AnasayfaBlogPerakende Nedir? Perakendeciler Nasıl Çalışır?
Nedir?

Perakende Nedir? Perakendeciler Nasıl Çalışır?

11 Ağustos 2021
Kahverengi önlüklü bir kadın elinde bir tablet tutuyor. Yüzünde gözlük var ve dikkatle cihaza bakıyor. Ağzı hafifçe açık ve gözleri ekrana odaklanmış durumda. Sol eli cihazın arkasında dururken tableti sağ elinde tutuyor. Arka plan bulanık ve bir sıra metal kutu içeriyor. Kadının omzu, sağ alt köşede yüzünün yakın çekimiyle birlikte görüntüde görülebiliyor. Tableti tutarken kolu hafifçe bükülmüş ve sıcak bir gülümseme takınmış.
KonuAçıklamaÖrnek
Perakende Nedir?Bir işletmeden tüketiciye kendi kullanımı için mal veya hizmet satışına denir.Tek bir tüketicinin bir mağazadan bir çift ayakkabı satın alması.
Perakende vs ToptanPerakende küçük miktarlarda, toptan ise büyük miktarlarda malların satışına denir.Bir İnternet sitesinden tek bir ürün satın almak (Perakende), Aynı ürünün, birden çok adedini satın almak (Toptan)
Perakendecilerin RolüPerakendeciler, üreticilerden ürünleri satın alıp tüketicilere satan işletmelerdir.Migros, Carrefour gibi market zincirleri.
Perakendecinin İşleyişiPerakendeciler, ürünleri toptan fiyatına satın alır ve bireysel fiyatını artırarak tüketicilere satış yapar.Bir mağaza, ürünleri toptan fiyatına alır ve satış fiyatını belirlerken toptan fiyata kâr oranını ekler.
Perakende Tedarik ZinciriPerakende tedarik zincirinde, üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve nihayetinde tüketiciler yer alır.Bir çift ayakkabının seyahat; Fabrika (Üretici) -> Dağıtım Merkezi (Toptancı) -> Mağaza (Perakendeci) -> Son Kullanıcı (Tüketici).
Perakendecilerin ÇeşitleriFarklı satış tekniklerinde uzmanlaşmış ve farklı tüketici türlerine hitap eden çeşitli perakendeciler vardır.Giysileri satan mağazalar, gıda ürünleri satan süpermarketler, elektronik ürünleri satan dükkanlar vb.
Satış KanallarıPerakendeciler çeşitli dağıtım kanalları aracılığıyla mal satmaktadır.Fiziksel mağazalar, çevrimiçi alışveriş siteleri, kataloglar vb.
Perakendecilikte RekabetPerakendeciler rekabetçi bir sektörde faaliyet gösterir ve dikkat çekmek için çeşitli stratejiler kullanmaktadır.Kampanyalar, satışlar, ücretsiz kargo, müşteri programları vb.
Perakendecilik ve TeknolojiTeknoloji, perakendecilikte yeni pazarlama ve satış kanalları açar.E-ticaret siteleri, mobil uygulamalar üzerinden satış, sosyal medyada pazarlama vb.
Perakendecilik SüreçleriMal veya hizmetin eklendiği değeri arttırmak için işletmeye girişinden çıkışına kadar uygulanan hizmetlerin tümü.Stok alma, raflama, satış, satış sonrası hizmet vb.

Perakende, bir işletmeden tüketiciye kendi kullanımı için mal veya hizmet satışına denir. Bir perakende işlemi, küçük miktarlarda malları işlerken, toptan satış, büyük ölçekte malların satın alınmasıyla ilgilenmektedir. Perakende işlemler çevrimiçi işlemlerle karıştırılmamalıdır. Mallar, nihai kullanıcıları için tek bir noktadan doğrudan bir tüketiciye satılmaktadır. Perakende, tek bir satın alma noktasından doğrudan o ürünü kullanmak isteyen bir müşteriye mal satışını içermektedir. Tek satın alma noktası, gerçek bir perakende mağazası, bir internet alışveriş sitesi ya da bir katalog olabilmektedir.

