Close
Mobil Menu Bars

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

11 Aralık 2019, 3173 defa okundu.
Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?
girişimci, girişimci kimdir, girişimcilik, girişimcilik nedir, girişimcilik türleri, girişimcilik türleri nelerdir, girişimcilik ve değer katma stratejileri,

Günümüz koşullarına baktığımız zaman en güncel tanımıyla girişimcilik nedir sorusunun cevabı, yenilikleri takip edip risk alarak bu durumu fırsata çevirme ve bir değer yaratabilme sürecidir. Bu yaratılan değer illa ki kar amacı gütmek zorunda da değildir. Girişimcilik her dönemde iş dünyasının temelini oluşturmuş, başarı için örnek gösterilmiş bir kavram.  Ayrıca sadece bireysel açıdan değil toplumsal açıdan ve devletlerin güçlenmesi açısından sağladığı faydalar sebebiyle de gerek kamuda gerek özel sektörde girişimcilik adına yapılan çalışmalar her zaman destek bulmuştur.

Özellikle son yıllarda teknoloji çağıyla birlikte girişimcilik için fırsatların çok daha fazla hale gelmesi bu kavramın popülaritesini de yükseltmiştir. Bu durum biraz da tam birer girişimci ruhuna sahip Y kuşağı mensuplarının iş dünyasında ve sosyal hayatta aktif olarak yer almasıyla da ilgilidir. Bağımsızlığına düşkün, cesur, birer dünya insanı ve internet çağı çocukları olan ve tam anlamıyla girişimci özelliklerini taşıyan Y kuşağı mensupları ya kendi işlerini kurmak istiyor ya da bulundukları şirketlerde yenilikçi fikirleriyle değer yaratmak için çalışıyorlar. Y kuşağının bu cesur girişimci yaklaşımları bugünün yaratıcı girişim faaliyetlerinde firmaları da yenilenme sürecinde daha aktif hale getiriyor.

girişimcilik türleri, girişimcilik türleri nelerdir, girişimcilik ve değer katma stratejileri,

Girişimcilik kavramı da bu noktada sadece bireysel olarak iş kurmak anlamının ötesine geçerek bir kurum içerisinde de yapılan değişimi ve yatırımı da ifade eder. Zamana bağlı olarak çeşitlenen girişimcilik türlerini ayrı ayrı değerlendirmek, girişimcilik nedir daha iyi anlamak açısından yol gösterici olacaktır.  Girişimcilik türleri yapılan işin özelliklerine ve girişimci kimliğine göre yani birey ya da şirket olmasına göre değişkenlik gösterir. Bu durumda girişimcilik türleri nelerdir?

Girişimcilik Türleri Nelerdir?

Genel olarak geleneksel girişimcilik türlerini bu başlıklarda toplayabiliriz.

 • İç Girişimcilik: Bir işletme içerisinde yapılan girişimcilik faaliyetleridir. Özellikle günümüz rekabet dünyasında firmalar arasında öne çıkma, çağa adapte olma açısından önemlidir.
 • Dış Girişimcilik: Yeni bir işletmenin kurulması anlamına gelir. İç girişimciliğe göre riskleri daha yüksektir. Dış girişimcilik sıfırdan risk alarak yeni bir yapılanma oluşturmaktır. Başarısız olması durumunda varlığını sürdüremez.
 • Ticari (Ekonomik) Girişimcilik: Yapılan faaliyetlerin sonunda kar elde etmeyi amaçlar. Her türlü ticari faaliyeti kapsar.
 • Sosyal Girişimcilik: Kar elde etmek birinci planda değildir. Asıl amaç toplumsal fayda yaratmak ve çözüm sunmaktır.
 • Kamusal Girişimcilik: Girişimcilik sadece ticari olarak bir iş kurmak anlamına gelmez. Devlete bağlı okullar, hastaneler, bankalar gibi her alanda girişimcilik faaliyeti yapılabilir. Kamusal girişimcilikte sermaye ve girişimcilik faaliyeti bireye değil tamamen devlete aittir.

Bu başlıklarda toplanan özelliklerin yanı sıra kendi içerisinde şekillenen girişimcilik türleri de bulunur.

