AnasayfaBlogGeleneksel Türk Sanatları Bölümü
Bölümler

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü

12 Ağustos 2020
Geleneksel Türk Sanatları Bölümü

Geleneksel Türk sanatları, Türk kültürüne ait izleri içinde barındıran sanat üsluplarıdır. Geleneksel Türk sanatlarının bazıları İslam öncesi dönemlere dayanmaktadır. Bazıları ise İslamiyet’le birlikte gelişim göstermiştir. Türkler tarih içerisinde daima çalışkanlıkları ve mücadeleci ruhları ile bilinen bir millet olmuştur. Bu durumun meydana çıkmasına sebep olan sosyolojik, biyolojik ve coğrafik nedenler vardır. Tüm bunların etkisi ile sanat dallarının gelişmesinde büyük katkısı bulunan, özgün eserler ortaya koyan zanaatkarlar doğmuştur.

Geleneksel Türk sanatları geçmişten günümüze birçok farklı uygulama ile gelmiştir. Bunların büyük bir kısmı özgünlükleri ile tarihte izlerinin bırakmıştır. Milletimizi yansıtan geleneksel Türk sanatlarına örnek olarak; çinicilik, ahşap oymacılık, minyatür, ebru, taşçılık, çömlekçilik, dokumacılık, camcılık gibi önemli üsluplar örnek verilebilir. Geleneksel Türk sanatları ülkemizde birçok yörede hala yapılmaya devam etmektedir. Eğitimin bir parçası olarak yaşamını devam ettiren geleneksel Türk sanatları da karşımıza çıkmaktadır.

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Nedir?

Türk toplumun gelenek ve görenekleri kendine özgü kültürü binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. El sanatları insanoğlunun varlığının başlamasıyla birlikte tabiat şartlarına göre şekil almıştır. İlk örneklerini ise insanların genel ihtiyaçlarını gidermek adına; örtünmek ve korunmak ile başlamıştır. Zamanla gelişerek çevre koşullarına göre şekil almış ve çoğalmıştır. Ortaya çıktığı toplumun özelliklerini yansıttığı için geleneksel olarak tanımlanmıştır. Geleneksel Türk sanatları bölümünün amacı; her biri birer kültürü temsil eden halı, kilim gibi değerleri bilimsel araştırma yöntemlerini kullanarak korumak ve tüm dünyanın tanımasını sağlamaktır.

Geleneksel Türk sanatları bölümü güzel sanatlar fakültesinde 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden bölümünün, her üniversitede farklılık gösterebilen kabul koşulları vardır. Üniversitelere göre kâğıt ve zaman ölçüleri değişiklik gösterse de öğrencilere yeteneklerini ve hayal güçlerini ortaya çıkartacak sorular sorulur. Dolayısı ile bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin yeteneklerine ve hayal güçlerine güvenmeleri gerekir.

Yetenek sınavına girecek öğrencilerin özellikle figür çizimi, nesne ve mekân arasında ilişki kurabilme becerisi, çizdiklerini 3 boyutlu olarak kâğıda dökme yeteneğinin olması çok önemlidir. Bölüm dersleri içinde alan araştırmalarına önem verilir. Bölümde, bu araştırmalardan ortaya çıkan veriler, günümüz teknoloji unsurları ile harmanlanarak, ekonomiye katkı sağlayacak yeni ürünlerin tasarımlarının yapılması öğretilir.

Geleneksel Türk Sanatları İş İmkanları Nelerdir?

Geleneksel Türk sanatı mezunları için geniş bir çalışma yelpazesinin varlığından söz etmek mümkündür. Her öğrenci eğitimini tamamladıktan sonra iyi bir kariyer planı çizmek ister. Bu işe gönül verecek mezunlar için farklı alanlarda iş imkanları bulunmaktadır. Bunlar nelerdir, inceleyelim.

 • Birçok mezun geleneksel Türk sanatları bölümünün sağladığı serbest sanatçı olarak çalışabilme imkanını değerlendirebilir.

 • Geleneksel Türk sanatları mezunları kamu ve özel kuruluşlarda sanat danışmanı olarak iş imkanına sahip olabilir.

 • Geleneksel Türk sanatları bölümü mezunları kariyerlerine belli koşulları yerine getirmek kaydı ile akademisyen olarak devam edebilir. Böylece, üniversitelerde ve yüksek okullarda geleneksel Türk sanatları ile ilgili eğitimler verme yetkisi elde ederler.

 • Geleneksel Türk sanatları bölümü mezunları halıcılık, dokumacılık, minyatür, ebru, ahşap oymacılığı, at arabacılığı, cam işçiliği, çini sanatçılığı gibi alanlarda sanatlarını icra etmek üzere rahatlıkla istihdam edilebilme imkanına sahiptir.