Perakende müşteriler için kolay olsa da bir perakende işletmesi yürütmek karmaşık ve zor olabilmektedir. Üreticiler, perakende ya da yeniden satış için ürünler üretmektedirler. Büyük perakendeciler genellikle ürünlerini özel olarak üreten özel üreticilere sahip olmaktadır. Bu nedenle şirket, ürünlerinin tasarımı ve üretimi üzerinde nihai kontrole sahiptir. Daha küçük perakendeciler genellikle her türden farklı perakendeci için çeşitli ürünler üretebilen daha büyük üreticilere üretim yaptırmaktadır.

Firmalar; ürünlerini tasarlayacak, üretecek ya da yalnızca perakendecilere satılmak amacıyla ürünleri satın almaktadır. Bayiler doğrudan tüketicilere satış yapmamakta yalnızca perakendecilere satış yapmaktadır. Perakendeciler genellikle bu ürünleri bayilerden toptan veya toplu fiyatlarla satın alabilir ve daha sonra tüketicilerin kâr elde etmesi için bireysel ürünlerin fiyatını artırabilmektedir. Firmalar, doğrudan üreticiden satın alarak ve ardından perakendeciler için fiyatı artırarak temelde aynı şeyi yapabilmektedirler.

Perakendeci Nedir?

Perakendeci, kar elde etmek amacıyla çeşitli dağıtım kanalları aracılığıyla tüketicilere doğrudan giyim, bakkaliye ya da araba gibi mallar satan bir kuruluştur. Bu tüccar kişiler fiziksel bir binada veya çevrimiçi olarak internet üzerinden E-ticaret sistemi ile çalışabilmektedir. Perakendeciler, tedarik zincirinin tüketiciye dönük kısmıdır ve çoğu insan onlarla sık sık etkileşime girmektedir. Perakendeciler genellikle bir üreticiden, toptancıdan veya başka bir distribütörden mal satın alır ve ardından bunları halka yeniden satmaktadır.

Perakendeci ve toptancılar arasında farklar bulunmaktadır. Perakendeciler doğrudan tüketicilere odaklı satış yaparken, toptancıların mallarını perakendeciler dahil diğer işletmelere satmasıdır. Her iki durumda da perakendeci bu malları son kullanıcıya satın alma fiyatı ile yeniden satış fiyatı arasındaki fark yani bir fiyat artışıyla satmaktadır. Perakendeciler de yaptıkları çalışma sisteminde bu şekilde kar elde etmektedir.

Perakendecilik, bir perakendecinin mal veya hizmet elde etmesi ve bunları kullanım için müşterilere satması süreci olarak bilinmektedir. Bu süreç tedarik zinciri aracılığıyla açıklanmaktadır. Perakendeciler genellikle kendi ürünlerini üretmemektedir. Bir üreticiden veya toptancıdan mal satın alırlar ve bu malları küçük miktarlarda tüketicilere satmaktadır.

Perakendeciler Nasıl Çalışır?

Perakendeciler, tüketicilere pazarlamak için kendilerine mal sağlayan bir sisteme güvenmektedirler. Envanter almak ve satmak istedikleri ürünlere sahip olduklarından emin olmak için perakende tedarik zinciri içinde faaliyet gösteren işletmelerle ilişkiler kurulmalıdır. Perakende tedarik zincirinde, toptancılar, üreticiler, perakendeciler ve tüketiciler bulunmaktadır. Toptancı doğrudan üreticiye, perakendeci ise toptancıya bağlıdır. Perakende tedarik zinciri oluşturulurken kilit kişiler şunlardır:

  • Üreticiler: Makineleri, hammaddeleri ve işçiliği kullanarak mal üretmektedirler.

  • Toptancılar: İmalatçılardan bitmiş mallar satın alarak, bu malları perakendecilere büyük miktarlarda satmaktadırlar.

  • Perakendeciler: Küçük miktarlardaki malları tüketicilere teorik olarak üreticilerin önerdiği perakende fiyatından daha yüksek bir fiyata satmaktadırlar.

  • Tüketiciler: Ürünleri perakendeciden kişisel kullanım için satın almaktadırlar.

