AnasayfaBlogİngilizce Nasıl Öğrenilir?
Kişisel Gelişim

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

28 Eylül 2021
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyanın en çok konuşulan dili olan İngilizce, eğitim dünyasının en önemli konularından biridir. Pratik bir şekilde evde İngilizce öğrenmek için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Gramer, paragraf okuma, hikaye okuma ve diyalog gibi kategorilerde İngilizceyi kısa sürede öğrenmek mümkündür. İngilizce nasıl öğrenilir? konusu güncel yöntemlerle çözülmelidir. 

Dil eğitiminde en doğru yöntemin tercih edilmesi, dil eğitimini doğrudan etkiler. Kelime veya dil kurallarını ezberlemek bu kategoride çözüm değildir. Konuyu anlama ve pratiktik bir şekilde konuşma, dil eğitiminin temelini oluşturur.

İngilizce öğrenme yöntemleri

Evde İngilizce öğrenmek için yapılması ilk işlem eğitim programı oluşturmaktır. Eğitim programı içerisinde dijital seçeneklerin yanı sıra teorik yöntemler de önemlidir. Ezbere dayalı klasik İngilizce eğitimi günümüz şartlarında geçerliliğini yitirmiş durumdadır. Günlük hayatta kullanılan İngilizce kısa sürede hafızalara yerleşir ve her zaman için gelişmeye devam eder. İngilizce nasıl öğrenilir evde öğrenilebilir mi? Evet, İngilizce evde öğrenilebilir. 

Boş vakitlerde dil öğrenmek yerine günlük belli saatlerde dil öğrenmek çok daha faydalıdır. Eğitimi sadece eğitim saatine sıkıştırmak istenen verimin elde edilmesini engeller. Eğitim 24 saate yayıldığı zaman eğitim çok daha etkili hale gelecektir.

Dil eğitiminde İngilizce eğitim paketleri ve eğitim videoları büyük kolaylık sağlar. Günlük düzenli bir şekilde eğitim videolarını seyretmek konuların anlaşılması için önemlidir. Video seyrederken aynı anda ders ile aynı paralelliğe sahip ders kitapları takip edilmelidir. Gramer konuları eğitim videolarından takip edilmelidir. İngilizce nasıl öğrenilir sıfırdan İngilizce öğrenmek mümkün müdür?

İlgili eğitim: Sıfırdan İngilizce Kursu (Tüm Seviyeler)

Dil eğitiminde en önemli konulardan biri doğru eğitim videosunu veya sesli videoyu tercih etmektir. Bu konuda profesyonel olan seçeneklerin tercih edilmesi verimi artırır ve kısa sürede sonuç verir. Amatör seçenekler birçok konuda istenen sonucu vermez.

Düzenli Tekrar

İngilizcenin hafızalara kazınması ve günlük dil haline gelmesi tekrara dayalıdır. Yeni ders videosu izlenmeden önce eski video tekrar seyredilmelidir. Bu şekilde konular hafızada her zaman taze kalır. Tekrar edilmeyen bilgiler kısa süre sonunda unutulmaya başlar. Özellikle gramer kurallarının tekrar edilmesi dil bilgisi konularının unutulmaması açısından önemlidir.

Günlük Yaşantıda İngilizce Konuşulmalıdır

Dil eğitiminde başarılı olan kişiler genellikle dili yerinde öğrenmektedir. İngiltere, Amerika ve diğer İngilizce konuşulan ülkelerde ikamet eden Türkler kısa sürede İngilizceyi ana dilleri gibi konuşmaktadır. Dil eğitiminde başarılı olmak için işte, evde ve tatilde İngilizce konuşmaya gayret etmek gerekir. Günlük yaşantıda konuşulan İngilizce kısa sürede hafızalara yerleşir ve her zaman için gelişmeye devam eder. Bu nedenle eğitim videoları, kitaplar ve eğitimcilerden öğrenilen İngilizce günlük yaşantıda kullanılmalıdır.

İngilizce film, dizi, çizgi film, animasyon, belgesel, açık oturum ve haberler İngilizceyi geliştiren etkenlerdir. Özellikle alt yazılı olan filmlerin seyredilmesi kulak aşinalığını artırdığı gibi konuşma yeteneğinin oluşmasında etkili rol oynar.

