AnasayfaBlogBilgisayar Teknolojisi Bölümü (MYO)
Bölümler

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü (MYO)

18 Aralık 2020
Sarı saçlı ve gözlüklü bir kadın klavyenin önünde durmaktadır. Sarı bir atlet giymiştir ve yüzünde odaklanmış bir ifade vardır. Klavye beyazdır ve tuşların üzerinde siyah harfler ve bazı tuşlarda küçük simgeler vardır. Kadın doğrudan kameraya bakmaktadır, yakın çekimde gözleri görülebilmektedir. Hafifçe öne eğilmiş, elleri klavyenin üzerinde geziniyor. Işık kadının gözlüklerini ve klavyedeki tuşları öne çıkarıyor. Arka plan düz gri bir yüzeydir. Kadın bir şeyler yazıyor ya da yazmaya hazırlanıyor gibi görünüyor.
Bölüm BilgısıGereksinimler ve İmkanlarKariyer Yolu
Bilgisayar Teknolojisi Bölümü 2 yıllık ön lisans eğitimi sunar.Öğrenciler TYT'ye katılım ve 150 puan ve üzeri almaları istenir. Bölüm işlemleri özellikle bilgisayar donanımı ile ilgilidir.Mezunlar, Bilgisayar Teknikeri veya Bilgisayar Teknisyeni unvanını alır. Organizasyonlardaki çeşitli pozisyonlara uygun olanlardır.
Gelişmeleri yakından takip ederek kurum işleyişini daha pratik hale getirmeyi hedefler.Analitik düşünme yetisi ve takım çalışmasına uyum sağlama yeteneği önemlidir. Yabancı dil ve kişisel gelişim eğitimleri alınmalıdır.Özel ve kamu kurumlarında geniş bir iş imkanı vardır. Kamu sektöründe KPSS'ndan beklenen puana ihtiyaç var.
Bölüm mezunları Dikey Geçiş Sınavı'na katılabilirler ve başarılı olmaları durumunda ilgili lisans programlarına devam edebilirler.Bölümde zorunlu staj uygulamaları bulunur. Bilgisayarı etkin bir şekilde kullanabilmek gerekir.MEB'e bağlı okullar, hastaneler, bakanlıklar, teknik servisler, reklam ajansları ve diğer benzer kurum ve kuruluşlarla çalışabilirler.
Bilgisayar teknolojisi eğitimi, mesleki uzmanlığın kazanılmasını sağlar.Mezunların bir sistemin çalışma prensiplerini çözebilmek için temel bilgisayar bilgisine sahip olmaları beklenir.Bilgisayar teknikerleri, cep telefonlarından tabletler ve bilgisayarlara kadar bir dizi ürünün denetimini, bakımını ve onarımını üstlenebilirler.
Bölümden mezun olan diğer rakiplerinizden bir adım önde olabilmek için kişisel gelişiminize de önem verilir.Aldığınız teknik bilgileri kişisel gelişimin yardımıyla desteklemeniz beklenir.Bilgi işlem merkezlerinde, bilgisayar ortamında veri toplama, düzenleme ve kullanılabilir hale getirme konusunda görevler alabilirler.
Kendini bu alanda geliştirmek isteyen tüm adayların tercih listesinde bölüme mutlaka yer vermeleri önerilir.Bilgisayar kullanımının aktif olarak ilgilenilmesi ve sistemlerin çalışma prensiplerini kısa sürede çözebilme yeteneği beklenir.Adaylar, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri, yazılım mühendisliği ve benzeri birçok lisans programında eğitim alarak kariyer fırsatları genişletebilirler.
İşletmenin çalışanlarına verdiği tüm bilgisayar ve makinelerin programlamasını yaparlar.Bilgisayar teknolojileri bölümü mezunlarının analitik düşünme yetisi ve takım çalışmasına uyum sağlama yeteneği gelişmiş olmalıdır.Hastaneler, üniversiteler, teknik servisler, web tasarım şirketleri, reklam ajansları ve birçok sektörde iş imkanları bulabilirler.
İşletmeye ihtiyaç duyulan donanım ve ağ güvenliği hizmetlerini sağlarlar.Bir ağın çeşitli bileşenlerini çalıştırma, onarma ve yürütme yeteneğine sahip olmaları beklenir.Bilgisayar teknisyenleri genel olarak üretim, bakım, kontrol ve destek görevlerini yerine getirmektedirler.
Bölüm teknikerlerini meslek yaşamları boyunca gelişmeleri yakından takip etmeye ve geniş bilgi sahibi olmayı hedefler.Bölüm mezunları bu alanın gelişmelerini takip etmeli ve yeni teknolojilere adapte olmalıdır.Gerekli beceri ve bilgilere sahip olan mezunların iş bulma olasılıkları oldukça yüksektir.
Bilgisayar teknolojisi bölümü, sürekli gelişen bir alanda olmalı ve öğrencilere bu alanda kariyer yapma fırsatı sunmalıdır.Bilgisayar teknolojisi bölümü mezunları, birçok alanda - özel ve kamu sektöründe iş bulabilirler.Bölüm mezunları, teknik servislerden web tasarım şirketlerine ve reclam ajanslarına kadar birçok yerde çalışabilirler.

