AnasayfaBlogKendini Geliştirmek İsteyenler için Yapılacaklar Listesi
Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirmek İsteyenler için Yapılacaklar Listesi

22 Ocak 2022
Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin Yapılacaklar Listesi

Kendini geliştirmek isteyen insanlar, bazen nereden başlayacakları konusunda takılı kalırlar. Çeşitli yöntemleri araştırırlar. Kitap okurlar ya da internetten araştırma yaparlar. Uygulamalar yapılır ve sonucunda kişisel gelişim süreci başlar. Bu yazımızda da yine kişisel gelişim üzerine, kendimizi geliştirmenin yöntemlerinden bahsedeceğiz. Kişisel gelişim sürecinde nelere dikkat edilir? İnsan kendini nasıl geliştirir? Ne nedir? Kendini geliştirmek nasıl bir süreçtir? Örnekler vererek listesini birlikte çıkaralım. 

Kendini Geliştirme Süreci

Kendini geliştirmek, önce kendini tanımaktan başlar. İnsan kendinde bulunan özellikleri önce bir listeler. Duruş, karakter, davranış, hırs, korkular, kaçtıklarımız, inançlarımız, olmasını istediklerimiz, olanlar, olmayanlar, gerçekler, aslında bizim öyle olmasını isteyip gerçekte hayali yansıttıklarımız şeklinde daha da uzayabilen içeriklere sahip bir liste. Bu liste aslında insanın kendi gerçekleriyle yüzleşme listesidir. Kendini doğru tanımak için yaptığı, gelişim sürecinin ilk adımlarından biridir. En gerçekçi ve acımasız olduğumuz bir süreç. Tamamen bir odaya kapanarak kendimizi sesli sorgulayabilir veya bir sahil kıyısında yalnız başımıza kalarak, tüm bu soruların cevabını kağıt kaleme dökebiliriz. En dikkatli olmamız gereken nokta ise, yüzleşme sırasında kendimizi kandırmamak olacak. Çünkü kişisel yüksek hırslarımız, beynimizdeki düşüncelerimize oyun oynayarak bizi olmadık hatalara sürükleyebilir.

İkinci adımda, çıkarılan bu liste sonrası iyi huylarla kötü huyları tespit etmek. İyi huylarımızda, nasılsa iyi diyerek olduğu gibi bırakmak olmaz.  Üzerine daha neler katabileceğimizin araştırmasına geçmek gerekir. İyi huylarımızı nasıl geliştirebiliriz? Onları nasıl daha verimli kullanabiliriz? Bu soruları çoğaltarak düşünmek lazım. Kötü huylarımız için de "nasıl bu huylarımızdan kurtulabiliriz" konusuna kafa yormalıyız. Bu iki durumu birbirinden doğru ayırt etmek için de toplum içinde geçerli olan bir takım kendiliğinden oluşmuş kuralları bilmek, öğrenmek gerekir. Bu kurallara nezaket kuralları denir. Hatalarımızı bu kuralların bilincinde olarak düzeltebilir, doğrularımızı da bu kurallar ışığında farkına varabilir ve geliştirebiliriz. Sürekli alıştırmalar, uygulamalar, sorgulamalar ve kendimizi bu konulardan uzak tutmak için, beynimize sürekli olumlu ikazlar göndermeliyiz. Yine kendini geliştirme kitapları okumalı, kişisel gelişim filmleri izlemeli ve kişisel gelişim eğitimleri almalıyız.. 

Üçüncü adımda ise; olumlu düşünmeliyiz ve inanmalıyız. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamalıyız. Umutsuzluk kişinin kendine yapabileceği en büyük haksızlıktır. Süreci doğru yürütmek istiyorsak; umutsuzluk kelimesini belkide hayatımızdan atmalıyız. Çünkü bu kelime bizim tüm motivasyonumuzu sarsarak, bu zamana kadar yaptığımız tüm uğraşlarımızı boşa çıkaracaktır. İnancımızı bize kaybettirecek, daha bunalımlı bir sürece sürükleyecektir. Belki de kişisel gelişim sürecine başlamadan önceki durumumuzdan daha olumsuz bir duruma getirecektir. Bunlara izin vermemek için, azimle inancımızı ve motivasyonumuzu yüksek tutmalıyız. Algılarımız açık, etrafımızdaki güzelliklerle birlikte bu süreçte kattığımız yeni zenginlikleri yakalamalıyız. Bu zenginlikleri yakalayıp, hayatımıza kattığımız müddetçe kişisel gelişim ya da kendini geliştirme süreci başarı ile devam edecektir. 

Kendini Geliştirmek İsteyenler Yeni Keşifler İçin Neler Yapmalı?

Kendini geliştirme sürecinde yeni keşifler için bol kitap okuyabiliriz. Hayatımızda kontrolü ele almamızı kolaylaştıracak konu başlıklarını bularak, alanında uzman yazarların yazdığı birçok kitap, günümüzde kolaylıkla bulunmakta. Peki neden kendimizi geliştirmek için kitap okumalıyız? Kitap okuyarak yaşanmışlıklarla harmanlanmış teknikleri öğrenebiliriz. Empati yapmamızı sağlar. Neyi, neden istediğimizin sorusuna, belki de yakınımızdaki kimsede bulamayacağımız cevaplara ulaşmamızı sağlayabilir. Bizde farkındalık yaratır. Hayatımızın anahtar kelimelerini bularak yolumuza daha da kolay ilerlememizi sağlayabilir. Belki de bugüne kadar görmediğimiz yeni soru işaretleri çıkarır önümüze. Bunların da cevaplarını okuduğumuz kitaplardan alarak kendimizi geliştirme sürecimizi daha da verimli kılabilir. 