Perakendeciler, tüketicilere şu veya bu şekilde doğrudan satış yapacak şekilde kurulmaktadır. Bu yalnızca fiziksel ve dijital konumlarla ilgili kararları değildir. Aynı zamanda ürünlerin nasıl pazarlanacağı ve müşterilerle nasıl bağlantı kurulacağı ile ilgili kararları da içermektedir. Perakende sistemi her zaman bu şekilde çalışmaktadır. Üreticiler mal ve ürünlerini tasarlamakta ve üretmektedirler. Ancak bunları nadiren doğrudan müşterilere pazarlayıp, satabilirler. Mal üretebilmek, malları tüketicilere satabilmekten çok daha farklıdır. Bu yüzden çoğu üretici üretime bağlı kalmaktadır.

Perakendeci Türleri Nelerdir?

Çeşitli satış tekniklerinde uzmanlaşmış ve farklı tüketici türlerine hitap eden farklı perakendeciler vardır. Bazen bir üreticiden doğrudan satın alma ya da geniş bir ürün yelpazesi sunar. Bir perakende satış işlemi genellikle alıcı, alınan mal veya hizmetler için ödeme yaptığında tamamlanmaktadır. Oldukça büyük perakendeciler, üreticilerin ya da toptancıların ürünlerini sergilemek için tasarlanmıştır. Daha sonra marjinal fiyatlama tekniğine göre tüketicilere satılmaktadır. Perakendeciliğin bazı türleri bulunmaktadır. Bunlar aşağıda şu şekilde verilmektedir.

Alışveriş Mağazaları: Geleneksel mağazalar, fiziksel perakende alanında kategorilere göre farklı bölümlere ayrılmış geniş bir ürün yelpazesi satmaktadır. Bazı mağaza kategorileri ayakkabı, giyim, güzellik ürünleri, mücevher, ev eşyaları ve daha fazlasını içermektedir.

Bakkallar ve Süpermarketler: Bu perakendeciler her türlü yiyecek içecek ürününü bazen de ev ürünleri ve tüketici elektroniği ürünlerini satmaktadırlar.

Depo Perakendecileri: Depo tipi tesisler, büyük miktarlarda paketlenmiş ve perakende fiyatından daha düşük fiyatlarla satılan çok çeşitli ürünleri stoklamaktadırlar. Genellikle toplu olarak veya başka perakende satış noktalarında bulunmayan miktarlarda satılmaktadır.

Özel-Outlet Perakendeciler: Bunlar belirli bir kategoride ve markalı ürünlerde uzmanlaşmıştır. Dünya genelinde oldukça çok bilinen ve tüketilen ya da genellikle yalnızca kendi markalarını taşıyan, onunla ilişkili ürünleri satan özel perakendecilerdir.

İndirim Satıcıları: İndirimciler olarak adlandırılan bu satıcılar genellikle özel olarak etiketlenmiş veya ürün adı olmuş markalar olan çok çeşitli ürünleri perakende fiyatlarının altında satmaktadırlar. İndirimli perakendeciler genellikle kapanış ve üretimi durdurulan ürünleri toptan satış fiyatından daha düşük fiyatlarla tedarik ederek tüketicilere tasarruf sağlamaktadır.

İnternet/Mobil Satıcı: İnternet alışveriş siteleri, geleneksel perakendecilerin masrafları olmadan satın alınan ürünleri doğrudan müşterilere evlerinde veya işyerlerinde göndermektedir. Genellikle perakende satış fiyatından daha düşük bir fiyata mal satmakta, depolama için depoları kullanmaktadırlar.

Perakendecilerin Başlıca İşlevleri Nelerdir?

Bir perakendecinin tüketicilere üstün hizmetler sunması beklenmektedir. Genellikle toptancılar ürünlerini üreticilerden almaktadırlar. Perakendeciler ise daha sonra ürünleri toptancıdan tedarik etmektedir. Bir üretici, hammadde, işçilik aramak ve bitmiş bir ürün üretmek için tüm çabayı göstermektedir.