Günümüzde bilgisayarın kullanılmadığı hemen hemen hiçbir alan kalmadı diyebiliriz. İhtiyaç duyulan bütün işler bilgisayarlar aracılığı ile yapılıyor. Durum böyle olunca bilgisayarı etkin olarak kullanmak zorunluluk halini aldı. Bilgisayar teknolojileri, bilgisayar veri yükleme, denetleme, bakım onarım gibi tüm işlemleri içerir. Bilgisayar teknolojileri bölümü bu ihtiyacı karşılamak üzere geliştirilmiş 2 yıllık bir ön lisans eğitimi olarak karşımıza çıkıyor.

Bölümün temel amacı; çalıştığı kurumun tüm işlemlerini bilgisayarda kayıt altına alabilecek, tüm gelişmeleri yakından takip edecek donanımlı mezunlar yetiştirmektir. Bölüm mezunları için birçok sektörde iş imkanı bulunuyor. Bilgisayar Teknolojisi bölümü öğrencileri de bilgisayarla ilgili diğer bölüm öğrencileri gibi bilgisayarın her yönü hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bilgisayar alanına ilgili bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm adayların tercih listesinde bölüme mutlaka yer vermeleri gerekir.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Nedir?

Bilgisayara teknolojisi bölümü 2 yıllık ön lisans eğitimi verir. Bölüm; çalıştığı kuruma bilgisayar desteği vererek, değer katabilecek meslek uzmanları kazandırmayı hedefler. Kurumun işleyişini daha pratik hale getirecek olan yazılım ve tüm programlamaları takip edecek bölüm mezunları, meslek yaşamları boyunca gelişmeleri yakından takip etmelidir.

Bölümü tercih edecek öğrencilerin TYT’ye katılmaları gerekir. TYT’den 150 puan ve üzeri almaları yeterlidir. Bölüm teknik ve uygulamalı derslerin yanı sıra zorunlu staj ile mezuniyet hakkı vermektedir. Bilgisayar teknolojisi bölümünü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir.

bu pozisyon için en uygun aday, temel bilgisayar bilgisine sahip olanlardır. bilgisayar kullanımıyla aktif olarak ilgilenmesi beklenen bireyler, bir sistemin çalışma prensiplerini kısa sürede çözebilme yeteneğine sahip olmalıdır. analitik düşünce yetisi gelişmiş olması ve takım çalışmasına uyum sağlaması da oldukça önemlidir. burada belirttiğimiz tüm becerileri üniversiteler öğrencilere vermeye çabalar.

Aldığınız teknik bilgileri kendinizi geliştirerek desteklemelisiniz. Özellikle yabancı dil eğitimlerine özen göstermeniz önemlidir. Bölümden mezun olan diğer rakiplerinizden bir adım önde olabilmek için kişisel gelişiminize de önem vermeniz gerekir.

Mezunlar eğitimlerini tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı’na katılabilir, başarılı olmaları durumunda lisans eğitimine devam edebilirler. Devam edebilecekleri lisans eğitimleri; bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri, bilgisayar ve yazılım mühendisliği ve daha birçok lisans programı olabilir.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar teknolojisi bölümü mezunları birçok sektörde iş imkanına sahiptir. Bölümden başarıyla mezun olanlar Bilgisayar Teknikeri veya Bilgisayar Teknisyeni unvanı almaya hak kazanır. Bu bölümde, daha çok bilgisayar tamiri, onarımı ve bilgisayar donanımı ile ilgili mesleki uzmanlık kazanmanızı sağlayacak bir eğitim verilmektedir.

Özel ve kamu kurumlarında geniş bir iş imkanı ile karşılaşan mezunlar genel olarak istihdam sorunu yaşamaz. Kamu sektöründe yer almak isteyen mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan beklenen puan ile başvuru yapmaları gerekir. Yerleştirmeler açık pozisyona göre belirlenir. Bilgisayar Teknolojisi mezunlarının iş imkanlarına örnek aşağıdaki gibidir.

 • MEB’e bağlı olan okullar ve özel okullar

 • Üniversitelerde bilgi işlem departmanları

 • Hastaneler

 • Çeşitli bakanlıklara bağlı teşkilat veya birimlerde yer alabilirler.

