AnasayfaBlogİş Hayatında ve Eğitimde Başarı
Başarı

İş Hayatında ve Eğitimde Başarı

11 Temmuz 2019
İş Hayatında ve Eğitimde Başarı

Başarı nasıl tanımlanır? Başarı, bir eylemi belli bir süre içerisinde gerçekleştirmek istenilen bir hedefe ulaşmak veya herhangi bir konuda iyi bir performans göstermek olarak tanımlanabilir. Başarı  her bireyde farklı biçimlerde gün yüzüne çıkar. Kişinin başarısı iyi performans gösterdiği ve yeteneğini ortaya koyabildiği alana göre değişmektedir. 

Başarı Algısı

Okulda öğrenim gören birden fazla öğrenci arasındaki başarı olgusu birbirinden farklıdır. Derslerinde çok iyi olan bir öğrencinin gösterdiği performans başarıyı simgeler. Bunun yanı sıra derslerinde o öğrenci kadar başarılı olamayıp müzik, spor veya resim gibi başka alanlarda iyi bir performans göstermesi de başarıya bir örnektir. Maalesef toplumda başarı algısı tek bir şeyle ölçülmeye çalışıldığı için esas başarının ne olduğunun bilincine varılamamakta. 

Her ebeveyn çocuğunun derslerinde başarılı olmasını ister. İyi bir karne elbetteki onları grurlandıracaktır. Pek çok aileye göre çocuğunun önceliği dersleri olmalı. Diğer alanlardaki yeteneği her zaman ikinci plana atılır veya çocuğun kafasını karıştırmaması açısından boş bir heves olduğu söylenerek vazgeçmesi amaçlanır. Ancak bu durum hem çocuğu ders çalışmaktan soğutur hem de diğer alanlardaki heyecanını köreltir. 

Güven ve Cesaret

Bir spor dalında başarı göstermek isteyen bir çocuk aileden gördüğü baskı sonucunda cesaretini toplayamayabilir. Hep kafasında bir acaba sorusu yer alır. Kendine olan güveni azalır. Keza aynı durum okuldaki öğretmenlerin davranışlarıyla da yakından ilgilidir. Sınıfta hep bir iyi öğrenci modeli vardır. Sınavlarda sürekli üstün başarı gösteren çok dikkatli notlar alıp düzenli defter tutan öğrenciler başarılı olarak algılanır. Diğer öğrencilerin ise, sadece dikkatsizliği ve tembelliği öğretmenlerin gözüne çarpar. 

Eğitim Biter mi?

Oysa ki bir çocuğun eğitim süreci boyunca göstereceği başarı sadece mükemmel notlar almakla ve sadece kitap okumakla ölçülemez. Tabi aynı durum çocuklar gibi yetişkinler için de geçerlidir. Bir birey doğumundan ölümüne dek bir eğitim süreci içerisindedir. Eğitim ilk önce ailede başlar ve okulda devam eder. İş hayatı da dahil olmak üzere bireyin bütün yaşamına işler. Kaliteli bir toplumun oluşabilmesinde eğitimin önemi çok büyüktür. Bu eğitim de bireyin istek ve yeteneğine göre bir veya daha çok alanda kendini gerçekleştirmesiyle mümkün. 

Doğru Yönlendirme Nasıl Olur?

Bireyler gerek ailede gerekse okullarda yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmeli. Özellikle bu yönlendirmeler bireylerin üniversitelerde okuyacakları bölümler ve sonrasında meslek seçimi yapmaları konusunda çok önemli. Bazı aileler maalesef alışılmış bir biçimde yanlış yönlendirmeler ve baskılar uygular. “Benim çocuğum iyi bir doktor olmalı” ya da “Eğer çocuğumuz iyi bir üniversitede hukuk fakültesini bitirip avukat olursa şirketin hukuki işleriyle ilgilenir” gibi sadece kendi istedikleri şeyleri yapmaları için çocuğu bir araç olarak görürler. 

Aileler çocuğun geleceği için kendi tercihlerini dayatmak yerine onun isteği ve yetenekleri doğrultusunda yönlenmelerini desteklemeli. Aynı zamanda okullardaki rehberlik birimlerinin de üniversite tercihleri/meslek seçimleri konusunda kesinlikle öğrencileri ve ailelerini detaylıca bilgilendirmeleri gerekmekte. 

İşini Sevmek Gerek

Günümüzde pek çok meslek dalına baktığımızda işini sevmeyen ve alanında uzmanlaşmamış kişiler mevcut. Diploma için üniversitede göstermiş oldukları başarı artık iş hayatında kendini yitirmiş durumda. Hastahanedeki ilgisiz ve baştan savma muayenelerle hastaları başından savan doktorun ne kendisine ne de hizmet alanı olan bireylere hiçbir faydası olmaz. 

Aynı şekilde işini sevmeden yapan her sabah istemeye istemeye derslere gelen bir öğretmen de bu duruma bir örnek. Zamanında ailesinden ve öğretmenlerinden gördüğü baskıyı kendi öğrencilerine de uygulaması anlattığı bilgileri çocuğa özümsetememesi ve sabır duygusunu taşımaması öğrencilerin eğitim sürecinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. 

Sonuç olarak başarı imkansız değildir. Bir bireyin eğitim hayatı ve iş hayatında başarı yine o bireyin özünde taşıdığı cevher ile kendini gösterir. Yeter ki buna fırsat verilebilsin ve bireylerin kendilerine olan özgüvenleri artsın. Kendine güvenen bireylerin göstereceği başarı önüne çıkan hiçbir engeli de tanımayacaktır. Hepimizin hayatında başarı farklı hikayeler yaratır. Başarıya ulaşma konusunda ücretsiz online eğitimler alabilirsiniz. Kişisel gelişim eğitimleri arasından seçilecek kişisel ve mesleki imaj eğitimi ve zaman yönetimi eğitimi sizlere başarılı olma yolunda çok yardımcı olacaktır.

Yazar: Orhan Vuran

başarı eğitim online eğitimler zaman yönetimi işini sevmek güven cesaret
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Öğrenci Koçluğu Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500269
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259