AnasayfaBlogAerodinamik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Aerodinamik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

29 Mart 2021
Aerodinamik Mühendisi

Aerodinamik Mühendisi, tasarım sırasında kullanılacak ekipmanların uçak tasarımı ve imalatı için uygun olup olmadığını değerlendirmek üzere uygulamalı araştırmalar yürüten kişilere verilen addır. Hava gaz akışının bir cismin etrafında gösterdiği etkiyi ve ürettiği kuvveti inceleyen mühendislik dalıdır. Yarış arabaları veya rüzgar tribünleri ile ilgili de önemli bir role sahiptir.

Günümüzde en farklı meslek dallarından biridir. Özellikle havacılık hizmetlerine ilgi duyan kişiler tarafından tercih edilen önemli bir meslek dalıdır. Adının farklılığına rağmen her geçen gün çok daha fazla merak edildiği gözlemlenmektedir. Mesleğin hangi alanlarda başarılı ile uygulandığı incelenen konuların başında gelir. Aerodinamik mühendisi olmak kolay olmadığı gibi aldıkları görev ve sorumluluklarda çeşitlilik gösterir.

Yazımızda bu konuda merak ettiğiniz Aerodinamik Mühendisi nasıl olunur? Aerodinamik mühendisi ne iş yapar? Aerodinamik mühendisi ne kadar maaş kazanır? Gibi sorular için yanıtlar hazırladık.

Aerodinamik Mühendisi Nedir?

Günümüzde ulaşım belki de en önemli konulardan biridir. Son yıllarda insanlar dünyanın dört bir yanına seyahat edebilme imkanını elde etmiş durumdadır. Özellikle uçaklar aracılığı ile bir yerden bir yere gitmek çok kolay. Böylece bu alana olan bakım ve imalat ihtiyacı da oldukça fazladır. Bakım onarım, imalat süreçleri son dönem en çok ihtiyaç duyulan alanların başında gelir.

Aerodinamik mühendisleri bu alanda çalışmalar yürüten önemli meslek kolu mensuplarından biridir. Uçakların tasarım ve imalatı için uygulamalı araştırmalar yaparlar. Hava bir gazdır. Aerodinamik mühendisi de gazların cismin etrafında oluşturduğu etkiyi ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan kuvveti inceler.

Aerodinamik mühendisi yalnız havacılık sektöründe görev almaz. Havacılık sektörü dışında; yarış arabaları ve rüzgâr türbinleri de aerodinamik mühendisinin çalıştığı başlıca alanlar arasında önemli bir yere sahiptir. Aerodinamik mühendisi en temel tanımı ile ekipmanların uçak tasarımı ve imalatı sırasında yaşayacağı adaptasyonu değerlendirmek için araştırmalar yapan kişilerdir.

Bu alanda mesleki kariyer edinmeyi düşünen adayların üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekir. Üniversitelerin Uçak Mühendisliği, Uzay Mühendisliği veya Makine Mühendisliği bölümlerinden mezun olduktan sonra Aerodinamik Mühendisliği yüksek lisans eğitimine katılmaları şartı aranır. Başarılı bir mühendis olmak isteyen her adayın iyi bir sayısal zekâya sahip olması gibi bazı önemli kişisel özelliklere sahip olması beklenir.

Aerodinamik Mühendisi Ne İş Yapar?

Aerodinamik mühendislerinin en çok yer aldığı sektörlerin başında havacılık sektörü gelir. Aerodinamik mühendislerinin havacılıktaki görevleri oldukça fazladır. Havacılık ürünlerinin üretilebilirlik, maliyet ve üretim süreçlerini belirler ve ürüne ait mühendislik analizlerini yaparlar. Bu sektör içinde termodinamik etkiler sonucu cisimlerin nasıl etkilediği üzerine çalışmalar yürütürler. Görevler gereği diğer mühendisler ve ekip çalışanları ile birlikte takım çalışması içinde olmaları gerekir. Aerodinamik mühendislerinin görev ve sorumlulukları detaylı olarak aşağıdaki gibidir.

 • Havacılık ürünlerine ait fizibilite çalışmaları yapar.

 • Üretilebilirlik, maliyet ya da üretim süresini belirlemek üzere proje tekliflerini ve mühendislik verilerini analiz etmekten sorumludur.

 • Farklı tasarımlar üzerinde yer alan termodinamik etkileri inceler.

 • Oluşturulması düşünülen teknolojilerin prototiplerini tasarlamaktan sorumludur.

