AnasayfaBlogReklamcılık Bölümü Nedir?
Bölümler

Reklamcılık Bölümü Nedir?

19 Mart 2020
Reklamcılık Bölümü Nedir?

İnsanları, bir marka, bir görüş ya da bir ürün için kendi isteklerine dayalı ikna etmeye reklam denir.Ayrıca reklam; broşür, basılı yayın ve sosyal medyayı kullanmaya da denmektedir.Tüm bu işleri yapan kişi de reklamcıdır. Kısacası reklam; Kitle iletişim araçları aracılığı ile uygulanan bir iletişim biçimidir.

Reklamcılık hiçbir zaman devamlılığı bitmeyecek mesleklerdendir.Başarılı olduğunda maddi olarak da ciddi gelirler sağlanacağı ve özellikle büyük ajanslarla çalışıldığında rahat bir yaşantı sürdürülebilen bir meslektir.Bir reklamcı kaliteli işler yaparsa, her zaman en başta tercih edilenlerden olur.

Reklamcılılık basit görülebilinir ama kolay bir meslek değildir.Reklamcılık, sektörde birçok alana ayrılır.Prodüksiyon, yaratıcı ve müşteri temsilciliği gibi çeşitleri bulunan reklamcılık işini yapmak isteyen kişiler, hangisini olmak istediklerine karar vermelidirler.

Reklamcılık Bölümü Nedir?

Günümüzde, endüstrisi gelişmiş toplumlarda reklamcılık mesleğinin önemi giderek artmaktadır. Reklam tasarımı ve iletişim bu meslekte çok önemlidir. Reklamcılık bölümü, temeli sağlam olarak alınan bir eğitimin yanı sıra, sektörün ihtiyacına yanıt verecek deneyimli eleman yetiştirir.

İlk sıralarda yer almak ve sektörün rekabet ortamına ayak uydurabilmek isteyen markalar, farklılık yaratmak isterler. Reklam çalışmaları da bu farklılıkta çok önemli bir faktördür.Reklamcılık bölümü, firmalar ve hedef kitleleri olan müşteriler arasında bir iletişim ağı kurmak ve oluşabilecek krizler için çözüme dair çalışmalar yapabilen uzman yetiştirir.

Reklamcılık, çoğu üniversitede, yaklaşık son 10 yıl içerisinde kurulmuş bölümlerdendir.Bu yüzden, günümüzde, son zamanların yeni bölümleri arasında yer alır.Reklamcılık bölümü, üniversitelerin iletişim fakülteleri içerisinde yer alır. İlgili bölümler içinde en yüksek puanla öğrenci alan bölümdür.

Eğitim süresi ise seçecekleri bölüme göre değişmektedir.Bazı öğrenciler 2 yıllık önlisans bölümünü tercih ederken, bazı öğrenciler de 4 yıllık lisans bölümünü seçerler.

2 yıllık önlisans bölümünün taban puanları oldukça düşüktür.4 yıllık reklamcılık lisans bölümünde, üniversitelerin tercih durumuna göre başarı sıralaması değişir.

Reklamcılık Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Reklamcılığın Temelleri,

 • Stratejik Planlama,

 • Pazarlama İletişimi,

 • İletişim Tasarımı,

 • Marka Yönetimi,

 • Metin Yazarlığı,

 • Tüketici Davranışı,

 • Pazarlama ve İletişim,

 • Reklam Grafiği,

 • İletişim ve Toplum,

 • İletişim Becerileri ve benzeri dersler, eğitimler süresince verilmektedir.

Reklamcıya Neden İhtiyaç Duyulur?

Reklamın amacı, daha geniş kitleye, doğru hedef kitlesine ulaşmak ve bu hedef kitlede doğru algıyı oluşturmak olduğu bilinilir.Reklam bir tanıtım aracıdır, birçok farklı alanda yapılır.Son zamanlarda dijital dünya, reklam alanı olarak çok önemli bir yer olmuştur.Dijital dünya, insanların hayatında hem iletişim hem pazarlama olarak hızlı bir erişime sahiptir.

