AnasayfaBlogBackoffice Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Backoffice Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

08 Mart 2021
Backoffice Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

Backoffice müdürü mesleği birçok kişi tarafından henüz bilinmeyen ancak kurum ve kuruluşlar içinde oldukça önemli görevler üstlenen bir iş koludur. Önümüzdeki yıllarda bu alanda çalışmak üzere eğitim almak isteyenlerin sayılarının artması beklenmektedir. Müşteriler ile birebir ilişki ve iletişim içinde olmazlar. Ancak kurum içinde diğer departman çalışanları ile takım çalımları yapmaları gerekebilir.

Kurumlarda; insan kaynakları, muhasebe ve Bilgi Teknolojileri departmanları backoffice bölümünü oluşturur. Backoffice bölümünde yürütülen işlemlerin sistematik olarak ilerlemesinden sorumlu olan kişilere backoffice müdürü adı verilir. Toplantıları, randevuları planlayan, büro malzemeleri ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapan, çalışanlara genel idari destekte bulunan backoffice müdürleri son yıllarda kurumlarda oldukça ihtiyaç duyulan meslek mensuplarıdır.

Müşteri memnuniyeti sağlanması için de kurum içi motivasyon yükseltecek unsurlar arasında önemli rol sahiplerindendir. Yazımızda backoffice müdürü nedir, backoffice müdürü olmak için hangi şartlar aranır, aldıkları maaşlar nedir, nasıl backoffice müdürü olabilirler, sorularına detaylı olarak yanıt alabilirsiniz.

Backoffice Müdürü Nedir?

Backoffice bölümü; kurumlar ve bireysel müşterilerle yüz yüze iletişimde bulunmazlar. En temel tanımı ile destek personeli olarak adlandırılırlar. Backoffice; insan kaynakları, muhasebe, Bilgi Teknolojileri gibi bölümlerin çalışanlarından oluşmaktadır. Backoffice önemli yapısal fonksiyonları kapsar. Bu fonksiyonlar arasında; anlaşmalar, izinler, yasal uyumluluk süreçleri, muhasebe ve Bilgi teknolojileri hizmetleri yer alır.

Backoffice sürecinde işleri düzenli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu kişilere backoffice müdürü adı verilir. Bankacılık alanında, telekomünikasyon, ithalat ve ihracat başta gelmek üzere pek çok sektörde backoffice müdürü olarak çalışmalar yapılmaktadır.

Çalıştığı sektöre bağlı olarak backoffice müdürü olarak çalışacak kişilerde aranan özellikler değişiklik gösterir. Genellikle bu alanda eğitimli, gerekli bilgi ve sertifikalara sahip olan, tecrübe sahibi kişiler backoffice müdürü olarak çalışmaktadır. Üniversitelerin bu alanda ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler, backoffice müdürü olmak için yeterliliğe sahip olur. Ancak bunun yanında hizmet, satış, yönetim ve pazarlama alanlarında da sertifika eğitimi almış olan kişiler rakiplerine göre daha avantajlı oldukları kabul edilir.

Backoffice Müdürü Ne İş Yapar?

Backoffice müdürü; toplantı ve randevuları hazırlamak, büro malzeme düzenlemeleri yapmak, iş alım ve oryantasyon eğitimi sağlanması için çalışmalar yürütmek ve idari destek sağlamak gibi önemli sorumluklara sahiptir. Aynı zamanda evrak ve dokümantasyon işlerini yürütme, verimliliği arttırma yönünde çalışmalar yapma, saha çalışmalarını denetleme ve rapor hazırlamak gibi süreçlerden de sorumludur. Ofis içinde yaşanan iş yükünün büyük bir kısmını üstlenen meslek grubudur.

Backoffice müdürü tüm bunlara ek olarak aşağıdaki görev ve sorumlulukları yerine getirir.

 • Kurum çatısı altında görev yapan tüm departmanların evrak ve dokümantasyon işlerini yürütmekten sorumludur.

 • Müşteri memnuniyetini sağlamak üzere sorumluluğu altında bulunan tüm birimleri motive etmek en temel görevlerindendir.

 • İthalat ve ihracat işlemleri ile ilgili önemli evrakların takibini yaparlar.

 • Ofis içi çalışmalarda koordinasyon sağlar ve verimlilik artışı için gerekli çalışmaları yönetirler.

 • Kurum yetkililerinin kendisinden istediği bilgileri raporlar olarak hazırlarlar.

 • Sahada çalışan personeli takip eder ve saha çalışmalarının en doğru şekilde çalışıp çalışmadığından emin olurlar.

 • Gerekli durumlarda müşterilerle telefon görüşmesi yapar ve ihtiyaç duyulan her konu ile ilgili müşterilere yardımcı olmaya çalışırlar.

 • Alış ve satış ile alakalı tüm evrakların sisteme girişinin yapılmasını sağlarlar.

 • Her ayın sonunda muhasebe biriminde işlenmesi evrakların hazırlanmasını sağlarlar.

 • Stok takibinin yapılması ve kayıtlarının tutulmasını sağlarlar.

 • Gerekli hallerde firmanın telefon trafiğinin yönetilmesine yardımcı olurlar.

