AnasayfaBlogTicari Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Ticari Girişimcilik Nedir?

28 Haziran 2021
Ticari Girişimcilik Nedir?

Ticari girişimcilik, girişimcilik türlerinden biri. “Ticari girişimcilik nedir?” sorusuna cevap vermeden önce girişimcilik konusuna değinmek gerekir diye düşünüyorum. Girişimcilik son dönemde sıklıkla karşılaştığımız kavram ve maaşlı çalışmaktan sıkılan, kendi işinin patronu olmak isteyen hemen herkesin hayali. Para kazanmak, katma değer yaratmak ve kar elde etmek amacıyla iş kurmaktır. Amaç sadece maddi kaynak sağlamak değildir. Ezberleri bozmak ve toplum yararı gözetmek de gerekir. Toplum yararı nasıl gözetilir?

 • Para kazanmak temel amaç olsa da her girişimcilik katma değer yaratır ve ekonomiye katkıdır. 

 • Girişimci yeni istihdam olanakları sağlar. 

 • İstihdam ve ürettiği katma değer ile milli gelire katkı verir. 

 • İstihdam bağlantılı olarak sosyal gelişime de dolaylı yoldan etki eder. 

Girişimcilik ve faydaları konusuna kısaca değindikten sonra gelelim ticari girişimcilik konusuna: 

Ticari Girişimcilik Ne Demek?

Ticaret ilk çağlardan günümüze kadar para kazanmanın en önemli araçlarından biri. Sürdürülebilirdi, değişti, gelişti, yeni boyutlar kazandı ancak eksilmedi; öneminden bir şey kaybetmedi. Teknoloji ile birlikte sınırlar kaktı, ticaret kolaylaştı ve dünyanın her yeriyle ticaret yapma imkanı ortaya çıkmış oldu. Ticaretin yanına eklenen ticari girişimcilik ile girişimcilik türleri arasında da yer aldı.

Ticari girişimcilikte amaç kar elde etmek ve para kazanmaktır. Bu amaç çerçevesinde, üretim yapmak, üretilen malı alıp satmak ve bu süreçleri organize etmeye ticari girişimcilik denir. Ticarete atılan herkes ticari girişimcidir. Kendi işinin patronu olmak isteyenlerin E-ticaret yapması, mağaza ve kafe açması ticari girişimcilik örneklerinden. 

Ticari girişimcinin başarılı olması için belirli program içinde hareket etmesi gerekiyor. Fikir; girişimci fikrini belirlemeli ve netleştirmelidir. En iyi bildiği iş konusunda ticari girişimde bulunmak başarı için iyi bir adım olabilir. Araştırma; belirlenen fikir konusunda araştırma da bütün detaylarıyla yapılmalıdır. Sektör belirlenmeli, belirlenen sektörle ilgili pazar analizleri mutlaka yapılmalıdır. Sermayeyi en iyi şekilde kullanmak için de araştırma ve analizler önemlidir.

Başarılı Ticari Girişimcinin Özellikleri

Hem ezberleri bozan hem de kar elde eden girişimciler bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sıralamak gerekirse; 

 • Yaratıcılık; yeni bir girişimde bulunmanın, yeni proje yaratmanın ve kar elde etmenin ilk adımıdır. 

 • Azim ve tutku; sadece girişimcilik için değil bütün işler için en önemli ihtiyaç. Girişimciyi harekete getiren tutkusu, vazgeçmesini engelleyen de azmidir. Tutku ve azim karşılaşılan sıkıntıları aşmak için de elzem ihtiyaçlar arasındadır. 

 • Kararlılık; başarı getiren şartlardan biridir. Yeni başlanılan bir işte zaman zaman sıkıntılar ve programlar ortaya çıkacaktır. Bu zor zamanlarda girişimcinin kararlı olması önemlidir. 

 • Çok çalışmak ya da adanmışlık; girişimcinin olmazsa olmaz özellikleri arasında kabul edilebilir. Yeni başlanılan her işte istikrar yakalanana kadar çok çalışmak, zaman zaman uyumamak gerekir. Çok çalışabilmek isteyen girişimci kendini işine adamalıdır.

 • Özgüven; kendi hikayesini yazan her girişimcinin özgüveni de sağlam olmalıdır. Başlanılan işte başarıya ulaşmak özgüvenle doğru orantılıdır. 

 • Liderlik; başarılı girişimin olmazsa olmazlarından. Girişimci, hedefleri belirlemek, yönetmek, kuralları oluşturmak ve sistemin belirlenen kurallar uygun bir şekilde çalışmasını sağlamalı, bunun için de liderlik vasfına sahip olmalıdır. 

