Close
Mobil Menu Bars

Zayıf Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

28 Nisan 2017, 87504 defa okundu.
Zayıf Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?
Zayıf Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

İş mülakatlarında, işe alım yöneticileri sizin iş için kalifiye olup olmadığınıza karar vermek amacıyla zayıf yönlerinizi soracaktır. Zayıf yönleriniz hakkındaki sorular aynı zamanda mülakatçının kendinizi ne kadar iyi tanıdığınızı öğrenmesine de yardımcı olacaktır. İş görüşmelerinde zayıf yönlerinizi paylaşırken çok dikkatli olun. Çünkü işe alım uzmanının sizin iş için yeterli olmadığınızı düşünmesinden dolayı işi kaybedebilirsiniz. Cevabınızın olabildiğince pozitif ve de dürüst olması gerekir. Dürüst olmayan cevaplar genellikle kolayca anlaşılır. İş görüşmesinde zayıf yönleriniz nedir sorusunu cevaplarken zayıf yönlerinizi geliştirmek için attığınız adımlara odaklanın ve bu yönleri geliştirmek için çaba sarfettiğinizden bahsedin.

Sakın bunu yapmayın!

İş için önemli olan becerilerde bir zayıf yönünüz varsa bunu bahsetmekten kaçının. Örneğin; bilgisayar kullanma becerisi isteyen bir pozisyona başvurduğunuzda zayıf yönlerinizi bilgisayar kullanmak olarak söylemeyin. Mülakatına girdiğiniz işe bağlı olarak hangi zayıf yönleri vermeniz gerektiğine dair aşağıdaki ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Zayıf Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir

Zayıf Yönleriniz Hakkındaki Sorulara Cevap Vermek İçin İpuçları

Bir mülakatta zayıf yönlerden bahsetmeniz gerektiğinde, mülakatını yaptığınız işin gerekliliklerinin merkezinde olmayan yetkinliklere odaklanmalısınız. Örneğin, eğer muhasebede bir pozisyon için başvuruyorsanız, zayıf yönünüzün matematik olduğunuz söylememelisiniz. (Zaten eğer matematiğiniz zayıfsa muhasebecilik yapmayın. Kendinize başka bir iş bulun.) Aynı zamanda pozitif kalmaya da çalışın. Bu konu zayıf yönler olduğunda mümkün gözükmüyor olabilir ve bunu basit bir şekilde ‘’zayıf’’ veya ‘’başarısız’’ gibi negatif sözler söylemekten kaçınarak başarabilirsiniz. Aynı zamanda zayıf yönlerinizin aslında nasıl o işte pozitif görülebileceğinden de bahsedebilirsiniz. Örneğin, eğer detay odaklı olduğunuzu söylerseniz, bunun aslında bir editör asistanı olarak iş için nasıl pozitif olduğundan bahsedebilirsiniz.

Aynı zamanda zayıf yönlerinizi nasıl geliştirmeye ve onu güçlü hale getirmeye çalıştığınızı da mülakat sırasında açıklayabilirsiniz. Zayıf yönünüz eğer kolaylıkla öğrenilebilen bir teknik beceri ya da bilgisayarda kullanılan bir program olduğunda işinize çok yarayabilir. Örneğin excel bilme şartını ortaya koyan bir şirkete “ileri excel” kursuna gittiğinizi söyleyin. Örneğin, eğer bir şirket içi yazılım hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz, paketi öğrenmek için online kurs aldığınızdan bahsedebilirsiniz. Cevabınıza “Üzerinde çalıştığım bir konu olan” diye de başlayabilirsiniz. Son olarak, pozitif kalmaya çalışırken, aynı zaman da dürüst olmalısınız. “Hiçbir kusurum yok” gibi cevaplar samimi gelmeyecektir. İnsanlar otomobil alırken bile bu cevaplara inanmıyor. “Bir çizik bile yok” demek gibi birşeydir. Eğer iş hakkında önceden dikkatli bir düşünürseniz ve cevaplarınızı hazırlarsanız, dürüst olurken aynı zamanda pozitif de kalabilirsiniz.

Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

Zayıf Yönleriniz İçin Örnekler

Zayıf yönleriniz hakkında mülakat sorularına cevap verirken bahsedebileceğiniz zayıf yönleriniz listesini aşağıya ekledim. Bununla birlikte, bu listeden körü körüne de seçim yapmayın. İş için hayati olmayan zayıf yönlerinizi seçtiğinizden emin olun ve bu zayıf yönü geliştirebilmenin yollarını bulun. Aşağıdaki zayıf yönler örnek listesinden herhangi birisi başvurduğunuz pozisyon için hayati önem taşıyorsa zayıf yönleriniz örneğini sakın almayın.

