AnasayfaBlogLiderlik Nedir? Etkili Liderin 9 Özelliği!
Kariyer

Liderlik Nedir? Etkili Liderin 9 Özelliği!

24 Eylül 2019
Doğrudan kameraya bakan beyaz sakallı bir aslanın yakın çekimi. Yüzü, sırtından aşağıya doğru inen uzun, altın rengi bir yeleyle çerçevelenmiş. Gözleri koyu sarı, kürkü ise kahverenginin açık bir tonunda. Arkasında siyah bir arka plan ve üzerinde 'Zd' yazan beyaz bir yazı var; görüntünün sağ tarafında ise bir kedinin gözünün yakın çekimi ve üzerinde beyaz bir '11' rakamı yer alıyor. Kedinin yüzü çoğunlukla gölgeler içinde gizlenmiş, ancak parlak yeşil gözü görülebiliyor. Resmin geneli renklerin karışımıyla canlıdır ve aslanın ifadesi güç ve kudreti yansıtmaktadır.
Etkili Lider ÖzellikleriAçıklamaÖrnek ve Sonuçlar
Kendine GüvenirRahat konfor bölgelerinden çıkmaktan korkmazlar ve risk almayı severler.Bu özellikler, liderin hedeflerini gerçekleştirmek için her türlü zorlukla mücadele etmeye hazır olduğunu gösterir.
Güven Verirİşbirliği yaptığı diğer kurumlar ve ekip arkadaşlarına güven verir.Bu, kurumun genel imajını olumlu etkiler ve işlerin büyümesini sağlar.
Katkıda BulunurBirlikte çalıştığı insanların büyümesine katkıda bulunur ve deneyimlerini paylaşır.Bu, ekip üyelerinin liderinin rehberliği ile kendi potansiyellerinin farkına varmalarını sağlar.
TutkuluYaptıkları işi tutku ile yaparlar ve sıradan bir iş olarak görmezler.Bu, liderin işini önemsediğini ve kendini tamamen adadığını gösterir.
İyi İletişimciAçık ve net bir iletişim sergilerler. İyi bir dinleyicidirler.Bu özellik, liderin ekibini açıkça yönlendirme ve gerektiğinde destekleme yeteneğini gösterir.
MerhametliÇalışanların hata yapma durumlarında anlayışlı ve merhametli davranır.Bu tutum, çalışanların hatalarını öğrenme fırsatı olarak görmelerini ve gelişmelerini teşvik eder.
Çözüm OdaklıSorunların üstünde çok durmak yerine çözüm üretmeye odaklanır.Bu özellik, liderin işlerin akıcı bir şekilde ilerlemesini sağlamasına yardımcı olur.
Saygılı ve NezaketliÇalışanlarına ve işbirliği yaptığı diğer kişilere saygı ve nezaket gösterir.Bu, çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar ve iş yerinde pozitif bir atmosfer yaratır.
Inspire EdiciEleanor Roosevelt'in dediği gibi, 'Büyük bir lider, insanlara kendilerine güvenmeleri konusunda ilham verir.'Bu tutum, liderin takımı kendine inandırma ve hedeflerine ulaşmalarını sağlama yeteneğini gösterir.
İlişkileri GüçlendirirEkip içerisinde güçlü ilişkiler geliştirir ve zayıf olan halkayı güçlendirmek için çalışır.Bu, liderin ekip uyumunu sağlama ve ekibin genel performansını artırma yeteneğini gösterir.

Liderlik, insanları ortak bir hedefe ulaşmak için harekete geçirme yeteneğidir.  Lider, kendisinde bulunan mevcut gücü ve motivasyonu, başkalarına da kazandırabilendir. Lider, eylemin ilham kaynağı ve yöneticisi konumundadır. İçerisinde bulunduğu yerde ya da işinde diğerlerinin yönünü bulmasını ve takip etmesini sağlayan liderlik ve karakteristik becerilerine sahip olan kişidir. 

Liderlik bir hedefe doğru tek başına tek elle çalışmak değildir. Etkin liderlik, çevresindeki insanları, belirli bir hedef doğrultusunda beraber çalışmaya teşvik ve motive etmek ile ilgilidir. Eleanor Roosevelt bunu şöyle ifade etmiştir: "İyi bir lider, insanları lidere güven duymaları için ilham verir. Büyük bir lider, insanlara kendilerine güvenmeleri konusunda ilham verir."

Etkili Lider Kimdir? 

