AnasayfaBlogBireysel Müşteri Temsilcisi
Meslekler

Bireysel Müşteri Temsilcisi

16 Haziran 2021
Bireysel Müşteri Temsilcisi

Bireysel müşteri temsilcisi, firma ve ürün hizmetleri ile ilgili tüm soruları yanıtlamak üzere potansiyel müşterileri firmaya yönlendiren ve müşterilere ait işlemleri kayıt altında tutan kişidir. Temsilciler, müşterilerin istek ve beklentilerini dinler ve beklentilerine en uygun seçenekleri sunar. Bireysel müşteri temsilcisi, müşteri ile iletişim hakindeyken etkileyici ve ikna edici bir dil kullanmalıdır. Bu kişiler problem çözme yeteneğine sahip aynı zamanda iletişim becerisi yüksek kişilerdir.

Bireysel müşteri temsilcilerinin görev ve sorumlulukları temelde aynı olsa da çalıştığı kurum ve kuruluşa göre değişiklik gösterebilir. Özellikle sektörel anlamda yaşanan gelişmeler, bireysel müşteri temsilcilerine daha fazla ihtiyaç doğuruyor.

Yazımızda Bireysel müşteri temsilcisi, Bireysel Müşteri Temsilcisi Nedir? Bireysel Müşteri Temsilcisi ne iş yapar? Gibi sorulara yanıtlar araştırdık.

Bireysel Müşteri Temsilcisi Nedir?

Bireysel müşteri temsilcisi, müşteri şikayetlerini ortadan kaldırmak ve müşterilerin sorduğu soruları yanıtlamak ile sorumlu kişilere verilen addır. Aynı zamanda ürün ve hizmetler hakkında müşterilere bilgi verir, sipariş alır ve iade işlemlerini yapar. Bireysel müşteri temsilcisi olmak isteyen kişiler öncelikle eğitim imkanlarını araştırır. Üniversitelerin Pazarlama, İktisat, Bankacılık ve ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler bireysel müşteri temsilcisi olarak görev alabilir.

Bireysel müşteri temsilcisi olmak için belirli bir eğitim alma şartı yoktur. Ancak bazı kurumlar müşteri temsilcisi adaylarına özel eğitim vermeyi tercih eder. Firmaların kriterlerine uygun olacak şekilde müşteri temsilcilerinde aranan kriter ve yetkinlikler de değişiklik gösterebiliyor. Bireysel müşteri temsilcilerinin iletişimi güçlü ve ikna edebilme kabiliyeti yüksek kişiler olmaları oldukça önemlidir. Kurumsal firmalarda faaliyette bulunan müşteri temsilcileri, müşterilerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak ürün ve hizmet satışını yapmak için firma tarafından uygun görülen eğitimlere tabi olurlar.

Bireysel Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar?

Bireysel müşteri temsilcisinin temel görevi, profesyonel destek hizmeti sunarak, müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede sağlamaktır. Özel sektörde ve kamu alanında iş imkanları oldukça geniştir. Meslek profesyonelleri çalıştıkları kurumlara göre çeşitli görevler üstlenir. Bireysel müşteri temsilcisinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Müşterilere karşı her zaman olumlu olmalı, sempatik ve profesyonel bir tavırla hizmet sunmalıdır.

 • Müşteri taleplerini hızlı bir şekilde yanıtlamalıdır.

 • Ürün ve servisler ile ilgili müşteri sorularına yanıt vermeli, alternatif hizmetler hakkında bilgilendirmede bulunmalıdır.

 • Müşteri memnuniyetini sağlamak üzere müşteri ihtiyaçlarını analiz etmeli ve ürün ya da hizmet raporları hazırlamalıdır.

 • Çeşitli kanallar üzerinden müşteriler ile iletişim halinde olmalıdır.

 • İşlem, yorum, şikayet gibi müşteri etkileşimlerinin kayıtlarını tutmakla sorumludur.

 • Müşteri şikayetlerini dinlemeli ve bunlara çözüm sunmalıdır.

 • Bireysel müşteri temsilciliği sürecinin verimliliği ile ilgili geri bildirim sağlamalıdır.

 • Müşteri ve kurum bilgi gizliliğini korumalıdır.

