AnasayfaBlog10 Adımda Pozitif Düşünme Yöntemi
Problem Çözme

10 Adımda Pozitif Düşünme Yöntemi

07 Mayıs 2021
10 Adımda Pozitif Düşünme Yöntemi

Pozitif düşünmek bazen zor ve olumsuz koşullarda imkansız hale gelebilir. İşlerin bizim için iyi ve yolunda gitmediği zamanlar zihnimize hemen negatif fikirler yerleşir. Fakat bu fikirlerden kurtulmanın yolunu bilmiyor ve aramıyor isek içinde bulunulan durum daha da karmaşık hale gelebilir. Olumsuz düşünceler gün geçtikçe mantık dışı davranmaya, takıntılı bir ruh haline, tedirgin ve korku duygularını sık sık hissetmeye kadar gidebilir ve hatta bunun sonucunda kişide Obsesif Kompulsif Bozukluk meydana gelebilir.

Unutmamalıyız ki hayatımızda her zaman bizi zorlayacak faktörler yer almaktadır. Bunun karşısında yapmamız gereken bu faktörlere karşı pozitif düşünmek ve zihindeki negatif düşünceleri uzaklaştırarak sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam etmektir. Bu noktada uygulayabileceğimiz bazı pozitif düşünme yöntemleri vardır.

Pozitif Düşünme Yöntemleri

  • Olumsuz Fikirlerinizi Durdurmak İçin Kendinizi Zorlamayın

Hayatımızda olumlu düşüncelerimizin yanı sıra olumsuz ve bizi kötü etkileyen düşüncelerimizde vardır. Genelde iyi olanı değil kötüyü daha çok düşünme ve üstüne düşme eğilimi içerisindeyizdir. Olumsuz fikirleri ne kadar çok düşünürsek o kadar işin içinden çıkamayız. Olumsuz fikirlerin hemen ortadan kalkmasını istemek yerine yeri geldiği zaman onlarla yüzleşip mücadele etmeliyiz. 

  • Önyargılarınızından Kurtulun

Hepimiz bir olay, durum ya da kişi hakkında olumlu veya olumsuz yargılara varırız. Fakat bu kişi kendimiz olunca önyargılarımız daha acımasız ve aşılamaz olmaktadır. Örneğin planladığımız bir işe başlamadan önce o işte uzmanlaşmış kişiler ile kendimizi kıyaslar ve kendimiz hakkında olumsuz düşüncelere hakim oluruz. Burada kendime güvenip önyargılarımızı aşmamız ve işimize odaklanmamız gerekir. 

  • Sahip Olduğunuz Nimetlere Odaklanın ve Şükretmeyi Bilin

Gündelik hayatınızda şükretmeniz gereken nimetlerin bir listesini tutarsanız bu sizin aslında şükredecek şeyleriniz olduğuna dair farkındalık kazanmanızı sağlar. Olumsuz düşüncelerle zihninizi meşgul etmek yerine olumlu düşünceleri ön plana çıkararak sahip olduğunuz değerli nimetlere odaklanır ve pozitif kalırsınız.

  • Yaşamı ve Kendinizi Sevin

Kendimize yaptığımız acımasız eleştiriler bizi hayattan soğutabilir. Olumsuz düşünceler arasında hayatımız ellerimizden kayıp gidebilir. Bunun olmasını engellemek için kendimize şefkat ve anlayış göstermeliyiz. Önce kendimizi sevmeye başlayalım ki ardından yaşamı da sevebilelim. 

  • Pozitif İnsanlarla Vakit Geçirin

Zamanınızı birlikte geçirdiğiniz insanlar sizin için çok önemlidir. Sizi sürekli dibe çeken, negatif enerji yayan ve olumsuz düşüncelerle sizi de etkileyen insanlardan uzak durmalısınız. Çünkü etrafınızda bu tarz insanlar varken pozitif düşünmeniz çok zordur. 

