AnasayfaBlogE-ticaret Direktörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

E-ticaret Direktörü Nedir? Ne İş Yapar?

10 Temmuz 2021
E-ticaret Direktörü

E-ticaret özellikle son yıllarda adından çokça bahsettiren ve hızla büyüyen bir sektör olmaya başladı. Öyle ki geleneksel pazarlama yöntemleri günden güne daha fazla insana ulaşan ve daha çok gelir getiren internet ile ulaşılan e-ticaret pazarlamalarına doğru kaymaktadır. Hal böyle olunca firmalar da doğru hedef kitleye hitap edebilmek ve rakip markalar ile rekabet içinde olabilmek adına e-ticaret alanında uzman kişilere ihtiyaç duymaktadır.

E-ticaret direktörü, çalıştığı markalar ve şirketlerin e-ticaret alanında tüm faaliyetlerini denetleyen ve sorunsuz bir şekilde çalışmaların devam edebilmesini sağlayan kişilerdir. Firmanın kazancından, firmaya ait olan e-ticaret sitesinin yönetilmesinden, oluşturulacak pazarlama stratejilerinin hazırlanmasından ve diğer tüm işlerin yürütülmesinden sorumludur. Bu nedenle e-ticaret müdürü olarak da bilinmektedir.

Bu yazımızda e-ticaret direktörünün ne iş yaptığı ve ne kadar kazandığı hakkında bilgi sahibi olabilir aynı zamanda e-ticaret direktörü olmak için neler gerektiğini öğrenebilirsiniz.

E-ticaret Direktörü Nedir?

E-ticaret direktörleri genellikle şirketlerin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda satış stratejileri geliştirmekle görevlidir. Hedef kitleye uygun bir şekilde üretilen bu stratejiler firmaların bütçeleri ile uygun olmalıdır. Aynı zamanda ekibin profesyonelce çalışması ve işlerin zamanında yapılabilmesi noktasında koordinasyonu sağlamalıdır.

Dijital platformlarda hızlı bir gelişme söz konusu olduğu için bu değişime ayak uyduracak dinamik bir ekibin direktörlüğünü yapmak da ortaya çıkacak işin kalitesini belirleyecektir. Yürütülen tüm işleri doğru bir şekilde sürdürmek ve iyileştirme çalışmalarında bulunmak da yine e-ticaret direktörünün görevlerinden biridir.

E-ticaret direktörleri genellikle küçük firmalarda e-ticaret yöneticileri ile çalışmalarını sürdürürken daha geniş imkanlara sahip olan büyük firmalarda e-ticaret uzmanı ve e-ticaret danışmanı gibi görevlerde çalışan kişiler ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca satış odaklı bir çalışma sürdürdüğü için bilişim departmanı ile de sürekli iletişim halinde olması gerekir.

E-ticaret Direktörünün Sahip Olması Gereken Beceriler

 • E- ticaret ve dijital pazarlama alanında bilgi ve teknikleri bilmeli,

 • Gözlem yeteneği yüksek ve analitik becerileri gelişmiş olmalı,

 • Yönetim konusunda da bazı sorumlulukları olacağı için yönetim tekniklerine hakim olmalı,

 • Ekip olarak çalışmaya yatkın olmalı,

 • Etkili iletişim becerilerine sahip olmalı,

 • Verileri iyi bir şekilde muhafaza etmek için veri güvenliği konusunda bilgi sahibi olmalı,

 • İş analizi ve görev tanımı konusunda eğitimli olmalı,

 • İyi derecede İngilizce bilmeli ve İngilizce ticari yazışmalar konusunda yetkin olmalı,

 • İş İngilizcesi akıcılığına sahip olması gerekmektedir.

E-ticaret Direktörü Ne İş Yapar?