 Reklamın diğer amacı ise; tüketim ve alışkanlıkların daha verimli olmasını sağlamak ve tüketiciye farklı alışkanlıklar kazandırmaktır. Ayrıca reklam ile, markaların kurumsal kimliklerinin, sektörde ve pazar alanında edinmiş olduğu imajı doğrulanır ya da değişimi sağlanır. Tanıtımı yapılan marka ya da ürün ile ilgili, yanlış iletişim sebebiyle oluşan ön yargı ortadan kaldırılır ve doğrusu anlatılır.Marka tarafından verilen hizmetin, ürünün ve şirketin saygınlığı korunur.En iyi ürün hakkında tüketici eğitilir ve bilinçlenmesi sağlanır.

Tüm bu amaçlar doğrultusunda iyi bir reklam çalışması yapmak, stratejiyi hazırlamak için iyi bir reklamcıya ihtiyaç duyulur.

Bir Reklamcıda Olması Gereken Özellikler

Tüm kişi ve kuruluşlar, firmalar,  ürün tanıtımlarının ne kadar önemli olduğunun bilincindedirler.Bu sebeple reklamcı olarak sektörde çalışmak isteyen kişi; araştırmacı, başarı odaklı, strateji konusunda uzman olmak zorundadır.Bu meslekte ilerlemek, kendini geliştirmek isteyen kişiler ayrıca, genel yetenek bilgisine de sahip olmalı, genel kültürünü yüksek seviyede olmalıdır.Bir reklamcıda olması gereken diğer özellikler ise şunlardır;

 • Dışa dönük olmak,

 • Girişimci olmak,

 • Mizah kültürü gelişmiş olmak,

 • Hayal gücü gelişmiş olmak,

 • Yeniliklere açık olmak,

 • İşbirliği yapabilme becerisi gelişmiş olmak,

 • Ekip halinde çalışmayı benimsemek,

 • Fikirlerini yazı ya da söz ile etkili bir şekilde ifade edebilmek,

 • Sanat, psikoloji ve sosyoloji konularında yeterli bilgi sahibi olmak,

Reklamcılık Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Küçük mağazaların yanı sıra, büyük şirketler de olmak üzere tüm işletmelerin ürünlerini ya da hizmetlerini, hedef kitleleri olan tüketiciye sunmak üzere reklam çalışmaları yapılır. Reklamcı; bu reklam çalışmalarında, satışları yönetir, sonuçları izler ve sonrasında gelecek olan diğer reklam kampanyalarını planlar, tasarlar. Ayrıca reklam kampanyalarında yer alan metinlerin yazımı da reklamcının görevidir.

Bunun yanı sıra reklamcılar, çalıştıkları alanlarda ;

 • İçerik Editörü,

 • Görsel Üretici,

 • Marka Yönetici,

 • Pazar Araştırmacısı,

 • Metin Yazarı,

 • Dijital Reklam Yöneticisi gibi görevleri üstlenebilirler.

Reklamcılık Mezunları Hangi Kurumlarda Çalışma Olanağı Bulabilir?

 • Reklam Ajansları,

 • Medya Kuruluşları,

 • Kamu Kurum ve Kuruluşları,

 • Halkla İlişkiler Departmanı,

 • Matbaalar,

 • Özel Danışmanlık Şirketleri,

 • Özel Kampanyacılık,

 • Devlet Radyoları.

Reklamcının Çalışma Ortamı ve Koşulları

 Reklamcıların çalışma ortamı çok hareketlidir.İş yerlerinde teknolojinin en son iletişim araçları, reklam ve grafik tasarımına uygun bilgisayarlar olmalıdır. İyi aydınlatılmış, temiz ve rahat ortam tercih edilir.Bir reklamcı çalışırken, müşterisinin yanı sıra, reklam çalışmasında görev alacak, senaristler, matbaacılar, basın yayın organları, grafikerler, fotoğrafçılar ile iletişimde bulunurlar.Aynı zamanda reklam çekimlerinin yapılacağı stüdyoların şefleri, reklam ajansı yöneticileri ile de sık sık bağlantıda olmalıdırlar. 

Reklamcının Kullandığı Malzemeler

Bir reklamcı çalıştığı ofiste ya da reklam çalışmasını yaptığı yerde fotokopi makinesi, telefon, teyp, video, TV, kırtasiye malzemeleri, kitap, broşür, dergi, afiş gibi basılı yayınlar olmaktadır. Ayrıca grafik tasarım ve uygulamaya göre bilgisayar, tepegöz, projeksiyon makinesi de önemli malzemelerdendir.

