AnasayfaBlogDijital Girişimcilik Nasıl Yapılır?
Girişimcilik

Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır?

08 Temmuz 2021
Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır?

Dijital girişimcilik, geniş anlamda, yeni dijital teknolojiler veya bu teknolojilerin yeni kullanımları geliştirerek yeni girişimler yaratmak ve mevcut işletmeleri dönüştürmek olarak tanımlanmaktadır. Bu girişimcilik alanı fiziksel alanlara yatırım yapmaya gerek kalmadan internette bir iş kurmak, çevrimiçi hizmet ya da ürün satmaktan ibarettir. Dijital işletmelere birkaç örnek vermek gerekirse çevrimiçi kurslar, E-ticaret, blog, YouTube kanalları ve genel olarak teknolojik gelişmelerdir.

Bu iş modelinin ana avantajı, çevrimdışı pazara kıyasla başlamak için çok fazla para yatırmanıza gerek olmamasıdır. Ayrıca bu format, girişimcilerin günlük rutinlerinde daha fazla esnekliğe sahip olarak, istedikleri yerden ve istedikleri zaman çalışmasına olanak tanımaktadır. Dijital girişimcilik, iş dünyası ve toplum dijital teknoloji tarafından dönüştürülmeye devam ettikçe girişimciliğin nasıl değişeceğini tanımlayan bir terimdir. Dijital girişimcilik, girişimcilik pratiği, teorisi ve eğitimindeki değişiklikleri vurgulamaktadır.

Dijital Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, en basit haliyle, serbest meslek olarak tanımlanabilir. Dijital girişimcilik ise dijital bir platformda gerçekleşen girişimcilik arayışlarını içerdiği için bu tanımdan ayrılmaktadır. Dijital girişimciler, girişimcilik beklentilerinin peşinde dijital medya araçlarına ve bilgi teknolojisine (BT) güvenmektedirler. Dijital girişimcilik, bir işletmenin sahip olduğu bir varlığın, bir işletmenin sunduğu bir hizmetin veya bir işletmenin temel bir unsurunun sayısallaştırılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Dijital Girişimcilik, sürekli gelişen ve oldukça çeşitli olan bir dizi katılımcıyı içermesi anlamında geleneksel girişimcilik kavramını genişletmektedir. Bu, geleneksel, yerleşik katılımcıdan, kendi ve farklı yetkinliklere, özlemlere ve nihayetinde amaçlarına sahip olan, daha sürekli değişen bir katılımcılar topluluğuna doğru hareket etmektedir.

Dijital girişimciliğin özellikleri bu dijital çağda anlaşılması karmaşık ve önemli bir konu haline gelmektedir. Böyle bir dijital girişimcilik anlayışı, ekonomik büyüme, istihdam yaratma ve inovasyon için temel bir dayanak olarak algılanmaktadır. Bununla birlikte, Dijital girişimcilik ile ilgili bir dizi sorun da yaygın hale gelmiştir. Dijital girişimcilerin, dijital girişimciliğin iş değerine katkıda bulunduğu avantajları optimize etmesini engeller. Yapılandırılmış bir analiz süreci aracılığıyla çıkarılan ve analiz edilen veriler, dijital girişimciliğin özelliklerini tanımakta ve tartışmaktadır. Bireyler ve kuruluşlar; dijital girişimcilik özelliklerini anlayarak, yeni dijital teknolojilerin geliştirilmesi veya bu tür teknolojilerin yenilikçi uygulamaları yoluyla yeni ticari girişimler yaratabilmekte, mevcut işletmeleri dönüştürebilmektedir. Dijital girişimciliğin dijital dünyada girişimcilikle ilgili yeni ve farklı olan her şeyi içermesi bazı kaynakların ve yolların açıklığını vurgulamaktadır. Bu avantajlı yollar ise şu şekildedir:

 • Girişimci girişimler için müşteri bulmanın yeni yolları,

 • Ürün ve hizmetleri tasarlamanın ve sunmanın yeni yolları,

 • Hem gelir elde ederek hem de maliyet oranını düşürmenin yeni yolları,

 • Platformlar ve ortaklarla iş birliği yapmak için yeni fırsatlar,

 • Yeni fırsat, risk ve rekabet avantajı kaynakları,

Dijital Girişimcilik Örnekleri Nelerdir?

