AnasayfaBlogBireysel SWOT Analizi
Kişisel Gelişim

Bireysel SWOT Analizi

26 Ağustos 2021
Bireysel SWOT Analizi

SWOT analizi kullanımı mutlaka bir yerlerden kulağınıza çalınmıştır. Daha çok kurumsal iş süreçlerinde kullanılan SWOT, aslında bireysel anlamda da birçok bilgi verebiliyor. Kurumsal işler dışında kullanılan SWOT analizine kişisel ya da bireysel SWOT analizi deniliyor. Kariyer planlaması, başarı, mesleki gelişim ve genel olarak kişiliğinizi değerlendirmek için swot analizinden yararlanabiliyorsunuz. Peki bireysel SWOT analizinin detaylarına geçmeden önce genel olarak SWOT analizi nedir gelin biraz bundan bahsedelim.

SWOT analizi; güçlü ve zayıf yönler ile fırsat ve tehdit yaratan unsurları bir arada görmenizi sağlayan önemli tekniklerden biridir. 1960 yılında Harvard Üniversitenin profesörleri tarafından keşfedilen analiz, bugün organizasyon süreçleri ve işletmelerin durum analizlerinde kullanılıyor. Ayrıca yazımızın konusu olan kişisel gelişim için de SWOT analizi uygulanabiliyor. Öyleyse gelin kişisel gelişim ve değerlendirme odaklı SWOT analizinden bahsedelim.

Bireysel SWOT Analizi Örneği

Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olarak hayata devam etmek, inanın yeni fırsatlara açılan bir kapı sunuyor. Çoğu insan, kendini tartmadan ve çıktığı yolun özelliklerini bilmeden hareket ediyor. Bu durum da hayal kırıklığı, üzüntü, özgüven eksikliği, aşağılık duygusu ve başarısızlık hissini yaşatabiliyor. SWOT analizini doğru uygulamanız sonucunda ise sizin için başarının, kariyenin, hedeflerin ve kişiliğinizin ne anlama geldiğini öğrenmiş oluyorsunuz. Sonuçta hepimiz birtakım farklı hayal ve hedeflere sahibiz ve yaşadığımız süreçler de birbirinden oldukça farklı. 

İşin içine kelimeler girdiğinde, zihnin girdabı da bir ölçüde açılıyor. Kendinizi ifade etmek istiyorsunuz ve bu yolla kendinizin durumunu da ortaya çıkarıyorsunuz. Şimdi gelelim durum tespiti için kişisel SWOT örneğinden nasıl yararlanabileceğinize. Öncelikli analiz için bir kağıt ya da dijital not tutma uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Kağıdı dört parçaya ayırın ve güçlü ve zayıf yönleri kağıdın üst kısmına, tehditler ve fırsatları ise alt kısmına yazın. Güçlü ve zayıf yönleri belirlemek için birtakım soruları cevaplayarak analize başlayabilirsiniz. Analizin bu aşamasında, kendinizi objektif değerlendireceğinize inanmıyorsanız yakın çevrenizde tarafsız olduğuna güvendiğiniz insanlara başvurabilirsiniz. Fakat, sizi tamamen başka nedenlerden dolayı yargılamaya açık davranan ve sizi yeterince tanımayan kişilerin yorumlarıyla da analiz yapmayın. Yapmanız gereken tek şey güç ve zayıflıkla ilişkili tutabileceğiniz; motivasyon, başarı, eksiklik, hayatı etkileyen rahatsızlıklar, zeka, yetenek ve kariyer konularına odaklanıp gerçekten tarafsız bir değerlendirme yapmak. Bu yönde bir karar verdiyseniz hangi soruları sorabileceğinizi de yazımızın ilgili kısımlarında öğrenebilirsiniz. 

Benim İçin Güç Ne? Güçlü Yönlerim Neler?

Bu aşamada lütfen kendiniz için belirli olan güç tanımını kullanın ve bilinen güçlü yönler standardından uzaklaşarak kendinizi değerlendirin. Eğer toplumun ve yakın çevrenizin güç tanımına göre bir sınıflandırma yaparsanız kendinizden uzaklaşır ve doğru bir kişisel değerlendirme de yapamazsınız. Kişisel SWOT analizindeki güçlü yönler; sizin en başarılı olduğunuz ve mücadele vermekten bıkmayacağınız konulardan oluşur. Gelin, güç tanımınıza uygun olarak hangi soruları soracağınıza bir bakalım. 

 • Hangi Konularda Diğer İnsanlardan Daha İyisin?

 • Hangi Başarılarınla Gurur Duyuyorsun?

 • Seni En Çok Mutlu Eden Yönlerin Ne?

 • Hangi Güçlü Yönlerin Hayatında Fırsatlar Yaratabilir?

 • Duygusal Zekâ ve IQ konusunda Hangi Avantajlara Sahip Olduğunuzu Düşünüyorsunuz?

 • Sizi Tekrar Tekrar Motive Eden Şey Ne ve Hedefler için Bu Motivasyonu Koruyabiliyor musunuz?

Beni Güçsüzleştiren Zayıf Yönlerim Neler?

