Close
Mobil Menu Bars

Mülakatta Kendini Tanıtma Örnekleri

10 Aralık 2019, 36175 defa okundu.
Mülakatta Kendini Tanıtma Örnekleri
mülakat, iş görüşmesi, başarı, yetkinlik, hedef, özgüven, mülakat örnekleri, mülakat teknikleri,

Beklediğiniz gün gelip çattı, şimdi ne yapacaksınız? Başvuru yaptığınız ve sizi aramaları için evrene olumlu mesajlar gönderdiğiniz kurum, sizi arayıp mülakata çağırdı. Tabii ki küçük bir endişe ile birlikte mutluluk duyarsınız. Ancak sadece mülakata çağrılmanın yetmediğini hepimiz biliyoruz. Tüm kurallara uygun olarak hazırladığınız CV’ nizi, işe alımcıya sözlü olarak aktarmanız gerekiyor. Bu yüzden mülakata hazırlanıp gitmeli, gelebilecek sorulara karşı cevaplarınızı oluşturmalısınız.

Mülakatta kendini tanıtma sırasında insan kaynakları uzmanı verdiğiniz bilgileri kontrol edip, bilgi birikiminize ve kültürel seviyenize bakıp, pozisyon ve kurum için doğru insan olup olmadığınıza karar verecektir. Şimdi sıkı durun, mülakatın daha başında en kritik ve en önemli soru geliyor “Bize Kendinizden Bahseder Misiniz?”, bu soruya nasıl cevap verilmeli?

Bize Kendinden Bahseder Misin?

mülakat, iş görüşmesi, başarı, yetkinlik, hedef, özgüven, mülakat örnekleri, mülakat teknikleri,

İş görüşmenizin sonucunu belirleyecek soru geldi. Ne yapmalısınız? Burada işe alımcı, evcil hayvanınızın ismini ya da en sevdiğiniz rengi merak etmiyor. Kariyeriniz için en önemli olayları, etkileyici başarılarınızı ve işiniz için gerekli olan yetkinliklerinizi duymak istiyor. Size düşen, uygun bir sıralama ile anlatmanız. CV’ nizde bölümler oluşturduğunuz gibi, konuşmanızı da 5 kategoriye ayırarak anlatım yapabilirsiniz.

  • Mesleki Edinimler: Son iş yerinizden başlayarak mesleki edinimlerinizi anlatmaya başlayınız. Çoğul konuşmalardan ziyade kendi yaptığınız işlere odaklanarak, gereksiz ayrıntı vermeden anlatınız. Görevlerinizde önceliği başvurduğunuz pozisyonla ilgili olanlara vermelisiniz. Bol bol pratik yapın ki akıcı bir konuşma olsun.
  • Akademik Başarılar: Yeni mezun olarak mülakata alındıysanız, mezun olduğunuz okullardan bahsedebilirsiniz. Ancak yıllardır çalışma hayatının içindeyseniz akademik durumunuzu uzun uzun anlatmayabilirsiniz. Bunun yerine akademik kariyerinizin, iş hayatına olan etkilerinden bahsedebilirsiniz. Ya da sizin düzenlediğiniz bir etkinlik, konferans var ise bunlara odaklanmanız, yeteneklerinizi ön plana çıkarmanız fayda sağlayacaktır.
  • Yetenekleriniz: Herkesin bir yeteneği mutlaka vardır, önemli olan kendinizi övmeden ve abartmadan bunu karşı tarafa iletmek. Birçok kurum, çalışanlarının sosyalleşebilmeleri adına tiyatro ya da fotoğrafçılık kulübü kurarlar. Sizin burada abartarak söylediğiniz her yeteneğiniz işe alındığınız takdir de önünüze çıkabilir. Dürüst olmakta fayda var.
  • Mesleki Hedefleriniz: Gelecekle ilgili kurduğunuz hayallerinizden ziyade mesleğinizde gelmek istediğiniz yeri anlatmalısınız. İstikrarlı ve ulaşılabilir bir kariyer istediğinizi anlatabilirsiniz. Bu soruyu geçiştirir şekilde cevap vermeniz, gelecek ile ilgili planınız olmadığı ve kariyeri üzerinde fazla düşünmeyen bir insan profili çizebilir. Her zamanki gibi önceden tasarlamalısınız cevaplarınızı.
  • Şirkete Neler Katabilirsiniz: Pozisyonun sizin için artıları olabilir ancak bunlardan bahsederseniz sadece makam için orada olduğunuz izlenimi verebilirsiniz. Daha çok çalışma koşulları, şirketin hedeflerinin sizin hedeflerinizle uyuştuğu gibi söylemler yararınıza olabilir.