Tüketicilerin artık dijital ürünlere ve çevrimiçi işlemlere karşı bir direnci yoktur. Hatta birçoğu bu tür biçimleri geleneksel medya araçlarına tercih etmektedir. Diğerleri ise optimize edilmiş bir kombinasyonu tercih etmektedir. Dijital işinizin gelişimi için büyük bir fiziksel altyapıya ihtiyacınız olmadığını bu işe hakim olarak bulabilirsiniz. Aslında, dijital girişimcilik sayesinde dünyanın her yerinden çalışabilme olanağına sahip olabilirsiniz. Bir ürünü satmak, onunla ilgili içerik üretmek, bu tür çözümlere ihtiyacı olan kişilerle bağlantı kurmak, tüm bunlar size daha fazla pazar ve kitle bilgisi sağlayacaktır ve dolayısıyla otoritenizi kurmaya yardımcı olacaktır.

Dijital girişimcilik örnekleri arasında en başta yer alan mesleklerde freelance tabanlı çalışma, çevrimiçi ders, çevrimiçi öğretim, çevrimiçi kodlama işleri, E-ticaret ya da nakliye bağlı kuruluş pazarlaması, içerik oluşturma (blog veya vlog- YouTuber), çevrimiçi yazar, çevirmen, seslendirme sanatçısı veya çevrimiçi fotoğrafçılık yer almaktadır. Ayrıca tasarımcı ürünleri, sanat öğeleri, kendi müziğinizi yapmakta bu alanda oldukça yaygın yapılan işler arasındadır. Başlangıç dijital pazarlama hizmeti, yapı ürünleri, sosyal medya, sanal ve küresel olarak sunabileceğiniz diğer hizmetleri de kapsam içine almaktadır.

Dijital Girişimcilik İçin İş Fikirleri

Dijital endüstri, geleneksel iş yapma yöntemlerine meydan okumaya cesaret etmek isteyen girişimciler için yeni iş modellerine ve fırsatlara yol açmaktadır. İnternette ilk adımı atmaya teşvik edilen ve başarılı ve karlı işler kurmayı başaran blog yazarlarının, youtuberların ve diğer dijital girişimcilerin hikayelerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu endüstri sürekli büyümekte ve giderek daha fazla girişimci karlı internet işine yatırım yapmaya girişmektedir. Dijital Girişimcilik konusunda tutkulu bir girişimciyseniz ve internette kendi işinizi kurmak istiyorsanız, başlamanız için ilham kaynağı olacak bazı iş fikrini şu şekildedir:

 • Çevrimiçi Danışmanlık

Belirli bir alan hakkında bilgi ve deneyime sahipseniz, danışman olarak hizmetlerinizi sunabilirsiniz. Hizmetleriniz için saat başına bir fiyat belirlemeniz önemlidir. Hizmetlerinizden faydalanmak isteyen müşterileriniz için indirimli paketler de oluşturabilirsiniz.

 • Sanal Kurslar

Öğretme konusunda kendinize güveniyorsanız ve pratik bir konu hakkında bilgi, deneyime sahipseniz, kendi çevrimiçi kursunuzu oluşturabilir ve pazarlayabilirsiniz. Kursun geliri, kursa erişim ve diğer avantajlar için dönemsel abonelik alınması yoluyla elde edilir. Başlamak için kursunuzun video, ses, metin veya multimedya içinde olup olmayacağını belirlemelisiniz. Seçtiğiniz formata bağlı olarak, muhtemelen video kameraya, multimedya düzenleme yazılımına, kaydediciye vb. ihtiyacınız olacaktır. Formatı tanımladıktan sonraki adım, kursu yapılandırmak ve içerikleri oluşturmaya başlamaktır. Kursunuzu yayınlamak için bazı ilgili sitelere başvurabilirsiniz.

