AnasayfaBlogİş Deneyimi Nasıl Yazılır?
Nasıl Yapılır?

İş Deneyimi Nasıl Yazılır?

09 Mart 2018
İş Deneyimi Nasıl Yazılır?

İş deneyiminiz, aynı zamanda istihdam geçmişiniz olarak da bilinen, sizin şirket ismi, unvanınız ve istihdam tarihleri dahil olmak üzere sahip olduğunuz işlerin detaylı bir raporudur. Ne zaman iş deneyiminizi sunmanız gerektiği, nasıl sağlamanız gerektiği ve özgeçmişinizde bulundurmak için ipuçlarına dair aşağıdaki bilgileri okuyun.

İş deneyimi ne zaman sunulur?

Herhangi bir iş başvurusu yaptığınızda, şirketler genel olarak başvuru yapanların özgeçmişlerinde ve bazen iş başvuru formlarında görmek isterler. Bazen de ikisinde birden adayların iş deneyimlerini isterler. İş başvurusu yaptığınız şirket genel olarak iki veya beş arası en son işleriniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Veya, işveren beş ve on yıl arası arasında deneyim yılınızı sorabilir. İşverenler genel olarak çalıştığınız şirket, unvanınız ve çalıştığınız süre hakkında bilgi isterler. Bununla birlikte, bazen, işveren detaylı bir istihdam tarihi ve sahip olduğunuz işler hakkında daha fazla bilgiyi işe alım sürecinin bir parçası olarak isteyebilir. Örneğin, sizden önceki süpervizörlerinizin ismini ve iletişim bilgisini isteyebilir.

İşverenler Ne Arıyor?

İşverenler iş deneyimini başvuranın sahip olduğu işler ve edindiği deneyimin şirketin gereklilikleri ile iyi bir eşleşme olup olmadığına karar vermek için gözden geçirir. Aynı zamanda bireyin her bir işte ne kadar süre kaldığına da bakarlar. Çok kısa süreli birçok iş sizin işten işe atladığınızı ve işe alındığınızda çok uzun süre kalmayacağınızı belirtir. Potansiyel işverenler aynı zamanda iş deneyiminizi verdiğiniz bilginin doğru olup olmadığını teyit etmek için de kullanırlar. Birçok işveren bilginin doğru olup olmadığını kontrol etmek için kontroller yapar. İş deneyimi kontrolleri bütün çalışma endüstrilerinde çok yaygın hale geldi, yani verdiğiniz bilginin doğru olduğundan emin olun.

İş deneyimi nasıl yazılır?

Bazen, iş deneyiminizin her detayını hatırlamanız zor olabilir, örneğin bir şirkette çalıştığınız belirli tarihler gibi. Eğer tam tarihleri hatırlamıyorsanız tahmine dayalı olarak yazmayın. Yani "atmayın". Çünkü iş deneyimi kontrolleri genellikle yapılır ve büyük ihtimal işveren sizin geçmişinizdeki yanlışı fark eder ve bu da sizin işi kaybetmenize sebep olabilir. İş geçmişinizi hatırlayamadığınızda, iş deneyimi geçmişinizi tekrar oluşturmak için kullanabileceğiniz bilgiler mevcuttur. İş deneyiminizi yeniden oluşturabilmeniz için bazı öneriler:

Önceki işyerinizle iletişime geçin.

Önceki işverenlerinizin insan kaynakları departmanları ile iletişime geçin. Şirket ile olan istihdamızın tam tarihlerini doğrulamak istediğinizi belirtin.

İş bulma kurumunu arayın.

Eğer özel istihdam bürosu ya da İŞKUR aracılığıyla işe başladıysanız, iş bulma ofisleri bireylere istihdam tarihlerini verirler.

Sosyal Güvenlik Kurumuyla iletişime geçin.

Sosyal Güvenlik Kurumundaki sigorta girişinizle birlikte işe girdiğiniz ve çıktığınız tarihleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. ÖNEMLİ: Bu bilgileri öğrenmek için kimseye ödeme yapmayın. Herhangi bir yetkili işe giriş-çıkış tarihlerinizi söylemek için sizden para talep edemez. Daha önce bir arkadaşımdan istihdam bürosundaki görevli "fotokopi parası" adı altında 100 TL gibi bir para istediği için bunu söyledim. İş deneyiminizi özgeçmişinizde sürekli olarak kaydedin. İş deneyimilerinizi liste yapın ve kaydedin. Düzenli aralıklarla güncellediğinizden emin olun.

Özgeçmişimde iş deneyimim nasıl gözükmeli?

İş arayanlar iş geçmişini ‘’deneyim’’ veya ‘’iş geçmişi’’ bölümünde bulundurur. Bu bölümde, çalıştığınız şirketlerin isimlerini, unvanlarınızı, istihdam tarihlerinizi listeleyin. İş geçmişinize ekleyebileceğiniz başka bir şey de her bir işteki başarı ve sorumluluklarınızın bir (genelde maddeli olur) listesidir. Her iş deneyiminizi ‘’deneyim’’ kısmında belirtmek zorunda değilsiniz. İşlere, stajlara ve hatta iş ile alakalı olabilecek gönüllü yaptığınız işlere odaklanın. İşinize yarayabilecek bir ipucu da iş başvurularınızda bulundurduğunuz iş geçmişinizin özgeçmişinizle ve LinkedIn profilinizle eşleştiğinden emin olun. 

iş deneyimi nasıl yazılır iş deneyimi iş deneyim güncellemesi nasıl yapılır iş deneyimi güncelleme iş deneyimi nasıl düzenlenir
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.