AnasayfaBlogMetin Yazarı Olmak İsteyenler İçin 3 Öneri
İçerik Editörlüğü

Metin Yazarı Olmak İsteyenler İçin 3 Öneri

28 Mayıs 2020
Metin Yazarı Olmak İsteyenler İçin 3 Öneri

Yeni nesil işler arasında kendine ayrı bir yer edinen metin yazarlığı, kapsamlı bir meslek dalıdır. Günümüzün iş dünyası içinde hem basılı hem de dijital anlamda içerik üretimine aktif katkı sunan metin yazarı, pek çok sektör dahilinde de iş yapabilecek potansiyeldedir. Tabii ki mesleğin gelişimi, değişimi ve yeniliği metin yazarının yapması gerekenleri ve yapabileceklerini de çoğalttı.

Bugün pek çok kurum, kalifiyeli bir metin yazarı ile çalışarak kurumun içerik üretimini başlatma ve sürdürme girişimini yürütüyor. Bu durumun oluşmasında birçok nedenle beraber sosyal medyanın aktif hâle dönüşmesi, e ticaret ve marka bilinirliği gibi kurumun tüketici ve hedef kitleye ulaşma isteğinin bir yansıması olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni nesil iş olanakları ve modelleri arasında rahatlıkla dillendirebileceğimiz metin yazarlığı, hem online bir üretime hem de geleneksel içerik tanımına uygun bir meslek dalı. Yeniliğe ve dijitalleşmeye ayak uydurabilen metin yazarı, aynı zamanda kurumdan bağımsız olarak çalışabilmekte. Bu iş modelinin kapsamında olan çalışmaya freelance çalışma denir. Hem serbest çalışma hem de home office yapabileceğiniz işler kapsamında bir meslek olarak metin yazarı, bazı özellikleri de taşıyabilmeli. Yazımızda da metin yazarlığının püf noktalarından ve bu mesleği icra etmek isteyenlere tavsiye niteliğinde bazı konulardan bahsedeceğiz.

Metin Yazarı Ne İş Yapar?

Dijitalleşmenin daha kendini göstermediği dönemlerde metin yazarlığı, basılı metinlerin içerikleri için yazı üretimini gerçekleştiriyordu. Kurumların ve markaların katalog, dergi, tanıtım içeriği, broşür ve kurumun içerik üretimine dair her tür yazılı doküman metin yazarının yapması gereken görevler arasında yer alıyor. Özellikle markaların tanıtım işlerinde ürün, hizmet ve marka bilgisine yönelik detaylı yazılar metin yazarının yaptığı bir işti. Daha sonra web sitelerinin markalar için önemli görülmeye başlanmasıyla metin yazarı, bu mecrada içerik üretimine başladı. Nihayetinde hem web sitelerinin popülerleşmesi hem de sosyal medya gönderisinin öneminin artmasıyla metin yazarlığı dijitalleşmeye uyum sağlayabildi.

Bugün, başta geleneksel medya ve dijital medya olmak üzere pek çok kurumda bir metin yazarı görevlendiriliyor. Üstelik metin yazarları, freelance çalışmanın da en gözde meslekleri arasında yer alıyor. Pek çok çalışma modelinde iş yapabilen ve iş imkânları da geniş olan bir mesleğin, pek tabii bazı ön şartları da olabiliyor. Metin yazarı olmak isteyen ve kafasında bu düşünceyle yazımızı okuyanlara 3 tavsiye sıraladık. Metin yazarlığı mesleğinin hakkını vermek  ve mesleği gerçekten yapmak isteyenlere faydası olacağını düşünüyoruz.

Özgün Olabilme ve Kendi Tarzını Oluşturabilme

Yetkin ve başarılı bir metin yazarının başta özgün olabilmeyi başarması gerekir. Mesleğe atılan ilk adımdan itibaren kendi yazım ve aktarma tarzınızı oluşturmanız beklenir. İster freelance çalışın, isterseniz bir kurum aracılığıyla çalışın sizden kendi cümleleriniz ile bir konuyu anlatmanız önemsenir. Bu noktada kendi yazı deneyiminizi oluşturmak ve aktarmak için sık sık bir konu hakkında yazı yazabilirsiniz.

