AnasayfaBlogGrafik Tasarımcı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Grafik Tasarımcı Nedir? Ne İş Yapar?

23 Mart 2021
Grafik Tasarımcı Nedir? Ne İş Yapar?

Görsel ve güzel sanatlar alanının kapsamlı mesleklerinden biri olan grafik tasarımcılık, görsel odaklı çalışmalara imza atar. Günümüzün dünyasında giderek önemi ve değeri artan grafik tasarım alanı, grafik tasarımcıların emekleri üzerine kuruludur. Birkaç yıl önce fazla umursanmayan ve bir avuç diyebileceğimiz insanın sektörde kazanç sağladığı grafik tasarım mesleği, günümüzde daha fazla insanın dikkatini çekiyor. Tercih döneminde de güzel sanatlarda okumak isteyenlerin ilk seçimlerinden biri olan grafik tasarım bölümü, nitelikli bir grafik tasarımcı yetiştirme amacındadır. 

Grafik Tasarımcı Nedir?

Grafik tasarımcı, alaylı ya da mektepli bir eğitim deneyimi yaşayarak grafik tasarım işlerini yerine getirir. Grafik tasarım alanı, görsel tabanlı bir alan olduğu için geniş iş kapsamını da barındırmakta. Grafik tasarımcı, işin mutfağını üniversite eğitimi ya da bir grafik tasarım kursu sonrası öğrenebilir. Grafik tasarım; dijital ya da dijital olmayan görsel odaklı mesaj, fikir veya hareket için etkinleştirilen yaratıcı görüntü alanıdır. Herhangi bir yaratıcı fikir ya da mesaj, görüntü aracılığıyla kendini gösterir. Dolayısıyla grafik tasarım ve grafik tasarımcı, yaratıcı bir süreç içinde yer alır. 

Yaratıcı meslekler arasında ilk akla gelen alanlardan biri olarak grafik tasarımcının, yaratıcılığı geliştirmesi beklenir. Aldığı eğitimin üstüne koyarak ilerleyen grafik tasarımcı, grafik tasarım ile ilişkili alanlarda da çalışarak kendi bilgi birikimini ve becerileri gösterebilir. Grafik tasarımcı, grafik tasarım alanının pratik faydasından dolayı hem yurt içi hem yurt dışında çalışma olanağına elverişli bir mesleği yerine getirir. Tabii ki yurt dışında çalışmak isteyen bir grafik tasarımcının, nitelikli bir portfolyoya ve İngilizce dilini kullanma yetkinliğine sahip olması gerekir. Ayrıca grafik tasarım, freelance çalışmaya da en uygun mesleklerden biridir.

Grafik tasarımcı, kendi grafik tasarım yetkinliklerine ve yaratıcılığına göre hangi alanda çalışmayı istediğini de kendi belirler. Örneğin, daha çok kurumsal kimlik çalışmaları üzerinde bir deneyim elde eden grafik tasarımcı, illüstrasyon işine pek karışmayabilir. Aynı şekilde bir ajans ya da kuruma bağlı şekilde çalışan bir başka grafik tasarımcı da kendi alanlarının gerektirdiği işlere yoğunlaşabilir. Bu gibi tercihler grafik tasarım alanının çok yönlülüğünden dolayıdır. Bununla birlikte grafik tasarımcı, hangi işle meşgul olursa olsun, kariyerinde yükselmek için kendi istek ve ilgisine göre tasarımlar da yaratabilmelidir. Her ne kadar iş dolayısıyla yaratıcı bir süreç içinde olunsa da sürekli aynı işler üzerine çalışmak yaratıcılığı köreltebilir. 

Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Grafik tasarımcının işleri, çalıştığı alana veya kuruma göre artabilir. Çizim, tasarım ve rötuş işleriyle ilgilenen grafik tasarımcı, birden fazla iş yüküne sahiptir. Ayrıca çalıştığı alanının gerektirdiği işlere göre çalışmaları değişen grafik tasarımcı genel olarak dijital tasarım yaratır. Özellikle günümüzde dijital tasarım programlarının gelişmesinden dolayı elle çizim sadece belirli işlerde istenebiliyor. Grafik tasarımcı; kurumsal kimlik işlerini, fotoğraf düzenleme işini, mekânsal-reklam tasarımı ve baskı işini yerine getirir.

Daha çok reklamcılık ve kurumsal kimlik işlerinde yetkinliklerini kullanan grafik tasarımcı; logo, afiş, dergi kapağı ve sayfa tasarımı, fotoğraf düzenleme ve sosyal medya gönderisi oluşturma gibi işlerle meşguldür. Ayrıca grafik tasarımcı kendi ihtiyaç ve isteğine göre freelance çalışarak da mevcut ve daha başka işleri de yerine getirir. 

