AnasayfaBlogE-ticaret Direktörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

E-ticaret Direktörü Nedir? Ne İş Yapar?

10 Temmuz 2021
Bu resimde gri takım elbiseli, elinde dizüstü bilgisayar tutan bir kadın görülüyor. Uzun, kahverengi saçları omzunun üzerinden dökülüyor. Doğrudan kameraya bakıyor ve yakın çekim berrak, kahverengi gözlerini ortaya çıkarıyor. Küçük bir burun, ince dudaklar ve güçlü bir çene hattıyla yüz hatları iyi tanımlanmıştır. Saçları sıkı bir at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmıştır. Dizüstü bilgisayarda beyaz bir arka plan üzerinde siyah bir D harfi görülüyor. Kadın odaklanmış ve kendinden emin görünüyor. Profesyonelce giyinmiş ve duruşu kendinden emin. Bu, kendi kaderinin kontrolünü eline alan bir kadının harika bir örneği.
E-ticaret Direktörü TanımıSorumluluklarBeceriler
Şirketin e-ticaret faaliyetlerinin tümünü denetleyen ve yöneten kişiFirmanın kazancından ve e-ticaret sitesinin yönetiminden sorumludur.E-ticaret ve dijital pazarlama alanında bilgili, analitik ve yönetim becerileri yüksek olmalı
Hedef kitleye uygun satış stratejileri geliştiren ve firmaların bütçelerine uygun çalışan uzmanEkibin profesyonelce çalışmasını sağlayıp, işlerin zamanında yapılmasını koordine eder.Dinamik, değişime ayak uydurabilen ve işlerin sürekli iyileştirilmesini sağlayabilecek kişi olmalı
E-ticaret uygulamalarını yakından takip eden ve gerektiğinde yeniliklere ayak uydurabilen kişiE-ticaret sitesindeki tüm düzenlemeleri ve geliştirmeleri kontrol altında tutar.Gözlem yeteneği yüksek, verileri muhafaza etme ve analiz etme yeteneği olan bir kişi olmalı
E-ticaret sitelerinin iç ve dış tedarikçileriyle iletişim halinde olan ve onlarla işbirliği yapan kişiE-ticaret sisteminin aksaklıklarını düzenler ve stratejiler geliştirir.İyi derecede İngilizce bilmeli ve İş İngilizcesi akıcılığına sahip olması gerekmektedir.
Ticari yazışmalarda yetkin ve iş analizi konusunda eğitimli olan kişiE-ticaret süreçlerini takip eder, raporlar oluşturur ve üst birimlere sunar.Etkili iletişim becerilerine sahip olmalı ve iyi bir rapor yazma yeteneğine sahip olmalı
Satış odaklı çalışan ve bilişim departmanı ile sürekli iletişim halinde olan kişiE-ticaret sisteminin yönetiminden sorumludur ve seo/sem stratejilerini de yönetir.Ekip olarak çalışmaya yatkın ve bilişim konusunda bilgili kişi olmalı

E-ticaret özellikle son yıllarda adından çokça bahsettiren ve hızla büyüyen bir sektör olmaya başladı. Öyle ki geleneksel pazarlama yöntemleri günden güne daha fazla insana ulaşan ve daha çok gelir getiren internet ile ulaşılan e-ticaret pazarlamalarına doğru kaymaktadır. Hal böyle olunca firmalar da doğru hedef kitleye hitap edebilmek ve rakip markalar ile rekabet içinde olabilmek adına e-ticaret alanında uzman kişilere ihtiyaç duymaktadır.

E-ticaret direktörü, çalıştığı markalar ve şirketlerin e-ticaret alanında tüm faaliyetlerini denetleyen ve sorunsuz bir şekilde çalışmaların devam edebilmesini sağlayan kişilerdir. Firmanın kazancından, firmaya ait olan e-ticaret sitesinin yönetilmesinden, oluşturulacak pazarlama stratejilerinin hazırlanmasından ve diğer tüm işlerin yürütülmesinden sorumludur. Bu nedenle e-ticaret müdürü olarak da bilinmektedir.

