AnasayfaBlogBaşarıya Giden Yolda Mısınız?
Başarı

Başarıya Giden Yolda Mısınız?

02 Nisan 2019
Başarıya Giden Yolda Mısınız?

Her insan başarının sırrını bilmek ister. Başarının baş döndüren havasına kapılmak kulağa hoş geliyor dimi? Peki gerçekten başarıya giden yolda mısınız? Bunun için nelerden vazgeçip vazgeçtikleriniz kadar neyi hayatınıza almanız gerekiyor hiç düşündünüz mü? Öncelikle motivasyon yani güdülenme gerekiyor. 

Motivasyon Nedir?

İnsanları harekete geçiren organizmanın dürtüyle ya da ihtiyaçlarımıza göre şekillenerek meydana gelmesi ve amaca ulaştırmasına motivasyon denir. Motivasyon sağlamak için rutinlerimizi değiştirmeliyiz, rahatlık alanımızın dışına çıkmalı günlük yaşantınızda küçük dokunuşlarla değişim yaratmalısınız. 

Sağlıkla Motivasyonda Kalın 

Motivasyon ve başarı birbiriyle doğru orantılıdır. Motivasyon artar ise başarı da artar, Motivasyon için bedeninize de iyi bakmalısınız. Konsantrasyon arttıran besinleri tüketmenin hafızayı kuvvetlendirdiğini biliyor muydunuz? Çilek, bitter çikolata, yoğurt, lahana, kırmızı ve turuncu renkli sebzeler, ceviz, fındık gibi besinler tüketilmelidir. 

Bu besinler içerisinde antioksidan, fisetin ve tirozin adlı maddeler içermektedir. Bu maddeler odaklanmayı arttırır ve güçlü bir hafızayı sağlar. Kahve tüketin. Hepimizin çok sevdiği kahvenin beyne etkisi oldukça fazla her sabah kahve içerek güne başlamak kendinizi zinde hissettirir. 

Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin

Uyumadan önce ekran başında fazla vakit geçirmeyin, alarm sesinizi daha sakin tonlarda seçin, uyumadan önce bir bardak süt tüketin, bu sizi hafif bir uykuya hazırlar. Merak edin, uzmanlar merak duygunuzun aktif olmasının Alzheimer hastalığını önlediğini savunuyor. Merak etmek soru sormak sizi bir adım ileriye götürür ve sonsuz bilgi evrenine ulaştırır. 

Bir diğer motivasyon arttıran sağlık unsuru ise spor yapmak. Rahatlık alanının dışına çıkmak için harika bir yöntem. Siz de kendi sınırlarımızın dışına çıkıp spor yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Ruhunuzu Dinlendirin

Dürtüyle ve ihtiyaçlara göre bizi harekete geçiren motivasyon kalbimizden, aklımızdan ve en önemlisi ruhumuzdan beslenir. Müzik ruhun gıdasıdır sözü artık mecaz anlamının dışına çıkıp gerçek anlamda boyut kazanmaktadır. 

Mozart Effect Nedir?

Motivasyon ve müzikle alakalı yapılan çalışmalardan biri Mozart Effect’tir. Yapılan araştırmalarda Mozart dinlemenin üretkenlik beceresini arttırdığı saptanmıştır. Farklı motive edici müzikleri de keşfetmek isterseniz bu ilham verici albümü dinleyebilirsiniz. Başarıya giden bir diğer yol ise kitap okumaktır. Kulağa çok klişe geliyor olabilir fakat etkilerini görmek için denemeye değer kitap okumak zihni dinlendirmektedir. 

Kitap okumayı sevmeyen biriyseniz sıkılıyor ve saatlerce kitap okumaya vakit bulamıyorsanız her gün 10 sayfa kitap okuyarak hem sıkılmamış olur hem de zihninizin tazelendiğini hissedersiniz ve bu sizi başarıya bir adım daha yaklaştırır. 

Düşüncelerimiz Gerçeğe Dönüşür

Değişim kafada başlar. Negatif düşünceleri hayatın dışında bırakmalı pozitif bir bakış açısıyla dünyaya bakmalısınız. Motivasyon için olumsuz düşüncelerden uzaklaşmalısınız. Engellere odaklanmak yerine çözüm odaklı olmalısınız. Elinizdekilere şans vermelisiniz. En büyük etkenlerden biri de çevrenizdir. Zamanınızı geçirdiğiniz insanlar size faydalı olan kişiler olmalıdır. 

Sorun odaklı kişilerden uzak durmalısınız. Araştırmalara göre en çok vakit geçirdiğimiz 5 kişinin benzeriyiz, bu yüzden sizi amacınıza ulaştıracak, yol gösterecek, sizi motive edebilecek vizyon sahibi insanlarla bir arada olmalısınız. Her başarıya ulaşmak istediğinizde sizi aşağıya çeken insanlar yerine daha pozitif yaklaşan insanlarla ilişkiler kurmalısınız.

Yazar: Pınar Görgü

başarı başarıya ulaşmak kitap okumakmotivasyon uyku düzeni
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.