AnasayfaBlogGirişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler
Girişimcilik

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler

29 Nisan 2021
Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler

Girişimci yetenek, birikim ve cesaretin birleşmesi ile oluşur. Girişimcinin amacı ürettiği mal ve hizmeti, kazançlı koşulla satmaktır. Büyük riskler alır ve projesini hayata geçirir. Sonrasında başka kişilere istihdam sağlar. Girişimcilik gerçekten cesaret isteyen bir iştir. Bir fikriniz olduğunda ona karşı çıkan insanlar hep olacaktır. Sizi kararınızdan döndürmeye, başarısız olacağınıza ikna etmeye çalışırlar. Onlara kulak asmayıp yola devam etmek gerekir. Nice hayranlıkla bakılan iş, zamanında birer fikirden ibaretti. Pes etmeyip, kendi fikrinize sımsıkı tutunmanız lazım. Yazının devamında girişimleriyle kendilerine güzel kapılar açmış kişilerin hikayelerini göreceksiniz.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler

Girişimcilere ilham olacak filmleri birlikte inceleyelim.

Stajyer

Stajyer (The Intern)

Jules Ostin, başarılı bir şirketin sahibidir. Genç yaşta başarılı olmuş girişimci kadınlardandır. Bu şirketi çok cesur bir girişim sayesinde kurmuştur. Çalışanlarından biri ilginç bir staj programı tavsiye eder. Bu programdaki stajyerler gençler değildir. Biraz yaş almış, deneyimli kişilerdir. Bu fikri denemek için birkaç kişi işe alırlar. İşe alınanlardan biri de 70 yaşındaki Ben Whittaker’dır. Şirketteki çalışanlar oldukça gençtir ve aralarında en yaşlısı Ben’dir. Başlarda Jules’a kendisini bir türlü sevdiremez. Ortama uyum sağlamakta zorluk çeker. Sonrasında Jules ile aralarında çok samimi bir dostluk oluşur. Stajyer filmi 2015 yapımıdır ve IMDB puanı 7,1’dir.

Umudunu Kaybetme

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

Chris Gardner, iyi bir babadır. İşinde bazı sorunlar yaşamaktadır. Maddi açıdan da sıkıntıları vardır. İyi bir baba olmanın yanında aynı zamanda iyi bir eştir. Ancak eşi sorunlara daha fazla katlanamaz ve Chris’i terk eder. Oğulları Christopeher’da babasının yanında kalır. Bu da yetmezmiş gibi ev sahibi onları dışarı atar. İkili, sokaklarda kalır. Chris düşkünler evinde çalışarak kendilerini geçindirmeye çalışır. Oğlu bu süreçte hep babasına sevgisini gösterir. Babası da bu sevgi sayesinde daha çok mücadele eder. Aynı zamanda Chris büyük bir var olma savaşı verir. Bu mücadeleler onlara sonunda güzel kapıları açacaktır. Umudunu Kaybetme filmi 2006 yapımıdır ve IMDB puanı 8’dir. 

Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Bu filmde Andy ve Red isimli iki mahkûmun hikayesi anlatılıyor. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankacıdır. Bir gün karısıyla tartışır, evden çıkar gider. Sonrasında karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçu ile yargılanır. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Masumluğunu bir türlü kanıtlayamaz. Hapishanede dayak, işkence, tecavüz gibi birçok zorbalığa maruz kalır. Bunlara rağmen Andy hayata bağlı ve iyimser olmaya devam eder. Bu tutumundan etraftakiler de etkilenir. Andy’nin umutlu bakış açısı etrafa yayılır. Mahkumları, parmaklıklar ardında da özgürce yaşayabileceklerine inandırır. Bu fikri için de çok güzel ve önemli girişimlerde bulunur. Andy’ye ortak olan kişi ise Red olacaktır. Esaretin Bedeli filmi 1994 yapımıdır ve IMDB puanı 9,3’dür.

