AnasayfaBlogNiş Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Niş Pazarlama Nedir?

18 Kasım 2021
Niş Pazarlama Nedir?

Pazarlama türleri, farklı pazarlama stratejileri uygulamak isteyenler için önemli avantajlar sunabiliyorlar. Niş pazarlama anlayışı da tam olarak hakim pazarlama anlayışlarından farklı bir yol izleyerek daha küçük ama özel bir alana hitap ediyor. Niş pazarlama; tek bir hizmet alanına, hedef kitle bölümüne ve sektöre odaklanıyor. Böylelikle genişletilmiş pazarlamanın yaratabildiği karmaşıklık ve ayrıştırılmış stratejiler yerine özel ve daha ilgili bir pazarlamayı yerine getirebiliyor. Peki niş pazarlama bu kadar avantaj yaratmasının yanında neden her işletme veya markanın gündeminde yer almıyor? Öyleyse niş pazarlama alanının merak edilen soruları ve özellikleri ile içeriğimizin akışına devam edelim.

Özel ve Özgün Bir Anlayış: Niş Pazarlama

Niş pazarlama, belli bir alana yoğunlaşarak yalnızca o alanda hizmet vermeyi ifade eder. Böylelikle o alana yönelik daha özel ve odaklanılmış fikirler üretilebilir. Kavramın İngilizce'deki karşılığı olan niche ifadesi de pazarlama açısından ayrı ve uygun bir yer anlamına gelir. Bu açıdan baktığımızda, niş pazarlama; işletmenin kendine uygun bulduğu küçük ve dar bir bölüme odaklanma gayretidir.

Niş pazarlama anlayışı, yönelinen alana dair bir süre sonra bir uzmanlık bilgisi yaratır. Bunun sonucunda ise uzmanlığınızı kullanarak pazar alanındaki karınızı yaratabilmeye imkân sağlar. Niş pazarlama anlayışında, belirlediğiniz hedefe yönelik daha özel adımlar atabilir ve hedefiniz için daha vakit ayrıcı faaliyetleri yerine getirebilirsiniz. Özellikle hedef kitle söz konusu olduğunda, daha daraltılmış bir bölümlendirme neticesinde hedef kitlenin istek ve ihtiyaçlarına yoğunlaşabilmek daha kolaydır. Niş pazarlamada, belli bir hedef kitle grubu da seçilebilir.

Örneğin, kozmetik dünyasında sadece veganlara özel vegan ürünler üreten markalar vardır. Söz konusu oldukça geniş bir pazar alanında, yalnızca vegan ürün üretme anlayışına sadık kalabilirler. Fakat burada niş pazarlama stratejisinin yarattığı bir durum da vardır. Dar bir ürün ve hedef kitle odaklanmasında, tüketime açık özel ürün ve hizmetler üretildiği için çoğu zaman fiyatlandırmada yüksek rakamlar belirlenebiliyor. Çünkü, niş pazarlama stratejisi tek bir hizmet alanında uzmanlaşmaya yakın bir tüketim gideri harcıyor ve özel bir gruba hitap edebilmek özgün ürünler üretiyor.

Aslında niş pazarlamanın en önemli özelliklerinden biri olan bütçeyi daraltmak, bazı hedef kitleler söz konusu olduğunda pek mümkün olmayabiliyor. Fakat geniş hedef kitleye sahip markalarla karşılaştırıldığında, niş pazarlamaya sadık markalar daha az bütçeyle işlerini tamamlayabiliyor. Burada önemli olan bir başka soru ise dar bir pazara ya da hedef kitleye hizmet ederken nasıl yüksek kâr elde edilebilir? Şöyle ki hedef kitle ya da pazarı iyi tanıyarak bir değer üretildiği zaman çoğu durumda, eliniz boş dönmezsiniz. Bugün çoğu marka, değer ve ilişki pazarlamasında kapsamında müşterilerine özel stratejiler planlıyor. Niş pazarlama ise bunu en baştan planlayarak çok daha az bütçeyle hedef kitlelerine hitap edebiliyorlar.

Niş Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

Niş pazarlamanın en öne çıkan özelliği, tek bir alana yoğunlaşarak özel işlere imza atabilme fırsatı yaratmasıdır. Buradaki özel işler ise daha fazla vakit ayırarak ve hizmet verilen alanı iyi tanıyarak ortaya daha kaliteli bir anlayış çıkarabilmesiyle ilgilidir. Niş marketing ya da pazarlama, doğrudan hedef alanınızla ilgilenebilmenizi sağlar ve doğru hedefleme yöntemiyle doğru hedefe yönelebilmenize yardımcı olur.

