Published on: 19 Şubat 2019 İbrahim Çetin 1 Yorum
Okuma Sayısı : 127

Herhangi bir yabancı dilde konuşabiliyor olmanın pek çok açıdan bireye avantaj sağladığını ifade edebiliriz. Ana dilinden farklı bir dilde konuşmak, bireyin zihinsel olarak gelişimine katkı sağladığı gibi söz konusu dil derecesine ve yeteneğine göre de kariyer yaşamında farklılaşmasını sağlayacaktır.

Dil öğrenirken bireyin yaşamındaki gelişmeler kendiliğinden yönlendirme sağlayabilir. Örneğin aile bireylerinin farklı ana dillere veya yabancı dillere sahip olması bu duruma örnek olarak verilebilir. Ya da çevremizde örnek aldığımız kişilerin sahip olduğu yabancı dili öğrenmeye karar verebiliriz. Ancak ülkemiz şartlarına göre konuşmak gerekirse, genelde geçerliliği olan dillere başta İngilizce eğitimi ağırlıklı olmak üzere sırasıyla Almanca eğitimi ve Fransızca eğitimi alarak bu dilleri öğrenmeye yönlendirildiğimizi söyleyebiliriz. Bu yönlendirme yanlış değildir. Üstelik, Türkiye'de bu dilleri iyi seviyelerde öğrenebilecek kaynaklara ulaşmak kolaydır. Üstelik online olarak ulaşabileceğiniz yabancı dil eğitim kaynakları da ciddi anlamda fazladır.

yabancı dil, öğrenmek, ingilizce öğren, almanca öğren, fransızca öğren, iienstitu, enstitü yabancı dil

Öğrenme kaynağının sayısının fazlalığı ve bu kaynaklara ulaşmanın eskiye oranla kolay olması, bir yabancı dil öğrenmenin kolay olduğu anlamına gelmez. Öğrenebilmek aşağıda belirtilen konular üzerine çalışmanın gerekli olduğuna inanıyorum:

Yabancı dil öğrenmek için yapılması gerekenler

Kelime Dağarcığı: Hangi dilde olursa olsun, konuşabilmek için kelimelere ihtiyacımız olduğu kesin. Dolayısıyla yeni bir dil öğrenirken, bir yandan da her fırsatta yeni kelimeler öğrenmeyi ihmal etmemek gerekir.

Telaffuz: Yeni bir dil öğrenimi sırasında, öğrenen kişilerin en çok takıldığı konulardan biridir. Telaffuzun doğru olmaması, bir milyon kelime biliyor olsanız bile, kendinizi sözlü olarak ifade ettiğiniz durumlarda bir faciaya sebep olabilir. Bunun için, öğrendiğiniz dile ait filmler seyredebilir, online sözlüklerden yararlanabilir, şarkılar dinleyebilirsiniz. Hatta yazılı metinleri yüksek sesle okuyarak kayıt ettikten sonra dinleyerek (ya da bilen birine dinleterek) telaffuz hatalarını somutlaştırmış olursunuz. Elbette, eğer öğrendiğiniz yabancı dilin konuşulduğu bir ülkeye gitme veya kalma şansınız var bu en iyi seçenektir.

yabancı dil, öğrenmek, ingilizce öğren, almanca öğren, fransızca öğren, iienstitu, enstitü yabancı dil

Tekrar etmek: Öğrendiklerinizi unutmamak için tekrar etmek bir gerekliliktir. Öğrendiğiniz yabancı dili konuşan çevrenizdeki kişilerle, mümkün olan durumlarda pratik yapmaya çalışın. Karşınızdakileri sıkmamak için dozu ayarlamak sizin göreviniz.

Dil Bilgisi: Pek çoğumuzun takıldığı bir diğer noktadır. Her dilin kendine göre bir yapısı ve dil bilgisi şekli vardır. Bir matematiği var mıdır? Hayır. Kalıpları ezberlemek yorucu olabilir. Ancak zihninizde söz konusu dil bilgisi kurallarının oturması için örnek çeşitliliğini artırmak iyi bir yöntem olacaktır.

yabancı dil, öğrenmek, ingilizce öğren, almanca öğren, fransızca öğren, iienstitu, enstitü yabancı dil

Öğrenmek bir çaba işidir. Dolayısı ile yabancı bir dil öğrenmek için de (eğer kalbur üstü bir eğitim alma şansınız yoksa) gerçekten de çok çaba sarf etmek gerektiğini belirtmekte yarar var. Bu sürecin, kolay olmayan ancak gerekenden az olmayacak kadar emek harcayarak olumlu sonuçlanacağı ortadadır. Sabır ister ancak sonuçları ve güzel tarafları çok fazladır. İşinizde yükselme imkanı sağlayacağı gibi, iş başvurusu yaptığınızda diğer adayların bir adım önüne geçmenizi sağlar. Kendiniz için kaynak aradığınızda, dil bilmeyen birine göre önünüzde daha fazla kaynak tarama seçeneği oluşur. Sosyal çevrenizde saygınlığınız için size destek olur. Bir yabancı dil öğrenmek hiç kolay değildir ancak faydası var zararı yok cinsinden bir yetenek edinmeniz anlamına gelir.

  • yabancı dil ,
  • yabancı dil öğrenmek istiyorum ,
  • nasıl yeni bir dil öğrenirim ,
  • yabancı dil öğrenmek kolay mıdır
Yorumlar(1)
Yorumlar
5,0
Ortalama Değerlendirme
%100
%0
%0
%0
%0
Değerlendirmeler
Merve Şahan
21.Şubat.2019

Yabancı dil öğrenimini farklı bir bakış açısıyla bize sunduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi - Felsefe Eğitimine devam etmektedir. Kendisini kariyer ve kişisel anlamda geliştirmeye adamıştır.

Devamı