AnasayfaBlogHedef Kitle Belirlemenin Püf Noktaları
Satış - Pazarlama

Hedef Kitle Belirlemenin Püf Noktaları

17 Ocak 2021
Hedef Kitle Belirlemenin Püf Noktaları

İçinde bulunduğumuz mevcut durum göz önüne alındığında, iyi tanımlanmış bir hedef pazara sahip olmak her zamankinden daha önemlidir. Küçük işletmeler, spesifik bir pazarı hedefleyerek büyük şirketlerle etkin bir şekilde rekabet edebilir. Ayrıca yeni bir işe başladığınızda tüm tüketicileri hedeflemeyi düşünmek iyi bir fikir olmayabilir. 

Herhangi bir iş konusunda başarılı olabilmeniz ve en uygun müşterinizi belirlemek için tam bir hedef pazar analizi yapmanız gerekir. Bir hedef pazar profili oluşturmak, genellikle online pazarlamanın en gözden kaçırılan ve başarılı olması zor olan kısımdır. Ancak bu adımı atmaktan kaçınılması durumunda hem geri dönüş oranlarının düşük olması hem de maddi kayıpların yaşanması olasıdır. 

Geri dönüşleri olumlu yönde optimize etmek ve pazarlama stratejisi için ayrılan bütçeden en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı ideal hedef kitleyi bulmaktır. 

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olan bir grup tüketici veya organizasyondur. Bir işletmenin hedef kitlesini tanımlaması için kullandığı en yaygın veriler şunlardır:

 • Yaş

 • Cinsiyet

 • Eğitim

 • Satın alma gücü

 • Sosyal sınıf

 • Coğrafi Konum

 • Tüketim alışkanlıkları

Hedef Kitle Belirlemek Neden Önemlidir?

 1. Daha Güçlü Bağlantılar Kurma: Günümüzde modern tüketici olarak adlandırılan tüketici kitlesi bağ kurma odaklıdır. Alışverişlerinde de tercih ettikleri markaların onların duygularına hitap etmelerini isterler. En ideal hedef kitlenizi belirlediğinizde, bu insanlara neyin hitap ettiğini bulmak için detaylı bir araştırmaya başlarsınız. Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, tüketicilerle o kadar güçlü bağ kurabilirsiniz.

 2. Pazar Segmentasyonundan Yararlanma: Hedef kitlenizi belirlediğinizde, toplam pazarın bir bölümünü düşünmüş olursunuz. Hedef kitle içindeki ortak özelliklere ve ilgi alanlarına göre tüketicileri daha fazla bölümlere ayırmak gerekebilir. Pazar segmentasyonu, mesajınızı her bir kitle segmentine göre uyarlamanıza ve müşterinizin deneyimini daha da kişiselleştirmenize olanak tanır.

 3. Bütçelerin Etkili Şekilde Optimizasyonu: Markaların uçtan-uca çok kanallı pazarlama deneyimlerini sunmaya çalıştığını görüyoruz. Harcamalarınızı pazarın spesifik alanlarına hedefleyerek, paranızı en önemli yere verimli bir şekilde harcayarak dönüşüm şansınızı artırmış olursunuz. Böylelikle bütçenizi etkili bir biçimde optimize etmiş olursunuz. 

Hedef Kitle Belirlemenin Püf Noktaları

Müşteri Profili Oluşturun: Bu adımda genellikle, yaş, cinsiyet ve coğrafya gibi klasik demografik bilgiler kullanılarak oluşturulan bir müşteri profili mevcuttur. Bu adıma öncelikle bir müşteri profili oluşturularak başlanır. Artık, tüketiciler hakkında büyük miktarda veri erişimine sahip olduğumuz global bir dünyadayız. Tüketici davranışı, tüketici tutumu, yaşam döngüsü gibi demografik bilgiler, bir müşteri profili oluşturmak ve bir hedef kitleyi belirlemek için en ideal yollardan birisidir.

Hedefleme İçin Farklı Pazar Seviyeleri Seçin: Bir hedef kitle belirleme süreci boyunca, pazarlamacılar farklı pazar seviyelerini hedefleme seçeneklerine sahiptir. Aşağıdaki açıklamalar, ürününüze ve pazar segmentine göre bir hedefleme düzeyi seçmenize yardımcı olacaktır.

 • Farklılaşmamış Bir Pazarda Hedef Kitle Belirleme: Bu yaklaşım, pazarlanan mallar ve hizmetlerin halihzırda kitlesel çekiciliğe sahip olmasından yararlanır. Hedef kitlenin ayrıntılı olarak tanımlanmasına gerek yoktur. Sabun veya süt gibi toplu tüketim ürünleri bu şekilde pazarlanmaktadır. 