Reklamcılık Eğitimi Veren Üniversiteler

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ

Anadolu Üniversitesi / İletişim Bilimleri Fakültesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi / İletişim Fakültesi

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ

Atılım Üniversitesi / İşletme Fakültesi
Atılım Üniversitesi / İşletme Fakültesi (Burslu)
Atılım Üniversitesi / İşletme Fakültesi (%50 Burslu)
İstanbul Arel Üniversitesi / İletişim Fakültesi
İstanbul Arel Üniversitesi / İletişim Fakültesi (Burslu)
İzmir Ekonomi Üniversitesi / İletişim Fakültesi
İzmir Ekonomi Üniversitesi / İletişim Fakültesi (Burslu)
İzmir Ekonomi Üniversitesi / İletişim Fakültesi (Uolp-Suny Fredonia)
Yaşar Üniversitesi / İletişim Fakültesi
Yaşar Üniversitesi / İletişim Fakültesi (Burslu)
Yaşar Üniversitesi / İletişim Fakültesi (%50 Burslu)
İstanbul Arel Üniversitesi / İletişim Fakültesi (%50 Burslu)
İstanbul Arel Üniversitesi / İletişim Fakültesi (%25 Burslu)
Bahçeşehir Üniversitesi / İletişim Fakültesi
Yeditepe Üniversitesi / İletişim Fakültesi

Reklamcılık Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Üniversite adı                 Bölüm                                              PUAN TÜRÜ                     KONTENJAN                                  TABAN PUANI                      BAŞARI SIR.

İST. BİLGİ ÜNİ.             Reklamcılık (İngilizce)(Burslu)                    SÖZ                                       8                                             442,48033                                  2306

BAHÇEŞEHİR             Reklamcılık (İngilizce)(Burslu)                     SÖZ                                       6                                             439,65618                                  2623

KADİR HAS                 Reklamcılık (İngilizce)(Burslu)                     SÖZ                                       4                                             424,16603                                  5224

İST.AYDIN                   Reklamcılık (Burslu)                                     SÖZ                                       5                                             391,84150                                20744

EGE ÜNİ.                    Reklamcılık                                                  SÖZ                                      80                                             357,38366                                66762

Reklamcı Maaşları Ne Kadardır?

Bir reklamcının maaşı, tecrübesine ve bulunduğu konuma göre değişmektedir. Stajını tamamladıktan sonra reklamcı olarak çalışmaya başlayan bir kişi, yaklaşık 2000 TL civarında maaş alabilir.Çalışma süresi ve deneyim arttıkça, verilen maaşta da artış olmaktadır.

Reklamcılıkta İlerleme Nasıl Olur?

Reklam bölümü lisans mezunu olan öğrenciler, dikey geçiş sınavı ile 2 yıllıktan 4 yıllık bölümlere geçebilirler, 4 yıllık reklam bölümü mezunu olan öğrenciler ise, yüksek lisans yapabilirler. Böylelikle akademik olarak yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olabilirler. Bu alanda uzmanlaşan kişiler de, konferans ya da seminer programlarına yoğunlaşarak reklam kampanyalarında ve çalışmalarında danışmanlık yapabilirler.

Reklamcılığa Benzer Meslekler Nelerdir?

Reklamcılık, geleceğin en parlak, en gözde mesleklerindendir. Yeni nesilin tercih ettiği yaratıcılık gerektiren reklamcılığa benzer meslekler de vardır. Bunlar halkla ilişkiler, pazarlama üzerine yapılan mesleklerdir.

iletişim reklam reklamcı reklamcılım reklamcılık bölümü marka
Figen Atasaral
Figen Atasaral
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu olan Figen Atasaral, uzun yıllar özel sektörde çalıştıktan sonra home Office olarak yeni bir düzene geçti. Reklam, Etkinlik ve Organizasyon, Pazarlama alanlarında danışmanlık yapmakta. Kadın girişimcilere yönelik çalışmalar yapan bir platform kurucusu. Yazmayı seven Figen Geri artık İstanbul İşletme Enstitü’sünde blog yazarlığı yapıyor. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259