Close
Mobil Menu Bars

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020, 2457 defa okundu.
Dijital Pazarlama Nedir?
dijital pazarlama, dijital pazarlama uzmanı, geleneksel pazarlama, dijital platform, sosyal medya

Dijital Pazarlama Nedir?Dijital ortamlar (sosyal medya, internet, mobil platformlar) vasıtası ile yapılan pazarlama işlemine dijital pazarlama denir. Gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel yöntemlerle pazarlama (radyo, televizyon, gazete vs.) geçerliliğini yitirmeye, yeni dönem dijital pazarlama ise göz önünde bulunmaya başladı. Dijital pazarlamanın en önemli avantajı tamamen tüketici odaklı oluşu. Günümüzde tüketici deneyimi artırılıyor, interaktif mağazalar inşa edilmeye başlanıyor. Adeta pazarlama devri yeniden yaratılıyor. Bu yüzden bir dijital pazarlama kursu başvurusu yapıp, dijital pazarlama eğitimi alarak bu yeni devire sizde ayak uydurmalısınız.

Dijital pazarlamanın kullanım alanlarını sıralarsak da; internet sitelerinde, blog yayınlarında, e-kitaplar ve teknik sözlükler, infografikler, sosyal medya kanallarını örnek verebiliriz. Dijital pazarlama geliştikçe bunlara birçok şey eklenecek, daha da işlevsel hale getirilecektir.

Dijital pazarlama sayesinde doğru sonuçları kısa zamanda görme imkanına sahip olursunuz. Örneğin bir gazeteye verdiğiniz reklamda kaç tüketiciye ulaştığını, kaç tüketicide olumlu sonuç uyandırdığını bilmek pek mümkün olmaz. Ancak dijital pazarlamada kaç tüketici bunu görmüş, kaçının ilgisini çekmiş, bu sayede kaç ürün satılmış gibi her türlü soruya yanıt bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Eğitimi Neden Önemli?

 dijital pazarlama, dijital pazarlama nedir

Dijital pazarlama size işinizde oldukça fayda sağlayacaktır. Dijital pazarlamayla yaptığınız her işte kolayca fark edilecek ve başarı yakalayacaksınız. Yerel veya ulusal hangi kategoride iş yaparsanız yapın dijital pazarlama ile hedeflerinize ulaşabilirsiniz. İçerik pazarlama, online satış, online hizmet gibi her konuda çevrimiçi stratejinizi belirleyecek ona uygun olarak hareket edeceksiniz.

Dijital pazarlama eğitimi için ihtiyacınız olan, bir dijital pazarlama kursu ve akıllı telefon veya tablet ile aktif internet bağlantısı. Dijital pazarlama online eğitim olarak enstitü online eğitim ile alınabilir ve kısa sürede dijital pazarlama uzmanı olabilirsiniz.

Dijital pazarlama kursu, işini veya hizmetini büyütmek isteyenler, dijital pazarlama uzmanı olmak isteyenler, ajansta çalışmak isteyenler, blogger, yazar, içerik üreticisi olanlar tarafından alınmalıdır. Ayrıca bunun dışında iş için değil de tamamen ilgi duyduğunuz için de enstitü online eğitim almak ve dijital pazarlama uzmanı olmak isteyebilirsiniz. Bu eğitimlerin sonunda alacağınız sertifika size bir prestij sağlayacaktır.

Enstitü online eğitim sayesinde dijital pazarlama dinamiklerini ve dijital pazarlamada kullanılan kavramları, Google reklam modellerini ve hangi pazarlama stratejisinin ne işe yaradığını, müşterileri nasıl kendi sitenize çekeceğinizi öğreneceksiniz. Bunun yanı sıra SEO kavramını ve ne işe yaradığını, geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya nasıl geçildiğini, online mağaza kurmayı, arama reklamlarıyla fark edilmeyi, davranışları ve ölçümlemeyi öğreneceksiniz. Bu eğitim sayesinde dijital pazarlamada kendinizi geliştirecek, yeni sisteme kolayca uyum sağlayacaksınız.

Günümüz teknolojisinde, elektronik ortamlar aracılığı ile ürün veya hizmet tanıtımı yapmak amacı ile uygulanan pazarlama yöntemine, dijital pazarlama denmektedir. Dijital pazarlama, bir işletmenin dijital platformlarda pazarlama işlevine verilen isimdir.  1990 yılı itibarı ile internet yaygınlaşmaya başladı. Pazarlamada teknoloji araçlarını kullanır duruma geldi. İşletmelerde sisteme adapte olabilmek için stratejik yönetim anlayışlarını bu yönde belirlemeye başladı. Yapılan araştırmalarda Türkiye nüfusunun çok büyük bir oranı internet kullanmaktadır.