 • Farklılaştırılmış Bir Pazarda Hedef Kitle Belirleme: Bu hedef kitle belirleme adımında, pazarlamacılar farklı gruplar için özelleştirilmiş ürün ve hizmetlerle birden fazla hedef kitle grubunu hedefler. Bu adımda birtakım dezavantajlar da vardır. Bir ürünün her tekrarı için bir hedef kitle belirlemek, her ürün için ayrı pazar araştırması yapmak gibi süreçler maliyeti artıracaktır.

 • Konsantre Bir Pazarda Hedef Kitle Belirleme: Bu yaklaşımın amacı; niş segment olarak da bilinen küçük bir segmentin büyük bir payının peşinden gitmek. Bu yaklaşıma örnek olarak sadece sol elini kullananlar için tasarlanmış ürünlerin satışının yapıldığı bir platform verilebilir. Nüfusun büyük çoğunluğu sağlak olduğu için, bu şirket niş solaklar grubunu hedefliyor denebilir. 

Bu hedef kitle belirleme yaklaşımıyla bir şirket, içinde bulundukları belirli nişe hizmet etmenin karmaşıklıklarını bildiklerinden, hitap ettikleri pazarda daha büyük bir hakimiyetleri olacaktır.

Sonuçlarınızı Birleştirin: İdeal müşteri profilinizi hedef pazarınız ile birleştirmek, bir hedef kitleyi başarılı bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır. Müşteri profili, büyük miktarda tüketici verisine erişimi olan Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya araçları kullanılarak gerçekleştirilen bir kitle oluşturmanıza yardımcı olur.

İdeal Hedef Kitlenizi Belirlemek için En İyi 5 İpucu

 • Şirketin tekliflerini iyi analiz edin

İşletmeniz için doğru hedef kitleyi belirlemenin tek yolu, müşterilere sunduğunuz ürün tekliflerinizi baştan sona iyi analiz etmektir.
Bir tüketiciye değer verme yeteneğinizi artıracak olan bu anlayıştır. Yani pazarladığınız ürünün tüm özelliklerini analiz etmiş olmanız ve müşteriye sunduğunuz değerin farkında olmanız önemlidir.

Ürün anlayışının birçok seviyesi vardır ve yalnızca her faktörü ayrıntılı olarak ele aldığınızda, ürün veya hizmetiniz için doğru olan hedef kitleyi belirleyebilirsiniz.

 • Mevcut müşterilerinizi belirleyin

Davranışsal veriler, hedef kitlenizi belirleme konusunda oldukça yardımcıdır. Sahip olunan çeşitli veri kaynaklarına ulaşabilir ve ürünlerinizi hali hazırda satın alan veya pazarlama içeriğinizle ilgilenen kişi türleri hakkında doğru bilgiler edinebilirsiniz.

 • Rakip analizi yapın

Doğrudan rakiplerinize bir göz atmak, dikkatinizi odaklamanız gereken hedef kitle hakkında size çok şey söyleyebilir. Bir rakip analizi yapmak, doğrudan ve dolaylı rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmenin harika bir yoludur.

 • Pazar araştırmasından yararlanın

Hedef kitlenizin, mevcut müşterilerinizin ve rakibinizin kimler olduğuna dair bir fikriniz olduğunu varsayarsak aşağıdaki soruları cevaplamanız daha kolaydır.

Hedef kitlem,

 • Kaç yaşında?

 • Cinsiyetleri neler?

 • Nerede yaşıyor? 

 • Geliri ne kadar?

Bu demografik ve psikografik özellikleri tanımlayan sorulara bulduğunuz yanıtlar hedef kitlenizi doğru ve yakından tanımanızı sağlar. Bu yolla hem mevcut müşterilerinizin hem de potansiyel müşterilerinizin pazardaki davranış modellerinden yararlanarak daha detaylı bilgiler toplayabilirsiniz. 

 • Kullanıcı Personaları Oluşturun 

Personalar, hizmetinizi, ürününüzü, sitenizi veya markanızı benzer şekilde kullanabilecek farklı kullanıcı türlerini temsil eden kurgusal karakterlerdir. Bu karakterler aynı zamanda gerçekleştirdiğiniz tüm pazar araştırmalarına ve mevcut müşteri tabanınızdan gerçek verilere dayalı olarak ideal müşterinizin yarı kurgusal bir temsilidir. 

Kullanıcı karakterleri oluşturarak, gelecekteki pazarlama kampanyalarınızı, içeriğinizi ve ürünlerinizi planlarken geri dönüp düşünebileceğiniz somut bir odak elde edeceksiniz. İşletmenizde ne kadar küçük olursa olsun, her yeni eylemde bulunduğunuzda, kendinize şunu sormalısınız:

hedef kitle müşteri pazarlama strateji hedef kitle belirleme hedef kitle belirlemenin püf noktaları hedef kitle nedir
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hedef Kitle Kavramı ve Örnekleri
Dijital Pazarlama

Hedef Kitle Kavramı ve Örnekleri

30 Aralık 2019
E-Ticaret Hedef Kitle Analizi
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Hedef Kitle Analizi

20 Aralık 2020
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020