AnasayfaBlogMülakatlar Seni Korkutamaz! İşte Mülakat Tüyoları
Video

Mülakatlar Seni Korkutamaz! İşte Mülakat Tüyoları

12 Temmuz 2021
Mülakatlar Seni Korkutamaz! İşte Mülakat Tüyoları

Kariyer yönetimi yönetmeni ve eğitmen Tuğçe Güçnar Kengil ile mülakatları konuştuk. Yüzlerce mülakat yapan Tuğçe Güçnar Kengil’den mülakat tüyolarını aldık. 

Tuğçe Güçnar Kengil kimdir?

Uludağ Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunuyum. Mezun olduktan1 yıl sonra insan kaynaklarında işe başladım. 11 yıldır insan kaynaklarında çalışıyorum. Bir yandan koçluk eğitimi aldım, öğrenci koçluğu, kariyer koçluğu ve ilişki koçluğu. 2016’da Rüya Yazarı diye romanım çıktı. NLP eğitmenliği de yapıyorum. Denizbank’ta iç eğitmen olarak da görev yapıyorum. 

İş arayanlar ilk neye odaklanmalı? 

İş arayanlar en çok mülakata odaklanıyorlar. O kadar odaklanıp gözümüzde büyütüyoruz ki internetten tüyo alıyorlar. Aslında odaklanmamız geren, kendimiz ve hedefimiz. Kendimi biliyor muyum? Tanıyor muyum? Doğru hedefin peşinde miyim? Bu soruların cevabını biliyorsak mülakatta su gibi geçiyor. 

Mülakat ne zaman başlıyor?

Mülakat ben ne istiyorum sorusu ile başlıyor. Bu soruyu cevapladığımızda iş başvurularımızı da o yönde başvuruyoruz. Sonra özgeçmiş hazırlama. Mülakatın ikinci aşaması, kendimizi ilk takdim ettiğimiz alan özgeçmiş. Sade ve bizi anlatan özgeçmiş olmalı. Sonrasında görüşmeye gitmek ve mülakatı gerçekleştirmek. Sadece bizi işe almaları için gitmiyoruz. Biz de seçim yapıyoruz. Şirketin şartları neler, bizi neler bekliyor? Ben de seçiciyim. İki taraflı anlaşma diye bakmakta fayda var. 

Kendini tanımanın önemi nedir?

Öncelikle istediğimiz şey hayal mi hedef mi? Bunu nasıl ayırt edeceğiz? Benim için hedefse onun için bir şeyler yapmaya başlamışımdır. Mesela pazarlama alanı. Pazarlamada çalışacak kişinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini bilmem gerekiyor. Ne istiyorum, istediğim pozisyon hangi özellikleri arıyor, bende hangi özellikler var? İş hayatında deneyimi olan arkadaşlar; en çok ne zaman mutlu oluyorum, neden? Her şeyin nedenini bilmek önemli. Mülakatlarda da en çok neden sorusu geliyor? Ben hangi alanlarda gelişmeliyim? Önce bu soruların cevabını verelim. Amaç para kazanmak, para kazanırken de mutlu olmak. Aradığımız bu hepimizin. 

Açık pozisyon yoksa nasıl iletişime geçilir?

Açık olmayan iş pozisyonu için şirketle iletişime geçmek istiyorsanız alkışlanacak bir durum. Ne istediğini biliyor ve benim şirketimde yapmak istiyor. Bu önemli bir göstergedir. Sosyal medya aracılığıyla yazabilirsiniz. Departman yöneticileri ve insan kaynakları uzmanı. Ne istediğinizi ve neden istediğinizi net bir şekilde yazabilirsiniz. 

Mülakatı lehimize çevirmek için neler yapılmalı?

Enerjisini ve beden dilini iyi kullanması gerekiyor. Enerji ve görünüm çok önemli. Kelimeler yüzde 7, ses tonu yüzde 38, beden dili yüzde 55 oranında etkili. Beden dilimizi doğru kullanmak, sade bir şekilde giyinip hazırlanmak ve temiz olmak önemli. Sakin, rahat olmak önemli. Ne istediğimi biliyorsam samimi bir şekilde cevap verebilirim. Önden prova yapmaya gerek yok. Pozitif enerji yaymak önemli. Kimse şirketinde düşük enerjili, depresif, omuzları düşük biriyle çalışmak istemez. Bir gülümseme, omuzların ve bedenin dik durması, kendinden emin olumlu ifade ile yaklaşmak çok daha pozitif etki yaratır karşı tarafta. 

Daha önce mobbing gördüğünü aday nasıl anlatabilir?

Kesinlikle yalan söylememekte fayda var. Samimi olmakta fayda var, doğru kelimeleri seçmek önemli. Başka bir yeri de suçlamadan, öz bir şekilde anlatmak gerekiyor.

Sertifikalar mülakatta nasıl söylenmeli?

Sertifikayı hangi amaçla aldığınız çok önemli. Kendiniz geliştirmek istediğinizin bir göstergesi. Yaptığınız işle ilgili okuduğunuz her kitap, katıldığınız sertifika programı çok önemli. Arasında bir bağdaş ve benzerlik olmalı. Bütün özgeçmişinizin uyumlu olması gerekiyor. İnsan kaynakları sorumlusu sadece tanımaya çalışıyor.

Aday işverene soru sorabilir mi? 

Niye aday soru sormasın? Hep bizi seçiyorlar, hayır biz de seçiyoruz, aday da bir seçen. Sorması daha güzel, demek ki araştırmış bu iş üzerine kafa yormuş. 

Yeni mezunlar mülakatta nasıl hatalar yapıyor?

Hata olarak bakmayalım. Yeni mezunum hangi konularda iyiyim, hangi konularda gelişmeliyim sorusunu bulması daha zor oluyor. Kendiniz üzerine çalışmanız gerekiyor. Spesifik bir şey yok açıkçası. Deneyimli aranıyorsa deneyimli aranıyordur. Yeni mezun aranıyorsa da insan kaynakları herhangi bir deneyiminizin olmadığını biliyor. Bunun için neler yapıyorsun bekleniyor. Neler araştırdın, neler biliyorsun? Yeni mezunların en çok bakması gereken şeyler bu. 

Mülakatta nasıl sorular gelebilir? 

Mülakata gittiniz karşı taraf nelere dikkat eder? Görünüm önemli, iyi enerji ortamı da olumluya çevirir. İletişim ifade önemlidir. Buraya neden geldiğinin farkında mı? Kendinin farkında mı? Bu zamana kadar neler başarmış, neler başarabilir? Farkındalığı var mı ve istekli mi? En önemlisi bu. 

En sık karşılaşılan sorular; kendinizi tanıtır mısınız? Asıl bahsetmeniz gereken özgeçmişte olmayan alt başlıklar. Neler yaptığınızla ilgili neler başardığınız yazmıyor. Ne kadar bahsederseniz o kadar güzel olur. Eski işinizden neden ayrıldınız? Beklentilerinizi anlamaya yönelik bir sorudur. Dürüst ve profesyonel dille anlatmakta fayda var. Güçlü ve gelişime açık yönleriniz sorulur. Sizi daha iyi tanımak için. Lütfen farkında olun. 

Hangi yönleriniz gittiğiniz pozisyonla örtüşüyor? Bunu ön plana çıkarın. Hedefin ne? Her şey çok çabuk değişiyor. Bugün şunu sunu yapmak istiyorum diye yüzde yüz eminim. Görüşmeye gittiğiniz şirketle ilgili neler bildiğiniz sorusu gelecektir. Karşılaştığınız zor durumlar neler? Nasıl çözdünüz? Sizi tanımaya yönelik sorulardır. Bu soruları kağıt kalemle kendiniz için cevaplarsanız, kendinizle ilgili yeni şeyler de fark edeceksiniz. Sizi ne motive eder? Ücret beklentisi kritiktir, adayı korkutur. Pozisyon için kafanda bir tutar var mı? Bunu öğrenmek için sorulur. 

İyi üniversite iş alımında etkiliyor mu? 

Önemli olan siz üniversitede kendinizi ne kadar geliştirdiniz. Üzerine katacağınız çok fazla alan var. Bugünden sonra ne yaparım kısmına odaklanmakta fayda var. 

Uzun süre ara verilince tekrar İK nasıl ikna edilir?

Kendinize inancınızla ikna edebilirsiniz. Bilgileriniz güncel ise bunu mülakatlarda aktarabilir, geçmişte neler yaptınız ve gelenekçe neler yaptığınız üzerinde durabilirsiniz. 

Farklı deneyimler IK tarafından olumsuz değerlendiriliyor mu? 

Hedefin yaşı yok. Özgeçmişe baktığımızda ne kadar sıklıkla iş değiştirilmiş kısmına bakarım. Açtığım pozisyonla ilgileniyorum. Geçmiş tecrübelerini anlatıp, ikna ediyorsa neden olumsuz olsun. 

Yurtdışında okumak firmalar için önemli?

Pozisyona göre değişir. Hiç İngilizce gerektirmiyorsa, ofis programlarını biliyor olması İngilizce bilmesinden önemli olabilir. 

O işi almak nasıl mümkün olabilir? 

Ben o iş aklıma ne kadar koydum? Ben o işe başlarsam ne yapıldığını biliyor muyum? O işte ilerlemek istiyorum, kendim gelişmek ve firmayı da geliştirmek istiyorum. Bu mu amaç? Hedefim ne? Farkındalık ve samimiyet çok önemli mülakatta. Biz de seçiyoruz, bu karşılıklı bir anlaşmadır. Biz ne istediğimizi bilelim yeterli. 

mülakat
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
İngilizce Video Mülakat Soruları
Video Mülakat

İngilizce Video Mülakat Soruları

20 Aralık 2019
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018