AnasayfaBlogBilgisayar Teknolojisi Bölümü (MYO)
Bölümler

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü (MYO)

18 Aralık 2020
Bilgisayar Teknolojisi Bölümü (MYO)

Günümüzde bilgisayarın kullanılmadığı hemen hemen hiçbir alan kalmadı diyebiliriz. İhtiyaç duyulan bütün işler bilgisayarlar aracılığı ile yapılıyor. Durum böyle olunca bilgisayarı etkin olarak kullanmak zorunluluk halini aldı. Bilgisayar teknolojileri, bilgisayar veri yükleme, denetleme, bakım onarım gibi tüm işlemleri içerir. Bilgisayar teknolojileri bölümü bu ihtiyacı karşılamak üzere geliştirilmiş 2 yıllık bir ön lisans eğitimi olarak karşımıza çıkıyor.

Bölümün temel amacı; çalıştığı kurumun tüm işlemlerini bilgisayarda kayıt altına alabilecek, tüm gelişmeleri yakından takip edecek donanımlı mezunlar yetiştirmektir. Bölüm mezunları için birçok sektörde iş imkanı bulunuyor. Bilgisayar Teknolojisi bölümü öğrencileri de bilgisayarla ilgili diğer bölüm öğrencileri gibi bilgisayarın her yönü hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bilgisayar alanına ilgili bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm adayların tercih listesinde bölüme mutlaka yer vermeleri gerekir.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Nedir?

Bilgisayara teknolojisi bölümü 2 yıllık ön lisans eğitimi verir. Bölüm; çalıştığı kuruma bilgisayar desteği vererek, değer katabilecek meslek uzmanları kazandırmayı hedefler. Kurumun işleyişini daha pratik hale getirecek olan yazılım ve tüm programlamaları takip edecek bölüm mezunları, meslek yaşamları boyunca gelişmeleri yakından takip etmelidir.

Bölümü tercih edecek öğrencilerin TYT’ye katılmaları gerekir. TYT’den 150 puan ve üzeri almaları yeterlidir. Bölüm teknik ve uygulamalı derslerin yanı sıra zorunlu staj ile mezuniyet hakkı vermektedir. Bilgisayar teknolojisi bölümünü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir.

Bu pozisyon için en uygun aday, temel bilgisayar bilgisine sahip olanlardır. Bilgisayar kullanımıyla aktif olarak ilgilenmesi beklenen bireyler, bir sistemin çalışma prensiplerini kısa sürede çözebilme yeteneğine sahip olmalıdır. Analitik düşünce yetisi gelişmiş olması ve takım çalışmasına uyum sağlaması da oldukça önemlidir. Burada belirttiğimiz tüm becerileri üniversiteler öğrencilere vermeye çabalar.

Aldığınız teknik bilgileri kendinizi geliştirerek desteklemelisiniz. Özellikle yabancı dil eğitimlerine özen göstermeniz önemlidir. Bölümden mezun olan diğer rakiplerinizden bir adım önde olabilmek için kişisel gelişiminize de önem vermeniz gerekir.

Mezunlar eğitimlerini tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı’na katılabilir, başarılı olmaları durumunda lisans eğitimine devam edebilirler. Devam edebilecekleri lisans eğitimleri; bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri, bilgisayar ve yazılım mühendisliği ve daha birçok lisans programı olabilir.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar teknolojisi bölümü mezunları birçok sektörde iş imkanına sahiptir. Bölümden başarıyla mezun olanlar Bilgisayar Teknikeri veya Bilgisayar Teknisyeni unvanı almaya hak kazanır. Bu bölümde, daha çok bilgisayar tamiri, onarımı ve bilgisayar donanımı ile ilgili mesleki uzmanlık kazanmanızı sağlayacak bir eğitim verilmektedir.

Özel ve kamu kurumlarında geniş bir iş imkanı ile karşılaşan mezunlar genel olarak istihdam sorunu yaşamaz. Kamu sektöründe yer almak isteyen mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan beklenen puan ile başvuru yapmaları gerekir. Yerleştirmeler açık pozisyona göre belirlenir. Bilgisayar Teknolojisi mezunlarının iş imkanlarına örnek aşağıdaki gibidir.

