AnasayfaBlogEn Bilinen Pazarlama Teknikleri
Dijital Pazarlama

En Bilinen Pazarlama Teknikleri

16 Nisan 2020
En Bilinen Pazarlama Teknikleri

Bir ürün ya da hizmet sunarken, içerik oluştururken kullanabileceğimiz bazı pazarlama teknikleri vardır. En bilinen pazarlama teknikleri arasında, içerik pazarlaması için blog yazıları ile Google'da üst sıralarda çıkmak için çabalarız. Ya da e-posta pazarlama ile müşterileri sık sık maillere boğan işletmeler de mevcut. 

Günümüzde bunlar, çoğu pazarlamacının kullandığı ana stratejidir. Ancak pazarlamayı daha etkin kılmak için bunlar tek başına yeterli gelmemektedir. İçerik pazarlamanızı daha efektif yapabilmek için önemli teknikleri sizler için derledim.

Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

 • Etkili bir pazarlama sürecinde en önemli şeylerin başında, çalışanlar ile samimiyeti dozunda ayarlamak vardır. Şirket içerisinde saygın ve doğru mesafeli bir ortam oluşturmak hem şirketin imajı hem de pazarlama politikaları için son derece önem taşımaktadır. Bu hususa dikkat edildiğinde ürün ya da hizmet üretimi daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilecektir.

 • Ürünü ya da hizmeti alacak kitlenin belirli olması gerekir. Yani az önce de ifade ettiğim gibi, hedef kitle net belirlenmelidir. Bunun nedeni, müşteri beklentilerini en iyi karşılamak ve satışları artırmaktır.

 • Devir dijitalleşme devri. Dijital pazarlamanın gücünü görmezden gelmeyin. Son yıllarda pazarlamanın dahi dijitalden yapıldığı, sosyal medyalara taştığı bir dönemdeyiz. Pazarlama iletişimi eğitimi gibi eğitimlerden faydalanarak pazarlama stratejileri, geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama gibi konularda yetkinlik kazabilirsiniz.

 • Pazarlama sürecinin en iyi şekilde yürütülmesi için öncelikle dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Pazarlama yapan kişinin, sunduğu ürün ya da hizmet hakkında bilgili olması gerekmektedir. Sunduğu şeyi iyi tanıyan bir pazarlamacı ya da patron, tanıtım yaparken çok daha başarılı olacaktır.

 • Pazarlamanın etkili bir şekilde sürdürülebilmesi için en çok alışveriş yapan ilk 10-15 müşterinin ziyaret edilmesi önemlidir. Bu hem şirketin göstermiş olduğu samimi yakınlık açısından hem de kişilerin ilgi görüyor olmasından dolayı pazarlamada pozitif yönde puan kazandıran bir detaydır.

 • İyi bir pazarlamacı aynı zamanda çok iyi bir anlatıcıdır. Ancak bununla birlikte çok iyi bir dinleyici de olması gerekmektedir. Çünkü pazarlanan ürünler hakkındaki şikayetlerin dinlenmesini de süreci de iyi yönetebilmek gerekir. Müşterilerin şikayet ve taleplerini göz önünde tutmalıdır. Bunun için de dinlemek hayatidir.

 • Pazarlama tekniklerinden bir diğeri de, pazarlamada samimiyet göstermektir. Tatlı dilli, anlayışlı, güler yüzlü ve samimi bir satıcının önemi yadsınamaz. Hangimiz kaba bir pazarlamacıdan bir şey almak isteriz ki? Evvela samimiyet.

 • Pazarlama sürecinde ikna edebilmek, ikna edici olmak son derece önemlidir. İkna teknikleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan iyi bir pazarlama süreci yönetmek pek de söz konusu değildir. Bu konuda da kendinizi geliştirmeniz önemlidir.

 • Müşterilerinizi karşınıza almayın, onları rakipleştirmeyin. Memnuniyetlerini göz ardı etmeyin. Ürünlerinizi kullandıklarında memnun kalmaları ve mutlu olmaları size güzel dönüşler getirir. Sizi yakın çevrelerine tavsiye etmeleri ve bu sayede yeni müşteriler kazanmak gibi avantajlar elde edersiniz.

 • Pazarlama sürecinde çok kısa sürede kar elde edemezsiniz. Kazancınız, geçen zamana göre artış gösterir. Bu bir süreçtir. Bunu akıldan çıkarmamak ve bu süreçte sabırlı olmak gerekir. 

 • Kalitenizden ödün vermeyin. Ölçünüz mutlaka kalite olsun. Tıpkı Steve Jobs'un, "Kalite ölçüsü olun. Bazıları mükemmeliyet beklentisi olmayan ortamlara alışık olmayabilir" dediği gibi. Ürün ya da hizmetlerinizin kalitesinden ödün vermeyin. Müşterileriniz size ve markanıza olan güvenlerini kaybederse, işletmeniz domino taşları gibi yıkılmaya başlar.

 • Kalitesi düşük ve ucuz bir mal üretmek yerine fiyatı biraz artırarak kaliteli mal sunun. Belki az olur ama öz olur. Bu kısa vadede de uzun vadede de size ve işletmenize kazandıracaktır.