Bireysel Müşteri Temsilcisi Maaşları

Bireysel müşteri temsilcisi olmak isteyen kişiler şartları araştırırken bir yandan da ne kadar maaş kazanacaklarını merak eder. Bireysel müşteri temsilcilerinin maaşları, çalıştıkları kurum ve işletmeye göre farklılık gösterir. Bireysel müşteri Temsilcileri, genellikle asgari ücret alarak iş yaşamına başlar. Kurumlarda çeşitli görevler üstlenirler. Müşterinin ihtiyaçlarını analiz eder ona en uygun ürün ve hizmet hakkında bilgi vermek için çalışmalar yürütürler. Müşteri beklentilerine göre ürün ve hizmet gerekliliklerini yönetime sunan temsilciler, zamanla işlerinde tecrübe sahibi olur. Bu durumda maaşlarına olumlu yönde yansır. Genel müşteri memnuniyeti ve şikayetleri hakkında rapor hazırlama görevine sahip oldukları için sektörel birikimleri de çoğalır.

Kurum çalışmalarında ilgili departmanlarla iş birliği içinde faaliyette bulunarak, firma ve politika değişiklikleri hakkında haberdar olurlar. İnteraktif ve açık iletişim yolları aracılığı ile sürdürülebilir ilişkiler kurarlar. Dahil oldukları her iş, sektörde biraz daha tecrübe edinmelerini sağlar. Bazı kurumlar kurum içi eğitimler ile kendi hizmet ve ürünlerine ilişkin eğitimler sunar. Personelinden olan beklentilerini bu eğitimler sayesinde genişletirler. Kişilerin kendini geliştirmesi ve gelişmeleri yakından takip etmesi oldukça önemlidir. Bireysel müşteri temsilcileri ne kadar maaş kazanır?

 • Yeni işe başlayan bir müşteri temsilcisi en düşük 2.950 TL maaş alır.

 • Bu alanda kendini geliştiren ve büyük kurumlarda görev yapan müşteri temsilcileri ise 5.000 TL’ye kadar maaş kazanmaktadır.

Bireysel Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur?

Eğitilmiş ve donanım sahibi olan bireysel müşteri temsilcileri daha yüksek maaşlarla çalışma imkanı buluyor. Bireysel müşteri temsilcileri özel sektörde pek çok şirket ve kurumda görev yapma imkanını elde ediyor. Bireysel müşteri temsilcilerinin çok geniş bir çalışma imkanı olduğundan bahsedilebilir. Bu kişiler, işinde başarılı olduğu ve deneyim sahibi olduğu sürece pek çok büyük kurum ve kuruluşta çalışma imkanı elde eder. Bu alanda kişiler kendini ne kadar çok geliştirme imkanı elde ederse o kadar daha çok iş imkanına sahip olur ve iyi maaş alma imkanı bulur. Durum böyle olunca bu alanda çalışmak isteyen kişilerin sayıları da artıyor. Bireysel müşteri temsilcisi olma yollarını araştırıyorlar.

Bireysel müşteri temsilcisi olmak için, üniversitelerde yer alan Pazarlama, İktisat, Bankacılık ve ilgili bölümlerinden mezun olmaları şartı aranır. Bunun yanında bireysel müşteri temsilcilerinin bazı mesleki niteliklere de sahip olması gerekir. Bu nitelikler işverenler tarafından oldukça dikkat edilen işe alma elemeleri içinde yer alır. Müşterilerin ihtiyaçlarını anlaması ve tatmin edici çözümler üretmesi beklenen bireysel müşteri temsilcilerinin müşteri memnuniyeti odaklı çalışma prensibine sahip olması mesleğin olmazsa olmazlarındandır. Meslek profesyonellerinde olması beklenen diğer nitelikler aşağıdaki gibidir.

 • Müşterilerin stres halinde olduğu durumlar karşısında sakin kalıp profesyonel destek sağlayabilmelidir.

 • Kibar ve sabırlı, oldukça sakin ve rahatlatıcı bir tutum sergilemelidir.

 • Güçlü sözlü ve yazılı iletişim yeteneğine sahip olmaları beklenir.

 • Microsoft Office programlarına hakim olmaları gerekir.

 • Problem çözme yönlerinin kuvvetli olması, problemler karşısında etkili çözümler üretmesi beklenir.

 • Kendilerini sürekli geliştirmeli, destekleyici kişisel gelişim eğitimlerine katılmalıdır.

 • Dış görünüşüne özen göstermelidir.

 • Düzgün bir diksiyona sahip olmaları gerekir.

 • Ekip çalışması içinde uyum göstermeleri de oldukça önemlidir.

Bireysel Müşteri Temsilcisi nedir Bireysel Müşteri Temsilcisi ne iş yapar Bireysel Müşteri Temsilcisi maaşları Bireysel Müşteri Temsilcisi nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.