Geleneksel Türk Sanatları Mezunları Ne İş Yapar

Geleneksel Türk sanatları mezunları kariyer yapmak istedikleri sanat alanında kamu ya da özel sektörde çalışabilirler. Sanatçı olarak kendi atölyelerini açabilir ürettikleri ürünleri paylaşabilirler. Danışmanlık yapabilir, sanatla ilgili ekspertiz görevi üstlenebilirler. Restorasyon görevlerinde ilgili alanlarda çalışabilirler. Lisans eğitimini tamamlayan ve formasyon alan mezunlar, öğretmen olarak atanabilirler. Birkaç örnekle yaptıkları işleri açıklayalım.

 • Ebru sanatçısı; ebru sanatının yüzlerce yıla sahip geçmişini gelecek nesillere aktarabilirler. Farklı ebru teknikleri ile farklı çalışmalar üretip, sergileyebilirler. Sadece kâğıt değil, ebru sanatını kumaş ve deri üzerinde çalışmalar yaparak farklı bakış açıları ile sunarlar.

 • Çini sanatçıları; geçmişte kullanılan biçim ve desenler üzerine araştırmalar yaparlar. Çamur, astar ve sır gibi maddelerin ne miktarlarda hazırlanması gerektiğini hesaplarlar. Çamurun şekil alacağı karolar hazırlar, çamur tornasında şekil almasını sağlar ve çamuru fırında pişirirler. Uygun desen ve renkleri ürüne uygular son olarak sırrı ile ürünü kaplar ve sergilenmeye hazır hale getirirler.

 • Halı dokuma sanatçısı; üretilecek olan halının tasarımı üzerinde çalışır. Kullanılacak renk ve deseni belirler. Halı için kullanılacak ipin boyalarını hazırlar. Halı tezgahının çözgüsünü takar. Halının tamamlanmasından sonra pazarlamasında da görev alır.

 • Hat sanatçıları; Hattatlar güzel yazı yazanlardır. Bu sanatı gerçekleştiren hattatlar, okurların estetik zevklerine hitap edecek biçimde, kalemlerini ellerinden gelen öğrendikleri en iyi şekilde kullanırlar. Her alfabenin farklı farklı yazı stilleri bulunmaktadır. Bu alfabelerdeki farklı özellikteki yazı şekilleri hattatlık sanatını meydana getirir.

Geleneksel Türk Sanatları Dersleri Nelerdir?

Tarihin eski zamanlarından günümüze kadar farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerin birikimleri neticesinde günümüze kadar gelen geleneksel Türk sanatları, gelişmiş biçimsel özellikleri ve uygulama şekli ile güçlü bir estetik zevki yansıtmaktadır. Türk ve İslam toplumunun becerisinin ve farklı zevk anlayışının harmanlandığı geleneksel Türk sanatları günümüzde de büyük öneme sahiptir.

Bu açıdan geleneksel Türk sanatları bölümü bilinçli, yetenekli, özgün ve özverili aynı zamanda yaratıcı, araştırma isteği olan, bilgiyi ve biçimi çözümlemeyi hedefleyen, yorumlayan, en doğru şekilde ifade eden; sanatçı, tasarımcı, eğitimci, restorasyon işlerini üstlenen kişileri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bölümde, uygulamalı atölye derslerinin yanında teorik derslerle sanatçı adayları yetiştirilir. Temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Temel Tasarım,

 • Geleneksel Türk Desenleri,

 • Dekoratif Süs Eşya Yapımı,

 • Sanat Tarihi

 • Seramik,

 • Ebru,

 • Dekoratif Yüzey Boyama,

 • Hat,

 • Minyatür,Güzel Sanatlar ve Estetik Bilgisi.

geleneksel türk sanatları çini minyatür ahşap oymacılık çömlekçilik
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İleri Excel Eğitimi - Kursu
4.9
(302)

İleri Excel Eğitimi

25 Konu4 Saat
Nasıl usta bir iletişimci olunacağını öğrenmek istiyorsanız, halkla ilişkiler ve iletişim kursumuzdan daha iyi bir eğitim yoktur. Açık, özlü ve ikna edici mesajların nasıl geliştirileceğini ve iletileceğini öğreneceksiniz. Ayrıca medya ilişkilerini yönetmeyi, basın bültenleri yazmayı ve etkili medya kampanyaları oluşturmayı da öğreneceksiniz. Bu kapsamlı eğitim size herhangi bir iletişim rolünde başarılı olmanız için gereken bilgi ve becerileri kazandıracaktır.
5
(90)

Halkla İlişkiler Eğitimi

16 Konu5 Saat
Gülşen YeginGülşen Yegin
855209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259