AnasayfaBlogDijital Girişimcilik Nedir? Faydaları Nelerdir?
Girişimcilik

Dijital Girişimcilik Nedir? Faydaları Nelerdir?

07 Haziran 2021
Dijital Girişimcilik Nedir? Faydaları Nelerdir?

Dijital girişimcilik kısaca, dijital teknolojinin girişimcilik faaliyetlerine uyarlanması olarak tanımlanabilir. Modern zamanların en çok tercih edilen girişimcilik modelidir. Fiziksel bir iş alana yatırım yapmaya gerek duyulmaz. İşi internet vasıtasıyla kurmak, çevrimiçi ürün veya hizmet satışı yapmaktan oluşur.

Bir girişimci, fiziki ortamda iş kurmak istediğinde, yüksek maliyetlerle karşılaşabilir. Dijitalleşmenin en iyi avantajı, girişimcinin işini kurması için çok fazla sermayeye ihtiyaç duymamasıdır. Bir avantajı da, çalışma hayatında esneklik sağlaması, girişimci kişinin istediği yer ve zamanda çalışmasına olanak tanımasıdır.

Dijital ortamda alıcıların her geçen gün artması, yeni bir iş fikri olan kişileri bu kanala yönlendirmiştir. Dijital girişimcilik faaliyetlerine örnek olarak; E-ticaret siteleri, bloglar, online eğitimler ve Youtube kanalları gösterilebilir. 

Dijital Girişimcilik Ne Gibi Faydalar Sağlar? 

Dijital girişimcilik, herhangi bir fiziki ortama bağlı kalmadan, fiziki ortama oranla daha az maliyetli ve zaman tasarruflu bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Fiziki alandan farklı olarak, zaman ve mekan serbesiyetliği sağlayan dijital girişimcilik, daha pek çok avantaja da sahip. Fiziki bir iş kurmak, hepimizin de bildiği gibi güçlü bir sermaye, yapılması gereken pek çok formelite, gerekli yerlere kayıt olmalar gibi pek çok yorucu işi kapsıyor.

Girişimci kişi için günümüzün en iyi iş kurma alanı dijital girişimcilik, tüm bunlarla uğraşmak gibi zorunluluğunuzu ortadan kaldırıyor.

Dijital girişimcilik için gerekli olanlar ise, kesintisiz bir internet ve bir bilgisayar. İnternet erişimi sayesinde dünyanın neresinde ve hangi saatinde olursa olsun, işlerini yürütebilmektedir. Bunun dışında dijitalleşmek, girişimci için, fiziki çalışma ortamlarına göre artı avantajlar sağlamaktadır. Ancak artık pek çok girişimci işini akıllı telefonlar sayesinde, mobil ortama taşımış durumda.

Bu da yine bir bilgisayar ve modem kısıtlaması olmamasına imkan sağlıyor, çünkü akıllı cep telefonları sayesinde, GSM hattınızdaki internet hattınızdan da rahatlıkla işinizi yürütebiliyorsunuz. Dijital girişimciliğin bir avantajı da sabit bir işte çalıştığınızda, ailenize vakit ayıramamak ve önemli günlere katılamamak endişesini de ortadan kaldırması. Böylelikle, bir yandan işinizi sürdürürken, diğer yandan da kendinize zaman yaratabilirsiniz.

Aile ile Daha Çok Vakit Geçirmek

Fiziki bir iş yerinde çalıştığınızdan dolayı, kaç kez aileniz için önemli bir olayı kaçırdığınızı ya da geç kaldığınızı düşünün. Dijital girişimcilik, evden çalışma imkanı da sunacağından dolayı, ailenizle daha çok vakit geçirmenizi sağlar. Bu tabii ki tüm gün evde çocuklarla oynamak, video izlemek ya da arkadaşlarla vakit geçirmek anlamına gelmiyor. Dijital girişimcilik, ailenizle daha çok vakit geçirmek ve programınızı ayarlamanız için size özgürlük sağlayacaktır.

Esnek Saatler 

Girişimci olarak bir iş kurduğunuzda, özellikle fiziki olarak işlerinizi tek başınıza yürüttüğünüzde, bir süre sonra enerjiniz düşecektir. Çalışan her insanın belli bir süre çalışma kapasitesi vardır. Enerjinin düşmesi de verimliliğinizin azalmasına neden olacaktır.

Dijital girişimci olarak işinizi kurduğunuzda, tüm gün yapacağınız işleri, kendinize dinlenme payı da bırakarak kolaylıkla yürütebilirsiniz. Bu da randevularınızı ertelememek, kendinize dinlenme alanı yaratmak ve ailenizi, arkadaşlarınızı ihmal etmek için avantaj sağlayacaktır.

