AnasayfaBlogMülakatta Zorlayacak Sorular ve Davranışsal Mülakat
Mülakat Soruları

Mülakatta Zorlayacak Sorular ve Davranışsal Mülakat

09 Mart 2018
Mülakatta Zorlayacak Sorular ve Davranışsal Mülakat

İş mülakatı sorularındaki yeni veya yenilenen eski trendlerle ilgileniyor musunuz? Northeastern Üniversitesi işletme fakültesi MBA Kariyer Merkezi yöneticisi Lynne Sarikas; işe alım uzmanlarının alışılagelmiş soruları artık sormuyor. Eskiden bu bir değişiklik iken gün geçtikçe daha fazla alışılmadık iş mülakat soruları soruluyor.

Microsoft’un iş mülakat soruları efsanedir (örneğin bir 747 uçağını doldurmak için kaç tane golf topu gerekir? Ama Microsoft, en azından geliştirici mülakatlarında bilmece sorularından uzaklaştı ve de adaylardan beyaz tahta kod problemlerini çözmelerini istiyor. En azında bu şekilde gözüküyor.)

Ama diğer işverenler yeni ortaya çıkan sebeplerden dolayı aday seçme süreçlerinde alışılmadık sorular soruyorlar. İş arama endüstrisi o kadar belirgin bir profile sahip ki, araştırma yapan herhangi bir aday sıklıkla sorulan standart sorulara nasıl cevap vereceğine önceden bilebilir ve buna göre hazırlık yapabilir.

Bu standart mülakat sorularına örnek vermek gerekirse: "zayıf ve güçlü yönleriniz nelerdir?" ve "sizi kalifiye aday yapan şey nedir?"

Mülakatçılar adayın beklenmeyen soru veya senaryoya nasıl cevap verdiğini değerlendirmek için alışılmadık sorular kullanıyorlar. Birçok alışılmadık iş mülakatı sorusunun doğru veya yanlış cevabı yok. Bu iş mülakat soruları adaya Sarikas’a göre "hızlı düşünme, yaratıcılık ve hatta biraz mizah anlayışı gösterme" şansını sağlıyorlar.
Sarikas diyor ki "mülakatçılar korumasız olunan bir anda prova yapmamış adaydan bir şeyler yakalamaya çalışıyorlar."

Bu çok farklı iş mülakat sorularına hazırlanmanın bir yolu yok, bu yüzden mülakatçı adayın nasıl cevap verdiğini ve düşüncelerini nasıl oluşturduğunu gözleyebiliyor. Bazı mülakatçılar adayın düşünce sürecine dair bir bakış elde etmek için alışılmadık sorular sorarlar."

Zor ve Beklenmedik Mülakat Soruları Nelerdir?

Sarikas mülakat sırasında adayın becerilerini ve kültürel uyumunu değerlendirmek için aşağıdaki iş mülakatı sorularından birkaç tanesini kullanmayı öneriyor.

 1. Herhangi bir film karakteri olsaydınız, kim olurdunuz?

 2. Hollywood, hayatınız hakkında bir film yapsaydı, başrolde sizi kimin oynamasını isterdiniz?

 3. Eğer bir süper kahraman olsaydınız, süper güçlerinizin ne olmasını isterdiniz?

 4. Biri sizin hakkında biyografi yazsaydı, başlığın ne olmasını isterdiniz?

 5. Issız bir adada terk edilmiş olsaydınız, ama bütün insani ihtiyaçlarınıza sahip olsaydınız, sahip olmak isteyeceğiniz iki ihtiyaç nedir?

 6. Altı ay boyunca hiçbir sorumluluğunuz ve finansal kısıtlamanız olmasaydı ne yapardınız?

 7. Yaşamak için sadece altı ayınız kaldığında bu zamanda ne yapardınız?

 8. Geçmişten biri ile yemek yiyecek olsaydınız, bu kim olurdu ve neden?

 9. Kendinizi bir hayvanla karşılaştıracak olsanız, bu hangisi olurdu ve neden?

 10. Herhangi bir yemek çeşidi olsaydınız, hangi çeşit olurdu?

 11. Piyangodan 20 milyon dolar kazansanız bu parayla ne yapardınız?

 12. Salata olsaydınız, ne çeşit bir sos olurdunuz?

 13. Mülakatçı olarak nasıl değerlendirme yapıyorum?

 14. Araba olsaydınız, hangi çeşit araba olurdunuz?

 15. Kime, neden hayranlık duyuyorsunuz?

 16. Hayatınızın haberler kısmında başlığın ne söylemesini istersiniz?

Davranışsal Mülakat Soruları Hangileridir?

Basit bir şekilde, davranışsal mülakatlar adaya geçmişte benzer durumlarla nasıl başa çıktığını sorar. Adaya kristal bir küreye bakıp geleceğini tahmin etmesini istemez. Sarikas aşağıdaki soruların genel davranışsal iş mülakatı soruları olduğunu söylüyor.

 1. Profesyonel olarak risk aldığınız bir durumdan bahsedin. Sonuç neydi?

 2. Bana diğerlerinin sizin sunduğunuz öneriyi kabul etmediği bir durumdan bahsedin. Onları planlarınıza nasıl ikna ettiniz ve sonuçlar nelerdi?

 3. Takım olarak bir hedefi zamanında bitirmek için etkili bir şekilde çalıştığınız bir durumu anlatın. Rolünüz neydi? Ne öğrendiniz?

 4. Takımın bir parçası olarak çalıştığınız ama takımın amacı zamanında ve bütçe dahilinde bitirmeyi başaramadığı bir zamandan bahsedin. Rolünüz neydi? Ne öğrendiniz?

 5. Mevcut patronunuz veya takım arkadaşınız sizi nasıl tanımlar? Sizin en büyük zayıf ve güçlü yanlarınız hakkında neler söyler?

 6. Çözmeniz gereken kompleks bir problemi ve de problemi çözmenizdeki düşünce yapınızı bana anlatın.

 7. Zorlu bir problem için geliştirdiğiniz yaratıcı bir çözümden bahsedin.

 8. Kişilerarası çatışma olduğu bir takım veya grupta çalıştığınız bir durumdan anlatın. Çatışmaya nasıl yaklaştınız? Ne işe yaradı ve ne yaramadı? Sonucu nasıl yönettiniz?

 9. Farklı bir şekilde ele almanız gerektiğini düşündüğünüz bir durumu anlatın.

 10. Bir amaca ulaşmayı istediğiniz bir durumu anlatın. Hangi engellerle karşılaştınız? Onları nasıl aştınız?

 11. Başa çıktığınız en stresli durum nedir ve sonuç neydi?

Davranışsal iş mülakat soruları mülakat sırasında sizin en iyi yaklaşımınızdır. Ama, ara sıra alışılmadık iş mülakat sorularının da mülakatta olduğunuz aday hakkında önemli bilgi ortaya çıkarabilir. Etkili aday seçimi için ikisini de kullanın.

davranışsal değerlendirme mülakat soruları davranışsal mülakat davranışsal mülakat nedir davranışsal mülakat soruları nelerdir davranışsal mülakat teknikleri en zor mülakat soruları zor mülakat zor mülakat soruları mülakatta zorlayacak sorular ve davranışsal mülakat
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakatta Ustalaşmak
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Ustalaşmak

30 Ekim 2021
Mülakatta Sorulmaması Gereken Sorular
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakatta Sorulmaması Gereken Sorular

09 Mart 2018