Bu durum mevcut satış tekniklerinin değişimini gözler önüne seriyor. Dijital pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla güncel ve teknoloji ile uyumlu hareket ediyor. Dijital pazarlamayı önemseyen işletmeler, bulundukları pazarda rakiplerine göre bir adım öne çıkma fırsatını yakalıyor. Dijital pazarlama aracılığı ile hedef kitleye doğrudan ulaşma imkânı yakalayabilirsiniz. Dijital platforrmlar, müşteri taleplerine anlık ulaşma ve anlık çözümler üretebilme konusunda sürekli aktif ve iletişim halinde kalmanızı sağlamaktadır

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

dijital pazarlama, dijital pazarlama uzmanı, geleneksel pazarlama, dijital platform, sosyal medya

Dijital pazarlama uzmanı, markanızı bilinirliğini çoğaltmak, işletme imajını güçlendirmek, işletmenin büyümesi sağlamak, hedef kitle belirlemek, yeni müşteri edinmek ve dijital alanlarda işletmeye ait yönlendirmeleri yapmaktan sorumlu kişidir. Marka sadakatini sağlayan, satış oranlarını arttırmak amaçlı kampanya ve projeler düzenleyen ve yöneten kişidir. Dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlamayı ilgilendiren tüm pazarlama yöntemlerine tam anlamı ile hakimdir. SEO, SEM, Google araçlarını içeren eğitimleri almış olması gerekir. Teknolojiyi yakından takip eden ve gerekli yönlendirmeleri yapan kişidir. Bilgi birikimi ve tecrübeleri önemlidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak pek çok kişinin gelecek planları arasında yer alabilir. İnternetin hayatımıza girmesi ile insanlara ulaşmak daha kolay bir hale geldi. Fakat bu yöntemin göründüğü kadar kolay olmadığını söyleyebiliriz. Hedef kitlenin ilgisini doğru zamanda doğru ürün ve hizmetle çekmek önemlidir.

dijital pazarlama, dijital pazarlama uzmanı, geleneksel pazarlama, dijital platform, sosyal medya

Bu durum iyi organize edilmiş bir dijital pazarlama stratejisine sahip olmayı gerektirir. Başarılı bir strateji için deneyimli, sisteme hâkim bir dijital pazarlama uzmanı ihtiyacı doğar. Dijital pazarlama işleyişini öğrenmek fazlası ile çalışmak gerektirir. Bu süreçte online eğitimler destekleyici adımlardan biridir. Her sektörde olduğu gibi dijital pazarlama uzmanı olabilmek için öğrenilmesi gereken önemli teknik bilgiler bulunmaktadır. Enstitü eğitimleri içinde yer alan dijital pazarlama eğitimi, dijital pazarlamanın, heyecan dolu yolculuğuna dahil olmanızı hedeflemektedir. Eğitimlerin yanı sıra araştırmalar yaparak, dijital pazarlama terimleri öğrenmeniz, dijital pazarlama uzmanı olma yolunda önemli ölçüde katkıda bulunur.

Dijital Pazarlama Kapsama Alanları Nelerdir?

Dijital pazarlama kanalları, teknolojinin etkisi ile akıllı telefonlarla, her geçen gün daha geniş bir yer kaplıyor. Dijital pazarlamanın kapsamı içinde olan alanları inceleyelim.

dijital pazarlama, dijital pazarlama uzmanı, geleneksel pazarlama, dijital platform, sosyal medya

 • Arama motoru optimizasyonu SEO “Search Engine OptimizatioN”
 • Arama Motoru Pazarlaması SEM “Search Engine Marketing”
 • İçerik Pazarlaması en az SEO kadar önemli alanlardan biridir. Bunun için de dijital ortamda içerik uzmanlığı şarttır.
 • Influencer pazarlama olarak bilinen sosyal medya fenomenleri aracılığı ile yapılan pazarlama.
 • Veri Tabanlı Pazarlama uygulaması
 • Son dönemin en popüler uygulamalarından e-ticaret pazarlaması
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • E-mail aracılığı ile pazarlama
 • Görsel içerikli reklam pazarlaması
 • E-kitap uygulamaları, mobil oyunlar
 • Akıllı telefonlara yönelik sms pazarlaması
 • Online Davranışsal Reklamcılık
 • Yeniden Pazarlama “re-marketing”, kullanıcının karşısına farklı kanallar ile ürün veya hizmeti tekrar çıkarma yöntemi.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Önemli Farklar

Geleneksel pazarlama, yerini gün geçtikçe dijital pazarlamaya bırakmış durumdadır. Bunun en büyük sebebi dijital pazarlamanın sahip olduğu avantajlardır. Önemli farkları inceleyelim.

dijital pazarlama, dijital pazarlama uzmanı, geleneksel pazarlama, dijital platform, sosyal medya

