Close
Mobil Menu Bars

Liderlik Hakkında Her şey

13 Eylül 2019, 1589 defa okundu.
Liderlik Hakkında Her şey
lider, liderlik, lider iletişimi, biz bilinci, lider kararı, lider tarzı,

Liderlik insanların binlerce yıllık tarihinde var olan kimlik türüdür. Liderler bir şey her şeyi değiştirir sözündeki bir şeydir. Çünkü bir lider içinde bulunduğu toplumu tümüyle değiştirebilir. 

Liderlik Nasıl Olur?

Liderlik üstün yeteneklere sahip olmakla değil diğerleriyle gönülsel bir bağ kurmakla oluşur. İnsanlar çoğu zaman eksik olduklarını düşünür. Liderlik insanlarda “Bende olmayan şey, sende var.” düşüncesi uyandırıp, saygı ve sevgi oluşturarak kazanılır. Bir lider lider olmaya karar verdiğinden itibaren sahiplendiği değerleri yolculuğu boyunca tutar. Sahiplendiği değerleri tutması insanların ona güvenmesini sağlayan yegane unsurdur. 
“Bir iş iyi gidiyorsa bilin ki zamanında birisi cesur bir karar vermiştir.”

Lider Kararı

Lider önündeki durumu birçok insanın bakış açısından değerlendirme şansı bulur. Seçenekler çoğalınca ya da birkaç seçeneğin fırsatları eşitlenince karar vermek zorlaşabilir. Bu sırada liderin en doğru kararı vermesi beklenir. Fakat, lider kararı şu şekilde alır; kendisine doğru gelen şeyi yapar ve kararının doğru olmasını umar. 
“Yönetici dediğin karar veren kişidir. Kimi zamanlar doğru karar verebilir ama mühim olan her zaman karar vermesidir. “

Lider Tarzı Nasıl Olmalı?

Liderler giyim, konuşma ve olaylara bakış tarzlarına sahiptir. Bir lider tarzı aykırı ya da sıradan olsa da kabul görür. Çünkü onda çok daha fazlası vardır. Böylece ilham ve örnek olur. 
“Liderlik daha fazla takipçi üretmek değil, daha fazla lider üretmektir.”

Lider Kişiliği

Bir lider tanınmak, ilgi duyulmak, sevilmek ve önemsenmek gibi ihtiyaçlar doğrultusunda liderlik yapamaz. Çünkü topluluk, bir süre sonra bunu fark edip kullanır veya onun kendilerine önderlik yapmasından vazgeçer. Lider, topluma ayna olmak, misyon ve vizyon olmak durumundadır ve bu yönde lider kişiliği geliştirir. 
“Bir lider, bilir ki yanında olan tüm insanlar kendileri için onun yanındadır.”

Lider İletişimi 

Lider iletişimi hissiyat odaklıdır. Lider iletişim kurduğu kişiye kendini değerli hissettirir. Bir bakış dahi tek başına iletişimdir, derin iletişim için fırsattır. İyi bir iletişim de kendimizle olan iletişimimizde başlar. Anlayış, sevgi, şefkat, destek bunları kendimizle olan iletişimimizde göstermemizle ve insanlarla iletişimimizde göstermemiz kolaylaşır. 
 “İyi bir yönetici, ilk önce kendini yönetmeyi bilir.”

Lider Gelişimi

Liderlik becerisi eğitim gerektirir. Bir lider gelişimi için liderlik yolculuğunda ona rehber olacak bir liderlik eğitimi almalı. Liderlik eğitimi var olan potansiyeli en iyi kullanmak için önemli bir ihtiyaçtır. Bir lider her daim algısını açık tutar. Algısı açık kişi çabuk öğrenir, hızlı uyum sağlar, değişime açıktır. Gelişim böylece her zaman gerçekleşir.  

Liderlik Üzerine Eğitim Var Mı?

İstanbul İşletme Enstitüsünden ücretsiz online eğitimler alabilir ve sonunda sertifika sahibi olabilirsiniz. Liderlik ve İşletme Yöneticiliği Eğitimi ve Liderlik Eğitimi/Postmodern Liderlik gibi eğitimlerin size büyük faydası olacaktır.

Biz Bilinci ve Liderlik

Biz bilinci ilişkilerde ve hayatta en büyük yardımcıdır. Liderlik ve yönetim becerileri iyi olan bir lider biz bilincine sahiptir. Kendisinin dışındakileri yabancı değil biz olarak değerlendirir. Etrafındaki insanlarla birlikte topluluk oluşturduklarını, toplulukların da tümüyle dünyayı oluşturduğunun farkındadır. Her şeyin ben de başlayıp biz de devam ettiğini özümser. Bu sorumlulukla hareket edip kendisine ve bize fayda sağlar.

Ben ve biz arasına engel koymadan paylaşıma açıktır. İnsanın değerli olduğunu bilir. Ve bu değere uygun tüm davranışları, değerleri, düşünceleri, yaşatır ve destekler. Daha iyi bir toplumun var olabilmesi için ortam hazırlar.

Yazar: Senem Göçer
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!