AnasayfaBlogMarka Hikayeleri Satış Rakamlarını Arttırır
Markalaşma

Marka Hikayeleri Satış Rakamlarını Arttırır

16 Mart 2018
Marka Hikayeleri Satış Rakamlarını Arttırır

Hikaye anlatımı, şuan ve her zaman için insan kültürünün bir parçası oldu. Bu bizim evrim geçirmememizi ve hayatta kalmamızı sağladı. Mağaralarda otururken mağara çizimlerimizle hikayeler anlatıyor ve fikirlerimizi benimsiyorduk. İletişim çağında, fikirler yaratıcının tek mal varlığıydı.

Şimdi, uzak geçmişimizde olduğu gibi topluluk bir hikayenin yaşayıp ya da ölmesine, paylaşılıp ya da bırakılmasına karar veriyor. Hikaye birilerin dikkatini çekmeli onları duygusal açıdan etkilemeli. Umursamaları lazım. Verilen mesaj ile bağlantı kurabilmeleri için onu hatırlayacak kadar, başka birilerine aktaracak kadar, kendi davranışlarını değiştirecek kadar önemsemeli.

Marka hikayeleri neden önemli?

Sosyal medya insanları hikaye anlatımının temeline kadar götürmüştür. Herkesin bambaşka yollar ile hikâye anlatmalarını sağlamaktadır. Hepimiz hikayeler anlatırız. Ve hikaye anlatışımız Twitter, Facebook, LinkedIn, WeChat ve Weibo ile ölçülemez değer de değişmiştir. Önümüze bilgi yığıldığı bir anda seçim hakkımız doğuyor. Neyi okuyacağımızı hatta neyi paylaşacağımızı seçeriz. Tüketicinin ilgisine bağlanıp virüs gibi yayılıp büyük kitlelere ulaşan marka hikayeleri... Bu nedenle hikaye anlatımının önemi çok büyüktür ve bir markayı ileri de götürebilir, dağıtabilir de.

Hikaye anlatımının büyük kitlelerle iletişim için kalıcı bir metot olduğu kesin. Hikayeler, fıkralar ve metaforlar dinleyicileri herhangi bir satış amaçlı reklamdan çok daha hafıza da kalıcı bir şekilde marka mesajını açığa çıkaran hikaye türünden yolculuklara çıkarırlar. Bugün pazarlamacılar kendi pazarlama izlenimlerini güçlendirmek için kısıtlı bütçelerle çalışırken, hikaye anlatımı bütün ölçülerin varlıklarının bir pazarlama stratejisi olarak kullanılabilir çünkü hayal gücü ve yaratıcılık gerektirir. Marka hikayeleri parayla satın alınamaz. Bir markanın hikayesi sadece medya yoluyla veya kullanılan reklamlarla sınırlı ve kontrolde değildir. Bir başkası bunun tamamen tersine döndüğünü bile söyleyebilir: medya şimdi hikayelerin bir başka yerde ne kadar ilgi topladığına bakarak marka hikayeleri yönetir. Müşterileriniz ve avukatlarınız şimdi hikayelerin yankı yapması için onlara güç veren hikaye gurmeleridir.

Hikaye anlatımını satış aracı olarak kullanarak yapılan işlerin asıl hedefi müşterilerin marka hikayelerini ürünlerinin yararına ilişkilendirecek şekilde anlatmalarıdır. Hikayeler markalara insancıl yön ekler. Müşterilerin özünde insan kökleri olan bir anlatımı düşünüp ona göre davranmalarına yardımcı olur. Marka hikayeleri empati kurdurur. Hikayenin içinde kendimizi görürüz. Ya da kendimizden bir parça görürüz. Veya olmak istediğimiz kişiyi görürüz. O anlatı olmadan her şey veri, bilgi, hat ve hesaplardan oluşur.

Tüketiciler teklifleri hikayeleri kıyasladığı gibi kıyaslarlar. Markaların hayatına nasıl uyum sağladığına bakarlar. Başarılı olmak için markalar insan sezgilerine dokunan onları heyecanlandıran ilgi çekici kararlı marka hikayeleri anlatmalıdır. Tüketiciler genellikle markalar arasında değişim yapma eğilimindedir ve birbirini tekrarlayan birkaç markaları bulunmaktadır. Marka sadakati nadir olduğuna göre , anlayış markanın hedefi olmalıdır. Başarı markanın devamlı olmayan tüketicileri daha sık tüketmelerine ikna etmenin temelindedir. Bu nadir tüketicilere ulaşmak en önemlisidir.

Tüketiciler nadir olarak marka hakkında bir şey hatırlar. Tüketicilerin o kategoride tüketmeye geldiğinde markanın varlığını hatırlaması daha önemlidir. İşte burada hikaye anlatımının gücü belli olur. İnsanların hatırladıkları marka hikayelerdir. Sima ve isimleri unuttuklarında bile nadiren hikayeyi ve hikayenin onlara nasıl hissettirdiğini unuturlar. Çoğu kişi Kickstarter kampanyasının kimin başlattığını hatırlamaz fakat “patates salatalı adam” olarak bahsederler. İşte bu hikayenin gücüdür.

Markanızın hikayesini biçimlendirirken ürününüzün müşterilerinize nasıl yarar sağladığını belirlemeniz lazım. Sizin markanızı rakip markanızdan farklı yapan nedir? Markanız nasıl faydalar sağlayabilir?
Bu soruların cevapları markanız için güzel bir hikaye yaratmanıza rehber olacaktır. Ve sonuç olarak bu satış etkinizi güçlendirecektir.

ilginç marka hikayeleri marka hikayeleri marka başarı hikayeleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Storytelling Nedir? Visual Storytelling Nedir?
Satış - Pazarlama

Storytelling Nedir? Visual Storytelling Nedir?

11 Mart 2021
Lüks Markalar Ve Dijital Dünya
Dijital Pazarlama

Lüks Markalar Ve Dijital Dünya

26 Haziran 2019
Hikayesi İlginç 5 Şirket İsmi
Popüler Yazılar

Hikayesi İlginç 5 Şirket İsmi

16 Haziran 2020