Close
Mobil Menu Bars

Başarı Farklı Hikayeler Yaratır

23 Mayıs 2019, 2205 defa okundu.
Başarı Farklı Hikayeler Yaratır
başarıya ulaşmak, başarı, başarı hikayeleri, kariyer, zaman yönetimi, online eğitimler, kişisel gelişim

Başarı nedir? Sözlük anlamıyla başarma işi veya başarılan iş, muvaffakiyettir.

Başarı neye benzer? Nasıl başarılı olunur? İnsanlar genelde başarıyı tanımlamakta zorlanırlar. Başarı tanımınız yoksa başarılı olma şansınız da yoktur. 

Başarı Kriterleri

Kendi başarı tanımınızı sadece siz yapabilirsiniz. Başarıyı hisset! Başarı bir yaklaşımdır. Kimi insana göre başarı kriteri genelde iyi maddi gelir getiren bir kariyere lüks bir ev ve arabaya endeksliyken kimi insana göre para kazanmak değildir. 

İnsanlar para biriktirdikleri zaman başarılı olacaklarına inanırlar. Fakat başarı para ile eş tutulamaz. Zenginlik kendiliğinden mutluluk ya da başarı getirmez.

Başarı kişinin yapmayı kafasına koyduğu şeyleri gerçekten fark yaratarak yapabileceğini kendine ve başkalarına kanıtlamasıdır. 

Başarıya Ulaşmak İçin Ufak Adımlar 

Başarısız olmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir. Başarıya ulaşmak için yapılması gereken 4 önemli adım vardır.

  • Ne istediğini bilmek.
  • Harekete geçmek.
  • Başarısız olsan bile,
  • Asla vazgeçmemek.

Başarı imkansız değil. İnsanlar genelde başarısız olacaklarına inandıkları için adım atmaz. Cesaret edemezler fakat nedense başarıya sadece cesaret edip vazgeçmeyenler ulaşır. 

Siz bir işe başlamak için adım atarsınız. Çevrenizdeki insanlar susmaz sürekli size başaramayacağınızdan bahseder. Onları dinlemezseniz sadece hedefinize odaklanırsanız başarısız olsanız bile asla vazgeçmezseniz ve kazanan siz olursunuz. 

Başarının bir gecede gelmesini beklemeyin. Hiçbirimiz emeklemeden yürümeye başlamadık. İlk adımı atmadan önce defalarca düştük. Hayatta bir sürü sınavdan geçtik.

Yaşamak için vazgeçmeden öğrendik, kafamıza koyduk ve başardık.

En İyi Başarı Örneği

Bir avukatın on dört yaşındaki oğlu bilgisayara merak sarar ve kendi programlarını yazmaya başlar. On beşindeyken bir arkadaşıyla beraber trafik düzenlemelerini analiz edebilen bir yazılım programı hazırlar ve ilk yılında 20.000 $’lık satış yapar. 

On yedi yaşındayken liseyi yarıda bırakıp Washington’daki şehir elektriğini kontrol eden santralin bilgisayar ortamına geçirilmesini gerçekleştirir. İki yıl sonra üniversitenin ikinci sınıfında dünyanın ilk kişisel bilgisayarının icadı hakkında bilgi sahibi olur ve bunun için geliştirilmiş herhangi bir yazılım programı olmadığını öğrenir.

Genç adam ve arkadaşı bir bilgisayar üreticisine giderek gerekli yazılımı hazırlamayı önerirler. Üç hafta boyunca ucuz bir motel odasında şirketin bilgisayarına program yazarlar. 

Bill Gates, üniversiteye geri dönmek yerine arkadaşı ile Microsoft Şirketi’ni kurar. Bugün dünyanın en zengin adamlarından biridir. Eğer böyle bir hedefi gerçekleştiren birisi varsa siz de bunu kesinlikle yapabilirsiniz.

Vazgeçmeden Başarıya Ulaşanların Kısa Hikayeleri

Michael Jordan, lisedeyken okul basketbol takımından atılmıştır ve takımdan atıldığı için de basketbolu bırakmıştı. Daha sonra dünyanın en iyi basketbolculardan birisi oldu.

Henry Ford, kırk yaşında beş parasızdı. İlk arabasına bir geri vites koymayı unutmuştu. İlk arabasını satıp şirketini batmaktan kurtarmadan önce Henry Ford’un cebinde kendine ait sadece 223,65 doları vardı. Başarısızlık, zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir. 

Walt Disney, bir gazetenin yazı işleri müdürü tarafından; ‘’İşe yarar fikirleri olmadığı’’ gerekçesi ile kovulmuştu. ‘’Dünyanın en mutlu yeri’’ eserini gerçekleştirebilmek için 302 kez reddedildi. Birkaç defa iflas etti ve başarıya ulaşmadan önce büyük bir sinirsel rahatsızlık geçirdi. Sonrasında film ve eğlence endüstrisinde devrimler yarattı.

Thomas Edison’ın öğretmeni ona aptal derdi. Öğretmeni Edison’u hiçbir şey öğrenemeyecek kadar aptal bulurdu. Fakat ampul icadı ile tarihte büyük bir yer aldı ve en başarılı insanlardan birisi oldu.

Barış Manço, müzik derslerinden ikmale kalmıştı. Günümüzde ölümünün ardından bile tüm çocukların Barış Manço ve şarkıları hala dillerde ve yüreklerde.

Anlaşılacağı üzere başarıya ulaşmak hiç zor değil. Tüm başarısızlıklara rağmen hayallerinize ve kariyerinize ulaşmaktan asla vazgeçmeyin! 

Başarılı bir kariyer değişimi nasıl yapılır? Başarıya ulaşma konusunda ücretsiz online eğitimler alabilirsiniz. Kişisel gelişim eğitimleri arasından seçilecek kişisel ve mesleki imaj eğitimi ve zaman yönetimi eğitimi sizlere başarılı olma yolunda çok yardımcı olacaktır.

Yazar: Songül Ocbe
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!