Bu yazımızda e-ticaret direktörünün ne iş yaptığı ve ne kadar kazandığı hakkında bilgi sahibi olabilir aynı zamanda e-ticaret direktörü olmak için neler gerektiğini öğrenebilirsiniz.

E-ticaret Direktörü Nedir?

E-ticaret direktörleri genellikle şirketlerin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda satış stratejileri geliştirmekle görevlidir. Hedef kitleye uygun bir şekilde üretilen bu stratejiler firmaların bütçeleri ile uygun olmalıdır. Aynı zamanda ekibin profesyonelce çalışması ve işlerin zamanında yapılabilmesi noktasında koordinasyonu sağlamalıdır.

Dijital platformlarda hızlı bir gelişme söz konusu olduğu için bu değişime ayak uyduracak dinamik bir ekibin direktörlüğünü yapmak da ortaya çıkacak işin kalitesini belirleyecektir. Yürütülen tüm işleri doğru bir şekilde sürdürmek ve iyileştirme çalışmalarında bulunmak da yine e-ticaret direktörünün görevlerinden biridir.

E-ticaret direktörleri genellikle küçük firmalarda e-ticaret yöneticileri ile çalışmalarını sürdürürken daha geniş imkanlara sahip olan büyük firmalarda e-ticaret uzmanı ve e-ticaret danışmanı gibi görevlerde çalışan kişiler ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca satış odaklı bir çalışma sürdürdüğü için bilişim departmanı ile de sürekli iletişim halinde olması gerekir.

E-ticaret Direktörünün Sahip Olması Gereken Beceriler

 • E- ticaret ve dijital pazarlama alanında bilgi ve teknikleri bilmeli,

 • Gözlem yeteneği yüksek ve analitik becerileri gelişmiş olmalı,

 • Yönetim konusunda da bazı sorumlulukları olacağı için yönetim tekniklerine hakim olmalı,

 • Ekip olarak çalışmaya yatkın olmalı,

 • Etkili iletişim becerilerine sahip olmalı,

 • Verileri iyi bir şekilde muhafaza etmek için veri güvenliği konusunda bilgi sahibi olmalı,

 • İş analizi ve görev tanımı konusunda eğitimli olmalı,

 • İyi derecede İngilizce bilmeli ve İngilizce ticari yazışmalar konusunda yetkin olmalı,

 • İş İngilizcesi akıcılığına sahip olması gerekmektedir.E-ticaret Direktörü Ne İş Yapar?

E-ticaret direktörleri çalıştıkları firmanın e-ticaret sitesindeki her türlü gelişmeyi ve düzenlemeyi kontrol altında tutma görevine sahiptir. Aynı zamanda e-ticaret sitesinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılabilecek en iyi stratejiyi üretebilme yeterliliğine de sahiptir. Oldukça kapsamlı bir iş yürüten e-ticaret direktörlerinin bazı görev ve sorumlulukları vardır.

E-ticaret direktörü;

 • E-ticaret sisteminin yönetiminden sorumludur.

 • E-ticaret sistemindeki aksaklıkları düzenler ve daha gelişmiş birtakım stratejiler geliştirmeye çalışır.

 • E-ticaret süreçlerini; satış, sipariş ya da ziyaret istatistiklerini takibini yapıp analiz eder.

 • Yapılan analiz sonucu eksiklikleri belirler ve buna göre çözüm yolları üreterek iyileştirici hamlelerde bulunur.

 • Yapılacak yenilikleri firmanın imkanları ve talepleri doğrultusunda uygulamanın yanı sıra sektörü yakından takip eder ve rakip firmaların stratejilerini de göz önünde bulundurur.

 • SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SEM (arama motoru pazarlama) hakkında bilgi sahibidir ve çalışmalarını bu alandaki tecrübeleri doğrultusunda yürütür.

 • Firmaların ya da markaların hedef kitlelerini iyi analiz eder ve sosyal medya aracılığıyla tespit edilen bu hedef kitleye uygun çalışmaları organize eder, yönetir.