 • Maliyet farkı; geleneksel pazarlamada, görsel ve yazılı basın için ayrılması gereken bir reklam maliyeti bulunmaktadır. Aynı zamanda reklamın ortaya çıkarılma maliyeti de bulunmaktadır. Dijital pazarlamada tüm pazarlama hareketleri ücretsizdir. Sadece reklam maliyeti bulunmaktadır. Bundan dolayı kulaktan kulağa pazarlama, dijital pazarlamada en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır.
 • Raporlama; geleneksel pazarlama hedef kitle belirlemekte ve hedef kitleye ulaşmakta zorluklar çekmektedir. Bunun sonuncunda ölçümleme yapabilmek neredeyse imkansızdır. Sayısal değerler ve doğru sonuç veren raporlamalar yapılamamaktadır. Dijital pazarlamada durum tam tersidir. Hedef kitle üzerinde meydana gelen etki, etkileşimin sıklık aralığı tamamen ölçümlenmektedir. Alınan sonuçlar neticesinde anlık olarak yeni yollar belirlenebilmektedir. İhtiyaç duyulduğu anda raporlama yapılıp, gerekli müdahale yapılabilmektedir.
 • İletişimdeki fark; geleneksel pazarlamanın en temel özelliği tek yönlü iletişime dayanmasıdır. Geri bildirim beklentisi içinde olunmayan, dolayısı ile geri bildirimi olmayan bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlamanın en belirgin iletişim özelliği, çift yönlü olmasıdır. Reklamı gören kullanıcı hemen geri bildirim yapabilir. Ürün veya hizmete yönelik soru sorabilir. Aynı zamanda ürün veya hizmet için satın alma davranışı gelişebilir.

dijital pazarlama, dijital pazarlama uzmanı, geleneksel pazarlama, dijital platform, sosyal medya

 • Etkileşim farkı; geleneksel pazarlama tek yönlü iletişime dayandığı için etkileşim oluşması söz konusu olmaz. Dijital pazarlamada ise, çift yönlü iletişim beraberinde etkileşim getirmektedir. İşletmeler etkileşimi çoğaltmak için, çekilişler, kampanyalar yapıp kullanıcı için ödüllendirici bir strateji çizmektedir.
 • Kampanya oluşturma; geleneksel pazarlamada oluşabilecek bir hatanın telafi edilmesi uzun zaman alır. Dijital pazarlamada bu duruma anlık olarak müdahale edilebileceği için, işlemler kısa zaman alır.
 • Hedef kitleye ulaşma; geleneksel pazarlamada, belirlenen hedef kitleye ulaşmak zaman alan ve maliyeti yüksek olan bir işlemdir. Dijital pazarlamada, hedef kitleye anlık olarak ulaşabilir ve anlık değişimler olabilir. Bu durum ölçülebilir olduğunun da göstergesidir. Geleneksel pazarlamaya göre hedef kitleye ulaşma başarısı oldukça hızlıdır.
 • Aktör farkı; geleneksel pazarlama yönteminde aktörler ün sahibi olan kişilerdir. Dijital pazarlamada ise, fikir hocalarına veya influencer pazarlama aktörlerine yer verildiği gibi asıl aktörleri kullanıcılar oluşturur. Kullanıcılar, pazarlama strateijisinin içinde aktif rol oynamaktadır. Dolayısı ile stratejinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilirler. Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki önemli farkları detaylı olarak incelediğimizde, dijital pazarlamada müşteri odaklı satış teknikleri önem kazandığı görülmektedir. Rekabetin yüksek olduğu tüm sektörlerde, firmaları dijital rekabetin içinde görmek mümkündür.
 • Deneyim farkı; dijital pazarlama sürekli gelişen teknolojinin etkisi ile yeniliklere açıktır. Geleneksel pazarlamada ise belirlenmiş, aynı kalıplar içerisinde hareket edilmektedir.
 • Dil; geleneksel pazarlamada, resmi dil hakimdir. Uzun cümleler kurulur, pazarlama dili kullanılır. Dijital pazarlamada ise, hedef kitle ile daha samimi bir dille ve kısa konuşmalar yapılır.

Dijital pazarlama ne anlama gelmektedir?

Elektronik ortamlar aracılığı ile ürün veya hizmet tanıtımı yapmak amacı ile uygulanan pazarlama yöntemine, dijital pazarlama denmektedir. Dijital pazarlama, bir işletmenin dijital platformlarda pazarlama işlevine verilen isimdir. Dijital pazarlama aracılığı ile hedef kitleye doğrudan ulaşma imkânı yakalayabilirsiniz.

Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar?

Hedef kitle belirlemek, yeni müşteri edinmek ve dijital alanlarda işletmeye ait yönlendirmeleri yapmaktan sorumlu kişidir. Marka sadakatini sağlayan, satış oranlarını arttırmak amaçlı kampanya ve projeler düzenleyen ve yöneten kişidir. Dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlamayı ilgilendiren tüm pazarlama yöntemlerine tam anlamı ile hakimdir.

Dijital pazarlamanın kapsamındaki en temel alanlar hangileridir?

Arama motoru optimizasyonu SEO “Search Engine Optimization”. Arama Motoru Pazarlaması SEM “Search Engine Marketing”. İçerik Pazarlaması en az SEO kadar önemli alanlardan biridir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!