E-ticaret direktörleri çalıştıkları firmanın e-ticaret sitesindeki her türlü gelişmeyi ve düzenlemeyi kontrol altında tutma görevine sahiptir. Aynı zamanda e-ticaret sitesinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılabilecek en iyi stratejiyi üretebilme yeterliliğine de sahiptir. Oldukça kapsamlı bir iş yürüten e-ticaret direktörlerinin bazı görev ve sorumlulukları vardır.

E-ticaret direktörü;

 • E-ticaret sisteminin yönetiminden sorumludur.

 • E-ticaret sistemindeki aksaklıkları düzenler ve daha gelişmiş birtakım stratejiler geliştirmeye çalışır.

 • E-ticaret süreçlerini; satış, sipariş ya da ziyaret istatistiklerini takibini yapıp analiz eder.

 • Yapılan analiz sonucu eksiklikleri belirler ve buna göre çözüm yolları üreterek iyileştirici hamlelerde bulunur.

 • Yapılacak yenilikleri firmanın imkanları ve talepleri doğrultusunda uygulamanın yanı sıra sektörü yakından takip eder ve rakip firmaların stratejilerini de göz önünde bulundurur.

 • SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SEM (arama motoru pazarlama) hakkında bilgi sahibidir ve çalışmalarını bu alandaki tecrübeleri doğrultusunda yürütür.

 • Firmaların ya da markaların hedef kitlelerini iyi analiz eder ve sosyal medya aracılığıyla tespit edilen bu hedef kitleye uygun çalışmaları organize eder, yönetir.

 • Geliştirici politikalar uygulayabilmek adına pazarlama alanındaki trendleri yakıdan takip eder.

 • E-ticaret alanında çalışmalarını sürdürebildiği gibi diğer dijital portallarda da süreçleri takip eder.

 • Müşteriden gelecek geri dönüşler oldukça önemli olduğundan hizmet sonrası deneyimleri analiz edebilecek bir istek/şikayet kontrolü sayesinde buradaki süreci kontrollü bir şekilde yönetir.

 • Rapor yazma beceri ve bilgisine de sahip olarak faaliyet raporlarını uygun ve anlaşılır bir dille hazırlayıp üst birimlere sunar.

 • Firmanın ürünlerini alan tedarikçilerle/müşterilerle iletişim halinde olarak bu sürecin güvenli bir şekilde işlediğinin takibini yapar.

 • E-ticaret süreçlerinde aktif rol oynar ve özgün fikirler geliştirir.

E-ticaret Direktörü Maaşları

E-ticaret direktörleri dijital pazarlama alanında, firmaların web sitelerinin yönetilmesi ve yeniliklerin tasarlanması hakkında üretken bir role sahiptir. Bu nedenle de e-ticaret alanında hizmet veren şirketlerin e-ticaret direktörü istihdam etmesi gerekir.

İşlerin problemsiz bir şekilde yürütülmesi ve bunu yaparken de sektöre hakim, bilgili kişilerle çalışmalarını sürdürmek şirketlerin aradıkları en önemli kriterlerden biridir. Yönetici bir özelliğe de sahip olan e-ticaret direktörleri, çalışmaların yürütüleceği ekibin sorunsuz bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesinde yardımcı olur.

Gelelim e-ticaret direktörlerinin kazandıkları aylık ortalama maaşlara; şirketin büyüklüğüne, bulunduğu coğrafi bölgeye, hizmet verdiği markaların yerel ya da ulusal olmasına, sahip olduğu çalışan kadrosunun yetkinliğine ve imkanlarına göre e-ticaret direktörünün maaşları değişiklik gösterebilir.

Türkiye’de en düşük 3000 TL ücretler ile ve çoğunluğu özel sektörlerde çalışan e-ticaret direktörleri, alandaki tecrübelerine ve sahip oldukları becerilere göre bu ücret aylık ortama 6000 TL civarına kadar da yükselebiliyor.

E-ticaret Direktörü Nasıl Olunur?