Dijital Girişimcilikte Zamandan ve Maliyetten Tasarruf 

Bir girişimci olarak, bir işi kurmak, hem zaman hem de sermaye gerektiren bir durumdur. Fiziki bir ortamda iş kurmak istediğinizde, doğru lokasyonu bulmak, işyerini kiralamak, iç dizaynını yaptırmak, personel bulmak ve bir sürü formalite ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Ayrıca fiziki olarak iş kurmak, uzun ve yorgun gün ve geceler anlamına gelir.

Dijital girişimci olarak işinizi kurduğunuzda ise, kesintisiz bir internet bağlantısı ve bir bilgisayar yeterli olacaktır. Elbette bazı formaliteleri de yerine getirmek zorundasınız, ancak fiziki iş kadar yorucu olmayacaktır. Zamandan ve mekândan bağımsız olarak iş kurmak, fiziki işe oranla daha az maliyetlidir.

Ayrıca, dijital ortam sayesinde, çok daha fazla kişiye ulaşma şansı da elde edersiniz. Zamandan ve mekandan tasarruf başlığında amazon gibi uluslararası pazar yerlerine de değinmek gerekiyor. Bu pazaryerleri ile dünyanın farklı coğrafyalarına ticaret yapabilirsiniz.

Dijital Pazarda Niş Seçimi Nasıl Yapılır? 

Girişimcilerin en büyük amacı iş kurmak, işten gelir elde etmek ve kar marjını yükseltmektir. Dijital girişimci internet ortamında iş kurmaya karar verdiğinde, çok fazla iş yapma imkanı ile karşı karşıya kalabilir. Bunun için, hangi işi yapacağına kadar vermeden önce iyi bir araştırma yapmalı ve buna göre karar vermelidir.

Eğitimini aldığı işi yaptığında daha başarılı olur, çünkü o iş ile ilgili tecrübesi vardır ve yeterli uzmanlığa erişmiştir. Yapmaktan zevk aldığı işi yaptığı takdirde, işini yaparken daha mutlu olacaktır.

Niş seçimi yaparken, girişimci olarak yapmanız gerekenler; Yeteneklerinizi ve becerilerinizi listeleyin. Hobileriniz neler? Hangi alanda daha başarılısınız? Hayatının geri kalanında yapmak istediğin iş bu mu? Yapmak istediğimiz işi bulduğunuzda, o işle ilgili talep olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

O alanda müşteri bulma olasılığınız ne? Yeterli kazanç elde edebilir misiniz? Trendleri takip etmek de hala bir iş konusunda karar veremediyseniz, yardımcı olacaktır. Örneğin, pandemi sonrasında maske yapımının yoğunluk kazanması, aklında iş fikri olmayan pek çok girişimci adayını, maske imalatına ve e-ticaretine yönlendirmiştir. Bu gibi trendleri takip ederek, dijital girişimci olarak işinizi kurmanız mümkündür.

Sonuç olarak; iş dünyasında dijitalleşme, her gün daha fazla büyümekte. Bu büyümeyle birlikte; Influencer, youtuber, blogger, içerik yazarı, e-ticaret uzmanı gibi pek çok farklı meslek te karşımıza çıkıyor. Özellikle sosyal medya üzerinden, sosyal medya fenomenlerinin kazançları üzerine her gün yeni bir değerlendirme ile karşılaşıyoruz. “Sosyal medya fenomenleri ne kadar kazanıyor?” sorusu ve cevapları üzerine bu meslek yeni neslin en gözde meslekleri arasında yer alıyor. 

2021 yılı içinde açıklanan raporlara göre; dünyada e-ticaret hacminin 4,2 trilyon dolar bandını aştı. İnternete erişen nüfus da yüzde 60. Ülkemiz için de benzer durumlar söz konusu. Ticaret Bakanlığı’nın paylaştığı son rapora göre e-ticaretin toplam ticaretteki payı %19. Veriler dijital girişimcilik alanının gelecekte çok daha popüler olacağının da kanıtı. 

Dijital girişimci olmak isteyip nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda size destek olacak, ufkunuzu açacak, niş fikirler verecek bireylere ya da kurumlara da ihtiyaç duyarsınız. Belki de ihtiyacınız olan bir eğitimdir ne dersiniz? İstanbul İşletme Enstitüsü’nün online eğitimleri arasında yer alan dijital girişimcilik eğitimine bir göz atın derim. 

Dijital Girişimcilik Nedir? Faydaları Nelerdir? Dijital Girişimcilik Dijital Girişimcilik Nedir dijital girişimci Dijital Girişimciliğin faydaları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Girişimcilik Nedir Türleri Nelerdir
Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

01 Aralık 2019
Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır?
Girişimcilik

Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır?

08 Temmuz 2021
Girişimcilik Ekosistemi
Girişimcilik

Girişimcilik Ekosistemi

10 Mayıs 2021
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
39989
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119