 • Geliştirici politikalar uygulayabilmek adına pazarlama alanındaki trendleri yakıdan takip eder.

 • E-ticaret alanında çalışmalarını sürdürebildiği gibi diğer dijital portallarda da süreçleri takip eder.

 • Müşteriden gelecek geri dönüşler oldukça önemli olduğundan hizmet sonrası deneyimleri analiz edebilecek bir istek/şikayet kontrolü sayesinde buradaki süreci kontrollü bir şekilde yönetir.

 • Rapor yazma beceri ve bilgisine de sahip olarak faaliyet raporlarını uygun ve anlaşılır bir dille hazırlayıp üst birimlere sunar.

 • Firmanın ürünlerini alan tedarikçilerle/müşterilerle iletişim halinde olarak bu sürecin güvenli bir şekilde işlediğinin takibini yapar.

 • E-ticaret süreçlerinde aktif rol oynar ve özgün fikirler geliştirir.

E-ticaret Direktörü Maaşları

E-ticaret direktörleri dijital pazarlama alanında, firmaların web sitelerinin yönetilmesi ve yeniliklerin tasarlanması hakkında üretken bir role sahiptir. Bu nedenle de e-ticaret alanında hizmet veren şirketlerin e-ticaret direktörü istihdam etmesi gerekir.

İşlerin problemsiz bir şekilde yürütülmesi ve bunu yaparken de sektöre hakim, bilgili kişilerle çalışmalarını sürdürmek şirketlerin aradıkları en önemli kriterlerden biridir. Yönetici bir özelliğe de sahip olan e-ticaret direktörleri, çalışmaların yürütüleceği ekibin sorunsuz bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesinde yardımcı olur.

Gelelim e-ticaret direktörlerinin kazandıkları aylık ortalama maaşlara; şirketin büyüklüğüne, bulunduğu coğrafi bölgeye, hizmet verdiği markaların yerel ya da ulusal olmasına, sahip olduğu çalışan kadrosunun yetkinliğine ve imkanlarına göre e-ticaret direktörünün maaşları değişiklik gösterebilir.

Türkiye’de en düşük 3000 TL ücretler ile ve çoğunluğu özel sektörlerde çalışan e-ticaret direktörleri, alandaki tecrübelerine ve sahip oldukları becerilere göre bu ücret aylık ortama 6000 TL civarına kadar da yükselebiliyor.

E-ticaret Direktörü Nasıl Olunur?

E-ticaret dörektörü olmak için özel ya da devlet üniversitelerinin Bilgisayar Mühendisliği, İşletme, Pazarlama ve İktisat gibi bölümlerin 4 yıllık lisans programlarını başarılı bir şekilde bitirmek gerekir. Bir e-ticaret direktörünün çeşitli firmalarda işe girebilmesi ve bu alanda görev alması için birtakım konularda bilgi sahibi olması gerekir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler;

 • Web Programlama

 • Dijital Pazarlama

 • Veri Tabanı ve Yönetim Sistemleri

 • İnsan Kaynakları Yönetimi

 • Pazarlamada İletişimi

 • İşletme

 • Bilimsel Araştırma ve Rapor Yazma

gibi temel düzeyde derslerin eğitimi almış kişilerdir. Böylelikle sektöre dair bilgi sahibi ve e-ticaret direktörü olabilecek mesleki teorik bilgiye sahiptirler.

Bunun yanı sıra pazarlama ve ticaret alanlarında kendilerini geliştirmek ve uzmanlaşmak isteyenler işletme okullarının pazarlama alanlarında yüksek lisans yapabilir ya da bu alanda verilen pek çok farklı kursa katılabilirler.

