AnasayfaBlogProje Koordinatörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Proje Koordinatörü Nedir? Ne İş Yapar?

21 Haziran 2021
Proje Koordinatörü Nedir? Ne İş Yapar?

Proje koordinatörü, ilgili proje ya da çalışmada yetkili olan bir kişidir. Proje koordinatörü, belirli aşamalarda görev alarak süreç yönetimine katkıda bulunur. Bir projenin planlama, uygulama ve denetleme aşamalarında çeşitli görevlere sahip olan koordinatör, bu aşamaların istenilen şekilde düzenlenmesini sağlar. Proje koordinatörlüğü mesleği, sivil toplum ve danışmanlık kurumlarında geçerli bir alandır. Ayrıca bu alanda çalışmak için ciddi bir eğitim ve deneyim de gereklidir. Peki proje koordinatörlüğü nasıl bir meslektir ve ilgili alanlarda çalışmak için neler yapılabilir?

Proje Koordinatörü Nedir?

İlgili proje, kampanya ya da çalışma için belli bir iş düzenine gerek vardır. Proje yöneticisinden başlayarak ilgili aşamalardaki asistanlar da projenin iş yükünü sahiplenir. Proje koordinatörlüğü ise yöneticiden ve ekip içinde aldığı sorumlulukla projenin düzenlenmesini sağlayacak adımları etkinleştirir. Fakat aşamaları harekete geçirirken tek başına karar almaz bir ekip iletişimini sağlayarak kararları kesinleştirir. Proje için belli bir iş planı oluşturulur ve buradan çıkan sonuçlarla bütçe planlamasına gidilir.

Proje koordinatörü, projeye bütüncül yaklaşır ve her bir aşamanın diğerini etkileyebilecek bir güce sahip olduğunu bilir. Bundan dolayı da ilgili aşamalarda ciddi bir araştırma ve stratejik düşünme yolunu tercih eder. Ayrıca projenin belli bir fikri ve hedefi olduğu için ilgili aşamaların da bu yönde düşünülerek etkinleştirilmesi gerektiğini bilir. Proje koordinatörü süreç içinde idari ve mali aşamalar ile ilgilenir. Belli bir fikir, plan ve bütçe ile harekete geçen proje koordinatörü, yöneticilerden aldığı yönlendirmelerle ekibini oluşturur. Koordinatör, projede görevli olduğu süreç boyunca ekip için çalışmaya uygun bir düzen yaratır.

Ayrıca proje için hem sahada hem de dijital mecralarla işlerini yerine getirir. Tabii ki söz konusu görevleri yerine getirirken iletişim ve organizasyon becerileri de kullanarak en doğru adımları izler. İşe alımlarda da proje koordinatörünün iletişim becerilerinin yüksek seviyede olmasına dikkat edilerek personel alımı gerçekleştirilir. Kısacası proje koordinatörü gerekli iş birliği adımları ve aşamaları etkinleştirmek için iletişim başta olmak üzere sunum ve organizasyon becerilere de sahiptir. 

Proje Koordinatörü Ne İş Yapar?

Proje koordinatörü, ilgili kurumun iş tanımına ve görevlerine göre çeşitli işleri yerine getirir. Genel olarak ise bir proje koordinatöründen beklenen şey, projenin düzenini sağlamasıdır. Proje düzeni için de ekiple beraber iş yükünü üstlenir. Proje koordinatörü; proje yöneticisi, proje asistanı, proje danışmanı ve ilgili birimlerin personelleriyle beraber çalışır. Bununla birlikte kurumun kendi iş düzeni ve hedefleri de ekip içi görevlendirmelerde etkilidir. Örneğin STK'larda koordinatörler daha fazla göreve sahip olabilmektedir ve ekip içi çalışmada da oldukça yetkili durumdadır. Yine koordinatör genel olarak proje yönetiminden sorumludur. Proje yönetimi için aşamaların nasıl olması gerektiği, hedefler için harcamaların tutarı, kaynak ve yatırımların planlanması gibi süreçlerde, proje koordinatörün çeşitli görevleri vardır. Genel olarak ise bir proje koordinatörü aşağıdaki işleri yerine getirir:

 • Projenin koordinasyonu için çeşitli aşamaları oluşturur. 

 • Bütçe planlaması dahilinde gelir-gider ve harcama durumlarını kontrol eder. 

 • İş birliği ve proje paydaşlığı için ilgili kurum ve kişilerle iletişime geçer.

 • Proje kazanımlarını ve risklerini belirler. 

 • Proje risk yönetimi aşamasını etkinleştirir.