 • Teknik servisler

 • Web tasarım şirketleri

 • Reklam ajansları

 • Teknik servisler

 • Giyim, gıda ve benzer ürün satan her türlü mağazalar çalışma alanlarındandır.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bilgisayar teknolojisi günümüz bilgi çağında en önemli mesleklerden biridir. Bu meslek mensupları, dijitalleşen yeni yaşamda bilgisayar sistemlerinin öneminin ve kullanımının her geçen gün artması nedeniyle, çalışanlar ve işverenler tarafından fazlasıyla ilgi görür. Teknik makinelerden bilgisayar bakım ve onarımına kadar pek çok alanda çalışabilen bir bilgisayar teknikeri olmak için üniversitelerde yer alan bilgisayar teknolojisi eğitimi oldukça faydalıdır.

Bilgisayar teknikerleri, makinelerinden cep telefonlarına, tabletlerden bilgisayarlara kadar çok fazla ürünün çalışmasını denetleyebilir, bakım ve onarımı da yapabilirler. Teknikerler çalıştıkları kurumlarda aşağıdaki başlıca görevleri yerine getirirler.

 • Bilgisayarların ve makinelerin gerek duyulan programlanmasını yapmak,

 • Tüm bilgisayarların işletim sistemlerinin kurulumunu yapmak.

 • Sistemin sağlıklı çalışması ve bakımının yapılmasında gerekli uygulamaları tamamlamak.

 • Bilgisayar ortamında veri toplamak, düzenli ve sistemli bir şekilde derlemek ve kullanılabilir hale gelmesini sağlamak.

 • Bilgi işlem merkezlerinde ihtiyaç duyulan donanım ve ağ güvenliğini yürütür.

 • İşletmenin kendisine verdiği tüm bilgisayar işlemlerinden sorumludur.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilgisayar Teknolojisi bölümü üniversitede 2 yıllık eğitim veren ön lisans bölümüdür. Eğitim yaşamları boyunca öğrencileri Bilgisayar Teknolojisi ile ilgili tüm temel dersleri görecekleri kapsamlı bir program beklemektedir. Aynı zamanda mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulayarak görmelerine olanak sunacak staj şartları bulunmaktadır. Staj defterlerini çalıştıkları kuruma onaylatan bölüm öğrencileri daha sonra üniversitenin staj komitesine değerlendirmek üzere teslim eder.

Bilgisayar Teknolojisi bölümünü başarıyla tamamlayan öğrenciler ön lisans diploması alır. Bilgisayar Teknolojisi bölümünü tercih etmeyi amaçlayan adaylar 2 yıllık eğitim süresince aşağıdaki derslerden sorumlu olacaklar.