Şirketin e-ticaret faaliyetlerinin tümünü denetleyen ve yöneten kişi, Firmanın kazancından ve e-ticaret sitesinin yönetiminden sorumludur, E-ticaret ve dijital pazarlama alanında bilgili, analitik ve yönetim becerileri yüksek olmalı, Hedef kitleye uygun satış stratejileri geliştiren ve firmaların bütçelerine uygun çalışan uzman, Ekibin profesyonelce çalışmasını sağlayıp, işlerin zamanında yapılmasını koordine eder, Dinamik, değişime ayak uydurabilen ve işlerin sürekli iyileştirilmesini sağlayabilecek kişi olmalı, E-ticaret uygulamalarını yakından takip eden ve gerektiğinde yeniliklere ayak uydurabilen kişi, E-ticaret sitesindeki tüm düzenlemeleri ve geliştirmeleri kontrol altında tutar, Gözlem yeteneği yüksek, verileri muhafaza etme ve analiz etme yeteneği olan bir kişi olmalı, E-ticaret sitelerinin iç ve dış tedarikçileriyle iletişim halinde olan ve onlarla işbirliği yapan kişi, E-ticaret sisteminin aksaklıklarını düzenler ve stratejiler geliştirir, İyi derecede İngilizce bilmeli ve İş İngilizcesi akıcılığına sahip olması gerekmektedir, Ticari yazışmalarda yetkin ve iş analizi konusunda eğitimli olan kişi, E-ticaret süreçlerini takip eder, raporlar oluşturur ve üst birimlere sunar, Etkili iletişim becerilerine sahip olmalı ve iyi bir rapor yazma yeteneğine sahip olmalı, Satış odaklı çalışan ve bilişim departmanı ile sürekli iletişim halinde olan kişi, E-ticaret sisteminin yönetiminden sorumludur ve seo/sem stratejilerini de yönetir, Ekip olarak çalışmaya yatkın ve bilişim konusunda bilgili kişi olmalı
E-ticaret Direktörü E-ticaret Direktörü nedir E-ticaret Direktörü ne iş yapar E-ticaret Direktörü maaşları E-ticaret Direktörü nasıl olunur
Bu görüntüde gündelik kıyafetiyle dışarıda duran bir kadın görülüyor. Elinde bir el çantası var ve koyu renk pantolonla beyaz bir üst giymiş. Saçları kısa bir bob şeklinde şekillendirilmiş ve yüzü hafifçe kameraya dönük. Kameradan uzağa bakıyor gibi görünüyor, ifadesi nötr ve dudakları hafifçe ayrılmış. Açık alanda tek başına dururken düşüncelere dalmış gibi görünüyor.
Zeyneb Kürkcü
Blog Yazarı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü 4. sınıf öğrenci. 7 ay boyunca bir içerik ajansında e-ticaret üzerine içerik yazarlığı yaptı. Kitap-dizi-film ve motivasyon üzerine kendi instagram bloğunu yaklaşık 3 yıldır aktif bir şekilde kullanıyor ve takipçilerine içerik üretiyor. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir erkek ve kadın bir bankta yan yana oturmuş, her ikisi de bir tablete ve bir kredi kartına bakmaktadır. Adamın sakalı ve bıyığı var ve elindeki tableti yüzüne yakın tutuyor. Kadın kredi kartını elinde tutarken gülümsüyor. Arka plan bulanıktır ve odak iki kişi ve tuttukları nesneler üzerindedir. Tablet siyah bir dikdörtgen, kredi kartı ise beyaz ve ön yüzünde bir tasarım var. Her ikisi de ellerinde tuttukları şeye dikkatle bakmakta ve ellerindeki işe konsantre olmaktadırlar.
Satış - Pazarlama

Ticaret Evrimi: E-Ticaret

31 Ekim 2019
Beyaz bir arka planın önünde duran bir kadın, önünde Kanada bayrağı basılı bir gömlek giyiyor. Bayrak, beyaz bir alanın ortasında kırmızı bir akçaağaç yaprağı ve sol üst köşede siyah bir x işaretinden oluşuyor. Gülümsüyor, uzun kahverengi saçları omuzlarına dökülüyor. Gömlek yakından çekilmiş, böylece bayrağın detayları açıkça görülebiliyor. Gömleğin kumaşı açık mavi renktedir ve alt kısmında siyah ve mavi bir logo basılıdır. Kadının elleri ceplerinde ve arka planda güneş pırıl pırıl parlıyor.
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Siteleri