Forrest Gump

Forrest Gump 

Forrest Gump düşük zeka seviyesine sahip bir adamdır. Jenny adında bir kızla tanışır ve sonrasında ona âşık olur. Gump küçük yaşta yürüme sorunları yaşamaktadır. Ancak sonrasında çok hızlı koşmasıyla dikkatleri çekmiştir. Genç yaşında Elvis Presley, Kennedy gibi ünlü isimlerle kaza eseri tanışır. Daha sonra Gump tesadüfi bir şekilde savaşa katılır. Vietnam savaşında Amerikan tarihinin önemli olaylarına da şahit olur. Bazılarında direk olarak rol alır. Bilmeden birçok şey yapar. Sonuçlarının ne kadar önemli olduğundan ise haberi yoktur. Aslında farkında olmadan birçok konuda girişimcilik yapmıştır. Kendi anlamasa da etraftakiler onu takip eder. Forrest Gump filmi 1994 yapımıdır ve IMDB puanı 8,8’dir.

Joy

Joy

Joy, küçüklüğünden itibaren hayal gücü çok güçlü bir kızdır. Sürekli yeni icatlar ve girişimler peşindedir. Ailesinde yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç kaybetmemiştir. Günlük yaşamında pratik konulara dair elinden her iş gelir. Boşandığı eşi, sorunlu annesi, ilgi isteyen iki çocuğu vardır. Birde yarı belalı babası ile birlikte normal bir hayat yaşamaya çalışmaktadır. Ancak bir gün canına tak eder. Joy yarım bıraktığı hayallerin bir yerinden tutmaya karar verir. Joy filmi 2015 yapımıdır ve IMDB puanı 6,6’dır.

Ofis Çılgınlığı

Ofis Çılgınlığı (Office Space)

Peter Gibbons bir bilgisayar programcısıdır. Orta yaş krizine biraz erken girmiştir. Çalıştığı iş yerinde kendini heba etmektedir. Rutinlerden artık çok sıkılmıştır. Sanki rutinler onun beynini uyuşturan, dayanılmaz eylemlerdir. Özel hayatı da maalesef pek iyi değildir. Bir kız arkadaşı vardır ama onu aldattığından emindir. Ofis Çılgınlığı filmi 1999 yapımıdır ve IMDB puanı 7,7’dir.

Limit Yok

Limit Yok (Limitless)

Eddie’nin hayatı pek de parlak değildir. New York’ta düzensiz bir hayatı vardır. Aynı zamanda pek başarılı denilemeyecek bir yazardır. Bir gün kız arkadaşından ayrılır. Yolda eski arkadaşıyla karşılaşır ve hayatı tamamen değişir. Eski arkadaşından bir hap alır. Bu hap beyninin tam kapasite ile çalışmasını sağlamaktadır. Hap sayesinde dünyası değişir, hayata farklı bir gözle bakar. Artık çekiciliğe, paraya ve yüksek bir zekaya sahiptir. Ancak çok geçmeden yan etkiler ortaya çıkmaya başlar. Limit Yok filmi 2011 yapımıdır ve IMDB puanı 7,4’dür.

The Founder

The Founder 

Ray Kroc, 1954’te milkshake makineleri satan gezgin bir satıcıdır. Eşi ile birlikte kendilerine yetecek kadar bir hayat sürmektedir. Ancak hayallerinde hep zengin olmak vardır. Bir gün California’ya bir ziyarette bulunur. Burada McDonald’s restoranı ile karşılaşır. Servis hızından ve çalışma düzeyinden oldukça etkilenir. Mac ve Dick McDonald kardeşler ile işi büyütmek için görüşür. Kardeşler de daha önce başka şubeler açmayı düşünmüştür. Fakat hep başarısız olmuşlardır, dolayısıyla teklife sıcak bakmazlar. Kroc çok ısrar edince restoran zinciri oluşturmasına izin verirler. Kroc başlarda çok zorlansa da işleri büyütmeyi başarır. Ancak işler büyüdükçe kardeşler ile arasında anlaşmazlıklar çıkar. Yine de durmaya hiç niyeti yoktur. The Founder filmi 2016 yapımıdır ve IMDB puanı 7,2’dir.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler Stajyer (The Intern) Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) Girişimciler Hangi Filmleri İzlemeli Esaretin bedeli
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Kısa Film Yapımı
5
(4)

Kısa Film Yapımı

14 Konu15 Saat