AnasayfaBlog7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma
Özgeçmiş Hazırlama

7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma

03 Mayıs 2017
7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma

Etkili bir Özgeçmiş oluşturma işlemine başlamadan önce aşağıdaki maddeleri dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. Özgeçmiş oluşturma öylesine yapılacak olan birşey değildir. İş hayatında başarınızı etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Yazım Programı

Özgeçmişiniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce, bir yazım programına ihtiyaç duyacaksınız. Eğer bilgisayarınıza indirdiğiniz bir bir programınız (Word gibi)  yoksa, internette kısa bir arama yapıp kendinize bir tane edinin. Bu Microsoft Word olabilir, Apple pages olabilir ya da bildiğiniz buna benzer farklı bir program da olabilir.

Özgeçmişinizin Taslağını Oluşturun

Sonraki adımda, özgeçmişinizin temel bir taslağını düşünün. Çok şey yazmak her zaman daha iyi bir özgeçmiş anlamına gelmez, bu yüzden uzun bir özgeçmiş yerine öz olmasına odaklanın. İşverenler yeteneklerinizin ve geçmişinizin  bir özetini ararlar, kariyerinizde yaptığınız her şeyi değil. Genellikle bir sayfalık bir özgeçmiş bile yeterlidir. Eğer kapsamlı bir deneyime sahipseniz, daha uzun olması gerekli olabilir. Genel olarak, kısa daha iyidir, her iş için birkaç maddeleme işareti, kısa cümleler, faaliyet ve başarı odaklı tanımlar ve sayfada birçok çokça beyaz boşluk kalması yeterlidir. Zaten özgeçmişinizi göndermedeki amacınız işe alım yöneticisini şaşırtmak ve sizi pozisyon için ideal aday olarak tanıtan bir belge sunmak. İş mülakatlarını kazanmanıza yardımcı olacak bir özgeçmiş oluşturmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarını gözden geçirin.

Özgeçmiş oluşturma sürecinde ihtiyacınız olan şeyler

Kişisel bilgilerinizle iş hayatı bilgilerini birleştirin.

Özgeçmişinizi yazmaya başlamadan önce yazacağınız bütün bilgileri bir araya getirin. İhtiyacınız olan bütün detaylara masaya koyduğunuz zaman bir belgeyi yazmak, düzenlemek ve farklı formatlara çevirmek çok daha kolaydır. Kullanmak istediğiniz iletişim bilgilerinin, bütün işlerinizin, eğitiminizin, sertifikalarınızın ve diğer eğitimlerinizin bir listesini oluşturun.

Özgeçmiş oluşturma adımına geçin

İhtiyacınız olan bütün bilgileri bir araya getirdikten sonra, bu bilgilerin aşağıdaki şekilde sıralanması gerekir. Şimdilik yazı tipleri ve diğer ayarları düşünmeyin. Bir kere her şeyi kağıt üzerine geçirdikten sonra, yazı tipini ve büyüklüğünü ayarlayabilecek ve de özgeçmişinize formatlama seçenekleri ekleyebileceksiniz.

  • Özgeçmiş Başlığı

  • İsim-Soyisim

  • Ev adresi

  • Şehir, Posta kodu

  • E-posta Adresi (İş mailinizi kullanmayın)

  • Telefon Numarası

Özgeçmiş Taslağı Seçin

Kullanabileceğiniz üç özgeçmiş formatı var. Seçeceğiniz format sizin iş deneyiminize ve yetkinliklerinize bağlı olarak değişebilir. Kronolojik: Bu en yaygın olarak kullanılan formattır ve en son işten başlayarak geçmişe yönelik iş deneyiminiz ayrıntılı olarak listeler. İşlevsel: İş deneyiminiz biraz karışıksa, yetenek ve deneyimlerinize odaklanan bir özgeçmiş hazırlamanız gerekir. Kombinasyon. Bu özgeçmiş taslağı hem becerilerinizi hem de kronolojik iş geçmişinizi içerir. Kronolojik format en yaygın olanıdır. Eğer işlevsel veya kombinasyon özgeçmişi seçerseniz, eklediğiniz bilgileri ona göre düzenleyin. İşlevsel bir özgeçmiş ile, iş niteliklerini öne çıkarırsınız. Kombinasyon özgeçmişiyle, önce becerileriniz ve daha sonra iş deneyiminiz ön plana çıkar.

