Kariyer Eğitimleri

Trainings

Günümüzde kariyer yapmak isteyen herkes online eğitim yoluyla kariyer eğitimlerine katılmaktadır. Eğer yeni mezunsanız veya bir işletmede çalışıyorsanız kendinizi gelecekte konumlandırdığınız yere ulaşmanız çok kolay olmayacak. Bunun için kendinizi geliştirmeli ve kariyer eğitimlerine katılmalısınız. Bu eğitim veya seminer olabilir. Hatta son zamanlarda popüler hale gelen webinar bile olabilir. Fakat hedeflerine bağlı biriyseniz bir disiplin içerisinde yapılan online eğitimler sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Özellikle yeni mezunlar, üniversite sonrasında bir işe yerleşebilmek amacıyla kariyer eğitimlerine katılıyor. Deneyimli bir eğitmenle derse katıldığınızda ondan edineceğiniz fikirler ve yol haritası geleceğinizi şekillendirmede faydalı olacaktır.

Kariyer eğitimleri nelerdir?

Eğer kariyer hayatınızı şekillendirmek istiyorsanız ve kariyer hedefinizi belirlemeye yardımcı olacak olan kendi kendine koçluk eğitimini mutlaka deneyin. Bu eğitim bir kariyer koçuna ihtiyaç olmadan birçok şeyi öğrenebileceğiniz bir eğitimdir.

Online eğitime katılmak hem şimdi hem de gelecekte kariyer hayatınızdaki zorluklarla başa çıkmanın en kolay yoludur. Çünkü kendinizi daha donanımlı hale getirirsiniz. Geleneksel eğitim olmadan bunu yapmak mümkün. Çünkü günümüz teknolojileri bu tür eğitimler için hem teknik olarak yeterli hem de maliyet anlamında avantajlı. Günün herhangi bir saatinde istediğiniz kariyer eğitimine katılabiliyorsunuz. Bu da kesinlikle anlamlı ve avantajlı.

Öncelikle hangi alanda uzmanlaşmak istediğinizi belirleyin. Örneğin insan kaynakları alanında kariyer hedefliyorsanız işe alım veya dijital ik alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Satış alanında çalışanlar için, ikna teknikleri veya etkili iletişim gibi eğitimler oldukça önem taşır.

Dijital pazarlama alanında kariyer hedefliyorsanız nöropazarlama gibi konularda eğitim alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Neden kariyer eğitimlerine katılmalıyım?

Son 30 yılda iş dünyasının iskeleti inanılmaz şekilde değişti. Teknolojinin gelişimi otomasyon sistemlerini ve makineleri hayal gücümüzün ötesine taşıdı. Bu değişim ilk başta eğlenceli ve hayatı kolaylaştıran şeyler olarak gözükse de zaman içerisinde işçilerin korkulu rüyası haline geldi. Çünkü teknoloji insanların yerini almaya başladı. Kendini geliştirmeyen ve değiştirmeyen herkes teknolojinin sert yüzüyle karşılaştı. 

Herkes kişisel gelişim için neler yapabilirim fikrine odaklanıyor. Kariyerimi nasıl daha iyi hale getirebilirim ve kendimi nasıl geliştirebilirim sorusuna odaklanıyor. Teknolojinin negatif etkilerine maruz kalmamak için yetkinliklerini arttırmaya odaklanıyor. Online alışverişin yaygınlaşması özellikle perakende sektöründe çalışanlara ciddi bir korku salıyor. Eskiden pazarda limon bile satarım diyebiliyorken, zamanla anlıyoruzki insanlar limonu internetten almaya başladı. Bu gerçeklerle yüzleşen herkes kariyer eğitimlerine ve kurslarına yöneldi. 

Peki siz ne yapabilirsiniz? Kariyerinizi geliştirmek ve hayalinizdeki işi yapabilmek için ne yapabilirsiniz? İşte size bazı öneriler:

1 - Kendinize uygun bir online kurs bulun.

Çok güzel bir söz var. Teknolojiyle savaşmayın. Ona uyum sağlayın. Teknolojide hangi yenilikler olduğunu sıkı takip edin. Gelecekte neler olacak, hangi beceriler öne çıkacak bunu öğrenmeye çalışın. Bu da gündemi sıkı takip etmekle mümkün. Son 5 yıla baktığımızda birçok öğrenci SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda kendini geliştirdi. Özellikle dijital pazarlama alanında öğrenciler kişisel gelişimlerine yatırım yaptı. İş planı oluşturma ve farklı birçok konuda gelişim sağladılar. Eğer siz de geleceğin teknolojileriyle ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorsanız kendinizi mutlaka bu konuda geliştirin.

2 - Güncel teknolojiye hakim olun.

Office programlarını kullanmayı bilmiyorsanız çok geri kaldığınızı farkediyorsunuzdur. Fakat size kötü bir haberimiz daha var. Bu programlar web yazılımı haline geldi ve artık yerleşik bir program olmaktan çıktı. Artık bunların yerine Google dokümanlar ve Google E-tablolar gibi yazılımlar kullanılıyor. Artık işe alımda bunlar tercih ediliyor. Gördüğünüz gibi kişisel gelişim hiç durmaması gereken bir şey.

3 - Farklı alanlarda kendinizi geliştirin

Kariyer eğitimleri, sadece kariyer konulu eğitimler değildir. Bunun yanında farklı becerilerinizi geliştirmeniz gereken konular da kariyer eğitimlerine dahildir. Hayatınızda Python kullanma ihtiyacınız belki de hiç olmayacak. Fakat bu öğrenmemeniz anlamına gelmiyor. Lise okurken algoritma dersinde veya geometri dersine herkes bunu sorgulamıştır. Bu ne işimize yarayacak? İşimize yaramasa da kariyer eğitimleri kapsamında birçok eğitimi bilgi haznenize almanız gerekiyor.

See More…