AnasayfaBlogLiderlik Nedir? Etkili Liderin 9 Özelliği!
Kariyer

Liderlik Nedir? Etkili Liderin 9 Özelliği!

24 Eylül 2019
Liderlik Nedir? Etkili Liderin 9 Özelliği!

Liderlik, insanları ortak bir hedefe ulaşmak için harekete geçirme yeteneğidir.  Lider, kendisinde bulunan mevcut gücü ve motivasyonu, başkalarına da kazandırabilendir. Lider, eylemin ilham kaynağı ve yöneticisi konumundadır. İçerisinde bulunduğu yerde ya da işinde diğerlerinin yönünü bulmasını ve takip etmesini sağlayan liderlik ve karakteristik becerilerine sahip olan kişidir. 

Liderlik bir hedefe doğru tek başına tek elle çalışmak değildir. Etkin liderlik, çevresindeki insanları, belirli bir hedef doğrultusunda beraber çalışmaya teşvik ve motive etmek ile ilgilidir. Eleanor Roosevelt bunu şöyle ifade etmiştir: "İyi bir lider, insanları lidere güven duymaları için ilham verir. Büyük bir lider, insanlara kendilerine güvenmeleri konusunda ilham verir."

Etkili Lider Kimdir? 

Etkili liderliğin olmadığı yerde yapılan iş ve organizasyonlar etkin olamazdı. Liderlik, doğru ve etkili kanalize edildiği takdirde önemli bir itici güçtür. Büyüme, gelişme, yenilikler için temel güçlerden biridir. Liderin hedeflere ve geniş vizyona sahip olarak verimli çalışması gerekir. İyi ve etkili bir lider aynı zamanda grubunun üyeleri içerisindeki verimlilik ve morali de üst seviyede tutmanın anahtarıdır. Peki etkili liderin özellikleri nelerdir? Ne gibi karakteristik özellikler taşır? Birlikte bakalım.

Etkili Liderin Özellikleri

 1. Etkili liderler kendine güvenir. Rahat konfor bölgelerinden çıkmaktan asla korkmazlar. Tam tersine, risk almayı sever. Hedeflerini gerçekleştirmek için her türlü zorlukla mücadele etmeyi göze almışlardır. 

 2. Etkili lider kendine güvenmekle birlikte çevresine de güven verir. İşbirliği yaptığı diğer kurumlar olsun ekip arkadaşları olsun onların güvenlerini boşa çıkarmaz. Bu sayede kurumu adına da olumlu bir imaj çizer ve işlerin büyümesinde önemli rol oynar.

 3. İnsanların büyümesine katkıda bulunur. Birlikte çalıştığı insanlar ile deneyim ve tecrübelerini paylaşmaktan geri durmazlar.

 4. Etkili bir lider, kendisinde olduğu gibi çalışanlarının da eksiklerinin olabileceğini bilir. Ekip içerisinde güçlü ilişkiler geliştirir ve zayıf olan halkayı güçlendirmek için çalışmalar yapar.

 5. İşlerini tutku ile yaparlar ve onu sıradan bir iş olarak görmezler. Yaptıkları işi, çalıştığı insanları önemser. 

 6. İletişime önem verirler. Etkin bir lider, açık ve net bir iletişim sergiler. İyi bir dinleyicidir. Değerli bilgileri paylaşır, gereken soruları nerede ne zaman sormasını bilir. Öte yandan yanlış anlaşılmalara fırsat vermemek için belirsiz durumlara açıklık getirmeye önem verir. İletişim kurarken bile çalışanlarına ilham verir, onları enerjisi ile motive eder.

 7. Etkili lider, çalışanlarının başarısız olduğu ya da hata yaptığı durumlarda merhametlidir. Öfkelenip kızmak yerine sakinliğini korumayı bilir. Çünkü bilir ki öfke ile kalkmak hatayı çözmez aksine daha büyük zararla oturmaya neden olur.

 8. Çözüm odaklıdır. Sorunlar her zaman yaşanabilir ancak oraya takılıp kalmaktansa çözüm üretmeye çalışır. Yaşanan problemleri gözünde büyütmez ve çözümü için gereken görev dağılımını yaparak çalışmaları yürütür. 

 9. Etkin bir lider, saygı ve nezakete önem verir. Böylece çalışanlarını iyileştirme ve geliştirme konusunda daha teşvik edici olur. Bunun için de çalışma ortamını saygı duyulan, güvenli, huzurlu bir alana çevirir. Çalışanların katkılarını göz ardı etmez.

Liderlik Öğrenilebilir mi?

Lider olunmaz lider doğulur! demeyeceğiz elbette :) Doğuştan liderlik kabiliyetine sahip olduğunu düşündüğümüz insanlar olsa da, bazı beceriler geliştirilerek, lider olmak elbette öğrenilebilir. Çaba göstererek iyi bir lider olabilirsiniz. 

Nasıl Lider Olabilirim?

Liderlik, özellikle iş yaşamında son derece önemli bir yetidir. İş hayatında başarı elde etmek herkesin hayalidir. Bu bağlamda, kalıcı başarılar ve iyi bir kariyer hedefleyen herkes liderliği öğrenebilir. Bunun için online eğitimler mevcuttur. Dilediğiniz yerden katılacağınız Liderlik Eğitimi sayesinde siz de başarıya giden basamakları güvenle çıkabilirsiniz. Ücretsiz faydalanabileceğiniz eğitimden başarılı olmanız durumda, sertifika almaya hak kazanacaksınız.

İlgili Eğitim: Liderlik Eğitimi - Postmodern Liderlik

Liderlik Eğitimi Konu Başlıkları

 • Liderlikte güven

 • Etkili insan kavramı

 • Liderlik basamakları

 • 4 basamaklı liderlik modeli

 • Postmodern dünyada iş ve çalışan anlayışı

 • Yeni dönemde lider ve yöneticilerin fonksiyonları şeklindedir.

liderlik eğitimi liderlik etkili lider eğitim online eğitimi sertifika yönetici girişimci iş hayatı postmodern liderlik kariyer
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Liderlik Hakkında Her şey
Liderlik

Liderlik Hakkında Her şey

13 Eylül 2019
Liderlik Teorileri Nedir?
Liderlik

Liderlik Teorileri Nedir?

16 Ağustos 2021