Zayıf yönleri belirtmek, belki de güçlü yönleri ortaya çıkarmaktan daha zordur. Kimse durup dururken zayıf yönlerini bir bir ortaya dökmek ve yazmak istemez. Fakat zayıf yönlerinizi düşünerek yazmak, tehditlerin ne denli etkilediğini de ortaya çıkarır. Ayrıca kendinizin yalnızca iyi yönlerini odaklanmak, gerçek durumunuzu ortaya koymaz ve ilerleyen dönemlerle zayıflıklarınız farkında olmayarak sorunlarınıza başka açılardan yaklaşabilirsiniz.

Peki bireysel SWOT analizi örneği için nasıl bir zayıf yönler çerçevesi çizmek gerekir? Aşağıdaki soruları sorarak ya da kendinizin belirlediği bir soruyu ele alarak analizin bu kısmını doldurabilirsiniz. 

 • Hangi Görevlerden Kaçma Eğilimindesiniz?

 • Kendinizi Hangi Konularda Güvenemiyorsunuz?

 • Hangi Becerileri Geliştirme Olanağınız Olduğu Hâlde Kendinizi Zayıf Hissediyorsunuz?

 • Hangi Kötü Alışkanlıklarınız Hayatınızda Sorunlar Yaşatıyor?

 • Sizi İş ve Kariyer Hayatında Geride Bırakan Özellikleriniz Ne?

 • Negatif ve Eksik Olduğunuz Çalışma Alışkanlıkları ve Özellikleri Neler?

 • Eğitim Hayatında Sizi Zorlayan Yetkinlik, Beceri ya da Konular Neler?

Dışarıdan Müdahale: Fırsatlar ve Tehditler

Fırsatlar ve tehditler dış kaynaklıdır; fakat güçlü ve zayıf yönleriniz, tehdit ve fırsatlara ne kadar yakın olduğunuzu da doğrudan etkileyebilir. Örneğin, iletişim becerilerinizin yüksek olması gibi bir güçlü yön, hemen hemen her iş alanı için size bir fırsat kapısı açar. Böylelikle güçlü yönünüz size önemli kariyer fırsatları sunar. Tam tersini düşünelim. Sabit düşünce yapısı gibi zayıf bir özellik, birçok konuda gelişime açık olmamanız sonucunu yaratır. Böylesi bir durumda sosyal ilişkiler, iş hayatı, yaratıcılık ve farklı düşünme alanını doğrudan olumsuz etkiler.

Peki bireysel SWOT analizinde fırsat ile tehditler nasıl belirlenir? Fırsatları ve tehditleri ele alırken mutlaka zayıf ve güçlü yönlerinizle bu aşamayı ele almaya çalışın. Ayrıca dış kaynaklı tehditler arasında; toplum, iş, ülke ve aile sistemini belirten sıralamalar da yapabilirsiniz. Tehdit ve fırsatlar aşamasında aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

Fırsatlar ile İlgili Sorular

 • İş Sektörünüzde Önemsenen Hangi Yetkinliklere Sahipsiniz?

 • Sektörünüzdeki Teknolojik ve Dijital Kullanımlara Ne Kadar Aşinasınız?

 • Hangi Güçlü Yönleriniz Kariyer Hayatınız ile Bağlantılı?

 • İş Dünyasında Kullanılan Hangi Dilleri Biliyorsunuz?

 • Sosyal İlişkiler ve İletişim ile ilgili Hangi Becerileri Kullanabiliyorsunuz?

 • Düşünce Yapınız ve İlgi Alanlarınız Yeni Kariyer Alanları Açıyor mu?

Tehditler ile İlgili Sorulabilecek Sorular

 • Hangi Zayıflıklar İş Hayatında Tehdit Oluşturur?

 • Kariyerinizde Sizi Olumsuz Etkileyen Koşullar Neler?

 • Yaşadığınız Toplumun Sosyal ve Ekonomik Durumu Nasıl?

 • Değişen ve Gelişen Teknoloji Size ve Kariyerinize Bir Tehdit Oluşturuyor mu?

 • İş Hayatınızda Aktif Bir Rekabet Durumu Yaşanıyor mu?

 • Motivasyon ve Hedefleri Olumsuz Etkileyebilecek Hangi Durumları Yaşıyorsunuz? (Aile ilişkileri, ekonomik sorunlar, iletişim sorunları...)

Tehdit ve fırsatları değerlendirirken güçlü ve zayıf yönlerin de kombinasyon oluşturmasına izin verin. Hangi güçlü yönler, hangi kariyer ve kişisel gelişim fırsatlarına açık? Hangi tehditler zamanla, kişisel zayıflıklara dönüşebilir? Zayıf yönler, hangi riskleri yaratabilir? Soruları sorarak bireysel swot analizini başarıyla uygulayabilirsiniz. Özellikle kendiniz ile ilgili bir durum değerlendirme yapma isteğiniz için SWOT analizinden rahatlıkla faydanabilirsiniz. 

bireysel swot analizi bireysel swot analizi örneği kişisel swot analizi swot analizi nedir
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Nedir?
Kişisel Gelişim

Bütünsel Gelişim Nedir?

24 Kasım 2021
Kişisel SWOT Analizi Örnekleri
Kişisel Gelişim

Kişisel SWOT Analizi Örnekleri

01 Ekim 2021
Johari Penceresi Testi Nedir?
Kişisel Gelişim

Johari Penceresi Testi Nedir?

10 Kasım 2021
Etkin Karar Vermenin Unsurları
Karar Verme

Etkin Karar Vermenin Unsurları

05 Kasım 2021