Kısaca Sizi Tanıyabilir Miyiz?

başarı, yetkinlik, hedef, özgüven, mülakat örnekleri, mülakat teknikleri,

Anlamı, sizi işe almamız için bir neden söyleyin. Yukarı da bahsettiğimiz gibi mülakatta kendini tanıtma sürecinde özel hayatınız ile ilgili çok fazla detay vermeden iş hayatındaki ve akademik hayatınızdaki başarılarınızı anlatmanız. Evet, anlatacağınız şeyler insan kaynakları uzmanının elinde olan özgeçmişte yazıyor. Ancak sizin anlatırken ki tavrınız, dil bilginiz, konuşma esnasında yöneltilen sorulara cevap verişiniz karşı tarafa “ Bu kişi doğru aday işe al ya da mülakatı sonlandırma vakti geldi” gibi mesajlar veriyor. Aşağıdaki gibi bir örneği sizde kendiniz için oluşturabilirsiniz.

X Üniversitesi’ nden 2010 yılında mezun oldum. Kariyer hedefim X sektöründe satış alanında çalışmaktı, bu sebeple satış becerilerimi geliştirebileceğim, satış yönetimi  yetkinliklerimi artıran ve diksiyon sanatları ile ilgili eğitimler aldım. Sektörü yakından takip ederek, üniversite de sektör konferanslarına katıldım. İlk iş tecrübem kariyer hedefime yönelik oldu ve müşteri odaklı satış çalışma konusunda kendimi geliştirme fırsatı buldum.  İkinci iş tecrübem de tüm bilgi birikim ile hedeflerimi gerçekleştirdim ve hedeflerimi beklenenin %10 üzerinde kapattım. Firmamdan memnun olduğum halde şirketinize başvuru yapma sebebim sektörde önemli bir konumda bulunmanız ve uzun süreli işlere imza atmanız. Yeni şeyler öğrenmeyi ve konfor alanımın dışına çıkmayı seviyorum. Son olarak tenis sporu ile ilgilenmeye başladım ve 1 yıldır aktif olarak oynuyorum. İşime de oldukça katkısı oldu, konsantrasyon sağlamamı ve yaratıcılığımı artırmamı sağladı. “ gibi bir paragraf oluşturarak kendinizden bahsedebilirsiniz.

Doğruluğu kanıtlanabilir örnekler vererek bir anlatım oluşturun. Ne kadar doğru bilgi aktarırsanız özgüveniniz o kadar yüksek olacaktır ve size dik bir oturuş imkanı tanıyacaktır. Aynı zamanda Enstitü tarafından alacağınız Mülakat Teknikleri kursu ile hem gelecek soruları önceden tahmin edebilir hem de yapacağınız mülakatlara her zaman hazır olmuş olursunuz.

Bir insanın kendini tanıması kolay değildir. Eksik yönlerini itiraf etmesi ve karşısındaki kişiye anlatması zor bir aşamadır. Ancak kendinizle ilgili aşağıdaki 4 soruya cevap verebilirseniz Mülakatta kendini tanıtma kısmı daha olumlu geçer.