Diğer bir keşif konusu mesleki edinimler olabilir. Mesleki bilgilerinizi sorgulayabilir, yeterliliğini ölçebilirsiniz. Online eğitimler alabilirsiniz. Kendinize yeni özellikler katabilir ve alanınızda yükselişe geçebilirsiniz. Bilmediğiniz ya da gözünüzden kaçan teknik bilgilere ulaşabilirsiniz. CV hazırlamakta zorluk çekiyorsanız "CV hazırlama ve iş görüşmesi" konusunda bir eğitim alabilirsiniz. Böylelikle görüşmede dikkat edilmesi gereken noktaları, doğru CV hazırlama adımları, eğitim ve sosyal deneyimlerin CV'de nasıl işlenmesi gerektiği gibi teknik bilgileri ve süreç içerisindeki püf noktaları online eğitimlerde öğrenebilirsiniz. Ya da çalıştığınız yerde yönetici veya departman sorumlususunuz.

Ekibinizi yönetmekte, onlarla doğru frekansta diyalog kurmakta zorluk çekiyorsunuz. Bu eksiğinizi geliştirecek "stratejik yönetim"  konusunda bir online eğitim alabilirsiniz. Stratejik yönetimin rolünü ve güçlü bir iş stratejisi oluşturmanın teknikleri ile püf noktalarını öğrenebilirsiniz. İş hayatının en büyük sorunlarından biri olan stresten mi yakınıyorsunuz? O zaman "stresle başa çıkma" konusunda yine bir online eğitim alabilirsiniz. Böylece farklı kişilik tarzlarını ayırt etmeyi öğrenebilir, onlarla nasıl verimli iletişim kurabileceğinizi keşfedebilirsiniz. Ya da karşılaşabileceğiniz sorunları önceden görüp, nasıl bir yol çizeceğiniz ile ilgili süreci kafanızda oluşturmayı öğrenebilirsiniz. Seçenekleri kişisel gelişim sürecinizdeki ihtiyaçlarınıza göre birçok başlıkla çoğaltabiliriz. 

Kurslara katılabilir, yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. İşaret dilini öğrenebilir, sosyal hayatta insanlarla iletişim kurma özelliğinizi güçlendirebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursuna gidebilir, bakış açınızı genişletebilir, dünyaya daha farklı pencerelerden görmeyi öğrenebilirsiniz. Dil kursuna gidebilir, kendinizi yeni kültürlerle tanıştırabilirsiniz. Süreci daha da keyifli hale getirmek istiyorsak; kendini geliştirme süreçlerinden bahseden filmler izleyebiliriz. Birçok başarılı iş adamının, sanatçının, sporcunun ya da normal hayatlarında birçok garip süreçlerden geçip zirveye ulaşan hayatların filmleri yapılmakta. İlginizi çeken izleyebilir, kendi yaşamınızla karşılaştırarak, doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Empati kurma özelliğinizi geliştirebilirsiniz. Veya aklınızdaki soru işaretini çözüp atağa geçebilirsiniz. Bunları hem keyifli zaman geçirerek hem de genel kültürünüzü geliştirirken, kendinize artı bir puan katarak uygulayabilirsiniz.  Tüm bu yazdıklarımızı birleştirerek, kendimizi geliştirme sürecinde yapılacaklar listemizi çıkaralım mı? 

Kendini Geliştirmek İçin Yapılacaklar Listesi

Şimdi bir kağıt kalem alalım ve kendimizi geliştirmek için yapılacaklar listesini maddeler arasında boşluk kalacak şekilde çıkaralım. Daha sonra bu listeyi, sürekli gözümüzün önünde olacak şekilde bir yere asalım. Bir ajanda ya da asılı bir duvar defterine de yazabilirsiniz. Ya da telefonunuzun not defterine de yazabilirsiniz. Uyguladığımız her bir madde sırasında çıkan yeni soru ve eylemleri, maddeler arasında bıraktığımız boşluklara yazalım.

 • Kendini tanımak

 • Kendimize yalan söylememek

 • Nezaket kurallarını öğrenmek

 • Pozitif düşünmek

 • Motivasyonumuzu yüksek tutmak

 • Araştırma yapmak, sorgulamak

 • Uygulama yapmak

 • Kendini geliştirme kitapları okumak

 • Kendini geliştirme konulu filmler izlemek

 • Eğitimler almak

 • Mesleki gelişime önem vermek

Listenin sonuna gelirken sizlere tavsiyem, bu maddeleri 21 gün kesintisiz olarak, sırayla yapın. Çünkü bu 21 gün kuralı, yüksek motivasyonla başladığımız kendini geliştirme sürecini, bu süre zarfında beynimizde ve bedenimizde daha kolay adapte olmasını sağlamaktadır.

The To-Do List For People Who Want To Improve Themselveskendini geliştirme kendini geliştirmek isteyenler için öneriler kişisel gelişim kişisel gelişim için öneriler
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
12 Adımda Kendinizi Geliştirin
Kişisel Gelişim

12 Adımda Kendinizi Geliştirin

18 Ocak 2019
Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı
Kişisel Gelişim

Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı

26 Ekim 2021
Kişisel Gelişim İçin Tavsiyeler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Tavsiyeler

12 Haziran 2019