan hem de örgün eğitim sunan bir enstitüdür. Bilginin çok değerli ve pahalı olduğu günümüzde kendinizi geliştirmeniz için en iyi fırsatlar sağlanmaktadır. Kurulmuş olduğu yıldan bu yana geçen 6 yıllık sürede kendini kanıtlamış olan İstanbul İşletme Enstitüsü, verdiği kaliteli eğitimler ile sektöre başarılı çalışanlar kazandırmıştır. Birçok Sivil Toplum Kuruluşu ile de çalışmalar yapan enstitüde, alanında uzman akademisyenler eğitim vermektedir.

Özellikle toplumsal fayda sağlayan eğitimlere de önem veren İstanbul İşletme Enstitüsü, işaret dili alanında da fark yaratmıştır. Öğrenme isteğine daima önem veren kurum, başarının sürdürülebilir olması için elinden geleni yapmaktadır. Birçok farklı alanda eğitimler verilerek kişilerin gelişmesi sağlanır. Eğitim sonrasında İstanbul İşletme Enstitüsü imzalı verilen sertifika uluslararası alanda geçerli olup, kariyeriniz için büyük fırsat yaratır. Rakiplerinizi geride bırakmak ve çalıştığınız sektörde kısa sürede yükselmek için bu avantajı kaçırmamanız önerilir.

İstanbul İşletme Enstitüsü’nde eğitim alabilmeniz için o alanda bilgi sahibi olma zorunluluğunuz yoktur. Bilgisayarı ve interneti olan herkes, istediği zaman istediği eğitimlere katılabilirler. Alanında uzman olan öğretim görevlileri ve akademisyenler tarafından sunulan eğitimler sayesinde istediğiniz alanda kendinizi ekonomik ve etkili bir şekilde geliştirebilirsiniz. Eğitimin pahalı olduğu günümüzde ücretsiz ve kaliteli eğitim almanın avantajlarından sizlerde yararlanabilirsiniz.

Kişisel gelişiminize katkıda bulunacak olan araştırmaları da istediğiniz zaman okuyabilirsiniz. Ayrıca kaçırdığınız eğitimleri yeniden dinleme şansı da sunulmaktadır. Eğitim alanında sunulan materyaller sisteme yüklenerek istediğiniz zaman ulaşmanız sağlanır. Deneyimli ve başarılı bir ekip tarafından sürdürülen eğitim programlarından istediğinize katılarak, kariyerinize güçlü bir katkı sağlayabilirsiniz. Eğitim sonrasında alacağınız sertifika ile İstanbul İşletme Enstitüsü’nün kalite farkını her alanda hissedebilirsiniz.

 

Enstitü kavramı nedir?

Özel konular üzerine araştırma yapmak için oluşturulan enstitüler, mesleki kuruluş olarak da kullanılabilmektedir. Herhangi bir üniversiteye bağlı olabilen enstitüler, üniversitelerden bağımsız olarak da araştırma yaparak eğitim vermektedir.

İlk olarak enstitü ne zaman hayatımıza girmiştir?

Köy Enstitüleri ile 1935 yılında düzenlenen ancak 1940 yılında hayata geçirilmiştir.

Üniversite ile Enstitüleri birbirinden ayıran özellik nedir?

Zaman kavramı en önemli özelliktir.

Enstitünün faydası nedir?

Bilim ve araştırma odaklı olarak kurulmuş olan enstitü , bilimsel araştırmalar yaparak ilgi duyduğunuz alanda gelişmenizi sağlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, başarı, kariyer planlama, doğru özgeçmiş düzenlemeleri gibi birçok alanda yazılar yazıyor.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Tolga Haşim Bedir
02 Ekim 2018
5.0

bu platform hakkında da bilgi olmamızı sağlayan güzel bi yazı olmuş. çok beğendim