AnasayfaBlogBeden Dili Hakkında Her Şey
Beden Dili

Beden Dili Hakkında Her Şey

18 Haziran 2019
Beden Dili Hakkında Her Şey

Beden dili iletişim için en önemli faktörlerinden birisi. Jestlerimiz, mimiklerimiz ve duruşunuz ile ilgili iletişim sırasında alıcıya bazı mesajlar gönderen hareketler bütününe beden dili diyoruz. Yani sözcüklerimiz ve hareketlerimizin uyumudur.

Beden Dili İletişimde Neden Önemli?

Beden dili iletişim sırasında alıcıya mesajlar yolladığı için hareketlerin uyumu önemlidir. Bu uyum ne kadar iyi olursa dinleyiciyi o kadar etki altına almak mümkündür. Beden dilinin yapılan araştırmalara göre sözcüklerden daha etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle beden dili doğru kullanıldığında ortamın hakimi siz olabilir ve istediğiniz mesajı doğru bir şekilde alıcıya aktararak istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Beden Dili Bize Ne Anlatır?

Beden dili hemen hemen her şeyi söyler. Özellikle içinde bulunduğumuz ruh halini çok iyi özetler. Örneğin, kolları göğüs hizasında iliştirmek iletişime kapalılık, kendini korumaya (savunmaya) ihtiyaç duyduğumuz anlarda bilinçli yada bilinçsiz en sık yaptığımız hareketlerden biridir. Başka bir örnekle konuşma esnasında gözleri kısmak. Bu eylem karşımızdakinin dediğini daha iyi anlayabilmek için zamana ihtiyaç duyduğumuzu gösterir. Ya da bir konuyu dinlerken etrafı izlemek o konuyu dinlememek istediğimizin en iyi göstergesidir.

Nerede Kullanılır?

Beden dili ev, işyeri, okul, sokak ve toplu taşıma araçlarında sıkça kullanılır. Beden Dili Kullanımı Detaylarda Gizlidir. Beden dilini her şekilde hatta biriyle iletişim halinde değilken bile kullanmak mümkün. Beden dili kullanım alanını tercih meselesi olarak kısıtlayamak yanlış olur.

Sağlık Ve Estetik Duruş

Sağlıklı bir vücuda sahip insanların beden dilini daha etkili kullandığı gözlemlenmiştir. Özellikle bakımlı ve güzel kadınların iş görüşmelerinde daha başarılı olduğu gizlenmeyen bir gerçektir. Bu durum erkekler için de geçerli. Hatta bazı insanların beden dilini daha etkili kullanabilmek için estetik cerrahi operasyonlar yaptırdığı özellikle ünlülerde duymaya alışık olduğumuz bir durumdur.

Magazin programlarında kadın ünlülerin yağ aldırma operasyonu, botoks, silikon, dudak estetiği ve dolgu yaptırdığını ve erkek ünlülerin de burun estetiği, saç ekimi, cilt bakımı hatta lazer epilasyon yaptırdığını sık sık duyarız. Tüm bu estetik cerrahi operasyonlar ünlüler için güzel görünmekten daha fazlasını ifade eder. Çünkü ünlüler sürekli sahnede ve göz önünde olduğu için beden dillerini kusursuz kullanmaya çalışırlar.

Satışta Beden Dilinin Önemi

Satış danışmanı ve iletişim becerisi çok önemli bir konudur. Satışta en temel şey satış danışmanı ile alıcı arasında öncelikle güven kurulmasıdır. Bu güvenin kurulmasında en önemli etkenlerden biri kuşkusuz beden dili. Araştırmalarla elde edilen bilgilere göre 20 dakikalık bir iletişimde sözcüklerin %10, sesin %30, beden dilinin ise %60 etkili olduğu ortaya koyulmuştur.Dolayısıyla beden dili satış ile uğraşanların muhakkak kontrol etmesi gereken en temel etkendir. Eğer bir pazarlamacı beden dilini etkili ve doğru şekilde kullandığında işini daha kolaylaştırır ve satacağı ürün konusunda alıcıyı daha iyi ikna edebilir.

