AnasayfaBlogİş Stresi Nedir? İş Stresi Neden Olur?
İş Hayatı

İş Stresi Nedir? İş Stresi Neden Olur?

17 Ekim 2018
İş Stresi Nedir? İş Stresi Neden Olur?

Hemen hemen herkesin şikayetçi olduğu bir durum aslında iş stresi, pazartesi sendromları. Nedense insanlarımızın zihinlerine yer edinmiş bir durum. İş stresi insan hayatını etkileyen, iş yaşamını sancılı bir sürece götüren, işi zorlaştıran ve bizi yıpratan psikolojik çöküntü halidir. İnsanlar iş hayatlarında hiç beklenmedik durumlarla, sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir, bu sorun üçgeninden kurtulmak tamamen sizlerin kontrol mekanizmanız da olan şeylerdir.

Kendinizi ve Sinirlerinizi Kontrol Etmelisiniz

Sürekli yaptığınız işten nefret edip çözüm yolları üretmediğiniz sürece, bu stres çarkı sizin etrafınızda dönüp duracaktır. Olumsuz düşünceleri ben yapamam, başaramam şeklinde kendinize empoze ettiğiniz zaman, stresiniz daha da artacaktır. İşi bilmediğinizden, sevmediğinizden ya da zorlanmaktan ortaya çıkmıyor, tamamen kendinizi olumsuz düşüncelere sabitlediğiniz için her gün iş hayatınızda bu stres yer alacaktır.

İş stresinin temelini oluşturan etkiler ek taraflı değildir bu sürece gelmek; işveren, çalışma arkadaşları, bunlardan ortaya çıkan baskılar, eleştiriler, aşağılanma, fazla iş yükü, memnuniyetsizlik gibi durumlar fazlasıyla etki gösteriyor. Başka nedenlere bakacak olursak; iş güvenliği- tedbirsizlik acaba bugün kaza geçirecek miyim, bir tehlike ile karşı karşıya kalabilecek miyim gibi düşünceler, dengesiz beslenme, aşırı sıcak ya da soğuk ortam, iklim şartları, ayrımcılık, taciz, bireysel yorgunluk, çalışma sürelerinin artması gibi birçok etkenler iş stresinin temelini oluşturmaktadır.

Albert Comus: “İş olmadan yaşam berbattır, fakat ruhsuz bir işte yaşam boğulur ve ölür“ ifadesi ile işin hayatımızdaki önemini dile getirmiştir. İş stresinin oluşturduğu belirtilerin görmezden gelinmesi daha ciddi ruhsal ve bedensel problemlere neden olur.

Rahat Bir İş Ortamı İçin Yapmanız Gerekenler

Rahat bir çalışma ortamı yaratmak istiyorsanız eğer bazı dokunuşlar yapmak gerekiyor. Kendinizi rahat bırakın ve derin derin nefes alın sakinleşmeye bakın, sizi rahatlatan dinlendiren müzikler dinleyin, iş yerinde arkadaşlıklarınızı dostluklarınızı geliştirin, iş çıkısı kendinize vakit ayırıp duygu ve düşüncelerinizi dinleyin, iş arkadaşlarınızla sosyal ortamlar yaratın, fikir alışverişinde bulunun, birlik ve beraberlik tüm sorunların kilididir, kendinize hobiler edinin. Şimdi ise iş stresinin neden olduğu hastalıklara değinmek istiyorum bunların başında; kalp hastalıkları, sinir ve kas hastalıkları, mide bağırsak hastalıkları, bağışıklık sistemi zayıflığı, psikolojik rahatsızlıklar, iş kazaları ve intihar gibi sebeplere yol açmaktadır.

İş stresi ile eğitim alarak da başa çıkmayı öğrenebilirsiniz. Zamandan kazanarak online eğitimler alanında katılım sağlayabilirsiniz. Stres ve Stresle Başa Çıkma EğitimiStres Yönetimi EğitimiMobbing Eğitimi alabileceğiniz eğitimlerin başında gelmektedir. Katılacağınız bu eğitimler ile sertifika sahibi olarak özgüveninizi de güçlendirebilirsiniz.

Stresten uzak bir hayat diliyorum.

İş Stresi Nedir?

İş stresi insan hayatını etkileyen, iş yaşamını sancılı bir sürece götüren, işi zorlaştıran ve bizi yıpratan psikolojik çöküntü halidir.

İş Stresi Neden Olur?

İş stresinin temelini oluşturan etkiler tek taraflı değildir bu sürece gelmek; işveren, çalışma arkadaşları, bunlardan ortaya çıkan baskılar, eleştiriler, aşağılanma, fazla iş yükü, memnuniyetsizlik gibi durumlar fazlasıyla etki gösteriyor.

İş Stresini Aşmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kendinizi rahat bırakın ve derin derin nefes alın sakinleşmeye bakın, sizi rahatlatan dinlendiren müzikler dinleyin, iş yerinde arkadaşlıklarınızı dostluklarınızı geliştirin, iş çıkışı kendinize vakit ayırıp duygu ve düşüncelerinizi dinleyin, iş arkadaşlarınızla sosyal ortamlar yaratın.

İş Stresi iş hayatı iş stresi iş verenmobbingonline eğitim sertifika stres
Volkan Söyünmez
Volkan Söyünmez
Blog Yazarı

Erciyes Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (MYO) eğitimi almaktadır. İstanbul İşletme Enstitüsü blog sayfasında kişisel gelişim ve kendi uzmanlık alanında blog içerikleri üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.