Yazma Çalışması

Okuma yazma bilmeyen bir kişi İngilizlerin arasında yaşadığında kısa sürede İngilizceyi konuşmaya başlar. Ancak iş yazmaya gelince durum değişir. İngilizcenin kendine özgü yazım kuralı bulunuyor ve bu kurala uygun yazı yazma yeteneğinin gelişmesi de pratiğe ihtiyaç duyuyor. Ezberlenen kelimelerin düzenli bir şekilde günlük tekrar edilmesi, kuralına uygun yazım işlemi kategorisinde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kelime Ezberleme

Evde İngilizce öğrenmek isteyenler için en zor konulardan biri kelime ezberleme konusudur. Pratik ezberleme yöntemleri bu konuda büyük kolaylık sağlarken, kısa sürede kelime ezberleme imkanı sunuyor. Hafıza tekniklerinin yanı sıra günlük yaşantıda kelimelerin kullanılması da oldukça etkili bir yöntemdir.

Kelime ezberleme veya kelime okuma için android uygulamalardan da faydalanılabilir. Özellikle İngilizce öğreten oyunlar çocukların yanı sıra yetişkinlerin dil eğitiminde etkili oluyor. Ders bittikten sonra vakit geçirmek için İngilizce öğreten oyunlar hem eğlenmeye hem de tekrar yapmaya olanak sağlıyor.

İngilizce Hikaye ve Roman Okuma

Dil eğitiminde en etkili yöntemlerden biri de hikaye tercüme etmektir. İlk aşamada basit hikayeler tercih edilmeli ve bu hikayeler tercüme edilmelidir. Düzenli bir şekilde tercüme yapan adaylar kısa sürede daha karmaşık hikayeleri kolaylıkla tercüme edebilmektedir.

Hikaye ve roman tercümesinde ilerleyen seviyelerde yabancı kelimeler ve değişik gramer kuralları ortaya çıkacaktır. Aksan farklılıklarının yanı sıra İngilizlerin günlük dilde kullandıkları farklı terimler de karşımıza çıkacaktır. Bu gibi durumlarda konu ile ilgili videoların takip edilmesi faydalı olacaktır.

Dijital Çözümler

Dil eğitimini destekleyen dijital çözümler eğitimin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinde önemli rol oynayan etkenlerdir. Görsel ve duyusal dijital medya seçenekleri dil eğitimi çok daha başarılı bir noktaya ulaştıracaktır.

Dijital seçeneklerden önce dil öğrenmek isteyen kişinin öğrenme yöntemi tespit edilmelidir. Dinleyerek kısa sürede öğrenen kişiler için sesli İngilizce eğitim setleri etkili olur. Kelime ezberleme, konuşma ve gramer eğitimi ile ilgili dersler düzenli bir şekilde dinlenmelidir.

Görsel ve duyusal öğrenim kapasitesi yüksek olanlar için görsel eğitim videoları daha etkili olacaktır. Eğitim videoları günlük düzenli bir şekilde seyredildiğinde konular daha kısa sürede öğrenilecektir.

Kitap okuma kapasitesi yüksek öğrencilerde ise eğitim ders kitapları ile gerçekleşmelidir. Okuma ve yazma kapasitesi yüksek öğrenciler ders kitaplarını daha kısa sürede bitirebilmektedir. Bu şekilde İngilizce pratik bir şekilde konuşulmaya başlanır.

Seviyeye Uygun Ders Programı

İngilizcenin belli başlı seviyeleri vardır ve herkesin belli bir İngilizce seviyesi vardır. A1,A2, A3, B1,B2,B3,C1,C2,C3 seviyeleri İngilizce seviyeleridir. Seviyeye uygun eğitim programı dil eğitiminin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinde önemlidir.

Sıfırdan dil eğitiminde dikkat edilmesi gereken husus eğitim yönteminin doğru bir şekilde tercih edilmesidir. Dil ve gramer konuları, kelime ezberleme, hikaye okuma, diyalog, sohbet etme ve tekrar gibi konular programlı bir şekilde takip edilmelidir. Dil öğrenmenin en pratik yolu, öğrenmek istenilen dili günlük yaşantıda kullanmaktır. 

sıfırdan ingilizce eğitimi sıfırdan ingilizce kursu
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

28 Kasım 2019
Kısa Sürede İngilizce Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

Kısa Sürede İngilizce Nasıl Öğrenilir?

14 Ekim 2019
Nasıl İngilizce Öğrenmek Gerekir?
Yabancı Dil Eğitimi

Nasıl İngilizce Öğrenmek Gerekir?

22 Ağustos 2019