AnasayfaBlogMotivasyonun Önemi ve Kaynakları
Başarı

Motivasyonun Önemi ve Kaynakları

25 Ocak 2019
Motivasyonun Önemi ve Kaynakları

Herkesin sahip olmak istediği azalığında başarısız olacağını düşündüğü, kazandığında ise hedeflerini gerçekleştirebilmek için güç bulduğu bir duygudur motivasyon. Peki motivasyonun asıl kaynağı nedir? Neden motivasyon eksikliği başarısızlığın ölçütlerindendir? Eğer sizde motivasyonunuzun sürekli azalmasından şikayet ediyor, her yıl birbirinden güzel hedefler koyarken hedeflere ulaşmanın yollarını bulamıyorsanız yazının devamına buyurun. Hep beraber motivasyonun ne olduğunu, önemini daha sonra da motivasyonun kaynaklarını inceleyelim.

Her birimizin bambaşka hayatları, hayalleri ve hedefleri vardır. Bir öğrencinin uykusuz geceler boyu hazırlandığı sınavı, bir yazarın aylar hatta seneler boyu bitmesini beklediği kitabı ve bir sanatkarın el emeği tablosu. Hepsi birbirinden farklı olsa bile her biri bir hayal daha sonra bir hedef ve sonunda bir emek ürünüdür. Peki ya bunları yaparken pes edeceğimizi düşündüğümüz anda bizi harekete geçiren güç nedir? İşte düştüğümüzü sandığımız anda bizi ayağa kaldıran ve başarımızın asıl kaynağı olan bu gücün adıdır motivasyon.

Elbette herkesin motivasyon kaynağı aynı değildir. Bu yüzden hiçbirimizi aynı şeyler motive etmez, aynı şeylerinde motivasyonumuzu azalttığı gibi. Önemli olan bireysel olarak neyin motivasyonunuzu arttırdığını ve neyin motivasyonunuzu azalttığını bulmaktır. Yani kendinizi tanımaktır. Peki motivasyon neden önemlidir, neden motive olamamaktan yakınırız hep? Çünkü yarışın en zor kısmı son saniyeleridir. Bu yüzden de motivasyonumuzun azaldığı zamanlar hep sona yaklaştığımız zamanlar olmuştur. Ve unutmayın ki yarışı size kazandıracak olan şey son anda yaptığınız hamlelerdir.

Motivasyon Kaynakları Nelerdir ve Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Motivasyona ihtiyaç duyduğunuz, çok bunaldığınız ve her şeyi bir anda bırakmak istediğiniz anlar elbette olmuştur. Hatta yıllar boyu hayalini kurduğunuz hedefinize ulaşmak için günleri sayarken kolunuzu dahi kaldırmak istemediğiniz zamanlar. Böyle zamanlarda bazen bir müziğe sığınırız, bazen sahil kenarında ki dalga sesleriyle huzur bulmak isteriz. Bazen de çalışma masamızın üzerinde bizi motive edecek o yazıya ilişir gözümüz. Aslında farkında olmadan yaptığımız pek çok motive edici şey var hayatımızda. Asıl mesele kendimizi tanımıyor olmak. Çünkü motivasyonumuzun asıl kaynağı biziz. Hayatta başarmak istediğimiz her şey içinse, Başarının sırrı motivasyon.

Motivasyonu Sağlamak İçin Yapmanız Gerekenler Neler?

Sizi motive eden şeyleri belirlemeden önce neyin motivasyonunuzu düşürdüğünü belirleyin ve onu hayatınızdan çıkarın. Başarısızlıktan korkmayın ve kendinizi başarısızlıklarınızla kabullenin. Çok çaba gösterip başarısız olduğunuz zamanlar var ise yapacağınız en güzel şey yenilgiyi kabul edip daha iyisi için çalışmaktır. Düşmek bir başarısızlık değildir. Bizi başarıya çıkaracak merdivende biraz dinlenmektir aslında. Merdivenin başında biraz soluklanıp daha hızlı çıkabilmek için güç bulmaktır. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin. Unutmayın sizi sizden iyi kimse bilemez. Çünkü motive olmanın ilk adımı başarmaktan geçer.

Başarmak için ise neyi yapabileciğinizi ve neyin sizi zorlayacağını bilmeye ihtiyacınız vardır. Kendinize bir hedef belirleyin. Sizi harekete geçirecek bir hedefiniz olsun mutlaka. Hedefiniz olmazsa ne yöne gideceğinizi bilmezseniz. Ve eğer hangi yöne gideceğinizi bilmiyorsanız yolunuzu kaybedersiniz. Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin.

Her ay her yıl gerçekleştireceğiniz hayalleriniz olsun. Sizi harekete geçirecek, size güç verecek hayaller. Çünkü hayalleriniz olmazsa motive olacak bir şeyinizde kalmaz. Öncelikle kendinize bir hayaller defteri yapın. Bütün hayallerinizi yazın. Siz onları benimseyin, gerçekleştirmek için çaba gösterin ki onlar da sizi motive edebilsin. Eğer bir öğrenci aylarca çalıştığı sınav sonunda kazanacağı üniversitenin hayalini kurmuyorsa,  bir yazar kitabını bitirdiğinde okuyanlarının yorumlarını ve beğenilerini hayal edemiyorsa hangi güç onu bütün bunları yapmaya itebilir. Ya da ona ne güç verir? Her birimizin hayalleri birbirinden değerlidir. Ve bu hayaller eğer gerçekleşsin diye çalışılırsa hedef olur ve eğer doğru adımlarla ilerlenirse başarıya ulaşılır. Hedefleriniz için çalışırsanız size getirdiği başarı en büyük motivasyon kaynağınız olacaktır. Kendinizi fark edin. Kendinizi asla hafife almayın. 

Kısa süreli başarısızlıklardan sonra pes etmeyin. Pes etmek yenilgiyi kabullenmektir. Eğer inandığınız bir hedef varsa yol boyu bu hedefe sımsıkı sarılın ve inancınızı asla yitirmeyin. Siz başaracağınıza inanın ki herkes de başarabileceğinize inansın. Şunu asla unutmayın, başarı hedeflediklerinize ulaşmak değildir, onlara ulaşırken gösterdiğiniz çabadır. 

Motive olmak için her an bir şeylere ihtiyaç duymayın. Elbette sizi motive edecek bir müzik bir yazı ya da bir mekan vardır ve olacaktır. Fakat bazen kendi kendinizi motive etmeyi bilmelisiniz. Ve en önemlisi de bitti dediğiniz anda başlar her şey. Şimdi kalkın ve gücünüzün farkına varın. Motivasyonun asıl kaynağı sizsiziniz. Nefes alıyorsanız hala bir şeyleri başarmak için zaman var demektir.

inanmak başarmak motivasyon motivasyon kaynakları başarı enstitü blog iienstitü
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399