AnasayfaOnline Eğitimlerİlişkisel Pazarlama Eğitimi
130 Online
6.252 Öğrenci

İlişkisel Pazarlama Eğitimi

İlişkisel pazarlama biliyorsanız şirketin yeni pazarlama müdürü siz olacaksınız. Geleneksel teknikler yerine yenilikçi ilişkisel pazarlama tekniklerini uzmanından öğrenmek için hemen katılın.
5
(3)

İlişkisel pazarlama sertifikası hedef kitleyi tanımayı, ürün ve hizmetlerden memnun kalmasa bile markanız için sadık müşteriler oluşturmanızı sağlar. Yani bir işletmenin maliyetlerini azaltmayı öğrenir aynı zamanda yeni müşterileri de edinmenin yollarını bilirsiniz.

Satış ve pazarlama alanı kıyasıya rekabet edilebilir bir alan. Enstitü’de pazarlama eğitimleri içerisinde ilişkisel pazarlama eğitimi de sizin için bir şans. Diğer adaylara göre daha çok ön plana çıkmanızı sağlayan bir eğitim olacak. Alanında uzman eğitmen sayesinde tecrübelerini de öğrenmiş olacaksınız. İlişkisel pazarlamanın normal pazarlama içerisindeki yerini bilmek, farklarını öğrenmek size  bir ayrıcalık sağlar. İlişkisel pazarlama sertifikası aynı zamanda size bu ayrıcalığı belgelendirmek konusunda bir nitelik kazandırır.

Müşterinin bir markayı diğerine göre tercih etmesinin nedeni, ürünle ilgili değil. Markanın yarattığı deneyimle ilgili.

Jessica Phillips

İlişkisel pazarlama müşterilerle uzun vadeli karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler kurma süreçlerini inceler ve bu süreçlerin tamamını kapsar. Müşteriyi daha iyi tanımaya ve değişen ihtiyaçlarının farkında olmaya, değişen taleplerini karşılamaya ve onun tekrar geri döndürecek sadık bir müşteri olarak tutmaya odaklanır.

İlişkisel pazarlama hem alıcı hem de satıcı yani her iki taraf için de karlıdır. Uzun vadeli ilişkiler kurarak uzun vadeli ilişkiler kurma sürecini oluşturmayı hedefler. Müşterileri daha iyi tanımaya, değişen ihtiyaçlarını anlamaya ve bu değişen ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geleceğe dönük sadık  bir müşteri haline getirmek için birçok stratejiler yürütür. İlişkisel pazarlamayı anlamak, müşterileri elde tutmak ve satışları da artırmak demektir.

İlişkisel Pazarlama Nedir?

Her şeyden önce ilişkisel pazarlamanın en önemli yönlerinden biri müşterilerle iletişim ve geliştirilen ilişkilerin yönetimidir. İlişki yönetimi perakendecilerin tedarik zincirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Pazarlamacılar, satışçılar ve perakendeciler ürünleri daha kısa sürede verimli bir şekilde satarlar. Böylece üretkenlik de artar.

İlişkisel pazarlama birden fazla amaç için de kullanılabilmektedir. Ancak en yaygın kullanımı ve amaçlarından biri müşteriyi elde tutmaktır. İlişkisel pazarlamanın amacı müşteri ile şirket arasındaki ilişkiyi uzun süreli bir şekilde sürdürmek ve müşteri ilişkilerini güçlendirmekle ilgilidir. 

İlişkisel pazarlama bir işletme ile müşterileri, yüklenici ve paydaşları arasındaki ilişkileri kapsar. Eldeki ilişkilere bağlı olarak ilişkisel pazarlamanın gerçekleştirilebileceği birçok yol ve yöntem bulunur.

İlişkisel Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Arasındaki İlişki

İlişkisel pazarlamanın müşterilerle sürdürülen bir ilişkinin devamlılığı ile ilgili olduğunu söylemiştik. İlişkisel pazarlama aynı zamanda bu ilişkilerin yönetilmesini de gerektirdiğinden müşterileri elde tutmak için özenli ve dikkatli olmak gerekiyor. Müşteri ilişkilerinin yönetilmesi ilgili olarak işletmelere sorulması gereken 5 soru vardır;

1 - Müşterilerinizi tanımlayabilir misiniz?

2 - Müşteriler neden sizden satın alıyor?

3 - Sizi rakiplerden farklı kılan nedir?

4 - Müşterilerin size sadık kalmasını nasıl sağlarsınız?

5 - Hizmet sunumunuz ne kadar iyi?

İşte tüm bu sorular sizi ilişkisel pazarlamaya götürür ve müşteri ilişkilerinin yönetiminin amacının ilişkisel pazarlama açısından ele alınmasını kapsar. Bu soruların herhangi birine verebilecek bir cevabınız yoksa yanıt bulabilmek için İlişkisel Pazarlama Eğitimi’ne katılabilirsiniz. Bu aynı zamanda bir işletme için olduğu kadar, çalışan için de önemlidir. Eğer çağrı merkezinde, müşteri ilişkilerinde, halkla ilişkilerle ilgili herhangi bir faaliyette, direkt satış kısaca müşteriyle birebir ilişkiyi ilgilendiren bir departmanda yer alıyorsanız ilişkisel pazarlamanın uygulamalarını ve ne olduğunu bilmelisiniz.

İlişkisel Pazarlama Eğitimine Kimler Katılabilir?

  • Pazarlama faaliyetleri yürütenler,

  • Satış temsilcileri,

  • Satışlarını arttırmayı isteyenler,

  • Satış ve Pazarlama alanında çalışanlar,

  • Satış ve Pazarlama alanında kariyer hedefleyenler,

  • İlişkisel Pazarlama hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler,

  • Doğru hedef kitle belirleyip doğru pazarlama stratejisi geliştirmek isteyenler.

Devamını göster
İlişkisel Pazarlama Eğitimi
0750
Video5
Sınav1
Ödev0
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi60 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
27/05/2023
Sertifika Sınavı
03/06/2023
Sertifika Sınavı
10/06/2023

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209
Pazarlamanızı bir sonraki seviyeye taşımanın yollarını mı arıyorsunuz? O zaman Nöropazarlama Eğitimi'ne göz atmalısınız! Bu harika program size pazarlama stratejilerinizi geliştirmek ve sonuç almak için en son nörobilim tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğretecek.
5
(36)

Nöropazarlama Eğitimi

19 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
1200589
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259