E-ticaret dörektörü olmak için özel ya da devlet üniversitelerinin Bilgisayar Mühendisliği, İşletme, Pazarlama ve İktisat gibi bölümlerin 4 yıllık lisans programlarını başarılı bir şekilde bitirmek gerekir. Bir e-ticaret direktörünün çeşitli firmalarda işe girebilmesi ve bu alanda görev alması için birtakım konularda bilgi sahibi olması gerekir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler;

 • Web Programlama

 • Dijital Pazarlama

 • Veri Tabanı ve Yönetim Sistemleri

 • İnsan Kaynakları Yönetimi

 • Pazarlamada İletişimi

 • İşletme

 • Bilimsel Araştırma ve Rapor Yazma

gibi temel düzeyde derslerin eğitimi almış kişilerdir. Böylelikle sektöre dair bilgi sahibi ve e-ticaret direktörü olabilecek mesleki teorik bilgiye sahiptirler.

Bunun yanı sıra pazarlama ve ticaret alanlarında kendilerini geliştirmek ve uzmanlaşmak isteyenler işletme okullarının pazarlama alanlarında yüksek lisans yapabilir ya da bu alanda verilen pek çok farklı kursa katılabilirler.

E-ticaret Direktörü E-ticaret Direktörü nedir E-ticaret Direktörü ne iş yapar E-ticaret Direktörü maaşları E-ticaret Direktörü nasıl olunur
Zeyneb Kürkcü
Zeyneb Kürkcü
Blog Yazarı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü 4. sınıf öğrenci. 7 ay boyunca bir içerik ajansında e-ticaret üzerine içerik yazarlığı yaptı. Kitap-dizi-film ve motivasyon üzerine kendi instagram bloğunu yaklaşık 3 yıldır aktif bir şekilde kullanıyor ve takipçilerine içerik üretiyor. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
Ücretsiz E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Dijital Pazarlama

Ücretsiz E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

23 Aralık 2019
E-ticaret Sitesi Analizi
Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitesi Analizi

24 Aralık 2019
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
E-Ticaret Yazılımları Nedir?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yazılımları Nedir?

06 Ocak 2020
E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri
Dijital Pazarlama

E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri

19 Aralık 2019
Elektronik ticaret veya e ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir.
Dijital Pazarlama

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

09 Aralık 2019
Türkiye’de E-Ticaret
Dijital Pazarlama

Türkiye’de E-Ticaret

09 Aralık 2019
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler
Satış - Pazarlama

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

03 Aralık 2019
Türkiye'de E-ticaret İstatistikleri Nedir?
Satış - Pazarlama

Türkiye'de E-ticaret İstatistikleri Nedir?

24 Aralık 2019
E-Ticaret Sitesi Kurmak Mı İstiyorsunuz?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurmak Mı İstiyorsunuz?

20 Aralık 2019
E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

23 Aralık 2019
E ticaret sitesine sahip olan veya bir e ticaret sitesinde SEO hizmeti veren kişilerin e ticaret SEO hakkında bilgisi olması gerekir.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret SEO Rehberi

27 Aralık 2019
E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

04 Ekim 2021
Teknolojik ilerlemeler sayesinde ülkemizde ve dünyada bireyler dijitalleşmektedir. Dijitalleşme oranı arttıkça bu sitelerin kullanım oranı da artmaktadır. Çünkü modern toplumlarda bireyler zaman kavramına oldukça dikkat etmektedir. Bireyler zamana karşı bir yarış içindedir. E-ticaret sitesi de bireylerin gereksinimlerini istediği konum ve zaman dilimi içerisinde karşılamalarını sağlar.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurma Maliyeti Nedir?

25 Aralık 2019
En İyi E-Ticaret Paketleri
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Paketleri

10 Nisan 2020
E ticaret fikirlerinizin önemli olan noktası sunuş şeklidir. Fiyatta yapılacak ufak dokunuşlarla filtrelemeler de en üst sıralamalarda çıkabilirsiniz.
Satış - Pazarlama

Yaratıcı E-Ticaret Fikirleri

06 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
350128
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
399169
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219