  • Neyi bildiğiniz ve neyi bilmediğiniz. Eğitim ve iş tecrübelerinizin farkında olup, öğrendiklerinizi ve öğrenmek istediklerinizi ortaya koymalısınız.
  • Yapabildikleriniz ve yapamadıklarınız. Doğuştan sizinle gelen yeteneklerinizin yanına neler eklediniz ve bunları uygulamalı olarak kullanmaya başladınız.
  • İhtiyacınız olan şeyler ve hayatta olmak istediğiniz nokta neresi. Buna karar vererek yolunuzu çizmelisiniz.
  • Sizin için önemli olan değerlerinizi belirlemelisiniz.

mülakat, iş görüşmesi, başarı, yetkinlik, hedef, özgüven, mülakat örnekleri,

Mülakatta Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Unsurlar

Tüm bunların yanı sıra mülakatta gitmeden önce sıkı hazırlanmalısınız. Mülakat saatinden önce orada olmanız çok önemli. Özellikle büyükşehirlerde ve trafik sıkışıklığının yaşandığı yerlerde ikamet edenler gitmeden önce mutlaka adres kontrolü yapmalı. Kendi aracı ya da taksi ile gitmeyecekse hangi toplu ulaşım aracı ile gideceğini belirlemelidir.  Evet belki yeni bir kıyafet almanız mümkün değil, ancak temiz olması çok önemli. Hem kendi temizliğinize hem kıyafet ve ayakkabı temizliğinize dikkat etmelisiniz. Siyah ya da lacivert tonlarını tercih tonlarını tercih edebilirsiniz. Sektöre göre giyim tarzınızı organize edebilirsiniz.

Mülakat için davet edildiğiniz firmayı çok iyi araştırmalısınız. Web sitesini ve sosyal medya hesaplarını kontrol ediniz. Mülakatta konuşacak bir konu daha kazanmış olursunuz. İnsan kaynakları uzmanı mülakat kontrolünü elinize almanıza fırsat vermeyecektir ancak şirket hakkında bilgi sahibi olduğunuzu göstererek onu etkileyebilirsiniz. Kendinizden bahsederken, aşırı özgüven içerisinde olmayın.

Özgüvenli olmak iyidir ama fazlası kibirli gözükmenize yol açar. Özel hayatınıza fazla girmeyin, ağırlıklı olarak iş hayatınız ile ön planda olun. İşe alımcı şirket ile ilgili bilgileri aktarırken, başvuru yaptığınız pozisyon ile ilgili önceden hazırladığınız sorularınızı sormanız, işe ilgili ve istekli olduğunuzu gösterecektir.  Ne olursa olsun, eski iş yerinizi ve yöneticinizi kötülemeyin. Mülakatınız ne kadar iyi geçerse geçsin, bu davranışınız sizinle ilgili olumsuz bir hava yaratır ve çok istediğiniz işi kaybedebilirsiniz.

Mülakatta kendini tanıtma nasıl olmalı?

Kısa ve öz olarak kendinizi tanıtarak başlayabilirsiniz. Öncesinde pratik yaptığınız konuşmaları robot gibi söylemeyiniz. Tonlaması güzel ve akıcı bir konuşma ile ikna edici olabilirsiniz.

Mülakat esnasında mantıksız sorular gelirse nasıl davranmalıyım?

Sorunun mantıksız ve saçma olduğunu karşı tarafa belirtmeyin. Emin olun işe alımcı da en az sizin kadar sorunun mantıksız olduğunu biliyor. aAcak sizin bu tür durumlarda verdiğiniz tepkileri merak ettiği için soruyor olabilir.

Mülakata saatinde gidemediğim durumlarda ne yapmalıyım?

Her şeyden önce yetişemeyeceğiniz kesinse mutlaka arayıp haber verin. İlgili kişinin bir takvimi ve başka randevuları olduğunu unutmayın. Mülakata başlarken, niçin geç kaldığınızla birlikte özürlerinizi iletmeniz, durumu olumlu bir havaya çevirmenize yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!