 • Değişime ayak uydurmak; değişim sosyal hayatla birlikte ticari hayatta da söz konusu. Teknolojik gelişmelerle birlikte bu değişim hız kazandı ve bağlı olarak üretim koşulları, arz, talep ve pazar şartları da sürekli değişiyor. Girişimin başarılı olması için bu değişimlerin yakından takip edilmesi önem arz ediyor. Kıvrak zeka ve esneklik de değişime ayak uydurmanın olmazsa olmazlarından. 

 • Vizyon sahibi olmak; girişimcinin hedeflerini hayata geçirebilmesi için şarttır.

Girişimcilik Türleri

Girişimcilik, farklı alanlarda yapılabilir ve kendi içinde türlere ayrılır. Her tür kendi içinde özelliklere sahiptir. Girişimcilik türlerinden biri ticari girişimciliktir. Diğer girişimcilik türleri şöyle; kadın girişimciliği, sosyal girişimcilik, kamu girişimciliği, iç girişimcilik ve dijital girişimcilik. Bu girişimcilik türleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; 

Kadın Girişimciliği 

Kadın Girişimciliği; KOSGEB ve KAGİDER gibi pek çok kamu kurulu ve özel kuruluş tarafından desteklenmektedir. Amaç kadınların ekonomik hayattaki payını artırmaktır. Kadınlar da yeni iş fikirleri üreterek bu desteklerden faydalanır. İş yeri açar, istihdama katkı sağlar ve ekonomik değer yaratır. Yine belli başlı kurumlar tarafından kadın girişimcilere yönelik eğitimler de verilir. 

Sosyal Girişimcilik

Sosyal girişimcilik, diğer girişimcilik türlerinden ayrılır. Bu ayrımın sebebi kar amacının temel amaç olmaması. Toplumsal dönüşüm için gerekli olan sosyal girişimcilikte öncelik para kazanmak değil, toplumsal problemlere çözüm üretmektir. Üretilen ve hayata geçirilen yeni fikirler yeni alanlar yaratır, yeni fırsatların oluşmasına aracılık eder ve bununla bağlantılı olarak da değişim kaçınılmaz olur. 

Kamu Girişimciliği 

Kamu girişimciliği, devlet destekli girişimcilik türüdür. Sermaye devlete aittir ve yeni fikri hayata devlet geçirir. Bu girişimlere bakanlıklar, valilikler ve çeşitli devlet kurumları öncülük edebilir. Kamu girişimciliği sosyal girişimcilik de içerir. Zira geliştirilen projelerin birçoğunda toplum yararı ön plandadır. 

Dijital Girişimcilik

Dijital girişimcilikte; girişimcilik dijital ortama, internete taşınır. E-ticaret sitesi açmak, blog sitesi kurmak ve online eğitim platformu açmak dijital girişimciliğe örnek verilebilir. Günümüzde hemen her sektör dijitale taşınıyor. Bu kapsamda dijital girişimciliğin gelişeceğini söylemek yanlış olmaz. 

İç Girişimcilik 

İç girişimcilik, daha çok büyük işletmeler tarafından yapılır. Yeni fikri sahiplenen işletme, kendi içeriğinde yeni pazarla bularak karlı yatırıma dönüştürür. Mağazanın yeni şube açması, mağazayı internete taşıması iç girişimcilik örneğidir.

Girişimcilik Eğitimleri

Girişimcilik türlerinden ticari girişimciliği yazıldığı bir yazıda girişimcilik eğitimlerine de değinmek gerekir kanaatindeyim. Eğitimler; girişimcilik konusunda detaylı bilgi edinmenin, var olan fikri hayata geçirmek için destek almanın, adım atmanın yöntemlerinden biridir. Bu kapsamda İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimleri arasında yer alan dijital girişimcilik ve Amazon (Dropshipping) eğitimi öneririm. E-ticaret eğitimi, dijital pazarlama eğitimi de girişimleri dijitale taşıma konusunda yardımcı kaynaklar olacaktır. 

İlgili eğitimler:

Ticari girişimcilik, dijital girişimcilik, kadın girişimciliği fark etmeksizin girişimcilikte başarı ve başarısızlık; kar ve zarar kardeştir. Yapılan proje istenilen şekilde bitmeyebilir, para kazanmak için çıkılan yok, zararla sonuçlanabilir. Başarısızlıkta ve zararda önemli olan özgüvenin kırılmaması, yeni girişimler için yeniden başlanmasıdır. 

Ticari Girişimcilik Nedir Ticari Girişimcilik Ticari Girişimcilik ne demek girişimcilik türleri Başarılı Ticari Girişimcinin Özellikleri
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Girişimcilik Nedir Türleri Nelerdir
Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

01 Aralık 2019
Sosyal Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Sosyal Girişimcilik Nedir?

12 Kasım 2020
Girişimci Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Girişimci Nedir? Ne İş Yapar?

08 Temmuz 2021
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
39989
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119