Perakendecilerin de daha sonra malları tüketiciye tavsiye edilen bir perakende fiyatından satması gerekmektedir. Tüm depolama görevi perakendecilerin ellerine bırakılmaktadır. Bu da tüm lojistik sürecinin bir parçasıdır. Benzersiz bir isme ve logoya sahip olmak, müşterilerin ürünlerinize güven duymasını sağlamaktadır. Perakendeciler ürünleri distribütörlerden temin edebilir ve iş markalarını tanıtmanın bir yolu olarak ambalajı özelleştirebilmektedirler.

Perakende tedarik zinciri genel olarak malları üreten üreticiler, üreticilerden satın alıp perakendecilere yeniden satan toptancılar ya da distribütörler ve toptancılardan satın alıp tüketicilere satan perakendecilerden oluşmaktadır. Zincirdeki her adımda, satın alma işlemine dahil edilmiş bir kâr marjı vardır. Üreticiler, bir ürün yapma maliyetlerini hesaplar ve ardından toptancılara satmadan önce bir kar yüzdesi eklerler. Toptancılar da aynı şeyi yaparak ürünler için ödediklerine bir kar yüzdesi eklemektedirler. Perakendeciler, ürünü nihai müşterilerine, yani kullanıcıya satmadan önce, ürünün maliyetine kendi kar marjlarını birleştirmektedirler.

Perakende Nedir?, Bir işletmeden tüketiciye kendi kullanımı için mal veya hizmet satışına denir, Tek bir tüketicinin bir mağazadan bir çift ayakkabı satın alması, Perakende vs Toptan, Perakende küçük miktarlarda, toptan ise büyük miktarlarda malların satışına denir, Bir İnternet sitesinden tek bir ürün satın almak (Perakende), Aynı ürünün, birden çok adedini satın almak (Toptan), Perakendecilerin Rolü, Perakendeciler, üreticilerden ürünleri satın alıp tüketicilere satan işletmelerdir, Migros, Carrefour gibi market zincirleri, Perakendecinin İşleyişi, Perakendeciler, ürünleri toptan fiyatına satın alır ve bireysel fiyatını artırarak tüketicilere satış yapar, Bir mağaza, ürünleri toptan fiyatına alır ve satış fiyatını belirlerken toptan fiyata kâr oranını ekler, Perakende Tedarik Zinciri, Perakende tedarik zincirinde, üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve nihayetinde tüketiciler yer alır, Bir çift ayakkabının seyahat; Fabrika (Üretici) -> Dağıtım Merkezi (Toptancı) -> Mağaza (Perakendeci) -> Son Kullanıcı (Tüketici), Perakendecilerin Çeşitleri, Farklı satış tekniklerinde uzmanlaşmış ve farklı tüketici türlerine hitap eden çeşitli perakendeciler vardır, Giysileri satan mağazalar, gıda ürünleri satan süpermarketler, elektronik ürünleri satan dükkanlar vb, Satış Kanalları, Perakendeciler çeşitli dağıtım kanalları aracılığıyla mal satmaktadır, Fiziksel mağazalar, çevrimiçi alışveriş siteleri, kataloglar vb, Perakendecilikte Rekabet, Perakendeciler rekabetçi bir sektörde faaliyet gösterir ve dikkat çekmek için çeşitli stratejiler kullanmaktadır, Kampanyalar, satışlar, ücretsiz kargo, müşteri programları vb, Perakendecilik ve Teknoloji, Teknoloji, perakendecilikte yeni pazarlama ve satış kanalları açar, E-ticaret siteleri, mobil uygulamalar üzerinden satış, sosyal medyada pazarlama vb, Perakendecilik Süreçleri, Mal veya hizmetin eklendiği değeri arttırmak için işletmeye girişinden çıkışına kadar uygulanan hizmetlerin tümü, Stok alma, raflama, satış, satış sonrası hizmet vb
Perakende Nedir Perakende Perakendeci Nedir Perakendeciler Nasıl Çalışır
Açık tenli ve açık kahverengi saçlı genç bir kadın doğrudan kameraya bakmaktadır. Üzerinde siyah desenli beyaz bir tişört var. Gözleri hafifçe kapalı ve dudakları rahat bir ifadeyle hafifçe ayrılmış. Boynuna altın bir kolye ve bir çift küçük halka küpe takıyor. Saçları düzgün bir şekilde toplanmış ve yüzü güneşin ışığıyla çerçevelenmiş. Yüz ifadesi sakin ve huzurlu, duruşu kendinden emin ve rahat. Bakışları hem davetkâr hem de esrarengiz.
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu, çeşitli ürün ve eşyalarla dolu bir mağaza rafının bulanık bir görüntüsüdür. Raf oldukça büyük ve birçok sıra düzgünce düzenlenmiş ürünle dolu. Ön planda, yüzeyine birkaç eşya yerleştirilmiş bir sandalye var. Rafta birkaç şişe var, hepsi biraz bulanık ve arka planda bir kişi var, yüzü de bulanık. Daha uzakta birkaç eşya daha var, ancak bunlar seçilemeyecek kadar bulanık. Resimdeki ışık oldukça loş, bu da resme hafif puslu bir görünüm veriyor. Sonuç olarak bu, arka planda bir kişinin olduğu, bazıları bulanık olan eşyalarla dolu bir mağaza rafının resmidir.
İşletme Yönetimi

