AnasayfaBlogSosyal Medya Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?

22 Mayıs 2021
Sosyal Medya Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?

Sosyal medya, küresel çapta insanlar arasında etkileşim ve bağlantı kurmanın en kolay, en hızlı ve en etkili yolu. Yalnızca sosyalleşme değil günümüzün en önemli haberleşme, bilgi alışverişi, reklam ve tanıtım araçlarından.

Instagram, Youtube, Facebook, Tiktok gibi platformları kullanarak insanlar, dünya çapında iletişim ve etkileşim halindeler. Sosyal medyada teknik olarak herkesin söz söyleme, içerik üretme, paylaşma ve tüm dünyaya iletebilme şansı var. Doğru şekilde kullanıldığında çok güçlü ve etkili bir araç. Herkes söz söyleme, paylaşma şansı bulsa da doğal olarak bazıları öne çıkan içeriklerle dijital dünyada popülerlik elde ediyorlar.

Sosyal medya fenomenlerinin ne kadar kazandığını merak edenler için bu konuda net bir bilgiye ulaşmak zor. Çünkü birçok fenomen kazancını açıklamıyor. Bunun iki nedeni var; ilki vergi meselesi ve ikincisi imaj kaygısı. Ancak tüm bilgi ve açıklamaları derleyerek ortaya bazı veriler koymak da mümkün.

Sosyal Medya Fenomenlerinin Kazancı

Sosyal medya, dünyanın her yerinden insanın günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçası oldu. Günümüz internet çağı. Doğru, yanlış, eksik veya saçma bilgilerin hepsi internette. İsteyen herkes bir şeyler karalayarak, içerik paylaşarak yayınlayabilme özgürlüğüne sahip. Markalar sosyal medyanın gücünü gördüğü için, televizyon reklamlarına ayırdıkları bütçeleri sosyal medya fenomenlerine aktarmaya başladılar. Daha hızlı ve etkileşimli dönüşler aldıkları için giderek YouTube ve Instagram üzerinden reklam veriyorlar.

İyi bir takipçi kitlesine sahip olan ve düzenli şekilde paylaşım yapan fenomenler aylık 20 – 30 bin TL gelir elde edebiliyor. Düzenli şekilde içerik üreterek insanlarla etkileşim halinde ve “ilklerden” oldukları için avantajları kullanarak çok iyi gelirler elde edenler oldu. Özellikle YouTube ve Instagram üzerinde çok takipçiye sahip fenomenler, paylaşımları ve zengin hayatları ile göz önünde olmaya başladılar.

Influencer ekonomisi, dünya genelinde 1 milyar doları iken, Türkiye’de 35 milyon TL’yi aşmış durumda. En önemli nokta markalar ile yapılan anlaşmalar. Markalar, video içerisinde yer almak istediğinde video başı 25 bin TL’ye kadar kazanç sağlanabiliyor. Milyonlarca takipçiye sahip Türk Instagrammer’lar 24 saatlik paylaşımlara 10 bin TL ücret istiyorlar. Hikâye yerine normal gönderi paylaşımında fiyatlar 15 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Ortalama 250.000 takipçi sayısına sahip bir sayfadan reklam alma ücreti 80 ile 200TL arasında. Bu kişiler ayda 20 reklam alırsa, aylık 1.600 ile 4.000 TL civarı kazanabilirler. Bu rakamlar tahmini rakamlar, günlük reklam fiyatı 1.000 TL ye kadar çıkan fenomenler var.

Türkiye’de 100.000 takipçiye sahip bir fenomen, 1 ayda 2.000 TL’ye kadar para kazanabilir. Para kazanma yollarından en önemlisi markaların reklamlarını kendi hesaplarında paylaşmak. Örneğin, fenomen bir markanın ayakkabısını giyerek popüler olduğu platformda paylaşıyor. Platformdaki takipçi sayısı ve paylaşımın etkileşimine göre bir ücret alıyor. Bir paylaşım için 200 TL’den 10.000 TL’ye kadar meblağlar elde edilebiliyor. Ayrıca platformların onlara verdiği gizli sözleşmeye dayalı da para kazanabilirler.

