Close
Mobil Menu Bars

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

23 Aralık 2019, 1492 defa okundu.
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
e-ticaret, e-ticaret sitesi kurmak, wordpress, online satış, online eğitim,

E-ticaretin hayatımıza hızlı bir girişi ile birlikte e-ticaret sitelerine olan talep de arttı. E-ticaret sitesi kurmak, internet üzerinden alışveriş yapmak için gereklidir. İnternet üzerinden bir şeyler alıp satmak, sayısız avantaj sağlıyor. Bunlar arasında en çok öne çıkan nedir diye merak edecek olursanız hiç şüphesiz, dilediğiniz an erişim sağlayabilme imkanına sahip olmanızdır. E-ticaretin daha pek çok avantajı mevcut. Tüm bunların yanı sıra, e-ticaret sitesi kurmak için de bilinmesi gerekenler vardır. Öncelikle e-ticaret yapmak nasıl oluyor ve avantajları nelerdir?

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, bir işletmenin çevrimiçi ortamda varlığını ifade ederken, sunduğu mal ya da hizmetleri görmemize olanak sağlar. İnternet üzerinden ticaret ya da elektronik ticaret olarak da bilinen e-ticaret, internet aracılığı ile mal ve hizmet alım satımı olarak bilinir. Ve bu faaliyetleri gerçekleştirmek üzere para ve veri aktarımı manasına gelmektedir. E-ticaret daha çok fiziksel, somut ürünlerin online ortamda satışını ifade etmek için kullanılır fakat internet üzerinden gerçekleştirilen, kolaylık sağlayan her türlü ticari işlemi de tanımlar.E-ticaret öğrenmenin yollarından en önemlisi online eğitimler almaktır. Alınan eğitimler sayesinde bu işi çözebilir ve hatta sertifika kazanabilirsiniz.

e-ticaret, e-ticaret sitesi kurmak, wordpress, online satış, online eğitim,

Genel manada bakılınca e-ticaret, bir tedarikçi ile bir müşteri arasındaki internet ortamındaki ticari işlem olarak düşünülür. Bu düşünce her ne kadar doğru olsa da çok kapsamlı bir düşüncedir. Daha spesifik açıdan bakacak olursak, e-ticareti birbirinden farklı niteliklere sahip çeşitli başlıklara bölebiliriz. Peki, bu başlıklar neler?

Business to Business (B2B)

İngilizcede business to business olarak bilinen bu e-ticaret yöntemi, Türkçe anlamı ile işletmeden işletmeye ticaret anlamına gelir. B2B, şirketlerin tedarik pazarlarını oluşturmalarında yardımcı olur. Bir mal ya da hizmetin üretim aşamasında gerek duyulan ürünlerin veya ara malların toplu olarak satışlarının rahat bir şekilde yapılmasını kolaylaştıran şirketten şirkete olan sistem (B2B), e-ticaretin daha çok sektörel bir ağını temsil etmektedir.

Bu e-ticaret şekli KOBİ’ler için oldukça yararlı bir sistem. Çünkü bu sayede KOBİ’ler internet üzerinden mal alımı yapabiliyor ya da başka KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri satabiliyorlar. B2B şirketler arası e-ticaret türü olduğu için çok kapsamlı değildir; bu işlemlerin şirketler arası olması aynı zamanda işlem yükünü de artırmaktadır.

Business to Consumer (B2C)

Business to consumer, işletmeden tüketiciye olarak çevrilir. Bu e-ticaret türü, işletmeler ve nihai tüketiciler arasında elektronik iş ilişkilerinin kurulmasıyla ayırt edilir. Geleneksel perakende ticaretin normal olarak faaliyet gösterdiği e-ticaretin perakende bölümüne karşılık gelir. İşletmeden tüketiciye e-ticarette, ürünler ve piyasa fiyatları açık bir biçimde tüketiciye sunulmaktadır. Online alışveriş mağazaları, B2C’nin bugün oldukça yaygın kullanılan şeklidir. Bu mağazaların stoklarında bulunan ürünlerin üzerine kendi kar marjını ilave eden sanal mağazalar, bu ürünleri kullanıcılara internet üzerinden sunarlar. Tüketiciler de kredi kartı ya da havale yolu ile online alışverişlerini tamamlarlar.

Consumer to Consumer (C2C)

Tüketiciden tüketiciye olarak bilinen bu e-ticaret türü, tüketiciler arası yürütülen mal ya da hizmetlerin elektronik işlemlerini kapsar. Bu işlemler genellikle, faaliyetlerin gerçekleştirildiği online platformu sağlayan bir üçüncü taraf aracılı ile gerçekleştirilir. Tüketiciden tüketiciye e-ticaret hizmeti sağlayan sitelerin başında Türkiye'de sahibinden.com ya da gittigidiyor.com örnek gösterilebilir.

e-ticaret, e-ticaret sitesi kurmak, wordpress, online satış,

Consumer to Business (C2B)

İşletmeden tüketiciye e-ticaretin tam tersi olan tüketiciden işletmeye modelinde, tüketiciler mallarını şirketlere satıyorlar. Bu tür e-ticaret kitle kaynaklarına dayalı projelerde çok yaygındır. Çok sayıda birey, tam olarak bu tür hizmet veya ürünler arayan şirketler için hizmetlerini veya ürünlerini satın alınabilir hale getirir. Bu tür uygulamalara örnek olarak, tasarımcıların bir şirket logosu için çeşitli teklifler sundukları ve bunlardan sadece birinin seçildiği ve etkili bir şekilde satın alındığı siteler verilebilir. Bu tür ticarette çok yaygın olan bir diğer platform, iStockphoto gibi telifsiz fotoğraflar, görüntüler, medya ve tasarım öğeleri satan pazarlardır .