 1. İleri matematik
 2. Yazılım gibi herhangi bir bilgi alanı
 3. Meydan okuma
 4. Çalışma arkadaşları yerine çalışma
 5. Gelişimci yazarlık
 6. Yaratıcılık
 7. Bitirilmeyen bir projeden ayrılmakta rahatsızlık
 8. İş arkadaşlarından çok şey bekleme
 9. Beklenenden daha düşük performans gösteren iş arkadaşlarına karşı
 10. Hayal kırıklığı gösterme
 11. Detaylara çok fazla odaklanma
 12. Mizah
 13. Sabırsızlık
 14. Müşterilerin problemlerini benimseme
 15. Deneyim eksikliği
 16. Yabancı dillerde ustalaşma
 17. Övgü almayı ihmal etme
 18. Görev atamada becerikli olamama
 19. Spontaneden ziyade hazırlıklı olmayı tercih etme
 20. Düzen
 21. Mükemmelliyetçilik
 22. Büyük gruplara sunum yapma
 23. Vakit öldürme
 24. Yapıcı eleştiri sağlama
 25. Raporlarda çok fazla detay verme
 26. Halka açık hitap
 27. Duyarlı
 28. Bir projeden diğerine geçme
 29. İmla
 30. Bir kerede birden çok projede yer alma
 31. Çok sorumluluk alma
 32. Çok risk alma
 33. Diğer insanların çalışması hakkında eleştiri yapmak
 34. Çok fazla detay odaklı olmak
 35. Çok yardımcı olmak
 36. Çok dürüst olmak
 37. Fazla süreli çalışmak

 

Zayıf yönleriniz nelerdir sorusunun sorulma amacı nedir?

Karşı tarafın kendinizi ne kadar iyi tanıdığınızı öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

Mülakat aşamasında zayıf yönlerinize yönelik soru yöneltildiğinde nasıl cevaplamalıyız?

Zayıf yönlerinizi nasıl geliştirmeye ve onu güçlü hale getirmeye çalıştığınızı, örneğin; online eğitimler aldığınızdan bahsedebilirsiniz.

Mülakat sorularına cevap verirken bahsedebileceğiniz zayıf yönlerinize örnek verebilir misiniz?

Mükemmelliyetçilik, Deneyim eksikliği, Çok fazla detay odaklı olmak, Yapıcı eleştiri sağlama vb. gibi.

Zayıf yönlerinizi ifade ederken hangi sözcüklerden kaçınmalısınız?

Zayıf- Negatif- Başarısız.

Zayıf yönleriniz nelerdir sorusu size sorulsa nasıl cevap verirdiniz?
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(5)
Ortalama Değerlendirme 4,8

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Dilan Şahiner
06 Ekim 2018
4.0

İK eğitiminde bilal hocamız bundan bahsetmişti. Hatta verdiği bir örnek bile var bununla ilgili. bence derse katılın Hasan basri bey.

Cihan Yangın
06 Ekim 2018
5.0

Hasan Basri bey. Zaten iş görüşmesinde size soru soruyorlar ama size zayıf yönleriniz nelerdir diyorlar. işe girmenizde etkili olabilecek şeyleri bir form ile doldurttururlar zaten. o formdaki bilgiler önemli olan.

Havva Yorulmaz
06 Ekim 2018
5.0

Olmazsınız çünkü saklamakla arka plana atmak ayrı şeyler. 

Hasan Basri Tombul
06 Ekim 2018
5.0

Benim bir sorunum var diyelim. Yani ön plana çıkarmak istemediğim zayıf özelliğim. Bu durumda bunu gizlersem şirkete yalan söylemiş olmazmıyım? Bana göre zayıf yön ama onlara göre belkide işe girmede çok önemli bir kriter.???

Nuran Taşçı
25 Eylül 2018
5.0

Zayıf yönleriniz nelerdir sorusu bence mülakatın en kritik noktası. Aday burada vereceği cevapla iş görüşmesinden başarıyla çıkabilir. Ayrıca zayıf yönlerini söyleyebilen birisi her zaman kendine güvenini arttırır.

Tüm Yorumlar