 • Ürün yelpazenizi çeşitlendirmek, bir diğer önemli pazarlama teknikleri arasındadır. Yalnızca tek bir ürüne odaklanmak, alternatif sunmamak daha az satış yapmanıza neden olur. Çok uluslu bir şirket olma ihtimalinizi riske atmış olursunuz. Bu sebeple, ürün çeşitliliğini daima genişletmeye çalışın. Örneğin, et üretimi yapıyorsanız yalnızca et değil, dondurulmuş çeşitli gıdaların da üretimini yapın. Saha personellerinizin maaşlarında istikrarlı olun ve maaşlarını yüksek tutun. Aksi halde beklediğiniz kazancı sağlamanız zor olacaktır.

 • Online dünyada da aynı durum söz konusudur. Burada da satışları arttırmanın yolu hiç şüphesiz, çeşitlendirmeye gitmektir. Örneğin sinek ilacı satan bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz, sinek ilacının insan vücudu ile temasını önlemek için ilacı yerleştirebileceğiniz ayrı bir aparat da satabilirsiniz.

 • Satışların artmasına katkı sağlayacak bu stratejiler, hem pazarlama ağınızı genişletecek hem ürünleri farklı bir biçimde fiyatlandırmanıza yardımcı olacak hem de müşteri potansiyelinizin çeşitli olmasını sağlayacaktır.

 • Satış sonrası destek vermek, en az satış süreci kadar mühimdir. Bob Hooey'in dediği gibi, "müşterilerinizi önemsemezsiniz rakipleriniz önemseyecektir." Bu önemli faktörü atladığından dolayı başarısız olan çok sayıda işletme var. Ürünlerinin pazarlamasını yapıyorlar, satışı gerçekleştiriyorlar ve sonrasında ilgiyi kesiyorlar. Müşterilere destek vermek son derece önemlidir. Müşterilerinizle ilgilenmek, talep ve beklentilerini karşılamanız, şikayetlerini dinleyip iyileştirme çalışması yapmak müşterileri mutlu edecektir. Ve unutmayın, yalnızca mutlu müşteriler gelir ve çevrelerine sizden bahsederler. Ağızdan ağıza pazarlamanın markayı oturtmak ve satışları arttırmak için en iyi modellerden biri olduğunu unutmayın.

İlgili Eğitim: Pazarlama İletişimi Eğitimi

Pazarlama Teknikleri Neden Önemlidir?

Herhangi bir ürün ya da hizmetin satışından beklenen karı elde edebilmek için pazarlama tekniklerinin çok iyi özümsenmesi gerekir. Pazarlama, sabır ve süreç ister. Pazarlamanın süreci uzun olabilir. Fakat bu süreci en verimli biçimde değerlendirenler büyük oranlarda kazanç elde ederken, verimli değerlendiremeyenler ise kepenk indirmek zorunda kalmaktadır.

Herhangi bir şirket ya da işletme kurmadan önce mutlaka hedef kitlenin net bir şekilde belirlenmesi şarttır. Hedef kitleye yönelik kampanyalar düzenlenmeli, potansiyel müşteri talep ve istekleri araştırılmalıdır. Saha çalışması etkin bir biçimde yürütülmelidir. Bununla birlikte, pazarlama sürecindeki teknik unsurların çok iyi kavranması gerekmektedir.

Pazarlama Tekniği Nedir?

Pazarlama, işletmelerin faaliyetlerini maddi kazanca dönüştürmesi için yürüttüğü sürecin genel adıdır. Bu faaliyetler ürün ya da hizmet olmaktadır. Yani, çamaşır makinesinden restoran işletmeciliğine kadar uzanabilir. Burada amaç, kaliteli ve tatmin edici ürün ya da hizmetler sunmak, müşterinin talep ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaktır.

Bir ürünün ya da hizmetin üretim sürecinden dağıtımına, dağıtımdan da son tüketiciye ulaştırılmasına kadar izlenen stratejilerin genel adına pazarlama tekniği denir. Pazarlama teknikleri ile sunduğunuz ürün ya da hizmeti hangi kanallar aracılığı ile müşterilere ulaştıracağınızı belirlersiniz. Bu aşamada, en iyi sonuç verecek teknik tercih edilmektedir.

Siz de pazarlama teknikleri ile ilgili kendinizi geliştirmek ve bu yönde kariyer yapmak istiyorsanız Enstitü satış ve pazarlama eğitimleri içerisinden sektörünüze uygun online eğitimler alabilirsiniz.

pazarlama teknikleri pazarlama tekniği nedir pazarlama pazarlama iletişimi dijital pazarlama satış
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Teknikleri
Dijital Pazarlama

En Etkili Dijital Pazarlama Teknikleri

13 Ekim 2021
Pazarlama Teknikleri ve Rekabet
Satış - Pazarlama

Pazarlama Teknikleri ve Rekabet

09 Mayıs 2019
10 Adımda Satış Teknikleri
Satış - Pazarlama

10 Adımda Satış Teknikleri

19 Haziran 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209