Backoffice Müdürü Maaşları

Backoffice olarak çalışmalar içinde bulunmak isteyen adayların eğitim öncesi ve sonrasında en çok araştırdıkları konulardan biri de ne kadar maaş alacaklarıdır. İş başvuruları arayışında olan kişiler; İnsan kaynakları ve iş ilanları sitelerinde yer alan çeşitli kurumlar tarafından açılan backoffice müdürü iş ilanlarını incelerler.

Genellikle en çok satış ve pazarlama sektörü içerisinde backoffice çalışanları yer alır. Ticaret ile uğraşan kurumların çoğu backoffice müdürü arayışındadır. Bu alanda çalışmak isteyen adaylar kamu ve özel sektörde iş bulabilmektedir. Ancak kamu alanında çalışmak isteyenler Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılmaları gerekir. Kamuda çalışmaları açılacak kontenjanlar dâhilinde gelişmektedir.

Backoffice müdürü aylık maaş kazançları asgari ücretin üzerindedir. Özel sektörde ve kamu alanında genellikle 3.500 TL ile 4.500 TL arasında değişkenlik gösteren bir maaş gelirleri vardır.

Backoffice Müdürü Nasıl Olunur?

Pek çok sektörde kabul gören ve tercih edilen bir iş kolu olduğu için üniversitelerde eğitim imkanları çeşitlidir. Satış ve pazarlama dâhil olmak üzere; bankacılık, işletme, muhasebe, büro yönetimi, sekreterlik, iktisat, halkla ilişkiler ve finans bölümlerinden mezun olan kişiler backoffice müdürü olarak kariyerlerine devam edebilir.

Bunun yanında ticaret lisesi mezunları da satış pazarlama, bankacılık, büro yönetimi gibi mesleki sertifikalara sahip olarak backoffice müdürü olarak çalışmalarını yürütebilir. Çalışılan sektöre göre farklılık gösterse de genel olarak satış ve pazarlama, büro yönetimi, finans, işletme, bankacılık ve telekomünikasyon ile ilgili eğitimler almış kişiler bu alanda daha avantajlıdır. Kendilerini geliştiren bu alanda gelişmeleri yakından takip eden meslek mensupları da daha hızlı mesleki gelişim gösterirler.

Alınan eğitimlerin yanında bazı kişisel yeterliliklere de sahip olmak önemli bir avantaj daha sağlar. Bu kişisel yeterlilikler aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

 • İstatistiksel verileri okuma, anlama ve yorumlama becerisine sahip olmaları önemlidir.

 • Bu alanda çalışmak isteyen kişiler analitik düşünme becerisine sahip olmalıdır.

 • MS Office programlarını iyi bir şekilde kullanabilmeleri gerekir.

 • Müşteri odaklı çözümler üretebilmek üzere kurum içi motivasyonu sağlayabilecek yeterliliğe sahip olmalıdır.

 • Departmanlar içinde birçok kişi ile iletişim halinde olacakları için aynı zamanda rapor hazırlayacakları için güçlü bir sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip olmalıdırlar.

 • Gelişmeleri yakından takip etmeli, yeniliklere açık olmalıdırlar.

 • Genellikle ofis içi çalışmaları gerekeceği için kapalı ortamda bulunmaktan rahatsız olmamaları gerekir.

 • Erkek adayların askeri yükümlülüğünü tamamlamış olması beklenir.

Backoffice Müdürü Kimdir?

Backoffice müdürü birimlerde yürütülen işlemlerin sistematik olarak ilerlemesini sağlayan kişilere verilen addır. Toplantıları, randevuları hazırlayan, büro malzeme düzenlemeleri yapan, çalışanlara genel idari destek veren backoffice müdürlerine son yıllarda kurumlarda sıklıkla rastlanır. Bu bölümde çalışmalarını sürdürmek isteyenler için üniversitelerde oldukça çeşitli bölümler de yer alır.

Backoffice Müdürünün Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kurumlarda görev yapan tüm departmanların evrak ve dokümantasyon işlerini yürütürler ve ofis içi çalışmalarının koordinasyonun sağlayarak, verimlilik artışı için çalışırlar. Müşteri memnuniyetini sağlamak için sorumluluğu altında olan tüm birimleri motive etmek en temel görevleri arasındadır. Backoffice müdürü İthalat ve ihracat işlemleri ile ilgili önemli evrakların takibini yapmaktan da sorumlu olan kişilerdir.

Backoffice Müdürü Ne Kadar Maaş Alır?

Bu alanda çalışmak isteyen backoffice müdürü adayları için kamu ve özel sektörde iş imkanı geniştir. Ancak kamu alanında çalışmak isteyenler adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılmaları ve gerekli puan ile açık kontenjanlara başvurmaları gerekir. Backoffice müdürü aylık maaş kazançları asgari ücretin üzerinde olduğu gibi özel sektörde ve kamu sektöründe genellikle 3.500 TL ile 4.500 TL arasında kurumun maaş uygulamasına göre değişiklik göstermektedir.

backoffice müdürü destek personeli insan kaynakları bilgi teknolojileri satış ve pazarlama backoffice müdürü nedir backoffice müdürü ne iş yapar backoffice müdürü maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.