Perakendecilik Değer Yaratır

27 Eylül 2020
Bu yakın çekim görüntü, arka arkaya dizilmiş birkaç barkod kağıdını göstermektedir. Barkodlar siyahtır ve beyaz bir yüzey üzerine basılmıştır. Her barkod bir dizi rakamdan oluşur ve bazıları küçük çizgiler ve noktalar gibi ek unsurlar da içerir. Barkodlar birbirine yakın bir şekilde paketlenmiştir ve görüntüde net bir şekilde görülebilir. Arka plandaki kağıt da beyazdır ve siyah barkodlarla keskin bir kontrast oluşturur. Kağıdın yüzeyi pürüzsüzdür ve numaralar iyi tanımlanmıştır. Görüntü mükemmel bir keskinliğe ve netliğe sahip ve renkler canlı ve parlak.
Satış - Pazarlama

Perakende Matematiği

14 Eylül 2021
Sıcak gülümsemeli bir kadın mağazada duruyor. Üzerinde ışıkta parlayan bir kolye ve şık bir bluz var. Gözleri güneş ışığında parlıyor ve ifadesinden neşe duygusu yayılıyor. Doğrudan elindeki tablete bakıyor ve dudakları neşeli bir gülümsemeyle kıvrılıyor. Saçları düz ve sırtından aşağı dökülüyor. Arka plan bulanık ve bir mağazanın önündeymiş gibi görünüyor. Duruşu ve kıyafeti, eğlenceli ve dışa dönük bir kişiliğe sahip, moda bilincine sahip bir birey olduğunu gösteriyor. Işıl ışıl görünüyor ve mutluluğu bulaşıcı.
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1321588
Bir kadın, aydınlık bir odada dikkatle bilgisayar ekranına bakmaktadır. Pembe bir bluz giymiş ve koyu kahverengi saçlarını arkadan bağlamış. Gözleri ekrana odaklanmıştır ve elleri masanın üzerinde hafifçe durmaktadır. Arka plandaki duvarlar beyaz ve üzerlerinde birkaç poster ve resim var. Masa ahşap ve pembe bir yastık da dahil olmak üzere çeşitli eşyalarla dolu. Derin düşüncelere dalmış gibi görünüyor, sanki bilgisayarda bir sorunu çözmeye çalışıyor. Odadaki aydınlatma sıcak ve davetkâr, atmosfer ise konsantrasyon ve odaklanma havasında.
5
(36)

Nöropazarlama Eğitimi

19 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
17631193
Açık mavi gömlek giyen bir adam başparmağıyla onaylıyor. Yüzünde kocaman bir gülümsemeyle sevinçli bir ifade var. Gözleri kapalı ve sakalları düzgünce kesilmiş. Ağzı hafifçe açık ve beyaz dişleri görünüyor. Sağ elini kaldırmış, başparmağını ve işaret parmağını uzatarak başparmak işareti yapıyor. Sol eli yanında, rahat bir şekilde duruyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Arka planda beyaz bir duvarın olduğu aydınlık bir odada duruyor. Odanın ışığı yüzünden yansıyarak sıcak bir parıltı veriyor.
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
22771322