 • Proje ve süreç ile ilgili raporlamalar oluşturur ve 

 • Kurumun diğer departmanlarıyla da çalışarak bilgi akışını gerçekleştirir.

 • Proje paydaşları ile ilişkileri geliştirerek çalışmanın uygulanmasını hızlandırır. 

 • Proje denetlemesini ve iş takibini yapar. 

 • Projenin uygulanabilir olması için çözüm önerileri geliştirir.

 • Durum analizi ve takibi yaparak çalışmanın seyrini belirler. 

 • Projenin mali ve idari planlamasını oluşturur. 

 • Projenin paydaşlarından biri olan müşteri ve hedef kitleye yönelik iletişim çalışmalarını yürütür. 

 • Proje çalışması için dijital mecralarda hangi içeriklerinin yayımlanacağını belirler. 

 • Toplantı, konferans, seminer, ve etkinliklerin koordinasyonu için organizasyonları düzenler. 

 • STK'larda çalışan proje koordinatörü, üye ve gönüllü ilişkilerini geliştirecek projelerin planlamasını sağlar. 

Proje Koordinatörü Maaşları

Proje koordinatörü maaşları, genel olarak yüksektir. Fakat koordinatörün hangi alanda çalışacağı da maaşta etkilidir. Daha çok sivil toplum kuruluşları, danışmanlık hizmeti veren şirketler ve derneklerde çalışan proje koordinatörü, çalıştığı alanın İK politikasına göre bir maaş alır. Ayrıca proje koordinatörün deneyimli olması da istendiği için deneyimli bir proje koordinatörü, daha yüksek maaşlar alabilmektedir.

Genel olarak bir proje koordinatörü maaşları, 4.000 TL ila 11.000 TL arasında değişmektedir. Maaşların en belirleyici unsuru ise deneyim ile beraber alandaki iş yükü ve projenin kapsamıdır. Ulusal ve uluslararası projelerde koordinatörün maaşı da artabilmektedir. 

Proje Koordinatörü Nasıl Olunur?

Proje koordinatörü olmak için üniversite mezunu olmak gerekir. Bilhassa lisans mezunu olmak, iş ilanlarına başvurmak için gerekli bir şart olabilmektedir. Ayrıca bazı bölümlerden mezun olmak da ilgili alanlarda çalışmak için etkili olmaktadır. Bu bölümler genellikle sosyal bilim ağırlıklıdır. Bununla beraber bazı iş ilanlarında mühendislik bölümü mezunu olmak da istenilen bir niteliktir. 

Proje koordinatörlüğü mesleği için gerçek anlamda nitelikleri geliştirmek gerekir. İletişim, sunum ve organizasyon becerileri dışında, proje yönetimi ve proje çalışması için ciddi bir deneyim, işe alım için gerekli olmaktadır. Ayrıca STK'larda çalışma geçmişi de işe alımda etkili olabilmektedir. Peki proje koordinatörü olmak için deneyim nasıl elde edilir?

Doğrudan proje koordinatörlüğüne yönelik bir alan ve eğitim olmadığı için bu meslekte çalışmak isteyenlerin hangi alan deneyimine sahip olması gerektiği belirsizdir. Fakat, iş ilanlarda en net olan niteliklerden biri projelerde çalışma deneyimidir. Bunun için de ilgili danışmanlık kurumlarında ve STK'larda gönüllü projelere katılmak, stajyer olarak yer almak veya proje asistanı olarak çalışmak, deneyim elde etmenin bir yoludur. Yine istenilen nitelikleri daha da geliştirmeniz durumunda, tercih edilmeniz de kolaylaşacaktır. Söz konusu nitelikler ise iletişim ağırlıklıdır. Hem sahada hem de dijital mecralar yoluyla iletişim kurabilmeniz gerekir. Dijital iletişim ve sosyal medya kapsamında, ilgili uygulamaları öğrenmeniz de ciddi bir işe alım avantajıdır.

Ayrıca müşteri ilişkileri yönetimi, İngilizce dil yetkinliği, sosyal bilimlerde yüksek lisans yapma, iletişim alanında çalışma, seyahat engeli olmama gibi nitelikleri de bir ölçüde karşılayabilmeniz gerekir. Kısacası proje koordinatörlüğü mesleği, bir geçiş mesleğidir. Halkla ilişkiler, STK ve iletişim çalışmaları alanında deneyim elde ettikten sonra ilgili iş ilanlarına da başvurarak mesleği yerine getirebilirsiniz.

Proje Koordinatörü Proje Koordinatörü nedir Proje Koordinatörü ne iş yapar Proje Koordinatörü maaşları Proje Koordinatörü nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.