 • Sanal Girişimcilik: Teknoloji çağı ile birlikte tanımlanan yeni nesil girişimcilik türüdür. İnternet ortamında yapılan her türlü girişimcilik faaliyetlerini kapsar. E-ticaret ya da sosyal sorumluluk amacıyla online olarak yapılan tüm girişimlerdir.
 • Kadın Girişimciliği: Son yıllarda ayrı bir girişimcilik olarak tanımlanan ve gerek devlet tarafından gerek özel şirketler tarafından destek verilen kadınların iş dünyasında birer girişimci olarak daha fazla yer almasını sağlayan girişimcilik türüdür.

Girişimci Kimdir? Özellikleri Nelerdir?

Girişimci, kar elde etme isteğini minimize ederek dünyayı iyi bir yer haline getirmek için azim ve hırsla çalışan, risk alabilen, daima kafasında yenilikler düşünen kişidir. Girişimci için her sorunun mutlaka bir çözümü vardır. Herkes girişimci olabilir mi diyecek olursak, girişimci olmanın hedefinde iyi ve güçlü bir motivasyon, kararlılık ve cezbedici bir fikir veya proje vardır.

girişimci, girişimci kimdir, girişimcilik, girişimcilik türleri, girişimcilik ve değer katma stratejileri,

Bu koşulları sağlayan herkes başarılı bir girişimci olmaya adaydır. Bu koşulları sağlamak için de girişimcilik nedir ve günümüz şartlarında değer yaratacak başarılı girişimleri nasıl planlayabiliriz öncelikle bunu öğrenmek gerekir. Enstitü’nün Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi bireysel ya da kurumsal olarak iyi birer girişimci olabilmenin yöntemlerini öğrenmenizi sağlar. Girişimci olmaya adım atmış biriyseniz eğitim haricinde dikkat etmeniz gerekenler ;

 • Tecrübeli mentorları takip ederek ve onların konferanslarına katılarak, kitaplarını okuyarak motivasyonunuzu güçlendirebilirsiniz.
 • Mentorlar haricinde girişimcilik konusunda yayınlanmış bir ton kitap ve makale var, onları okuyup önemli gördüğünüz ve size iyi gelebilecek her şeyi not alabilirsiniz.
 • Girişimci olduğunuzda bir fikre sahip olursunuz. Bu fikrinizi ne kadar gerçekleştirmek istediğinizi düşünmeli ve kararlıysanız zorluklara karşı pes etmeden olumlu düşünerek hareket etmelisiniz.
 • Tüm bunların ötesinde girişimci olmak, disiplini ve planlı çalışmayı gerektirir. Zamanla yarışmalısınız adeta ve en önemlisi dengeli bir uyku uyumalı ve beslenmenizi düzenli tutmalısınız.
 • Sözünüzün eri olun. Verdiğiniz sözleri tutmanız itibarınızı arttırır.

Girişimci gerektiğinde çevresindekilere de istihdam kaynağı olabilmelidir. Ayrıca girişimci, istediği takdirde tek başına ya da bir grup kurup liderlik vasfını öne çıkararak ve doğru insanları çevresinde toplayarak girişimde bulunabilir. Girişimciler kendi alanlarında daha başarılı olduklarına inanır ve o alanlarda çalışmalar yapar. Bu kişiler mücadeleden beslenerek başarıya ulaşmayı kendine amaç edinir.

Girişimci bireyler, oluşturduğu ve çalışmalarını sürdürdüğü projelere ya da herhangi bir düşünceye at gözlüğüyle değil, daha geniş bir perspektiften bakarak resmi bütünüyle değerlendirir. Her zaman inovatif düşünmeye ve fayda sağlar fırsatlar yaratmaya odaklanırlar. Aslında risk almaları da resme geniş bakmalarından kaynaklanır ve bu da onlar için başarının kaçınılmaz bir noktasıdır.

