AnasayfaBlogBaşarılı Bir Kariyer Yönetimi ve Planlaması Nasıl Yapılır?
Kariyer Planlama

Başarılı Bir Kariyer Yönetimi ve Planlaması Nasıl Yapılır?

11 Ocak 2019
Başarılı Bir Kariyer Yönetimi ve Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer yönetimi işe alım uzmanlarının adaylardan beklediği bir yetkinlik değildir. Bunu başvuru yaptığınız iş tanımında göremezsiniz. Mesela kariyer yönetimi alanında çalışmak istiyorsunuz ama böyle bir yeteneğe sahip olduğunuzu gösteren/isteyen bir iş ilanı arıyorsanız bakış açınızı değiştirmelisiniz. Yöneticiler kesinlikle ne istediğini bilen, başarılı olmak için motive olmuş, güçlü yanlarını kullanan, zayıf yönlerini bilen ve üzerinde duran çalışanlar görmek isterler.

Kariyer Yönetiminde Yetkin Olmak için Neler Yapmalısınız?

Kariyer yönetimiyle ilgili araştırma yaptıysanız artık ne yapacağınızı biliyorsunuz. Muhtemelen kariyer yönetimiyle ilgili fikirleriniz vardır. Ancak değerlendirmelere göre kariyer yönetiminde iki önemli unsur vardır: İlk olarak kendinizi, değerlerinizi ve ne istediğinizi bilmelisiniz. Bu saymış olduğum şeyleri iyi analiz etmeniz gerekir. Kariyer hedeflerinizi bilmeden kariyer yönetimi üzerine çalışmanız pek mümkün olmayacaktır. İkincisi ise; iş bağlantıları kurma ve problem çözme yeteneklerini geliştirmek üzerine çalışmalısınız. Hatta size tavsiyem bunlarla ilgili strateji oluşturun. Mesela bunun üzerine taktiksel çalışmalar yürütebilirsiniz.

Kariyer Yönetimi Neden Önemlidir?

İş dünyasında başarılı olmalarına rağmen işine yürekten inanmayan bir çok mutsuz çalışan olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda başarılı olamayan bir çok zeki ve yetenekli insan da var. Kendinizi tanımak için biraz zaman ayırın. Kariyer hayatınızı iyi yönetemezseniz istemediğiniz noktalara sürüklenirsiniz. İş dünyasında kariyer değişikliği yapamayan onlarca mutsuz insan var. Siz de bunlardan biri olmak istemezsiniz. Kendinizi tanımak için zaman ayırmazsanız kariyerinizi yönetemezsiniz. Yönetemediğiniz bir kariyer mutlaka size zarar verir.

Kariyer Yönetimini Nasıl Yapabilirsiniz?

Bu anlamda profesyonel destek almak isterseniz kariyer koçu ya da kariyer danışmanı ile çalışabilirsiniz. Ancak kendi başınıza yapabileceğiniz pek çok şey var. Kariyer yönetiminin kilit noktaları şunlardır;

Kariyer Tercihlerinizi Belirlemek

Kariyer konusunda sizin için önemli olan şeyleri belirlemekle başlayabilirsiniz. Her insanı motive eden unsurlar farklıdır. Bu nedenle özel hayatınızda sizi motive eden şeylerle kariyerinizde mutlu eden şeyleri birleştirmeye çalışın. Kariyerinizde sizin için nelerin değerli olduğunun bir listesini yaparsanız, kariyer yönetiminizi daha rahat yapabilirsiniz. Ancak değerlendirme yaparken gözden kaçırılmaması gereken şey; değerlerinizi kesin çizgilerle değilde esnek bir şekilde hazırlanmaktır. Çünkü hiçbir iş mükemmel değildir. Yeri geldiğinde taviz verebilmek de gerekir. Ancak tavizlerinizin de sınırları olmalıdır. Kariyer  tercihlerinizi oluşturduktan sonra asla tamam dememeli ve geriye dönüp arada bir gözden geçirmelisiniz. Çünkü 26 yaşındaki beklentilerinizle 46 yaşındaki beklentileriniz aynı olmayabilir.

İş Tercihleriniz

İş değerlerinizin yanı sıra ikinci önemli konu iş tercihlerinizdir. İş seçmek önemlidir çünkü bir işte çalışırken herkesin beklediği şeyler farklıdır. Örneğin biri saha da çalışmayı severken farklı biri de ofiste çalışmayı tercih edebilir. Bu yüzden işten ne beklediğinizi bilmeli ve iş tercihinizi ona göre yapmalısınız. İş tercihinizi daha kolay yapabilmek için kişisel Swot çalışması yapabilirsiniz.

Güçlü ve Zayıf Yanlarınızı Bilmek

Kariyer yönetimi hem güçlü hem de zayıf yönlerinizi net bir şekilde ortaya koyduğunuzda çok daha kolaydır. Birçok insan güçlü yönlerini belirlemekte zorlanır. Birçok kişi iş görüşmesinde güçlü yanları sorulduğunda genel cevaplar üzerinde durur. (insanlarla iyi geçinmek, çalışkan ve ayrıntı odaklı). Bunların hepsi olumlu özelliklerinizdir, ancak güçlü yönlerinizi ve tam potansiyelinizi görmek istiyorsanız daha ayrıntılı cevaplar vermelisiniz. Yakın zamanda bir iş görüşmesi yapacaksanız güçlü yönlerinizi doğru analiz etmek size büyük fayda sağlayacaktır.

Hepimizin zayıf yönleri var ve hepimiz iş görüşmelerinde bu konular hakkında soru sorulmasından nefret ediyoruz. Bununla birlikte, zayıf yönlerinizle ilgili dürüst bir bakış açısı, kişisel gelişiminizde size çok yardımcı olabilir. Bazı insanlar zayıf yönlerini düşünmeyi pek istemezler. Çoğunlukla ya utanırlar ya da inkar ederler. Kimileri içinse bu konu kritik öneme sahiptir ve zayıflıklarını göstermekten kaçınırlar. Bu da bazı fırsatları kaçırmalarına neden olur. Doğal olarak, zayıf yönleriyle ilgilenmeyi kimse istemez. Ancak, sizi engelleyebilecek zayıflıkların farkına varmanız gerekir. Bu zayıf yönleri iyileştirmenin veya etkili bir şekilde yönetmenin yolları vardır. Ve hatta zayıf yönlerinizi bilmek ve kabul etmek hata oranınızı düşürmenize yardım eder.

Konu kariyeriniz olunca bazı kişilik özelliklerini zayıf yönleriniz olarak da görebilirsiniz. Örneğin, utangaçlık genel olarak bir zayıflık değildir. Ancak çok fazla kişiyle iletişim kurmanızı gerektiren bir meslekte ilerlemeye çalışıyorsanız utangaçlık bir zayıflık olabilir. Bu gibi durumlarda zayıf yönlerinizi kabul edip kaçmak yerine üstüne gidip yenmeye çalışmak size daha olumlu sonuçlar verecektir.

Başarılı Bir Kariyer Yönetimi ve Planlaması Nasıl Yapılır?kariyer hedefi kariyer planlama kariyer yönetimi
Kübra Uslu
Kübra Uslu
İçerik Editörü

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.