Close
Mobil Menu Bars

İş Stresi

17 Ekim 2018, 2434 defa okundu.
İş Stresi
İş Stresi

Hemen hemen herkesin şikayetçi olduğu bir durum aslında iş stresi, pazartesi sendromları. Nedense insanlarımızın zihinlerine yer edinmiş bir durum. İş stresi insan hayatını etkileyen, iş yaşamını sancılı bir sürece götüren, işi zorlaştıran ve bizi yıpratan psikolojik çöküntü halidir. İnsanlar iş hayatlarında hiç beklenmedik durumlarla, sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir, bu sorun üçgeninden kurtulmak tamamen sizlerin kontrol mekanizmanız da olan şeylerdir.

Kendinizi ve Sinirlerinizi Kontrol Etmelisiniz

stres, iş stresi

Sürekli yaptığınız işten nefret edip çözüm yolları üretmediğiniz sürece, bu stres çarkı sizin etrafınızda dönüp duracaktır. Olumsuz düşünceleri ben yapamam, başaramam şeklinde kendinize empoze ettiğiniz zaman, stresiniz daha da artacaktır. İşi bilmediğinizden, sevmediğinizden ya da zorlanmaktan ortaya çıkmıyor, tamamen kendinizi olumsuz düşüncelere sabitlediğiniz için her gün iş hayatınızda bu stres yer alacaktır.

İş stresinin temelini oluşturan etkiler ek taraflı değildir bu sürece gelmek; işveren, çalışma arkadaşları, bunlardan ortaya çıkan baskılar, eleştiriler, aşağılanma, fazla iş yükü, memnuniyetsizlik gibi durumlar fazlasıyla etki gösteriyor. Başka nedenlere bakacak olursak; iş güvenliği- tedbirsizlik acaba bugün kaza geçirecek miyim, bir tehlike ile karşı karşıya kalabilecek miyim gibi düşünceler, dengesiz beslenme, aşırı sıcak ya da soğuk ortam, iklim şartları, ayrımcılık, taciz, bireysel yorgunluk, çalışma sürelerinin artması gibi birçok etkenler iş stresinin temelini oluşturmaktadır.

Albert Comus: “İş olmadan yaşam berbattır, fakat ruhsuz bir işte yaşam boğulur ve ölür“ ifadesi ile işin hayatımızdaki önemini dile getirmiştir. İş stresinin oluşturduğu belirtilerin görmezden gelinmesi daha ciddi ruhsal ve bedensel problemlere neden olur.

Rahat Bir İş Ortamı İçin Yapmanız Gerekenler

stres, iş stresi

Rahat bir çalışma ortamı yaratmak istiyorsanız eğer bazı dokunuşlar yapmak gerekiyor. Kendinizi rahat bırakın ve derin derin nefes alın sakinleşmeye bakın, sizi rahatlatan dinlendiren müzikler dinleyin, iş yerinde arkadaşlıklarınızı dostluklarınızı geliştirin, iş çıkısı kendinize vakit ayırıp duygu ve düşüncelerinizi dinleyin, iş arkadaşlarınızla sosyal ortamlar yaratın, fikir alışverişinde bulunun, birlik ve beraberlik tüm sorunların kilididir, kendinize hobiler edinin. Şimdi ise iş stresinin neden olduğu hastalıklara değinmek istiyorum bunların başında; kalp hastalıkları, sinir ve kas hastalıkları, mide bağırsak hastalıkları, bağışıklık sistemi zayıflığı, psikolojik rahatsızlıklar, iş kazaları ve intihar gibi sebeplere yol açmaktadır.

İş stresi ile eğitim alarak da başa çıkmayı öğrenebilirsiniz. Zamandan kazanarak online eğitimler alanında katılım sağlayabilirsiniz. Stres ve Stresle Başa Çıkma EğitimiStres Yönetimi EğitimiMobbing Eğitimi alabileceğiniz eğitimlerin başında gelmektedir. Katılacağınız bu eğitimler ile sertifika sahibi olarak özgüveninizi de güçlendirebilirsiniz.

Stresten uzak bir hayat diliyorum.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Erciyes Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (MYO) eğitimi almaktadır. İstanbul İşletme Enstitüsü blog sayfasında kişisel gelişim ve kendi uzmanlık alanında blog içerikleri üretiyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!