Sosyal medya fenomenlerinin kazançları ülkelere göre değişkenlik gösteriyor. Ülkemizde 1 milyon takipçisi olan bir fenomen ile ABD’de 1 milyon takipçisi olanın geliri aynı değil. Takipçi sayısı 1 milyon ve üzeri olan fenomenler en az 3-4 kişilik ekiplere sahip oluyorlar. Türkiye’de çok yüksek takipçiniz olsa bile sadece sosyal medya platformlarının ödediği parayla bunu iş haline getirmek oldukça zor gibi. Asıl para getiren nokta, markalarla yapılan iş birlikleri.

Tiktok

Tiktok dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri ve tamamen ücretsiz. 100.000 takipçili bir Tiktok fenomeni aylık 200 ila 1.000 dolar arasında para kazanabiliyor. Tiktok kullanıcılara para ödemiyor ve reklam geliri paylaşma programı yok. Youtube’da kanal sahipleri videolardaki reklamlardan para kazanabiliyor. Tiktok’ta ise reklamlar video aralarında gösteriliyor yani kullanıcının videosunda reklam görünmüyor. Parayı genelde markalarla yaptıkları anlaşmalardan kazanıyorlar.

Instagram

Ortalama 100.000 takipçi ve 10.000-30.000 hikâye izlenimine sahip fenomenler, paylaşımları karşılığı 200-500 TL arasında kazanabilirler. Kendilerinden video istendiğinde, fiyatlar yukarı çıkabilir. 1 milyon ve üstü takipçiye sahip fenomenler, büyük ihtimal sözleşmeli ve faturalı iş yaptıkları için, tek bir iş karşılığı kazançları 5.000 ile 30.000 TL aralığına çıkabilir. Instagram fenomenleri genellikle 3 şekilde para kazanıyorlar:

  • Başka sayfaların reklamını alarak

  • Kendi ürünlerini satarak

  • Satış ortaklığı yaparak

Instagram’da YouTube’da olduğu gibi para kazanma aktif etme gibi bir özellik yok. Yani instagramın kendi sağladığı reklamlardan para kazanılmaz. Aynı zamanda şu takipçi sayısından sonra para kazanılır gibi bir şeyde yok. Para kazanmak için birçok yol var. Konseptinize karar verdikten sonra alanınızdaki en iyi paylaşımları yapmaya çalışın, para zamanla gelmeye başlar.

Youtube

Youtube’da reklam gelirinin %55’i kanal sahibine kalıyor. Ayrıca Youtube, kanal sahiplerine 1.000 izlenme başına 1-5 TL arasında bir ödeme yapıyor. 1.000 takipçi ve 4.000 saat izlenme oranına ulaştıktan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Youtuberlar, instagrammerlardan daha fazla kazanabilirler. Video içi reklamlar ile, video başına 1.000 TL’ye kadar kazanç sağlanabilir. 1 milyon takipçisi olan bir hesap aylık 2.000 ile 5.000 TL arasında kazanabilir. Bu ödeme sadece Youtube’un ödediği para. Herhangi bir marka ile yaptığı pazarlama videosunda 10.000 ile 30.000 TL arasında fiyat isteyebiliyor.

En Ünlü Sosyal Medya Fenomenleri

Günümüzde hiç beklenmedik şekilde ünlü olmak mümkün. Eğlenmek için çekip paylaştığınız bir video, bir anda milyonlarca kişiye ulaşabilir. Ertesi gün yüzbinlerce takipçisi olan ünlü birine dönüşebilirsiniz. En çok kullanılan sosyal medya platformlarından Instagram üzerindeki fenomenleri görelim:

Instagram Hesabı  Takipçi Sayısı Çağrı Taner 16.414.084Cezmikalorifer 9.025.923Karikatürhane 8.327.082Reynmen  7.172.619Aykut Elmas  6.592.091

Çağrı Taner; Instagram ve Twitter üzerinden mizahi alanda paylaşımlar yapıyor ve 16 milyon takipçisi var. Takipçilerini genellikle çocuk – genç kategorisi oluşturuyor ve paylaşımları saniyeler içerisinde binlerce kişiye ulaşıyor. Ortalama her sayfaya günde 1 reklam aldığında aylık en düşük 50.000 TL kazanıyor. Başlarken bu kadarını tahmin etmiyordu muhtemelen ancak kazandıkça yeni sayfalar satın aldı ve böylelikle daha çok kazanmaya başladı. Aylık ortalama kazancı 100.000 TL civarında.