  • Kişisel Gelişiminize Fokuslanın

Tüm olumsuz düşüncelere rağmen hayatınızı iyileştirmek ve değer katmak için kişisel gelişiminize önem vermelisiniz. Çünkü kişisel gelişim adına yaptığınız her şey dizi negatif düşüncelerden uzaklaştırmakla kalmayıp odağınızı başka bir tarafa yönlendirir, yeni bakış açıları kazandırır. Tam da bu notada enstitü online eğitimleri arasındaki kişisel gelişim eğitimlerine göz atın derim.

  • Sabırlı Olun

Hepimizin hayata dair hedefleri ve gerçekleşmesini istediği hayalleri vardır. Tüm bunların olmasını beklerken sabırlı olmalı ve bu süreçte olumsuz düşüncelerle gerçekleşmeyeceğine dair umutsuzluğa kapılmamalıyız. Yaptığımız işe devam etmeli, çabalamalı ve sabırlı olmalıyız.

  • Davranışlarınızın Sonuçlarıyla Yüzleşin ve Sorumluluk Alın

Olumsuz durumlar veya düşüncelere maruz kaldığınızda kurban rolünü oynamak yerine olayları değerlendirmeli ve üstünüze düşen sorumluluğu almalısınız. Yaşanılan durumda hatalarınızı görmeli ve ders çıkarmalısınız. Bu sizi pozitif bir birey olmanın yanında kişisel gelişiminiz içinde önemlidir.

  • Meditasyon Yapın

Meditasyon kendinize zaman ayırdığınız, iç sesinizi dinlediğiniz ve kendinizi anladığınız bir arınma tekniğidir. Bu zaman dilimi içerisinde hem dinlenir hem de kendinizle baş başa kalma fırsatı bulabilirsiniz. Zihninizdeki tüm olumsuz düşünceler bu yöntem sayesinde yerini pozitif düşüncelere bırakır.

  • Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin

Yaşadığınız veya düşündüğünüz tüm olumsuz şeylere karşı tek başınıza mücadele etmek zorunda değilsiniz. Tüm bu negatif düşünceler sizin günlük hayatınızda aksamalara ve sağlığınızda ciddi problemlere neden oluyor ise yardım almaktan çekinmeyin.

Kimse kendiyle veya başka şeylerle ilgili olumsuz düşüncelere maruz kalmak istemez. İnsan daima huzurlu ve mutlu olmak ister. Öncelikle hayatımızda iyi ve kötü olayların her zaman gerçekleşebileceğini kabul etmeliyiz. En küçük bir olumsuzlukta pes etmemeli pireyi deve yapmamalıyız. Daha sonra bu olumsuz düşüncelerden kurtulmak için adım adım uygulamamız gereken pozitif düşünme yöntemlerini gerçekleştirmeliyiz. Bunu aslında sadece negatif fikirlerden kurtulmak için değil sağlıklı bir birey ve kaliteli bir yaşam için yapmalıyız.

Önce kendimize yardım etmeliyiz ki bu durumda olan insanların da elinden tutup yardım edebilelim. Bu durumda içimize kapanmak yerine yaşadıklarımızı da paylaşmalı ve pozitif insanlara anlatmalıyız ki yalnız kalmadığımızı bilelim. Olumsuz düşüncelere kapılıp gitmek ve kendimizi unutmak en kolayı önemli olan ve ilk başta yapmamız gereken negatif fikirlerin kaynağını bulmak ve gerçekten pozitif düşünmeyi alışkanlık haline getirmeyi istemektir. Bundan sonra yapılması gereken yukarıda yazdığım 10 adım pozitif düşünme yöntemlerini kendimize inanarak gerçekleştirmek ve bunu sürekli hale getirmektir. Ne olursa olsun kendinizi sevin ve hayatı yaşamaya değer görün.

YAZAR: HİLAL YALÇIN

pozitif düşünme pozitif düşünme yöntemi olumlu düşünce pozitif düşünce 10 Adımda Pozitif Düşünme Yöntemi pozitif düşünme yöntemleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.