Satışta Beden Dili Teknikleri

Aynalamanın Gücü: Satıcıların ikna etmek istedikleri kişinin belirli aralıklarla jest ve mimiklerini taklit etmeleri potansiyel müşterilere verilen sizinle aynıyım mesajıdır. Jest ve mimikleri dikkatlice ama abartmadan aynalamak ikna sürecinde atıcılara ciddi avantajlar ağlayacaktır.

Amaçlı ve Enerji İle Yürümenin Gücü: Bir amacı varmış gibi hızlı ve büyük adımlarla yürüyen insanların diğerlerine göre daha hızlı kabul gördüğü birçok farklı araştırma ile ortaya koyulmuştur. Bu araştırmalardan yola çıkarak özellikle potansiyel müşterilerimize doğru giderken ve onların yanında yürüyüşe dikkat etmek bizim fikirlerimizin daha hızlı kabul edilmesi için bir araç olacaktır.

Göz Kontağının Gücü: Her şey gözlerde başlıyor ve bitiyor. Gözler bizim ruh halimiz ile ilgili her şeyi açıkça ortaya koyar. İşte bu noktada potansiyel müşterimize değer verdiğimizi, onu dinlediğimizi ve onu önemsediğimizi belirtmenin en kolay yolu da göz kontağı. Özellikle satış görüşmesi sırasında göz kontağının sağlanması ve devam etmesi müşteriyi ikna aşamasına getirmenin en basit yollarından birisi. Leil Lowndes etkin bir ikna süreci için satıcının müşterisi ile arasında sıcak, görünmez bir şeker bağlantısı olduğunu hayal etmenin göz kontağını etkin hale getirmek için en basit yol olduğunu söylüyor. Bir başka kolay yol ise, doğrudan müşterinin gözüne bakmak yerine göz-burun-göz hayali üçgeninin içerisine bakmak olabilir.

Ellerinizin Gücü: Beden dili öğelerinin bir görüşme sırasında en etkin kullanılanı el hareketleridir. Bir görüşme sırasında ellerinizi muhakkak kullanın. Bazı satıcılar ellerini gizlemeyi, cebine koymayı, masa altında tutmayı tercih ederler ama yapılan bir araştırmada ellerini gizleyen kişilerin bir şeyler gizlediğine dair bir intiba bıraktığını ispatladı.

Her türlü görüşme, mülakat ve iletişim sürecinde mesajlarınızı güçlü bir şekilde iletmek ve avantaj kazanmak istiyorsanız beden dili denilen bu kavramı çok etkin kullanmanız gerekiyor. Konu hakkında daha çok şey öğrenmek için online eğitimler alabilirsiniz. Ücretsiz alabileceğiniz Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

Beden Dili Nedir?

Jestlerimiz, mimiklerimiz ve duruşunuz ile ilgili iletişim sırasında alıcıya bazı mesajlar gönderen hareketler bütününe beden dili diyoruz. Yani sözcüklerimiz ve hareketlerimizin uyumudur.

Beden Dili İletişimde Neden Önemli?

Beden dilinin yapılan araştırmalara göre sözcüklerden daha etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle beden dili doğru kullanıldığında ortamın hakimi siz olabilir ve istediğiniz mesajı doğru bir şekilde alıcıya aktararak istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Beden Dili Bize Ne Anlatır?

Beden dili hemen hemen her şeyi söyler. Özellikle içinde bulunduğumuz ruh halini çok iyi özetler. Bir konuyu dinlerken etrafı izlemek o konuyu dinlememek istediğimizin en iyi göstergesidir.

Yazar: Hüseyin Yaralı

beden dili iletişim beden estetik sağlık online eğitimler göz kontağı etkili iletişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ya da bir başka örnek, jest ve mimiklerini rahat bir şekilde karşınızda kullanan bir insan varsa bunu bir samimiyet ifadesi olarak yorumlayabilirsiniz. Beden dilini hem doğru bir şekilde kullanmak hem de okuyabilmek sizi hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatında başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar.
Beden Dili

Beden Dili Okuma Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2019
Erkeklerin Beden Dili
Beden Dili

Erkeklerin Beden Dili

13 Aralık 2019
Bedenin Dili
Beden Dili

Bedenin Dili Nasıl Kullanılır?

15 Mart 2019