Reynmen ismiyle bilinen Yusuf Aktaş, çıkardığı şarkılarla tanınan, genç kitlelere hitap eden bir fenomen. Instagram hesabında 7,2 milyon takipçisi olan fenomenimiz çıkardığı şarkılar sayesinde milyonlarca etkileşim alıyor. Instagram’da genel olarak aylık 1 veya 2 reklam aldığında ortalama 25.000 – 120.000 TL arası kazanıyor. Yani ayda 2 kez reklam alırsa en düşük 50.000 en yüksek 240.000 TL kazanç elde ediyor.

Cezmikalorifer; gündemdeki komik, mizahi içerikleri alıntılayarak paylaşıyor. Verdikleri reklamlarla milyonlarca kişilere ulaşabiliyorlar.

Aykut Elmas; Vine mecrasında çektiği mizahi videolarla tanınıyor. Geçmişten bugüne içerik kalitesini geliştirerek önemli sayıda takipçiye ulaşan Aykut Elmas, her kitleye hitap edebilecek düzeyde mizahi içerikler üretmeye devam ediyor.

Danla Biliç - Duygu Özaslan; Influencer olarak tanınan ve Youtube üzerinden makyaj videoları paylaşarak önemli kitleler edinen fenomenler, günlük hayatta yaptıkları her hareketle gündemde yer buluyorlar. Önerileri ve yaptıkları tanıtımlarla milyonlarca insanda markalar hakkında güven oluşturabilecek potansiyele sahipler. Danla Biliç 5,8 milyon, Duygu Özaslan 1,9 milyon takipçiye sahip.

Sosyal Medya Fenomeni Ne Demek?

Teknolojinin gelişmesiyle paralel yeni sektörler ve iş imkanları ortaya çıkıyor. Sosyal Medya Fenomenleri bunlara en iyi örnek. Son dönemlerin en ses getiren mesleklerinin başında yer alıyor. Dünyada ve Türkiye’de uzun süredir varlıklarını sürdürüyorlar. YouTube, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında yüksek sayıda takipçisi olan, düzenli şekilde içerik üreterek paylaşan, böylelikle tanınan ve markalardan gelen ürünlerin tanıtımını yapan kişiler fenomenler.

Dijital kanalları kullanarak herhangi bir ürün ya da servis hakkındaki deneyimlerini takipçileri ile paylaşarak pazarlama yapan, belirli bir kitleyi yönlendirme gücüne sahipler. Sosyal medya kullanımının artmasıyla etkileri de küçümsenemeyecek boyutlara taşındı. Dolayısıyla sosyal medya, markaların en önemli pazarlama faaliyeti olmaya başladı.

Dijital dünyada birçok fenomen var. Önemli olan hepsinin kendine özgü ve birbirinden bağımsız şekilde içerik üretmesi. Sosyal medya üzerinde iyi ve kaliteli içerikler oluşturmak, tamamıyla yaratıcılığa kalıyor. Bununla birlikte bir alan üzerinden gitme amacı olmadan öylesine yapılan bir paylaşımla da viral olup fenomen olmak mümkün.

Fenomenler, takipçilerine baskı yapmadan ve reklam algısı yaratmadan, pazarlanan ürünlerin tüketicilere ulaşmasını sağlıyorlar. Sosyal medya pazarlama stratejisi, günümüz pazarlama anlayışının neredeyse büyük kısmını oluşturuyor. Marka bünyesinde fenomenlerle iş birliği yapmadan geleneksel reklam stratejileri ile ilerlemeye çalışan sektörler rekabette geri kalıyorlar.

Sosyal Medya Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor Sosyal Medya Fenomenlerinin Kazancı En Ünlü Sosyal Medya Fenomenleri Sosyal Medya Fenomenleri sosyal medya ne demek Sosyal Medya Fenomeni
Neslihan Tatar
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259