E-Ticaretin Avantajları Neler?

E-ticaret sitesi kurabilmek, e-ticaretin önemli avantajları arasındadır. Çünkü e-ticaret sitesi sayesinde sınırsız kitlelere ulaşmanız mümkün. Peki, e-ticaretin faydaları ve diğer avantajları neler?

  • İnternet bağlantısı olan her yerden erişim imkanı,
  • Fiziksel mağazadan daha az maliyetli olması,
  • Fiziksel mağazalar kısıtlı alana sahiptir ancak online mağazalarda binlerce ürünü sergilersiniz. E-ticaret siteniz sizin vitrininiz ve dilediğiniz gibi donatabilme imkanına sahip olursunuz.
  • Uluslararası pazarda yer edinebilme imkanı,
  • Reklam yoluyla hedef kitlenize ulaşabilmek, satışları bu doğrultuda arttırmak,
  • Uyurken dahi para kazanma imkanına sahip olabilirsiniz.
  • E-ticaret ile tedarikçilerin müşterilerine daha yakın olmalarına olanak tanınarak şirketler için üretkenlik ve rekabet gücünün artışının sağlanması,
  • Fiziksel bir mağazada kalabalık reyonlar, kasa sıraları yerine insanların oturduğu yerden hızlıca alışveriş yapabilmesi, bu sayede daha çok ürün satışı gerçekleştirme gibi avantajlar sayılabilir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Enstitü tarafından verilen eğitimlerle e-ticaret sitesi kurmak çok kolay. Ancak öncesinde e-ticaret konusunu birlikte özetleyelim.

Alan adı seçin

E-ticaret sitesi kurmada temel adımlardan biri, "domain" denilen alan adı seçmektir. Alan adınız web sitenizin internetteki adresidir. Alan adını seçerken mümkün olduğunca kısa, sitede satılacak ürünleri ifade edebilecek ve akılda kalıcı bir isim olmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus, hedef pazarınız yerel mi yoksa uluslararası mı olacak? Gerek uzantıları gerekse alan adınızı bu kritere göre seçmekte fayda var. Domain alabileceğiniz çeşitli sitelerden faydalanarak alan adı alabilirsiniz.

e-ticaret, online satış, online eğitim,

SSL Sertifikası edinin

Önceden alınmış bir e-ticaret hizmeti kullanmıyorsanız, alan adının yanı sıra, SSL sertifikası da almanız gerekir. Bir ziyaretçinin web tarayıcısı ile web sitenizi barındıran web sunucusu arasındaki iletişimi sağlamak için bir SSL sertifikası gerekir. Birçok SSL sertifikası sağlayıcısı vardır. Alternatif olarak, bazı barındırma şirketleri sizin için SSL ile ilgilenecektir. Böylece web barındırma üzerinden satın alabilirsiniz. Maliyetler sağlayıcılar arasında değişiklik gösterir ve bir SSL sertifikası satın alabilmeniz için ilk önce alan adınızın kayıtlı olması gerekmektedir.

Sade temalara öncelik verin

E-ticaret sitenizde ürünlerinizle öne çıkmak ve talebi de arttırmak istiyorsanız sade bir tasarıma sahip olun. Gerek istenilen ürünü hızlıca bulmada gerekse ürünlerin daha belirgin olması açısından sadelik önemlidir.

SEO'ya önem verin

Satmakta olduğunuz ürünler, yalnızca sitenizden değil, Google aramaları sonucunda da çıkmalıdır. Çünkü herkes sitenize girmeyi o an aklına getiremeyebilir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, tüketiciler bir şey satın almadan evvel yüzde 46 oranında Google'dan araştırma yapıyor. E-ticaret siteniz, ürünleriniz Google sıralamasında üst sıralarda değilse, rekabetten geri kalırsınız. Bu konudan muzdarip olmamak için SEO kriterlerini göz önünde bulundurun ve hatta bir blog sayfası açarak ürünlerinize yönelik tanıtım yazıları hazırlayın.

E-Ticaret Sitesi Kurmayı Öğrenin

E-ticaret sitesi kurmak için kapsamlı bir rehber hazırlamak belki sayfalar alır. Ancak alacağınız E-Ticaret Eğitimi sayesinde çok daha kolay ve pratik bir biçimde e-ticaret sitesi kurma ve e-ticaret yapma konusunda bilgi edinirsiniz. E-ticareti en pratik şekilde öğrenmenin yanı sıra uygulayabilmek için Wordpress Eğitimi de gereklidir. Wordpress'in açık kaynak kodlu ve özgür Wordpress eklentileri olan WooCommerce ile sitenizi entegre edebilirsiniz. WooThemes tarafından yapılan ve Automattic tarafından geliştirilen eklenti, kolaylıkla tüm Wordpress kullanıcıları tarafından yönetilebilmektedir. Wordpress sayesinde e-ticaret sitesi kurmak artık çok daha kolay.

E-ticaret sitesi nasıl kurulabilir?

Siteyi kurmak için öncelikle temel bilgiler gerekir. E-ticaret eğitiminden faydalanabilirsiniz. Bu sayede siz de sanal mağaza dünyasına katılabilirsiniz.

E-ticareti nereden öğrenebilirim?

E-ticaret sitesi kurmak ve süreci yönetebilmek için Enstitü sitesinden faydalanın. Online eğitimler sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca Wordpress ile e-ticaret sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Eğitimler sertifikalı mı?

E-ticaret sitesi için de Wordpress eğitimi için de sertifika mevcuttur. Eğitim sonunda uygulanan sınavdan başarılı olmanız durumunda almaya hak kazanırsınız. Sertifika özel ve resmi kurumlarda geçerlidir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!