Aklınızdaki sözcükleri, cümleleri ve ifadeleri bir not defterinde tutarak ileride bir metin için nasıl bir ifade oluşturabileceğiniz hakkında pratik yapmış olursunuz. Ayrıca geleneksel ve dijital medyadaki metinleri kendi açınızdan analiz ederek "ben olsam nasıl yazardım, şurada neyi kullanırdım"  incelemeleriyle kendi tarzınızı bulabilirsiniz.

Unutmayın ki metin yazarı arayan kurumlar ve ajanslar; özgünlükten uzak, bir metne önemli ölçüde benzeyen, bir tarz içermeyen tabiri caizse  renksiz, ruhsuz bir metni değerlendirmekte kolayca karar verebiliyor. Bu karar da doğal olarak olumsuz bir yanıt içeriyor. Özellikle günümüzün dijital veri imkânları doğrultusunda intihal bulunan ve özgünlük içermeyen metinler, analiz edilebiliyor ve bu yazar  ya yazar adayı ile ilişik kesiliyor. Bu durumun hiç yaşanmaması için kendi yazım stilinizi aramanız ve özgün içerik oluşturma deneyimini başlatmanız lazım. Bir metin yazarı adayı için en doğru yol, metnin okunabilirliğini sağlayacak o yazım noktasını bulabilmektir. 

Araştırma İsteği ve Dil Bilgisine Hakim Olma

Bir metin yazarı olmak ve meslekte deneyim sahibi olduğunuzu göstermek istiyorsanız çalışacağınız kurum sizden bazı beceriler ve yetkinlikler ister. Bunların başında da tükenmeyen bir araştırma isteği ve becerisi gelir. Araştırmanın bir beceri olarak sunulması, günümüzdeki hazır olana konma ile dikkat ve ilgiyi uzun süre koruyamamamızdan kaynaklanıyor.

Bir metin yazarı adayı olarak öncelikle kaynak ve literatür araştırması hazırlığını öğrenmeniz gerekir. Konu ya da alanınız her ne ise ona uygun bir kaynak ve konu araştırması, metnin doğruluğunu ve güvenilirliği sağlayacaktır. Ayrıca metin yazarında bulunması gereken en kritik özelliklerden biri de dil bilgisi ve yazım kurallarına olan ilgi ve hassasiyettir.

Pek çok metin yazarı ilanında "Türkçeye hakim ve Dil bilgisi kurallarına uyan" ibaresini görürsünüz. Böyle bir özellik, metni okuyan kişinin, yazan kişiye duyduğu güven ve işini doğru yaptığına olan inancını pekiştirmek için aranır. Yine Türkçenin olanaklarını kullanarak doğru yerde doğru cümleyi kurabilmek, imla hatalarını görebilmek, noktalama işaretleriyle cümleyi anlamlandırmak ve metnin hangi ifadelere ihtiyaç duyacağına karar verebilmek metin yazarının yapması gereken zihinsel uygulamalardır.

Özellikle verilen brief kapsamında kullanmanız ve az kullanmanız gereken ifadelerin sıralanışına karar verebilme ve alternatif sözcük kullanımı için Türkçenin geniş sözcük kullanımından yararlanacağınız detay bilgisine ihtiyacınız var. Türkçeye ve dil bilgisine olan hakimiyetiniz, revize ve reddedilme gibi seçeneklerini de yok edecektir. Yoksa sınırlı olan revize isteğinden sonra işinizi kaybetme riski ile karşılaşabilirsiniz.

Alana ve Konuya Özgü Bilgi Edinin

Buradaki alan ve konu, çalıştığınız ve yazdığınız konu ile alakalı bilgilere sahip olmanız ile ilgilidir. Çalışacağınız kurum veyahut ajans, hangi alanlarda hizmet veriyor ve sizden hangi içerikleri hazırlamanız isteniyor, bunların ön bilgilerini edinmeniz gerekiyor. Örneğin, genellikle e- ticaret ve online alışveriş sitelerine hizmet sağlayan bir ajansta çalışacaksanız bu alanlarda nasıl içerik hazırlanır ve gibi kullanımlara dikkat etmeniz gerekir, bunu bilerek yazarlığa başlamalısınız. Yine size verilecek içerik talepleri hakkında bir ön bilgiye sahip olmalısınız. Kurumlara tanıtım ve ürün bilgileri hizmeti verecekseniz bu alanlardaki bilgi ve yazma deneyimlerini öğrenmeniz gerekir. Bir gezi sitesi için metin yazacaksanız bu alanda nasıl bir içerik yazılabilir ve nasıl bir dil sunulabilir, bütün bu gerekli bilgilere yazım aşaması içinde karar vermeniz lazım.