Grafik Tasarımcı Maaşları

Grafik tasarımcı maaşları, çalışılan alanın değerine ve kurumun tasarım yüküne göre değişir. Örneğin, reklamcılık alanında tam zamanlı çalışan bir grafik tasarımcı, asgari ücretin üzerinde bir maaş alır. Daha çok logo ve kurumsal kimlik odaklı bir açık hava reklamcılık şirketinde çalışan grafik tasarımcı ise deneyimsiz olmasına bağlı olarak asgari ücret alabilir.

Her alanda olduğu gibi grafik tasarım alanında da deneyim ve portfolyo önemli görülmektedir. Kendine yeni yeni beceri ve yetkinlikler kazandıran bir grafik tasarımcı, freelance çalışmayla dahi 5.000 ila 10.000 TL arasında değişen bir ücret alır. Tabii ki freelance çalışmayla kazanılan maaşın yarısı, yurt dışından gelmektedir. Sektördeki freelance grafik tasarım uzmanları, kendilerini duyurmalarına bağlı olarak yurt dışındaki ajans ve şirketlere de işlerini pazarlayabilmektedirler. 

Ülkemizdeki freelance sistem ise görece daha düşük ücretler sunmaktadır. Eğer freelance çalışmayı uzun vadede düşünüyorsanız İngilizcenizi geliştirmeniz ve yurt dışındaki iş ilanlarında istenen nitelikleri incelemeniz yerinde olacaktır. 

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Grafik tasarımcı olmak için eğitim almak şarttır fakat eğitiminin şekli üniversite eğitimi ile sınırlı değildir. Tasarım ve fotoğrafçılık sektöründe alaylı diyebileceğimiz üniversite eğitimi almayan meslek çalışanları da vardır. Açıkçası grafik tasarım, geniş iş tanımı ve farklı alanlardaki işlerle de meşgul olduğundan dolayı, yeterli eğitimle sektörde kendinizi gösterebileceğiniz bir alandır. Fakat eğitim ya da kurs süreci, tasarım ilkelerine ve grafik tasarım öğretilerine bağlı kalmalıdır. Günümüzde yalnızca kâr elde etmek amacıyla hizmet sunan bazı kurumlar, verilen parayı değmeyen bir eğitim anlayışına sahip. Bundan dolayı üniversite eğitim dışında sektörde kendinizi kanıtlamak için ciddi ve verimli bir eğitim kursunu araştırmalısınız. 

Grafik tasarım mesleğine üniversite eğitimiyle dahil olmak için iletişim fakültesi ya da güzel sanatlar okunabilir. Özellikle güzel sanatlar, işin mutfağını derinlemesine öğrenmek için ilk tercih edilencek yerdir. İletişim fakülteleri ise grafik tasarım ve reklamcılık derslerini vererek grafik tasarım işlerine aşina olmanızı sağlar. Grafik tasarım bölümü dışında başka bir bölüm okuyarak da sektörde grafik tasarımcı olarak çalışabilirsiniz. Örneğin görsel iletişim tasarımı, iletişim tasarımı, animasyon ve dijital oyun tasarımı gibi bölümler, dijital tasarımı önceleyen bölümlerdir. Yine iletişim ve tasarım odaklı bir bölüm okuyarak da grafik tasarım alanına yönelmeniz kolaylaşabilir. 

Peki grafik tasarım bölümünü ya da benzer bir bölümü okumak grafik tasarımcı olmak için yeterli midir? Tabii ki hayır. Grafik tasarım mesleği, sektörde kendinizi göstermenize bağlı olarak para kazanabileceğiniz bir meslektir. Sektörde kendinizi göstermek için ise mutlaka eğitim yıllarında sektöre adım atmalısınız. Fakat sektöre adım atmak demek, illa tam zamanlı bir işe girmek değildir. Ufak çaplı işlerle de kendinizi kanıtlanabilir ve bir deneyim elde edebilirsiniz. Öğrencilik yıllarında freelance çalışabilir, portfolyonuza bir iş kazandırabilirsiniz. Yine bölüm hocalarıyla iletişiminizi geliştirerek referans elde edebilirsiniz. 

grafik tasarımcı grafik tasarımcı nedir grafik tasarımcı ne iş yapar grafik tasarımcı maaşları grafik tasarımcı nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Grafik Tasarım Bölümü
Bölümler

Grafik Tasarım Bölümü

06 Ağustos 2020
Grafik tasarım nedir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verilen bu yazıda, grafik tasarım programları, ürünleri nelerdir gibi sorulara da cevap verildi.
Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

12 Temmuz 2020
Grafik Tasarım Terimleri
Nedir?

Grafik Tasarım Terimleri

07 Temmuz 2021
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
280145
Adobe After Effects Eğitimi
Esmanur BayarEsmanur Bayar
258134
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
340170