 • MEB’e bağlı olan okullar ve özel okullar

 • Üniversitelerde bilgi işlem departmanları

 • Hastaneler

 • Çeşitli bakanlıklara bağlı teşkilat veya birimlerde yer alabilirler.

 • Teknik servisler

 • Web tasarım şirketleri

 • Reklam ajansları

 • Teknik servisler

 • Giyim, gıda ve benzer ürün satan her türlü mağazalar çalışma alanlarındandır.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bilgisayar teknolojisi günümüz bilgi çağında en önemli mesleklerden biridir. Bu meslek mensupları, dijitalleşen yeni yaşamda bilgisayar sistemlerinin öneminin ve kullanımının her geçen gün artması nedeniyle, çalışanlar ve işverenler tarafından fazlasıyla ilgi görür. Teknik makinelerden bilgisayar bakım ve onarımına kadar pek çok alanda çalışabilen bir bilgisayar teknikeri olmak için üniversitelerde yer alan bilgisayar teknolojisi eğitimi oldukça faydalıdır.

Bilgisayar teknikerleri, makinelerinden cep telefonlarına, tabletlerden bilgisayarlara kadar çok fazla ürünün çalışmasını denetleyebilir, bakım ve onarımı da yapabilirler. Teknikerler çalıştıkları kurumlarda aşağıdaki başlıca görevleri yerine getirirler.

 • Bilgisayarların ve makinelerin gerek duyulan programlanmasını yapmak,

 • Tüm bilgisayarların işletim sistemlerinin kurulumunu yapmak.

 • Sistemin sağlıklı çalışması ve bakımının yapılmasında gerekli uygulamaları tamamlamak.

 • Bilgisayar ortamında veri toplamak, düzenli ve sistemli bir şekilde derlemek ve kullanılabilir hale gelmesini sağlamak.

 • Bilgi işlem merkezlerinde ihtiyaç duyulan donanım ve ağ güvenliğini yürütür.

 • İşletmenin kendisine verdiği tüm bilgisayar işlemlerinden sorumludur.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilgisayar Teknolojisi bölümü üniversitede 2 yıllık eğitim veren ön lisans bölümüdür. Eğitim yaşamları boyunca öğrencileri Bilgisayar Teknolojisi ile ilgili tüm temel dersleri görecekleri kapsamlı bir program beklemektedir. Aynı zamanda mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulayarak görmelerine olanak sunacak staj şartları bulunmaktadır. Staj defterlerini çalıştıkları kuruma onaylatan bölüm öğrencileri daha sonra üniversitenin staj komitesine değerlendirmek üzere teslim eder.

Bilgisayar Teknolojisi bölümünü başarıyla tamamlayan öğrenciler ön lisans diploması alır. Bilgisayar Teknolojisi bölümünü tercih etmeyi amaçlayan adaylar 2 yıllık eğitim süresince aşağıdaki derslerden sorumlu olacaklar.

 • Matematik 

 • Algoritma ve programlama temelleri

 • Bilgisayar donanımı

 • Programlamaya giriş

 • Grafik ve animasyon

 • Ofis yazılımları

 • Görsel programlama

 • Veritabanı

 • Web tasarımının temelleri

 • Ağ temelleri

 • Nesne tabanlı programlama

 • Elektronik ticaret

 • Mesleki yazışmalar

 • Kalite güvence ve standartları

 • İş ve sosyal güvenlik hukuku

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Taban Puanları ve Sırlama

2020 Bilgisayar Teknolojisi Bölümü taban puanları ve 2020 Bilgisayar Teknolojisi Bölümü başarı sıralamaları belirlendi. Aşağıda hazırladığımız tablodan bölüm puanlarına ulaşabilirsiniz. Sizler için azırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adayların bilgilerini temsil eder. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgiler yer almaktadır. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından bildirilmiş olan güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
HALİÇ ÜNİVERSİTESİBilgisayar Teknolojisi (Burslu)319,46641302778
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİBilgisayar Teknolojisi (Burslu)300,50767405438
UFUK ÜNİVERSİTESİBilgisayar Teknolojisi (Burslu)289,81784478947
HALİÇ ÜNİVERSİTESİBilgisayar Teknolojisi (%75 İndirimli)263,50964719165
bilgisayar teknolojisi bilgisayar teknikeri bilgisayar teknisyeni bilgisayar mühendisliği ön lisans bilgisayar teknolojisi bölümü (MYO)
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.