 • Dijital Strateji ve Sosyal Ağ Yönetimi

Dijital strateji konusunda yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız ve çevrimiçi pazarlama yapmak için farklı platformlar, araçlar hakkında bilgi ve deneyime sahipseniz şirketlerin, bağımsız profesyonellerin sosyal ağlarının, dijital kanallarının yönetimi hizmetini sunabilirsiniz. Buradaki fikir, içerik oluşturmaktan, reklam kampanyalarını yönetmekten, müşterilerle etkileşim kurmaktan ve ilgili performans raporlarını oluşturmaktan sorumlu müşterileriniz için bir kaynak kullanmaktır. Bu işi yapmayı seçerseniz, faydalı olacak bazı araçlar şunlardır:

 • Hootsuite, sosyal ağları yönetmek için;

 • Canva, grafik içerikler oluşturmak için;

 • Feedly, bilgi ve Analytics kaynaklarınızı yönetmek, izlemek ve raporlar oluşturmak için kullanılmaktadır.

Küçük İşletmeler İçin Mobil Uygulamaların Oluşturulması

Birkaç yıl önce tüm şirketler bir web sayfasına sahip olmak isterken, artık kendi mobil uygulamasına sahip olmak isteyen şirketlerin sayısı giderek artmaktadır. Bu fikir, çok kısa sürede basit uygulamalar oluşturmanıza olanak tanımaktadır. Bazı uygulama oluşturma araçlarını kullanarak şirketler bunları müşterilerine sunabilmektedir. Sonuç olarak ise daha büyük bütçeli bir programcının yapacağı gibi etkileşim ve işlevlerle dolu bir uygulama olmayacaktır fakat küçük işletmelerin ihtiyaçları ve kaynakları doğrultusunda bir çözüm olacaktır.

Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır?

Girişimci olmak istiyorsanız iletişim kurmanız gereken bir numaralı beceri iletişimdir. Bir yatırımcıya, potansiyel bir kurucu ortak veya müşterinize teklif vermek için olsun, kişisel ve profesyonel düzeyde iletişim kurabilmek şüphesiz size çok fazla zaman ve stres kazandıracaktır. Bir girişimci olarak ne kadar çok büyürseniz, yetişmek için o kadar fazla güven ve liderlik becerisine ihtiyacınız olmaktadır. Vizyonunuz üzerinde çalışmanız onu o kadar net ve ilham verici hale getirmenize olanak sağlamaktadır.

Bir dijital girişimci lideri olarak, her gün zor kararlar vermek zoruna olabilirsiniz ya da maliyetleri düşürmeniz gerekebilir. Kültürleri ve uluslararası iletişimi incelemek sabır, saygı ve aktif dinleme becerilerini öğretmektedir. Ekibinizin nereden geldiğini bilmek, ekip oluşturma ve eğitimini daha kolay, verimli hale getirmek için Dijital Girişimcilik ya da Dijital Pazarlama eğitimi alabilirsiniz.

Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır Dijital Girişimcilik Dijital Girişimcilik nedir Dijital Girişimcilik örnekleri Dijital Girişimcilik iş fikirleri Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır Dijital Girişimcilik Dijital Girişimcilik nedir Dijital Girişimcilik örnekleri Dijital Girişimcilik iş fikirleridijitaldijital girişimcidijital girişimcilik girişimcilik teknoloji
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Girişimcilik Nedir Türleri Nelerdir
Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

01 Aralık 2019
Sosyal Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Sosyal Girişimcilik Nedir?

12 Kasım 2020
Genç Girişimciler
Genç Girişimciler

Adım Adım Genç Girişimciler

27 Haziran 2019
Türkiye’de Girişimcilik Ekosistemi
Girişimcilik

Türkiye’de Girişimcilik Ekosistemi

16 Aralık 2019