Close
Mobil Menu Bars

Başarının Yolu Zaman Yönetimi

16 Mayıs 2019, 3200 defa okundu.
Başarının Yolu Zaman Yönetimi
zaman yönetimi, zaman yönetimi teknikleri, fiili su saati, roger bilham, pareto analizi, planlama, pomodoro tekniği

Günü 24 eşit parçaya ayıran, her yarım saatte bir işaret veren “El Cezeri’nin Filli Su Saati'ni” duymuşsunuzdur. Bu akıl almaz, muhteşem otomat buluşundan haberdarsanız asıl soruyu gün yüzüne çıkaralım: Zaman, dilimlere ayırılarak neden ölçülmek isteniyor? Çok basit… Varoluşundan günümüze, insanoğlu bir şeylere vakit ayırmak zorunda kalmış. Belki de en büyük buluşu bu olmuştur… 

Çeşitli internet arama sayfalarında “zaman yönetimi” için 5 milyar sonuçla, yani, bilgi tekrarlarının değişime uğramış serencamıyla karşılaşabilirsiniz. Oysa ki zaman, akıp giden bir dönüşüm büyüsüdür; galaksilerin, kâinatın dönüşümü... Big Bang (Büyük Patlama) ile başlayan o muhteşem zaman. 

Bulabileceğin Kadar Dağıt

Bizim için bu devasa dönüşüm sadece evden işe giderken veya temizlik için, e-postaları okurken planlanması gereken bir süre kadar basitleşiyor olabilir. Bu sebeple, “Zaman yönetimi nedir?” dediğinizde: evinizdeki düzenlenmesi ve sürekli düzenli tutulması gereken çekmecelerdir, diyebiliriz.

Zaman Yönetimi Neden Önemlidir?

Bilim insanları Colorado Üniversitesi'nden Roger Bilham ve Missoula'daki Montana Üniversitesi'nden Rebecca Bendick’in verdiği bilgiye göre dünyanın rotasyonu yavaşlıyor. Peki, dünya yavaşlarken, hiçbir şeye yetişemediğimiz bir çağ içerisine mi girdik? Sanki yıllar ay, aylar hafta, haftalar gün olmuş gibi… 

Zaman yetmiyor yakınmalarından kurtulmanın vakti gelmedi mi? Evet! Bir an önce zaman dağınıklığınıza bir son vermezseniz başarının ardından el sallayabilirsiniz. Çünkü yaşamın temel dinamiği zamandır. Çok meşgul insanlar için zaman yönetimi becerisi kazanmak neredeyse zorunluluktur. Peki zaman yönetimi becerisi nasıl kazanılır? Bununla ilgili bazı tekniklere göz atalım.

Pomodoro Tekniği

İş başındayken, tuhaf bir şekilde kendinizi alakasız şeylerle uğraşırken buluyorsanız, zamanınız boşa gidiyor demektir. Her 25 dakikada bir mola vermek ile ilişkilendirilen bu yöntem Francesco Cirillo tarafından ortaya konulmuştur.  Bu yöntemin bellirli adımları vardır:

  • Görevi yaz
  • Önem puanını ver
  • Bitiş zamanını yaz
  • Görevin kaç çalışma (pomodoro) parçasında biteceğini belirle. (Her pomodoro 25 dakika çalış + 5 dakika dinlen.) 

Bu adımları izleyerek yöntemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Pareto Analizi (ABC Analizi)

İtalyan iktisatçı ve sosyolog Vilfredo Frederico Damaso Pareto… 80’e 20 kuralından bahseder. Bu kural zaman yönetimi konusunda bir sorun çözme aracıdır. Sorunlar çözülürse, zaman tasarrufu sağlanmış olur. Tam da bu noktada, yedi temel kalite denetim aracından biri olan pareto analizi bize çözüm sunar. 

Prensip şudur: Yaşadığınız soruların %20’sinde çözüm sağlarsanız, performansı %80 arttırırsınız.

Zaman Yönetimi ve Planlama

İyi bir plan yeteri kadar zaman kalacak demektir. Planlama, yaptığınız işlerde; ev yaşamınız, iş yaşamınız, ikili ilişkilerinizde detayları görmenizi sağlar. Böylelikle gözünüzün önündeki her şey fark edilebilir olacaktır. Başarılı bir planlama yaptığınızda önemli veya önemsiz ayrımı yapabilecek ve zaman yönetimi konusunda ciddi bir gelişme göstereceksiniz.

Kendine İnan; Kendine Yer Aç!

Bu noktada David Allen’in şu sözünü paylaşmak istiyorum: “Yaratıcılık, yenilikçilik, stratejik düşünce ve sadece var olmak zaman gerektirmez, yer gerektirir.”

Peki işler karıştıysa ne olacak? Çok basit. Karışıklığın kendi içerisinde bir düzeni vardır. Kaos, aslında kendi içinde bir düzendir. Yapmayı planladığınız işler için organize edilmesi gereken zaman, her şey sizin yaşamınızla ilgilidir. 

Unutmayın, 1 haftada 168 saatiniz var!  Uyku, iş yerine ulaşım, yemek, arkadaşlarla vakit geçirmek, sinemaya gitmek, aileye zaman ayırmak, hobilerle ilgilenmek, yaratıcılığı ortaya çıkaracak işler yapmak, yeni yetenekleri keşfetmek... Tüm bu işleri hangi arada yapacağınızı yalnızca siz planlayabilirsiniz. Zamanınızı planlayarak daha verimli kullanabilmek için ücretsiz ve online zaman yönetimi eğitimi alabilir ve işlerinizin içinden çıkılmaz bir hal almasını önleyebilirsiniz.

Yazar: Hüseyin Şensu

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!