01 Eylül 2021
Çeşitli renklerde sıvılarla dolu bir alışveriş arabasının yakın çekim görüntüsü ve sağında kırmızı bir at sembolü görülüyor. Sembol ışıklandırılmış ve metalden yapılmış gibi görünüyor. Arabanın solunda beyaz bir küp ve arka planda mavi bir fon görülüyor. Daha solda bir kişinin kolu ve hemen üzerinde beyaz bir yüzey üzerinde duran sarı bir silgi var. Son olarak, uzak köşede odak dışı gibi görünen bir kişinin başı görülüyor. Görüntü, sıvıların canlı renklerinden at sembolünün karmaşık tasarımına kadar geniş bir ayrıntı yelpazesini yakalıyor.
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Paketleri

10 Nisan 2020
Bu resimde üzerinde bir telefon ve klavye bulunan bir masa yer almaktadır. Telefon, bir odanın resmini gösteren bir ekrana sahip modern bir cep telefonu. Masanın sol tarafında kaplumbağa kabuğu desenli bir gözlük var. Klavyenin sağına köpüklü bir fincan kahve yerleştirilmiştir. Arka planda beyaz benekli siyah bir yüzey ve bulanık bir yüzük görüntüsü vardır. Telefon ve klavye ön planda, görüntünün ana odağını oluşturuyor. Klavyenin birçok tuşu görünüyor ve hatta sağ alt köşedeki USB bağlantı noktaları gibi ayrıntılar da var. Masa açık ahşap rengindedir ve çevresindeki nesnelerle hafifçe odak dışıdır.
Dijital Pazarlama

Türkiye’de E-Ticaret

09 Aralık 2019
Açık mavi gömlek giyen bir adam başparmağıyla onaylıyor. Yüzünde kocaman bir gülümsemeyle sevinçli bir ifade var. Gözleri kapalı ve sakalları düzgünce kesilmiş. Ağzı hafifçe açık ve beyaz dişleri görünüyor. Sağ elini kaldırmış, başparmağını ve işaret parmağını uzatarak başparmak işareti yapıyor. Sol eli yanında, rahat bir şekilde duruyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Arka planda beyaz bir duvarın olduğu aydınlık bir odada duruyor. Odanın ışığı yüzünden yansıyarak sıcak bir parıltı veriyor.
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
13220
Bu görsel, Amazon Dropshipping'e odaklanan bir çevrimiçi kursu tasvir ediyor. Muhtemelen eğitmen olan bir kişi onaylamak veya teşvik etmek için baş parmağını kaldırıyor. Arka planda, kursun belirli bir marka veya kuruluşla ilişkili olabileceğini düşündüren siyah ve turuncu bir logo var. Ayrıca, görselde ilginç bir kompozisyon oluşturmak için her biri farklı renklere sahip birkaç turuncu kare var. Genel olarak bu görsel, bir Amazon Dropshipping kursunun mükemmel bir görsel temsilidir. Potansiyel öğrencilere kesinlikle hitap edecek bir onay, teşvik ve güvenilirlik mesajı iletiyor. Eğitmenin onaylayan başparmak işareti ile siyah ve turuncu logonun birleşiminden oluşan bu kursun, Amazon Dropshipping hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için başarılı olacağı kesin.
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu15 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
9010
Takım elbise giymiş bir adam dizüstü bilgisayarının önünde oturuyor. Elleri klavyenin üzerindedir ve gözleri ekrana odaklanmıştır. Kısa, koyu renk saçları vardır ve dizüstü bilgisayarın üzerinde mavi beyaz bir logo görülmektedir. Ellerinden birinin yakın çekimi ve siyah bir gömleğin başka bir yakın çekimi var. Arka planda bir fotoğraf görülmektedir. Adam dikkatle bir şeyler yazmakta, bakışları dizüstü bilgisayar ekranından hiç ayrılmamaktadır. İfadesi ciddi ve odaklanmış, önemli bir işle meşgul olduğunu gösteriyor. Görüntü, adam dizüstü bilgisayarında özenle çalışırken bir konsantrasyon anını yakalıyor.
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat