İlişkisel Pazarlama Eğitimi


$2.23$9.23

5,0
3 Ratings
4 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 5 Live Class
 • 1 Document
 • 1 Quiz
 • 1 Homework
 • 1 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions

Upcoming Events

 • Sertifika Sınavı başlama tarihi
  29-01-2022 12:00
 • Sertifika Sınavı bitiş tarihi
  30-01-2022 23:59
 • Amazon Eğitimi Başlıyor
  07-02-2022 20:30
Türkçe
Education Period: 3. Period
Subscription Duration: 120 Days

İlişkisel Pazarlama Eğitimi

İlişkisel pazarlama müşterilerle uzun vadeli karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler kurma süreçlerini inceler ve bu süreçlerin tamamını kapsar. Müşteriyi daha iyi tanımaya ve değişen ihtiyaçlarının farkında olmaya, değişen taleplerini karşılamaya ve onun tekrar geri döndürecek sadık bir müşteri olarak tutmaya odaklanır.

İlişkisel pazarlama hem alıcı hem de satıcı yani her iki taraf için de karlıdır. Uzun vadeli ilişkiler kurarak uzun vadeli ilişkiler kurma sürecini oluşturmayı hedefler. Müşterileri daha iyi tanımaya, değişen ihtiyaçlarını anlamaya ve bu değişen ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geleceğe dönük sadık  bir müşteri haline getirmek için birçok stratejiler yürütür. İlişkisel pazarlamayı anlamak, müşterileri elde tutmak ve satışları da artırmak demektir.

İlişkisel Pazarlama Nedir?

İlişkisel pazarlama 5 sürece ayrılır; müşterileri tanımak, ilişkileri sürdürmek, ilişkileri geliştirmek, ilişkisel eşitliği yönetmek ve son olarak değere dayalı satıştır. Genelde ilişki kurma süreci müşterilerin değişen ihtiyaç ve isteklerini tespit etmeye yöneliktir. Bu süreç müşteriyle bir dizi temas kurma faaliyetleri ile yapılır. İşte ilişkisel pazarlama uzun vadeli bir ilişkinin oluşmasındaki tüm süreçleri ele alır.

İlişkisel Pazarlama Eğitimine Kimler Katılabilir?

 • Pazarlama faaliyetleri yürütenler,
 • Satış temsilcileri,
 • Satışlarını arttırmayı isteyenler,
 • Satış ve Pazarlama alanında çalışanlar,
 • Satış ve Pazarlama alanında kariyer hedefleyenler,
 • İlişkisel Pazarlama hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler,
 • Doğru hedef kitle belirleyip doğru pazarlama stratejisi geliştirmek isteyenler.

What you will learn?

İlişkisel pazarlamada müşteri ile temaslar rastgele olabildiği gibi bir pazarlamacın tarafından da planlanmış olabilir. Başarılı bir ilişkisel pazarlama, müşteri ihtiyaçlarının derinlemesine anlanmasını ve ihtiyaçlara yönelik doğru bir ürün ve hizmet planlamasının yapılmasını kolaylaştırır. Müşterilerin zamanında ihtiyacını karşılarsınız ve hedef kitlenizi belirlemenizi sağlar. Bu da uzun vadeli bir sürecin oluşmasını sağlar.

İlişkisel pazarlama eğitiminde tam olarak bu uzun ilişkileri kurmayı, sadık müşterileri karakterize etmeyi ve onların ihtiyaçlarına yönelik süreçleri geliştirmeyi sağlar. Doğal olarak bu durum satışları ve hizmet kalitesini de beraberinde getirir.

Topics of Education

 • Pazarlama Kavramı
 • Pazarlamanın Gelişimi
 • İlişkisel Pazarlama Kavramı
 • İlişkisel Pazarlama ve Geleneksel Pazarlamanın Farkı
 • İlişkisel Pazarlamanın Aşamaları
 • İlişkisel Pazarlama Stratejileri
 • İlişkisel Pazarlamanın Hedefleri
 • İlişkisel Pazarlamanın Faydaları
 • İlişkisel Pazarlamayı Destekleyen Yeni Nesil Pazarlama ve Örnekler

FAQs About Education

İlişkisel Pazarlama Eğitiminin Faydaları Nedir?

En yakın arkadaşlarınızın başı sıkıştığında yardım eli uzatmaktan çekinmiyorsanız bunun normal bir arkadaşlıktan öte olduğunu bilirsiniz. Arkadaşlık birlikte bir şeyler paylaşmak, şikayetlerini sabırla dinlemek ve daha fazlasıdır. Benzer çıkarları paylaştığınız insanlar arasında karşılıklı saygı, güven ve anlayış içerisinde olursunuz.

İlişkisel pazarlama da tam olarak böyle bir şeydir. Müşterilerinizle yakın arkadaş olmanızı sağlar. Hem kişisel hem de kurumsal faydaları vurgulayan, yenilikçi iletişim yolları aracılığıyla hedef kitle ile güçlü ilişkiler kurmayı sağlar. İlişkisel pazarlama eğitiminde müşterilerinizle nasıl arkadaş olacağınızı ve şirketinize daha fazla kazandırmayı öğreneceksiniz.

Günümüzde artık ilişkisel pazarlama dijital mecralarda da ilerledi. Web siteleri aracılığıyla daha fazla müşteri edinebiliyorsunuz. Ama her müşterinin kendine has özellikleri var. İlişkisel pazarlama eğitimi aynı zamanda size farklılıkların yönetimi konusunda da iletişim ve satış becerileri kazandırır. Artık tüketiciler ne istediğini çok iyi biliyor ve bunu arayarak buluyorlar.

İlişkisel Pazarlama ve Sosyal Medya

İlişkisel pazarlama, işletme sahiplerinin ve pazarlamacılarının sosyal ağlarda kendi avantajlarını yaratmalarında olduça büyük avantajları vardır. Bunlardan ilki rakiplerinizin faaliyetlerini takip etmenizi sağlar. Çoğu şirket potansiyel müşterilerinin kendisine ulaşmasını kolaylaştırmak için ürünleri ve hizmetleri hakkında düzenli güncellemeler yayınlar. Facebook, Instagram, YouTube, Google MyBusiness gibi yerlerden gönderi ve içerik paylaşımı yaparlar. Aynı sektörde olduğunuz firmaların müşterileri aynı zamanda sizin de potansiyel müşteriniz olduğundan ilişkisel pazarlama konusunda rakiplerinizden daha önde olmanızı sağlayan avantajlara dönüştürebilirsiniz. Sosyal mecralar herkese açık alanlardır.

Forum ve tartışmalardan hedef kitleniz ve diğer pazarlamacıların görüş ve değerlendirmelerini görebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin ve rakiplerinizin görüşlerini değerlendirme fırsatını yakalarsınız. İlişkisel pazarlama için sosyal medya platformlarını kullanırken pazarlama uzmanlarının üzerinde durduğu bir diğer önemli husus da yaratıcı olmaktır. Siteleri kullanma şeklinizde ne kadar yenilikçi olursanız, ilişkisel pazarlama faaliyetlerini nasıl yaratıcı süreçlere dönüştürürseniz insanların arkadaşları ve takipçileriyle paylaşmayı sevdiği bir marka haline gelirsiniz. Hatta adını duyurmak istediğiniz niş ürün ve hizmetlerinizin kısa bir süre içerisinde yayılmasını sağlarsınız.

Gördüğünüz gibi ilişkisel pazarlama herhangi bir ürünü satmanın önemli bir parçasıdır. Özellikle müşterilerle doğrudan kişisel iletişim olmadığı online ortamlarda, sektördeki hedef müşterilerle ilişki kurmanın ve bağlantı kurmanın yollarını da bulmayı sağlar. Sosyal medya platformları aracılıyla ağımızı genişletmemiz gerektiğinden daha da hayati bir önem taşır. Sosyal medya, ilişkisel pazarlama konusunda mevcut müşteri ve potansiyel müşterilerin zihninde aktif kalmamızı sağlar.

İlişkisel Pazarlama Eğitiminde Öğreneceğiniz Stratejiler

Müşteriyi elde tutma stratejisi ile mevcut müşterilerinizi mutlu ve memnun etmek için elinizden gelen her şeyi yapmanızı sağlar. Yeni bir müşteri edinmenin mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan 5 kat daha maliyetli olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bu yüzden kesinlikle pazarlama çabalarınızı ilişkisel pazarlama ile geliştirmelisiniz. İlişkisel pazarlama eğitiminde buna özel teknikleri öğreneceksiniz.

Müşterilerinizi elde tutmanın en önemli faktörü müşterilerinizi dinlemektir. Aktif dinleme çok önemlidir. Dinlemekten daha fazlasını yapmanız gerekebilir. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve onlarla bağlantıda kalmak için duyduklarınıza göre hareket etmeniz gerekmektedir. İlişkisel pazarlama eğitimi müşterilerle benzersiz ilişkiler kurma stratejilerini geliştirmenizi sağlar.

Rakiplere kıyasla sizden satın almaları için teşvik edici kampanyalar oluşturabilirsiniz, promosyonlar tasarlayabilirsiniz. Ama her müşteri için değil, ayrı ayrı hedef kitlenizi tanımanızı ve buna göre stratejileri geliştirmeniz gerekir. İlişkisel pazarlama sayesinde yeni iş süreçleri oluşturabilir, satış stratejileri geliştirebilirsiniz.

Müşteri edinme maaliyetli bir süreç ancak İlişkisel pazarlama eğitimi ile verimli bir şekilde müşteri elde etme stratejileri geliştirirsiniz. Müşterileri elde tutma sürecini ve yeni müşteri elde etme sürecini birlikte yürütmenizi sağlar. Müşterilerle iletişimi sürdürmek, uzun vadeli ilişkiler kurmak istiyorsanız ilişkisel pazarlama eğitimi size bunu nasıl yapacağınızı öğretir ve stratejileri geliştirmenizi sağlar. Bunlara ek olarak satışlarınızı, ürün ve hizmetlerinizin değerini arttırmak için de birçok özgün strateji oluşturabilirsiniz.

İlişkisel Pazarlama Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Günümüzde işletmeler satış ve pazarlama alanında yeni birini işe alırken bu kişinin güncel satış teknikleri ve pazarlama stratejileri konusunda tecrübeli olmasını istiyor. Bir adayı seçerken de bu kriterlere dikkat ediyor. Eğer bu alandaki iş başvurularından red almak istemiyorsanız İlişkisel Pazarlama Eğitimine katılın ve sertifikanızı mutlaka alın.

İlişkisel pazarlama sertifikası hedef kitleyi tanımayı, ürün ve hizmetlerden memnun kalmasa bile markanız için sadık müşteriler oluşturmanızı sağlar. Yani bir işletmenin maaliyetlerini azaltmayı öğrenir aynı zamanda yeni müşterileri de edinmenin yollarını bilirsiniz.

Satış ve pazarlama alanı kıyasıya rekabet edilebilir bir alan. Enstitü’de pazarlama eğitimleri içerisinde ilişkisel pazarlama eğitimi de sizin için bir şans. Diğer kişilere göre daha çok ön plana çıkmanızı sağlayan bir eğitim olacak. Alanında uzman eğitmen sayesinde tecrübelerini de öğrenmiş olacaksınız. İlişkisel pazarlamanın normal pazarlama içerisindeki yerini bilmek, farklarını öğrenmek size  bir ayrıcalık sağlar. İlişkisel pazarlama sertifikası aynı zamanda size bu ayrıcalığı belgelendirmek konusunda bir nitelik kazandırır.

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments(3)
Course Rating 5,0
Veli Sarımermer
30 Aralık 2021
5.0

Yeni Nesil Pazarlama Uygulamalarının ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor. Verimli bir eğitim.

Polat Can
17 Aralık 2021
5.0

Pazarlama ve Satış alanından çalışanların mutlaka alması gereken bir eğitim. Eğitmenin anlatımı gerçekten bakış açınızı değiştiriyor.

Tan Güralp Akın
16 Aralık 2021
5.0

Keyifli ve harika bir eğitimdi. Bu eğitim sayesinde müşterilerle arkadaş olabilmeyi ve bu ilişki sayesinde şirkete daha fazla kazanç nasıl sağlayabileceğimizi öğreniyoruz. İşini keyifle yapan ya da yapmak isteyenlerin severek takip edebileceği bir eğitim.