Etkili liderliğin olmadığı yerde yapılan iş ve organizasyonlar etkin olamazdı. Liderlik, doğru ve etkili kanalize edildiği takdirde önemli bir itici güçtür. Büyüme, gelişme, yenilikler için temel güçlerden biridir. Liderin hedeflere ve geniş vizyona sahip olarak verimli çalışması gerekir. İyi ve etkili bir lider aynı zamanda grubunun üyeleri içerisindeki verimlilik ve morali de üst seviyede tutmanın anahtarıdır. Peki etkili liderin özellikleri nelerdir? Ne gibi karakteristik özellikler taşır? Birlikte bakalım.

Etkili Liderin Özellikleri

 1. Etkili liderler kendine güvenir. Rahat konfor bölgelerinden çıkmaktan asla korkmazlar. Tam tersine, risk almayı sever. Hedeflerini gerçekleştirmek için her türlü zorlukla mücadele etmeyi göze almışlardır. 

 2. Etkili lider kendine güvenmekle birlikte çevresine de güven verir. İşbirliği yaptığı diğer kurumlar olsun ekip arkadaşları olsun onların güvenlerini boşa çıkarmaz. Bu sayede kurumu adına da olumlu bir imaj çizer ve işlerin büyümesinde önemli rol oynar.

 3. İnsanların büyümesine katkıda bulunur. Birlikte çalıştığı insanlar ile deneyim ve tecrübelerini paylaşmaktan geri durmazlar.

 4. Etkili bir lider, kendisinde olduğu gibi çalışanlarının da eksiklerinin olabileceğini bilir. Ekip içerisinde güçlü ilişkiler geliştirir ve zayıf olan halkayı güçlendirmek için çalışmalar yapar.

 5. İşlerini tutku ile yaparlar ve onu sıradan bir iş olarak görmezler. Yaptıkları işi, çalıştığı insanları önemser. 

 6. İletişime önem verirler. Etkin bir lider, açık ve net bir iletişim sergiler. İyi bir dinleyicidir. Değerli bilgileri paylaşır, gereken soruları nerede ne zaman sormasını bilir. Öte yandan yanlış anlaşılmalara fırsat vermemek için belirsiz durumlara açıklık getirmeye önem verir. İletişim kurarken bile çalışanlarına ilham verir, onları enerjisi ile motive eder.

 7. Etkili lider, çalışanlarının başarısız olduğu ya da hata yaptığı durumlarda merhametlidir. Öfkelenip kızmak yerine sakinliğini korumayı bilir. Çünkü bilir ki öfke ile kalkmak hatayı çözmez aksine daha büyük zararla oturmaya neden olur.

 8. Çözüm odaklıdır. Sorunlar her zaman yaşanabilir ancak oraya takılıp kalmaktansa çözüm üretmeye çalışır. Yaşanan problemleri gözünde büyütmez ve çözümü için gereken görev dağılımını yaparak çalışmaları yürütür. 

 9. Etkin bir lider, saygı ve nezakete önem verir. Böylece çalışanlarını iyileştirme ve geliştirme konusunda daha teşvik edici olur. Bunun için de çalışma ortamını saygı duyulan, güvenli, huzurlu bir alana çevirir. Çalışanların katkılarını göz ardı etmez.

Liderlik Öğrenilebilir mi?

Lider olunmaz lider doğulur! demeyeceğiz elbette :) Doğuştan liderlik kabiliyetine sahip olduğunu düşündüğümüz insanlar olsa da, bazı beceriler geliştirilerek, lider olmak elbette öğrenilebilir. Çaba göstererek iyi bir lider olabilirsiniz. 

Nasıl Lider Olabilirim?

Liderlik, özellikle iş yaşamında son derece önemli bir yetidir. İş hayatında başarı elde etmek herkesin hayalidir. Bu bağlamda, kalıcı başarılar ve iyi bir kariyer hedefleyen herkes liderliği öğrenebilir. Bunun için online eğitimler mevcuttur. Dilediğiniz yerden katılacağınız Liderlik Eğitimi sayesinde siz de başarıya giden basamakları güvenle çıkabilirsiniz. Ücretsiz faydalanabileceğiniz eğitimden başarılı olmanız durumda, sertifika almaya hak kazanacaksınız.

İlgili Eğitim: Liderlik Eğitimi - Postmodern Liderlik

Liderlik Eğitimi Konu Başlıkları

 • Liderlikte güven

 • Etkili insan kavramı

 • Liderlik basamakları

 • 4 basamaklı liderlik modeli

 • Postmodern dünyada iş ve çalışan anlayışı

 • Yeni dönemde lider ve yöneticilerin fonksiyonları şeklindedir.