Metin ve içerik yazarlığı mesleğinin ayrılmaz bir parçası olan SEO kurallarına da vâkıf olmanız ve istenilen yerde anahtar kelime kullanımını da dikkat etmeniz gerekiyor. Bilhassa ajanslarda bu anahtar kelime kullanımı büyük önem taşıyor ve eksik görülen bir kullanımda revize isteği gönderilebiliyor. Önceden içerik alanına ve hizmet sağlayacağınız sitelere dair ön bilgiler edinmek, metin yazarı olabilmeniz için gerçekten önemli bir adımı içeriyor.

İçerik hazırlama aşamasında neyi, nasıl hangi kullanımla yapacağınızın telaşına düşmek hem sizde bir stres yaratabilir hem de mesleğinize yönelik ilginizi kaybetmenize neden olur. Bunun önüne geçmek için herhangi bir konu ve site içinde, alana dair yazılan metinlere göz atabilir ve metin yazarlarının alanlara ve sitelere göre değişen yazılarını keşfedebilirsiniz.

Nasıl Metin Yazarı Olabilirim?

Yukarıda yer alan bütün özellikleri taşıdığınıza ya da geliştireceğinize inanıyorsanız pek çok alanda metin yazarlarına ihtiyaç duyulduğunu da bilmelisiniz. Metin yazarlığının, dijitalleşmeye ve freelance çalışmaya uygun olması, birçok kurum ve markanın da metin yazarlarına gereksinimi artırmıştır. Günümüzde dijital hizmet veren kurum ve ajans sayısı çoğaldı. Birçok marka, içerik ajanslarıyla anlaşarak ürünlerinin tanıtımını yapabiliyor.

Ajanslar ve kurumlar da metin yazarlarına markaların verdiği brief eşliğinde içerik talebi gönderiyor. Ajanslarda çalışmak ve metin yazarı deneyimi kazanmak için illa ki tam zamanlı pozisyonlarda çalışmak gerekmiyor. Birçok metin yazarı, mesleğe freelance olarak başlıyor ve deneyim kazandıkça bir ajans bünyesinde çalışabiliyor. 

Metin yazarı olma hedefiniz varsa freelance çalışmaya uygun pek çok ajansın bulunduğunu bilmelisiniz. Bu ajansların geneline, online başvuru yapılabiliyor ve başvurudan sonra verilen bir konu hakkında örnek içerik yazma isteniyor. Çoğu ajans dahilinde daha önceki yazma deneyimleriniz önemsenir ve bazı ajanslarda da öncelik olarak deneyim istenir.

Bu deneyimi elde etmek ve alanı tanıma adına freelance çalışmanın müsait olduğu kurumlara ve ajanslara başvuru yapabilirsiniz. Yine örnek içerik yazımı için nasıl içerik hazırlayacağınıza dair bir fikir ve bilgi edinmek için Enstitü tarafından verilen yazarlık-içerik oluşturma eğitimleri alabilir ve alan fark etmeksizin yazma deneyiminin, nasıl bir uygulama içerdiğine tanık olabilirsiniz. Ayrıca online eğitim, kurs ve alacağınız sertifika yazarlık ve daha sonra içerik editörlüğü için önemli göstergeler olacaktır. Metin yazarı olma yolunda atacağınız uygulama içeren her adım, yazarlığınızın oluşma sürecine olumlu katkı sunacaktır. Metin yazarlığı için "Yaratıcı Yazarlık Eğitimi" , İçerik Editörlüğü Eğitimi ve İçerik Uzmanlığı Eğitimlerini alabilirsiniz.

İlgili Eğitim: İçerik Editörlüğü Eğitimi

metin yazarı metin yazarlığı içerik üretimi freelance özgün içerik dil bilgisi anahtar kelime
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.