Genel olarak ise niş pazarlama özellikleri olarak aşağıdakileri ele alabiliriz:

  • Niş pazarlamayı daha çok küçük işletmeler ve spesifik hedef kitle grubuna hitap etmek isteyen işletmeler uygular.

  • Niş pazarlamada özel bölümlendirme ve hedef kitle tanımlaması vardır.

  • Niş pazarlamada kapsamlı bir araştırma ve uzmanlık içeren alana yönelme vardır.

  • Niş pazarlama anlayışı da diğer pazarlama türleri gibi sosyal medya aracılığıyla hedef kitlesini bölümlendirir.

  • Niş pazarlamayı uygulayan işletmeler ölçümler ve veriler aracılığıyla hedef kitlelerini daraltabilirler.

  • Niş pazarlama, alternatif fikirleri ve ürünleri üretmek için de bir fırsat sunar.

  • Niş pazarlamayı uygulayan marka veya işletmeler çok daha az pazarlama faaliyeti yürütür.

  • Niş pazarlamada müşteri sadakati çok daha önemli bir yere sahiptir.

Niş Pazarlama Neden Önemli?

Niş pazarlama mantığı, daralmış bir alana en iyi ve kapsamlı şekilde hizmet edebilmeyi içerir. Yani niş pazarlama baştan itibaren dar ve küçük bir kapsama alanına hizmet edebilecek bir stratejiyi ifade eder. Diğer pazarlama türleri gibi burada da hedef kitle ve müşteri sadakati için pazarlama çalışmaları planlanır. Fakat niş pazarlamanın doğasında niş pazar ve hedef kitle olduğu için daha az pazarlama çalışması yapılır.

Niş pazarlamayı önemli kılan şeylerden biri, daha az bütçe ayırarak daha fazla kar elde etme imkânını sağlamasıdır. Ayrıca daha dar bir alanda hizmet sağlayarak da kendi işletmenizi en iyi şekilde temsil edebilirsiniz. Niş pazarlamayla daha önce kimsenin aklına gelmemiş bir pazar alanına yönelebilir veya daha az sesini duyurabilen bir hedef kitleye hizmet sağlayabilirsiniz. Niş pazarlamayı uygulayarak oldukça özgün fikirler de üretebilirsiniz. Fakat niş pazarlamayı, geniş kitleye hitap etmek isteyenlerden ziyade daha tanımlanabilir ve dar hedef kitleye sahip olanların uygulaması gerekir.

Niş Pazarlama Stratejisi Nasıl Uygulanır?

Eğer niş pazarlama kavramını işletme stratejisi adına kullanmak istiyorsanız öncesinde bilmeniz gereken bazı bilgiler var. Öncelikle niş pazarlamayı uygulamak istiyorum diye yola çıkmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Niş pazarlama bir sebep değil, bir sonuçtur. Dar bir hedef kitle ya da küçük bir pazar alanında hizmet veren işletmeler zorunlu olarak niş pazarlamaya öncelik verirler. Ayrıca niş pazarlama uygulamasında, mutlaka araştırma ve hedef kitleyi ayrıntılarıyla tanıma vardır. Gerekli pazar araştırmaları yapıldıktan sonra niş pazarlama stratejisi için bilgi ve veri toplanır ve hedef kitle için daha küçük pazarlama kampanyaları başlatılır.

Yine uygulama aşamasında, hangi pazarın nasıl bir gelişim gösterdiğini de incelemelisiniz. Böylelikle niş pazarlamayı nasıl etkin kullanarak hedefe ulaşabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Bir diğer önemli uygulama ise hedef kitlenizin nerelerde etkin olduğunu bulmanızdır. Her yerde pazarlama faaliyeti uygulamayacağınız için hedef kitlenizin nerelerde gezdiğini öğrenmelisiniz. Örneğin, geniş hedef kitleye sahip bir marka için sosyal medya mecralarını kullanmak önemli bir avantajdır. Fakat sizin dar hedef kitleniz sosyal medyada daha az vakit harcıyor olabilir. Bunun gibi tüm değişkenleri ve varsayımları kontrol altına almak için iyi bir hedef kitle analizine ihtiyaç vardır.

Niş pazarlamayı ele aldığımız içeriğin sonuna geldik. Diğer pazarlama türleri hakkında da yeterli bilgiler edinmek istiyorsanız Enstitünün pazarlama blog yazılarını takip edebilirsiniz.

niş pazarlama nedir pazarlama stratejileri pazarlama iletişimi eğitimi
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hedef Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Hedef Pazarlama Nedir?

05 Kasım 2021
İşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

İşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?

13 Ocak 2021
Endüstriyel Satışta Bölge Yönetimi
Satış - Pazarlama

Endüstriyel Satışta Bölge Yönetimi

20 Mayıs 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209