Kendine Güvenir, Rahat konfor bölgelerinden çıkmaktan korkmazlar ve risk almayı severler, Bu özellikler, liderin hedeflerini gerçekleştirmek için her türlü zorlukla mücadele etmeye hazır olduğunu gösterir, Güven Verir, İşbirliği yaptığı diğer kurumlar ve ekip arkadaşlarına güven verir, Bu, kurumun genel imajını olumlu etkiler ve işlerin büyümesini sağlar, Katkıda Bulunur, Birlikte çalıştığı insanların büyümesine katkıda bulunur ve deneyimlerini paylaşır, Bu, ekip üyelerinin liderinin rehberliği ile kendi potansiyellerinin farkına varmalarını sağlar, Tutkulu, Yaptıkları işi tutku ile yaparlar ve sıradan bir iş olarak görmezler, Bu, liderin işini önemsediğini ve kendini tamamen adadığını gösterir, İyi İletişimci, Açık ve net bir iletişim sergilerler İyi bir dinleyicidirler, Bu özellik, liderin ekibini açıkça yönlendirme ve gerektiğinde destekleme yeteneğini gösterir, Merhametli, Çalışanların hata yapma durumlarında anlayışlı ve merhametli davranır, Bu tutum, çalışanların hatalarını öğrenme fırsatı olarak görmelerini ve gelişmelerini teşvik eder, Çözüm Odaklı, Sorunların üstünde çok durmak yerine çözüm üretmeye odaklanır, Bu özellik, liderin işlerin akıcı bir şekilde ilerlemesini sağlamasına yardımcı olur, Saygılı ve Nezaketli, Çalışanlarına ve işbirliği yaptığı diğer kişilere saygı ve nezaket gösterir, Bu, çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar ve iş yerinde pozitif bir atmosfer yaratır, Inspire Edici, Eleanor Roosevelt'in dediği gibi, 'Büyük bir lider, insanlara kendilerine güvenmeleri konusunda ilham verir', Bu tutum, liderin takımı kendine inandırma ve hedeflerine ulaşmalarını sağlama yeteneğini gösterir, İlişkileri Güçlendirir, Ekip içerisinde güçlü ilişkiler geliştirir ve zayıf olan halkayı güçlendirmek için çalışır, Bu, liderin ekip uyumunu sağlama ve ekibin genel performansını artırma yeteneğini gösterir
liderlik eğitimi liderlik etkili lider eğitim online eğitimi sertifika yönetici girişimci iş hayatı postmodern liderlik kariyer
Koyu kıvırcık saçlı, olgun bir kadın aydınlık bir odada duruyor. Karmaşık beyaz işlemeleri olan kırmızı bir başörtüsü takıyor. Başörtüsü başının etrafına sarılmış ve çenesinin altına sıkıştırılarak yüzünü çerçeveliyor. Hafif bir gülümsemeyle önüne bakıyor, ifadesi nazik ve düşünceli. Elleri önünde kenetlenmiş, krem rengi bir üst ve uzun, desenli bir etek giyiyor. Otuzlu yaşlarının sonunda ya da kırklı yaşlarının başında gibi görünüyor.
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Koyu renk takım elbiseli bir adam beyaz bir binanın önünde durmuş, uzaktaki bir şeyi işaret ediyor. Sağ kolunu uzatmış ve ciddi bir ifadeyle yana doğru bakmaktadır. Koyu renk saçları düzgünce taranmış ve takım elbise ceketinin altına beyaz bir gömlek giymiş ve gri bir kravat takmış. Arka plan bulanık ama yüksek binalar ve işlek caddelerle dolu hareketli bir şehir manzarası gibi görünüyor. Adam görüntünün merkezinde duruyor ve dikkati uzaktaki bir şeye odaklanmış durumda.
Liderlik

Liderlik Hakkında Her şey

13 Eylül 2019
Bir grup kağıt teknenin okyanusta yelken açtığı görülüyor; teknelerin başındaki teknenin rengi parlak sarı. Siyah beyaz çizgili bir bayrakla süslenmiş olan tekneyi birkaç küçük tekne takip ediyor. İkinci tekne pembe ve beyaz bir şeritle süslenmiş, geri kalanlar ise sade. Tekneler bir sıra halinde ufka doğru ilerliyor gibi görünmektedir. Su sakin ve gökyüzü parlak mavi, beyaz bulutlar gökyüzünü süslüyor. Güneş batıyor, teknelerin ve çevrenin üzerine altın rengi bir parıltı yayıyor. Huzurlu ve sakinleştirici bir manzara, denizde sakin bir yaz günü için mükemmel.
Liderlik

Liderlik Teorileri Nedir?

16 Ağustos 2021