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Başarılı girişimciler, hiçbir zaman pes etmeyen ve zorluklara karşı dimdik ayakta durarak engelleri atlatarak bugüne gelmiş ve harikalar yaratmış kişilerdir. Bazıları okul yıllarında, bazıları iş hayatında bir şekilde aklına aniden gelen fikirleri o an saçma bile gelse hayata geçirmiş ve günümüzde tanınmış marka, e-ticaret alışveriş sitelerinin kurucusu haline gelmiştir. Peki bu başarılı girişimciler kim diyecek olursak;

Steve Jobs: Apple’ın kurucusu olarak tanıdığımız Steve Jobs aynı zamanda Next Computer ve günümüzdeki animasyon filmlerinin yapımcısı Pixar Animasyon Stüdyoları’nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. California’ya evlatlık olarak verilen Jobs, üniversiteden sıkılmış ve Steve Wozniak’ı şirket kurmaya ikna ederek evinin garajında Apple’ı 21 yaşındayken kurmuştur. Girişimcilik nedir sorusunun en güzel örneklerinden birisidir.

girişimci, girişimci kimdir, girişimcilik, girişimcilik nedir, girişimcilik türleri, girişimcilik türleri nelerdir,

Jeff Bezos: Dünyanın en popüler e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon.com’un kurucusudur. 1994 yılında ABD’nin Seattle kentinde kurulan Amazon.com, ilk kurulduğu yıllarda sadece kitap satışı yapmış ve daha sonra DVD, müzik CD’si, bilgisayar oyunları ve yazılımları ve aksesuar, mobilya gibi ürünler satarak günümüzde bir dev haline gelmiştir. Ayrıca Jeff Bezos Audible.com, IMDb, Twitch.tv gibi e-şirketlerin de sahibidir.

Ingvar Kamprad: Dünyanın en büyük mobilya firmalarından biri olan IKEA’nın kurucusudur. IKEA’nın ilk iki harfi adını ve soyadını belirtirken, son iki harfi ise büyüdüğü çiftlik Elmtaryd ve yaşadığı kasabanın adı olan Agunnaryd’dan almıştır. Ingvar Kamprad, çiftlikte büyümüş biri olarak Stockholm’de toptan aldığı kibritleri komşularına satarak girişimci olmaya karar vermiş ve hiçbir zaman girişimcilik ruhunu kaybetmemiştir.

Howard Schultz: Brooklyn’deki Canarsie Bayview kamu projesinde büyüyen Howard Schultz, Northem Michigan Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Xerox firmasında çalışmaya başlamıştır. İçinde her zaman girişimcilik ruhu olan Howard Schultz, küçük bir kahve dükkânının hisselerini satın alarak kahve dükkânını bir şirket haline getirmiş ve hepimizin çoğunlukla tercih ettiği Starbucks’ı kurmuştur. Önceleri 60 adet dükkânı bulunan Starbucks, bir zincir haline gelerek 20.891 adet kahve dükkanına sahip olmuştur.

Coco Chanel: Gabriel Coco Chanel, küçük yaşlarda öksüz kalmış bir girişimcidir. Sosyete kadınlar için şapka tasarımı yaparken ünü Paris’e yayılmıştır. 2.Dünya Savaşı sırasında önceden kurduğu moda evini kapatmış ve 1954 yılında tekrar açmıştır. Bu sırada moda erkeklerin hâkimiyetinde olsa bile kısa sürede ilgi çekmeye başlamış ve bugün dev bir marka olan Chanel’ı adım adım kurmuştur.

Dünya üzerinde girişimcilik için ilham kaynağı olan daha pek çok örnek vardır. Bugünün girişimcileri de başarılarıyla yarın ki kuşaklara örnek olacaklardır.

Girişimcilik için yaş sınırlaması var mıdır?

Her yaştan herkes girişimci olabilir. Önemli olan değer yaratacak bir fikriniz olmasıdır. Ayrıca bunu nasıl başarılı bir şekilde hayata geçireceğinizi öğrenmeniz de gerekir.

Girişimcilik nedir? Sadece ticari bir faaliyet midir?

Sadece ticari bir faaliyet değildir. Girişimcilik toplumsal fayda sağlamak amaçlı olarak da yapılabilir. Girişimci gerektiğinde çevresindekilere de istihdam kaynağı olabilmelidir.

Girişimciliğin eğitimi var mı?

Enstitü’nün girişimcilik ve değer yaratma stratejileri eğitimi var. Bu eğitim girişimci olmak isteyen herkes için geçerlidir. Ayrıca değerlendirilmesi gereken önemli bilgilerden oluşur.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!