Özgeçmiş oluşturma için yazı tipi seçin

Özgeçmişiniz için yazı tipi seçerken en basit olan yazı tipi en iyi olandır. Eğer bir tasarım pozisyonuna başvuruyorsanız çok daha iddialı ve özgün şeyleri kullanmanız gerekir.

Klasik Bir Yazı Tipi Seçin

Arial, Calibri, Times New Roman, veya Verdana gibi bir temel yazı tipi iyi bir seçim olabilir çünkü özgeçmişinizin işe alım yöneticisi tarafından kolay okunabilir olması gerekir. Tutarlı olmanız gerekir. Özgeçmişiniz ve ön yazı mektubunuzda mutlaka aynı yazı tipini kullanın.

Yazı Tipi ve Büyüklüğü

Yazı tipi ve büyüklüğü değişebilir. Örneğin isminiz ve bölüm başlıkları için daha büyük bir yazı tipi kullanabilirsiniz. Eğitiminizin ve iş geçmişinizin detaylarını vurgulamak için kalın ve italik özelliklerini kullanın.

Listeler ve Paragraflar

Başarılarınızın listesini içeren bir iş tanımı paragrafa göre daha kolay okunur. Her cümle pozisyondaki en güçlü başarılarınızın özetini verir.

Özgeçmiş oluşturma bittiğinde kendi adınızla kaydedin

Özgeçmişinizi kaydederken kendi isminizi içeren bir dosya ismi seçin: ahmetadayözgemişi.doc gibi. İşverenin belgenin belirli format isteğine cevap verebilmeniz için Microsoft Word, Google Docs, veya PDF gibi formatlarda kaydedin.

Yazım Hatalarını Düzeltin ve Son Halini Yazdırın 

Özgeçmişinizi bitirmeden önce onu dikkatli bir şekilde yazım kontrolünden geçirin. Daha sonra yazılı sayfadakilerle bilgisayarınızdakilerin uyuştuğundan emin olmak için onu bastırın. Bilgisayarınızda gözükenle çıktı aldığınız belge eşleşmeyebilir. Örneğin bazı bölümler dışarı taşabilir ya da gözükmeyebilir. Bunu hallettikten sonra, mülakatta yanınızda götürmek için ekstra kopyalar bastırın. Eğer yazıcınız yoksa ozalitçiye gidin. Bunu neden söyledim? Çünkü 80 gr kağıda değil, 200 ya da 250 gr kağıtlara baskı yaptırın. Neden mi? Farklı olmak için.

Özgeçmişinizi başvurduğunuz her işe göre ayrı hazırlayın

Özgeçmişiniz hazır olabilir ama özgeçmişinizin şirketlerin özgeçmişleri görüntülemek için kullandığı aday sistemleri ve başvuruları okuyan işe alım yöneticileri tarafından seçilmesine yardımcı olacak bir adım daha var. İş tanımındaki nitelikleri özgeçmişinizdeki iş tanımlarına, becerilerine dahil edin. Bu sadece birkaç dakika alacaktır ve işverenin kullandığı aynı kelimeleri kullanmak sizin iş için güçlü bir aday olduğunuzu garanti edecektir.

7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma özgeçmiş oluşturma nasıl yapılır özgeçmiş oluşturma programı özgeçmiş oluşturma programı özgeçmiş oluşturma teknikleri özgeçmiş oluşturma yöntemleri
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

16 Mart 2018
Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

23 Ağustos 2017
7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma
Özgeçmiş Hazırlama

7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma

03 Mayıs 2017