AnasayfaBlogKişisel Gelişim Yolunda Kendini Bulmak
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Yolunda Kendini Bulmak

02 Ağustos 2019
Kişisel Gelişim Yolunda Kendini Bulmak

Son zamanlarda kaç kitap okudunuz? Okuduğunuz kitaplardan kaç tanesi sizi etkiledi? Kişisel gelişim için asıl kitap okumanın faydalı olduğu yönünde insanların gözünde değiştirilemez bir kanı oluşma yönünde gidiyor artık bu düşünceler. Ancak ne kadar doğrudur ki hiçbir şey yapmadan evde battaniyesinin altında elinde kahvesi motive olmayı bekleyen insanlar ne kadar atak olabilirler kendi hayatlarında? 

Kişisel Gelişim Kitapları

Raflarda gördüğümüz şu çok satanlar ne kadar etkili olacak? Kişisel gelişim ve kitaplar önemli bir konu. Hayran olduğum çok güzel kişisel gelişim kitapları var yok değil. Hatta çok kıymetli yazarların, psikologların değer görmemesi sebebiyle basılmayan bir sürü kitabı var bu konuda uzman ve sadece eski sahaflarda bulabiliyoruz bunları. Çoğu ismini bile duyurmadan kimseni haberi olmadan yitip gidiyor. Onların yerini şu an ki popüler çok satanlar kısmı alıyor. 

Tabi size kitap okumayın demiyorum. Ki bu halde iken bile ülkemizdeki kitap okuma oranlarımız çok düşük Türk Halkının Kitapla İmtihanı isimli raporunda bakarsak Türkiye’nin yaklaşık olarak 0,1’lik bir oranla karşımıza çıktığını görürüz. Bu veriler ile okuma oranında Dünya’da 86’ıncı sırada yer alıyoruz. Bu durum bizim için gerçekten üzücü.

Bir şeyler öğrenmeye kendini geliştirmeye çalışan bireyler gittikçe azalıyor. Benim yakındığım şey kişisel gelişim kitaplarının okunması değil aşırı tutarsız şekilde okunmasıdır. Son zamanlarda girdiğim satıcılarda ki çok satanların çoğu çöp. Eğer nokta atışı yaparak okuyabiliyorsanız. 

Kişisel gelişim kitapları sorunları çözer mi?

İhtiyaca yönelik okunan kitaplar tabi ki iyi bir sonuca çıkmanızı sağlayacaktır. Sorunu bilip çözüm odaklı gidiyorsanız kendi problemlerinizin %80’i halledilmiştir. Kalan %20 ile de kitabı bitirip sorunu ortadan kaldırmanız mümkün. 

Ancak başka bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. İnsanlar bu kitaplara problemleri yüzünden ve yaşadığı sorunlar yüzünden yöneliyorlar. Peki neden? Neden sürekli bir sihirli değnek bir mucize arıyoruz? 

Kişisel gelişim sürecinde neden duygularımızı yatıştıramıyoruz? 

Çünkü sürekli mutlu olmamız gerektiğine inanıyor ve mutsuzluğu kesinlikle kabul edemiyoruz. Mutsuzluk kötü veya yanlış bir şey değil. Hissettiğin şey hayatın ta kendisi ve hissetmeye devam et. 

Bu duyguların hepsi beni büyüten beni geliştirenlerdir. Beni büyüten zaman değil yaşadıklarımdır. Yaşadığım duygulardır. İşte tam da bu yüzden başkalarında fayda aramak, onların yolundan gitmek yerine kendini bulmanın yollarını aramak gerekiyor. Dostoyevski’nin çok sevdiğim bir sözü var bunun ile alakalı “Kendi yolunda yanlış gitmek, başkasının yolunda doğru gitmekten iyidir.

Yeni Aktiveler Yarat

Mesela, bir hobi bul kendini yansıtabildiğin duygularını anlatabildiğin içini dökebildiğin bir hobi. Ya da bir kursa yazıl İngilizce, Fransızca veya işaret dili öğren. 

Kişisel gelişim eğitimleri nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri başta olmak üzere daha birçok konuda ücretsiz online eğitimler ve sertifika programları sunuyor. Bu eğitimler arasından mutlaka kendinizi geliştirecek bir ders bulabilirsiniz.

Yeni insanlarla tanış. Günlük yaz mesela her zaman işe yarar kendini bulmada, haberinin bile olmadığı duygular düşünceler çıkar bazı yazılarında. Dök içini anlat her şeyi sensin bu özelsin, birsin, teksin düşünme başkalarını daha ne kadar başkaları için yaşayacaksın? Önüne bak bundan sonra bırak geçmişi. Yaşadıkların seni olgunlaştırdı şu an ki insan olmanı sağladı ama bu kadar. Saygı duy teşekkürler de ve yoluna devam et. 

Kendini Keşfet

Kişisel Gelişim İçin Önce Kendin Ol. Her şeyi bırak ve bir tatile çık. Deniz, kum ve güneşten bahsetmiyorum. Kendini dinlediğin eğlendiğin yeni yerler keşfettiğin bir tatil olsun. Hiç görmediğin bir yere git bu sana yeni duygularda getirecektir beraberinde. Tabi ki yaşadıklarını atamazsın ama onlarla yaşamayı öğrenebilirsin. Onlar senin bir parçan unutma ama kimse senin özgürlüğünü elinden alamaz. 

Kişisel gelişim yolculuğu sürecinde kimse sana ne yapman gerektiği konusunda diretemez. Bu senin hayatın senin yaşamın. Onlar ne kadar ısrar edebilecekler ama eğer sen dayatmaları kabul edersen ömrün boyunca onu yaşayacaksın. Özgürlüğünden pay verme kimseye o senin. 

İnsan karşılaştığı her türlü koşulda tavrını ve kendi yolunu seçebilirdi. Bu özgürlük insandan alınmayacak tek özgürlüktü.

Yazar: Semiha Yıldırım

kişisel gelişim kişisel gelişim kitapları kitap okumak mutsuzluk online eğitimler kişisel gelişim eğitimleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kendi Kendini Eğitebilme Süreci
Kişisel Gelişim

Kendi Kendini Eğitebilme Süreci

01 Ekim 2019
Kendinizi geliştirmek ömür boyu süren bir şeydir. Yeni şeyler öğrendikçe bu süreç devam eder. Peki, kendini geliştirme ve gerçekleştirme nasıl olur?
Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirme Ve Gerçekleştirme

03 Eylül 2019
Kişisel Gelişim Kendini Tanımakla Başlar
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kendini Tanımakla Başlar

04 Temmuz 2019