 • Teknolojilerin ayrıntılı olarak ve teorik, sayısal analizlerini yapar.

 • Test sonuçlarını analiz eder ve ulaşılan bulguları özetler.

 • Teknolojinin gelecekte yer alacak ürün yelpazesine etkili bir şekilde geçirilmesini sağlamak üzere geliştirme ekipleriyle iş birliği içinde olur.

 • Tamamlanmış olan aracın dinamik kararlılık ve kontrol özelliklerini sağlamak için tasarımları analiz eder ve konfigürasyonlar geliştirir.

 • Uçuş ve rüzgâr tüneline ait test programlarını formüle eder ve rapor hazırlar.

 • Uçak performans verileri ile alakalı sorunların çözümüne yardımcı olur.

 • Havacılık ürünlerine ait tasarım, üretim ve değiştirilmesi gereken parçaların ya da test edilmesinde çalışmalar yürütecek mühendis ve teknik personel ile takım çalışması içinde olur.

 • Teknik araştırma çalışmalarında yönetim işleri ile ilgilenir ve müşterilere danışmanlık yapar.

Aerodinamik Mühendisi Maaşları

Aerodinamik mühendisleri için özel sektörde geniş bir çalışma imkanından bahsetmek mümkündür. Ancak Kamu kuruluşlarında aerodinamik mühendisliği yapmak pek mümkün değildir. Bu sebeple Aerodinamik mühendisleri eğitimini tamamladıktan sonra özel sektörde çalışmaya devam etmektedir.

Bu meslekte en düşük maaş 2900 TL olarak görülmektedir. En yüksek maaş ise 9.500 TL olarak tespit edilmiştir. Aerodinamik mühendislerinin ortalamada 6000 TL kazandıkları söylenebilir. Tabi ki burada en belirleyici unsur; tecrübe, çalışılan kurum ve eğitim yaşamalarındaki başarılarıdır. Bu etkenlere göre alınan maaş artar veya azalır. Tecrübe kazandıkça, yıllar içerisinde daha fazla maaş kazancına ulaşıldığı görülmektedir.

Bulundukları sektörde hızla yükselmek isteyen adayların kişisel gelişimlerine de özen göstermeleri gerekir. Bazı kurumlar bu konuda da personeline bazı desteklerde bulunur. Bu da çalışanlar için önemli bir avantaj sayılır.

Aerodinamik Mühendisi Nasıl Olunur?

Aerodinamik mühendisi olarak kariyer yaşamını devam ettirmek isteyen adaylar öncelikle nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini detaylı olarak araştırır. Aerodinamik mühendisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık ilgili mühendislik bölümlerinden başarıyla mezun olmanız gerekir. Üniversitelerde yer alan lisans bölümlerinden; Uçak Mühendisliği, Uzay Mühendisliği veya Makine Mühendisliği bölümlerinden mezun olursanız Aerodinamik mühendisliği alanında yüksek lisans yapmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yüksek lisans yapabilmek için her üniversitenin kendine özgü kural ve talepleri bulunur. Tüm bunları yerine getirmek şartı ile yüksek lisans eğitimine kabul edilirsiniz. Eğitimi tamamladıktan sonra kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz. Aerodinamik mühendislerinin matematiksel zekası ve analitik düşünme becerisi oldukça kuvvetlidir. Karmaşık problemlere kolay çözüm yolu bulabilirler.

Ayrıca ürünler hakkında sahip oldukları teknik bilgileri anlaşılır olarak karşı tarafa geçirebilmeleri de önemlidir. Tabi ki tüm görevleri tek başınıza yerine getirmezler. Bu aşamada takım çalışmasına uyumlu olmaları gerekmektedir. Yabancı dil bilen adaylar diğer rakiplerine göre bir adım önde olur. Özellikle iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Tüm bu özelliklere sahipseniz iyi bir aerodinamik mühendisi olabilirsiniz. Bu alanda çalışmalar yürütecek kişilerin matematiksel zekası yüksek ve analitik beceri yönü çok kuvvetli olan kişiler olduğu için kurumlarda kısa sürede başarılı işlere imza attıkları gözlemlenmektedir.

aerodinamik mühendisi aerodinamik mühendisi nedir aerodinamik mühendisi ne iş yapar aerodinamik mühendisi maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Uçak Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Uçak Mühendisliği Bölümü

05 Ekim 2020
Uzay Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Uzay Mühendisliği Bölümü

08 Ağustos 2020