 • Matematik 

 • Algoritma ve programlama temelleri

 • Bilgisayar donanımı

 • Programlamaya giriş

 • Grafik ve animasyon

 • Ofis yazılımları

 • Görsel programlama

 • Veritabanı

 • Web tasarımının temelleri

 • Ağ temelleri

 • Nesne tabanlı programlama

 • Elektronik ticaret

 • Mesleki yazışmalar

 • Kalite güvence ve standartları

 • İş ve sosyal güvenlik hukuku

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Taban Puanları ve Sırlama

2020 Bilgisayar Teknolojisi Bölümü taban puanları ve 2020 Bilgisayar Teknolojisi Bölümü başarı sıralamaları belirlendi. Aşağıda hazırladığımız tablodan bölüm puanlarına ulaşabilirsiniz. Sizler için azırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adayların bilgilerini temsil eder. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgiler yer almaktadır. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından bildirilmiş olan güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
HALİÇ ÜNİVERSİTESİBilgisayar Teknolojisi (Burslu)319,46641302778
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİBilgisayar Teknolojisi (Burslu)300,50767405438
UFUK ÜNİVERSİTESİBilgisayar Teknolojisi (Burslu)289,81784478947
HALİÇ ÜNİVERSİTESİBilgisayar Teknolojisi (%75 İndirimli)263,50964719165
Bilgisayar Teknolojisi Bölümü 2 yıllık ön lisans eğitimi sunar, Öğrenciler TYT'ye katılım ve 150 puan ve üzeri almaları istenir Bölüm işlemleri özellikle bilgisayar donanımı ile ilgilidir, Mezunlar, Bilgisayar Teknikeri veya Bilgisayar Teknisyeni unvanını alır Organizasyonlardaki çeşitli pozisyonlara uygun olanlardır, Gelişmeleri yakından takip ederek kurum işleyişini daha pratik hale getirmeyi hedefler, Analitik düşünme yetisi ve takım çalışmasına uyum sağlama yeteneği önemlidir Yabancı dil ve kişisel gelişim eğitimleri alınmalıdır, Özel ve kamu kurumlarında geniş bir iş imkanı vardır Kamu sektöründe KPSS'ndan beklenen puana ihtiyaç var, Bölüm mezunları Dikey Geçiş Sınavı'na katılabilirler ve başarılı olmaları durumunda ilgili lisans programlarına devam edebilirler, Bölümde zorunlu staj uygulamaları bulunur Bilgisayarı etkin bir şekilde kullanabilmek gerekir, MEB'e bağlı okullar, hastaneler, bakanlıklar, teknik servisler, reklam ajansları ve diğer benzer kurum ve kuruluşlarla çalışabilirler, Bilgisayar teknolojisi eğitimi, mesleki uzmanlığın kazanılmasını sağlar, Mezunların bir sistemin çalışma prensiplerini çözebilmek için temel bilgisayar bilgisine sahip olmaları beklenir, Bilgisayar teknikerleri, cep telefonlarından tabletler ve bilgisayarlara kadar bir dizi ürünün denetimini, bakımını ve onarımını üstlenebilirler, Bölümden mezun olan diğer rakiplerinizden bir adım önde olabilmek için kişisel gelişiminize de önem verilir, Aldığınız teknik bilgileri kişisel gelişimin yardımıyla desteklemeniz beklenir, Bilgi işlem merkezlerinde, bilgisayar ortamında veri toplama, düzenleme ve kullanılabilir hale getirme konusunda görevler alabilirler, Kendini bu alanda geliştirmek isteyen tüm adayların tercih listesinde bölüme mutlaka yer vermeleri önerilir, Bilgisayar kullanımının aktif olarak ilgilenilmesi ve sistemlerin çalışma prensiplerini kısa sürede çözebilme yeteneği beklenir, Adaylar, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri, yazılım mühendisliği ve benzeri birçok lisans programında eğitim alarak kariyer fırsatları genişletebilirler, İşletmenin çalışanlarına verdiği tüm bilgisayar ve makinelerin programlamasını yaparlar, Bilgisayar teknolojileri bölümü mezunlarının analitik düşünme yetisi ve takım çalışmasına uyum sağlama yeteneği gelişmiş olmalıdır, Hastaneler, üniversiteler, teknik servisler, web tasarım şirketleri, reklam ajansları ve birçok sektörde iş imkanları bulabilirler, İşletmeye ihtiyaç duyulan donanım ve ağ güvenliği hizmetlerini sağlarlar, Bir ağın çeşitli bileşenlerini çalıştırma, onarma ve yürütme yeteneğine sahip olmaları beklenir, Bilgisayar teknisyenleri genel olarak üretim, bakım, kontrol ve destek görevlerini yerine getirmektedirler, Bölüm teknikerlerini meslek yaşamları boyunca gelişmeleri yakından takip etmeye ve geniş bilgi sahibi olmayı hedefler, Bölüm mezunları bu alanın gelişmelerini takip etmeli ve yeni teknolojilere adapte olmalıdır, Gerekli beceri ve bilgilere sahip olan mezunların iş bulma olasılıkları oldukça yüksektir, Bilgisayar teknolojisi bölümü, sürekli gelişen bir alanda olmalı ve öğrencilere bu alanda kariyer yapma fırsatı sunmalıdır, Bilgisayar teknolojisi bölümü mezunları, birçok alanda - özel ve kamu sektöründe iş bulabilirler, Bölüm mezunları, teknik servislerden web tasarım şirketlerine ve reclam ajanslarına kadar birçok yerde çalışabilirler
bilgisayar teknolojisi bilgisayar teknikeri bilgisayar teknisyeni bilgisayar mühendisliği ön lisans bilgisayar teknolojisi bölümü (MYO)
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu resimde takım elbiseli ve kravatlı bir adam görülüyor, görünüşe göre genel muhasebe eğitimine katılıyor. Odaklanmış ve meşgul görünüyor, bu da kursu ciddiye aldığını gösteriyor. Resimde ayrıca bir hesap makinesi ve muhtemelen eğitimle ilgili siyah zemin üzerine beyaz bir harf görülüyor. Genel olarak, bu adamın muhasebe konusunda değerli bir ders aldığı görülüyor.
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Açık kahverengi ceket giyen ve yuvarlak, siyah çerçeveli gözlük takan bir kadın kapalı bir ortamda duruyor. Yüzünde hoş bir ifade var, dudakları hafifçe gülümseme şeklinde kıvrılmış. Saçları kısa ve kıvırcıktır ve boynuna altın bir kolye takmaktadır. Arka plan, üzerinde beyaz yazılar olan mor bir duvardır. Arka planda bir bitkinin bulanık bir görüntüsü var.
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
11020
Resimde muhtemelen bir CV görüşmesine hazırlanan takım elbiseli bir adam görülüyor. Gözlüklü, sakallı ve düğmeli gömleğiyle kendinden emin ve iyi giyimli görünüyor. Arka planda metal bir kutunun yakın çekimi, bir saat ve bir kol görülebiliyor. Bu görüntü, bir CV görüşmesine nasıl hazırlanılması gerektiğine dair mükemmel bir örnektir.
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat