AnasayfaBlogBu Yıl Başarılı Olmak İstiyorsanız Bunları Yapın
Başarı

Bu Yıl Başarılı Olmak İstiyorsanız Bunları Yapın

21 Şubat 2018
Bu Yıl Başarılı Olmak İstiyorsanız Bunları Yapın

Başarı olmak kolay bir iş değil. Zor olanı başarmak ve başarılı olmak sizin için çok basit. Yapmanız gereken tek şey aşağıdakileri yapmaktır. Bunları ben zaten yapıyorum diyorsanız bütün yıl yapıp yapmadığınızı yeniden gözden geçirin. Aşağıdaki maddelerin tamamı yalnızca başarı odaklı değildir. İş bulmak istiyorsanız ya da işlerinizi büyütmek istiyorsanız yine başarılı sayılırsınız ve bu hedeflerinizi gerçekleştirmek için de bu maddeler halen geçerli.

Başarı olmak için yapmanız gerekenler

Cesaretli olun

Her gün yeni bir insanla konuşun. Örneğin asansörde yanınızda duran insanla sohbet etmeye çalışın. Küçük bir risk almak yeni amaçlara koyulmak ve başarılı olmak için daha cesaretli olmanıza yardımcı olur.

Uzunca düşünün

Yaratıcı bir fikre kapıldığınızda ağzınıza bir sakız atın. Çiğnemek kan akışınızı başınıza yönlendirir ve beyniniz daha hızlı çalışır.

Dik durun

Tedirgin olduğunuzda güçlü bir duruş sergilemeye çalışın. Size ihtiyacınız olan ekstra özgüveni sağlayacaktır. Başarılı olmanın bence ilk kuralı dik durmaktır. 

Rahatınızı bozun

Dişlerinizi sağ elinizle fırçalıyorsanız ya da yemek yiyorsanız bazen sol elinizle fırçalayın veya kahvaltı yapın. Alışık olmadığınız şekilde işleri gerçekleştirmek yaratıcılığınıza ve beyninize doping yaratacaktır.

Reddedilin

Haftada bir veya iki kere olması imkansız olan bir şeyi isteyin. Bu sizin daha hırslı amaçlara ulaşmaya çalışırken daha güçlü olmanıza yardımcı olacak. Birkaç kez başarısız olduğunuzda başarı yoluna giden yolda büyük bir adım atmış olursunuz.

Sıkıntılı halinizi olumlu hale getirmeye çalışın

Epostalara cevap vermek başınızı ağrıttıysa birkaç dakikayı hayal kurmak için ayırın, güzel düşünceler size iyi gelecektir. Ben genellikle youtube da yan tarafta çıkan saçma sapan videoları izliyorum.

Şifreniz haline getirin

Yeni amacınızı bilgisayar şifreniz haline getirin her giriş yaptığınızda hatırlayacak ve de motive olacaksınız. Böylece başarıya hergün yakınlaşmış olabilirsiniz.

Yatağınızı toplayın

Güne bir işi başararak başlayın, bu sizin endorfin seviyenizi arttıracak ve de sizin gün içindeki daha büyük görevleri halletmenize yardımcı olacaktır.

Kafayı vurup yatın

Bir ayda yatağa her gün bir dakika daha erken gidin. Çok gibi gözükmeyebilir ama bu size ay sonunda gece başına yarım saat fazladan uyku kazandıracaktır.

Burnunuz sadece yalan söylediğinizde uzamaz. Birşeyleri hatırlamaya çalıştığınızda da uzar.

Beyin hatıraları kokularla ilişkilendirir. Bir daha bir şey hatırlamaya çalıştığınızda bir portakal soyun ya da ne bileyim soğan sarımsak soyun. Hatırlamaya çalıştığınız şeye daha fazla odaklanma imkanınız olur.

Sıvı tüketin

Günde 2 veya 3 şişe sıvı tüketin. Eğer su hayranı değilseniz, endişelenmeyin. Bütün sıvılar bizim su ihtiyacımızı karşılar. Yani susuzluktan ölmezsiniz. İster bir ayran, ister meyve suyu, ister enerji içeceği (hatta kahve). Daha dinamik, sağlıklı ve mutlu olursunuz.

İyilik yapın

Hergün dilenciye para vermek sizi başarılı yapmaz. Her gün bir yabancıya iltifatta bulunun. Ofiste en gıcık olduğunuz iş arkadaşınıza onun çok başarılı biri olduğunu söyleyin. Çocuğum olsa seni örnek almasını isterdim diye abartın. Böylece içinizdeki nefret yok olacak ve başkasının kendisini daha iyi hissetmesi mutluluğunuzu ve pozitifliğinizi arttırır.

Bu yıl başarılı olmak için neyi bekliyorsunuz?

Başarı olmak için yapmanız gerekenler nelerdir?

Başarılı olmak için bazı maddeler sıralamak gerekirse; cesaretli olun, uzunca düşünün, dik durun, rahatınızı bozun, reddedilin, yatağınızı toplayın ve iyilik yapın.

Dik durmanın başarıyla bağı nedir?

Tedirgin olduğunuzda güçlü bir duruş sergilemeye çalışın. Size ihtiyacınız olan ekstra özgüveni sağlayacaktır. Başarılı olmanın bence ilk kuralı dik durmaktır. 

İyilik yapmak başarı için neden önemlidir?

Her gün bir yabancıya iltifatta bulunun. Ofiste en gıcık olduğunuz iş arkadaşınıza onun çok başarılı biri olduğunu söyleyin. Çocuğum olsa seni örnek almasını isterdim diye abartın. Böylece içinizdeki nefret yok olacak ve başkasının kendisini daha iyi hissetmesi mutluluğunuzu ve pozitifliğinizi arttırır.

Bu Yıl Başarılı Olmak İstiyorsanız Bunları Yapınbaşarılı olmakiş yaşamında başarılı olmak başarılı olmanın kuralları en başarılı insanlar
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat